Tarçının ve Tarçın Maskelerinin Sivilceler Üzerindeki Etkisi

Kimyasal ürünler ve aylarca süren ilaç tedavilerinin yerine tarçın maskesiyle sivilcelerden kurtulmak mümkün. İşte tarçın ile sivilceleri giderme;
Tarçının ve Tarçın Maskelerinin Sivilceler Üzerindeki Etkisi

Tarçının Sivilcelere Faydası

Her insan sağlıklı, temiz ve parlak bir cildi olmasını ister. Fakat sivilceler, lekeler ve kırışıklar nedeniyle cildimizde oluşan problemlerle hayatımızın birçok döneminde karşılarız. Cilt sağlığınıza büyük yarar sağlayacak olan tarçın maskesinin bir diğer ana maddesi bal sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

1. Cildinizdeki Bakterileri Yok Eder

Tarçının Sivilcelere Faydası

Bal cildi zararlı toksinlerden arındırırken cildi beyazlaştırarak ve parlatarak doğal yöntemlerle güzelleşme imkanı sunar. Cildi nemlendirir ve temizler. Ölü cilt hücrelerinin vücuttan atılmasını sağlar ve hücrelerin yenilenmesine ve hasar görmüş dokuların eski haline gelmesine yardımcı olur. 

Maskenin ana maddelerinden olan bal sağlam bir antibiyotik olma özelliğine sahipken tarçın ise kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır.

2. İltihabı Kurutur

Tarçının Sivilcelere Faydası

Cildinizin yüzeyindeki kıl kökleri yağ ve ölü cilt hücreleriyle tıkandığında, cildiniz sıklıkla sivilce meydana gelebilmektedir. Parmaklarınız yüzünüzü, göğüs ve sırtınızı sıklıkla etkilenirken sivilceler her vücut bölgesinde meydana gelebilmektedir.

Bu sivilceler bazen aşırı derecede iltihapla doludur. Sivilcenin yok olması için öncelikle içindeki iltihabın kuruması ve enfeksiyon kapmasını engellemek gerekmektedir. İşte tarçın burada devreye giriyor ve sivilcenizi diri tutan iltihabı kurutmaya yardımcı oluyor.

3. Sindirim Sistemini Düzenler

Tarçının Sivilcelere Faydası

Sindirim sistemindeki problemler yediğimiz yiyeceklerin daha uzun süre vücudumuzda kalmasına sebep olur. Bu da tükettiğimiz aşırı yağlı yiyeceklerin vücudumuzda uzun süre kalabileceği anlamına gelmektedir.

Bu yağlı yiyecekler vücudumuzdan hemen atılmadığında cildimizde bozulmalara sebebiyet verebilir. Tarçın, sindirim sistemimizi yoluna sokabilecek bir ürün olduğu için henüz çıkmayan sivilceleriniz için de önceden önlem almaya yardımcı olmaktadır.

Tarçın Maskelerinin Sivilceye Faydaları

Aşağıda sizlere önerdiğimiz tarçın ile birlikte karıştırılıp kullanılan maskeler sayesinde cildinizi sıkılaştırabilir, pürüzsüzleştirir ve canlandırırsınız. Maskeleri yüzünüzün her yerine gelecek şekilde uygulamalısınız. 

İşte sivilceyi ortadan kaldıran tarçın maskeleri;

1. Tarçın ve Bal Maskesi

Tarçının Sivilcelere Faydası

Bal ile tarçını karıştırarak elde ettiğiniz maske, içerisinde glukoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfor, klor, potasyum, magnezyum gibi mineraller barındırmaktadır. Ayrıca B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri içermektedir.

İltihap önleyici, antiseptik, antibakteriyel, antioksidan özelliklere ve iyileştirme özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde, cildi sivilcesiz tutmakta çok etkilidir. İltihap önleyici özelliği de ayrıca sivilcelerin neden olduğu kızarıklık ve şişmeye engel olmaktadır. 

Malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı tarçın

Hazırlanışı;

Öncelikle küçük bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı tarçını ve 1 yemek kaşığı balı ilave edin. Ardından bir kaşık yardımıyla güzelce karıştırın. Koyu bir kıvama gelene kadar karıştırın. Koyu bir kıvam aldıktan sonra ise uygulama aşamasına geçebiliriz. Karışımı hazırladıktan sonra uygulama aşamasına geçiyoruz.

İlk olarak yüzünüzü sabun veya temizlik jeli iyi güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Ardından ılık su ile yıkayınız ve kurulayınız. Hazırlamış olduğunuz maskeyi tüm cildinizin yüzeyine (özellikle sivilceli, lekelerin veya kırışıklıkların yoğun olduğu bölgelere) sürünüz. Fakat bunu yaparken sivilcelerinize zarar vermeden uygulamanız gerekmektedir.

Yaklaşık 15 – 20 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi suyla durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

2. Tarçın ve Limon Maskesi

Tarçının Sivilcelere Faydası

Tarçın ve limon maskesi sivilce sorununun çözümü konusunda size yardımcı olacaktır. Doğal ve bitkisel olan tarçın ve limon maskesi yüz cildinizin güzelliği konusunda da size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı tarçın
  • 1 yemek kaşığı limon

Hazırlanışı;

Bir çay kaşığı tarçının üstüne 5-6 damla limon suyu ilave ederek ince bir çöp (kürdan) yardımı ile karıştırın. Tarçını sivilcelerin üzerine yapışacak kadar sürün. 20 dakika bekledikten sonra tarçını önce masaj yapar gibi ovup dökün, daha sonra ise ılık su ile yıkayın. Maskeyi sadece sivilceli bölümlere sürün, tüm cildinize değil.

3. Yoğurt ve Tarçın Maskesi

Tarçının Sivilcelere Faydası

Gözenekleri azaltmada sıklıkla tercih edilen yoğurdu tarçın ile birleştirdiğiniz zaman oldukça etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Yoğurt ve tarçın maskesini ilk denemeden sonra sürekli yapmak isteyeceksiniz.

Malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı tarçın
  • ¼ bardak yoğurt

Hazırlanışı;

İlk olarak bir kase içerisine yoğurdu aktarın. Daha sonrasında tarçını üzerine serpiştirin ve iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüzün her yerine gelecek şekilde masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra tekrar masaj yaparak yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi haftada 2 defa uyguladığınızda etkisini gösterecektir.

4. Yumurta Akı ve Tarçın Maskesi

Tarçının Sivilcelere Faydası

Özellikle ergenlik çağında meydana gelen sivilcelerden şikayetçiyseniz bu maskeyi kesinlikle denemelisiniz. Anında yüzünüzü temizleyen bu maske aynı zamanda gerginleştirici etkisiyle daha estetik bir yüze sahip olmanızı sağlar.

Malzemeler;

  • 1 yumurta akı
  • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı;

İlk olarak yumurta akını bir kaseye boşaltın. Daha sonrasında tarçını içerisine atın ve karıştırın. Bu karışımı göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Durulama esnasında yavaş hareketler yapmaya özen gösterin.

5. Tarçın ve Aloe Vera

Tarçının Sivilcelere Faydası

Ciltteki kusurlarından şikayetçi olanların tercih ettiği tarçın ve aloe vera maskesi içerdiği vitaminler sayesinde cildinizi besler, arındırıcı etkisi ile de ciltteki siyah noktaları, sivilceleri giderir.

Malzemeler;

  • 2 çay kaşığı aloe vera jeli
  • 1 yemek kaşığı tarçın

Hazırlanışı;

Aloe vera jeli ile tarçını bir kase içerisinde karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra karışımı elinize alarak yüzünüze yedirin. Dairesel hareketlerle yüzünüze sürmenizi öneriyoruz. 10 dakika bekledikten sonra tekrar dairesel hareketlerle yüzünüzü durulayın.

Tarçın Maskelerinin Cilde Faydaları

Tarçının Sivilcelere Faydası

Tarçın maskesi cildi zararlı olan toksinlerden arındırır. Tarçın cildi beyazlatır ve cildin parlamasını sağlar. Tarçın çok iyi bir antibiyotiktir. Bu sayede ciltte üreyen bakteri ve mikropları yok eder. Bu sayede cilt sağlığınızı korur.

Ölü cilt hücrelerinin parçalanmasına ve vücuttan atılmasına katkıda sağlar. Cilt hücrelerinin yenilenmesine ve hasar gören dokuların önceki haline dönmesine yardımcı olur. Tarçın cildi temizler. Sivilce, siyah nokta, kırmızı nokta, kızarıklıklar, sivilce izleri ve daha birçok cilt problemine karşı oldukça etkili olmaktadır.

Tarçın maskesi cildi nemlendirir ve kırışıklıkları düzgünleştirir. Tarçın maskesi cilde ferahlık sağlar. Cilt hücrelerine direnç oluşturur. Tarçın maskesi antioksidan etkisi oluşturur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sivilce Yapan BesinlerSivilce ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?
Akne Lekelerini Geçiren Şifalı Bitkiler

Yüze tarçın sürülürse ne olur?

Yüzünüze tarçın sürdüğünüz andan itibaren kan dolaşımı hızlanır, cilt akne, egzama, sivilce, mantar, siyah nokta gibi enfeksiyonel etkilere karşı tedavi sağlar. Cilt altındaki serbest radikallerin yayılmasını önler.

Tarçın maskesi ne işe yarar?

Tarçın maskesi cildi temizlemektedir. Kırmızı nokta, kızarıklık, sivilce izleri, siyah nokta, sivilce gibi cilt problemlerine karşı oldukça faydalıdır. Kullanıldığı andan itibaren etkisini gösteren tarçın maskesi ciltte ferahlık sağlar.

Tarçın sivilce yapar mı?

Tarçın antiseptik özelliği sayesinde ciltte oluşmuş olan sivilceleri önler. İltihap özelliği ile de sivilcelerin neden olduğu şişkinliği indirir. İçerisinde birçok vitamini barındırdığı için cilde faydası çok fazladır.

Bal tarçın maskesi ne kadar bekletilmeli?

Bal tarçın maskesini yüzünüze uyguladıktan sonra ortalama 10 ile 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonrasında yüzünüzü ılık suyla güzelce durulayın. Durulama işleminde masaj yapmayı da ihmal etmeyin.

Tarçın maskesi zararlı mı?

Tarçın maskesi, hassas cilde sahip bireylerde yanma hissi  oluşturabilmektedir. Maskeleri denemeden önce cildin küçük bir bölümünde test yapmanızı öneriyoruz. Eğer yanma hissi oluşmuyorsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum