Erkekler Regl Olur mu, Erkeklerde Regl Dönemi Nasıl Yaşanır?

Erkekler Regl Olur mu, Erkeklerde Regl Dönemi Nasıl Yaşanır?
21.11.201516:40

Erkeklerde regl dönemi nasıl yaşanır, testosteron ve libido ilişkisi nasıldır, andropoz yani kadınlardaki menopoz olayı regl döneminde nasıl gerçekleşir?

Haber güncelleme tarihi 19.08.2022 12:39

Erkeklerde Regl Dönemi

Erkeklerde regl dönemi, sanıldığı gibi kadınlarınkine benzerlik göstermemektedir. Erkeklerde regl, kadınlarda görülen regl ile benzer değildir. Burada bilinmesi gereken şey, erkeklerin regl dönemindeki geçişlerle kadınların regl dönemindeki geçişleri arasında büyük fark olmasıdır.

Erkeklerin regl dönemi çok kısa bir süre içerisinde 18 kat artmaktadır ve bu durum erkeklerin ergenlik geçişi ile ergenlik dönemi içerisinde olmaktadır. Kadınlarda ise bu durum en fazla 2 ya da 3 kat artmaktadır.

Erkeklerde Regl Dönemi

Testosteron yani erkeklik hormonu artışı her erkekte farklı olur ve farklı artar. Bazı erkeklerde 3 - 4 kat artmaktadır. Testosteron, testislerden salgılanan ve erkeklerde en etkin hormondur. 

Yetişkinlik döneminde salgılanan testosteron hormonu erkeklerin seksüel özelliklerini devam etmesini sağlamaktadır. Erkeklerde salgılanan erkeklik hormonu fazla salgılanması sonucunda östrojene dönüşmektedir. 

Erkeklerde Regl Dönemi Nasıl Yaşanır?

Erkekler kadınlarda olduğu gibi regl yaşamamaktadır. Kadınlarda görülen ağrılar ve sancılar erkeklerde görülmemektedir. Regl dönemi erkeklerde 72 gün devam eden bir süreçtir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bu dönem regl döngüsü olarak adlandırılmaktadır.

Erkeklerde yer alan ve en çok bilinip etkisi en fazla olan hormon testosteron hormonudur. İsminden de anlaşılacağı üzere testislerden gelen bir hormondur. Özellikle ergenlik döneminde erkeklerin penis boyunu, ereksiyonunu, boşalmasını ve ses kalınlığını belirlemektedir.

Erkeklerde Regl Dönemi

Bu durumda en çok merak edilen şey ise kadınlar gibi erkeklerin de hormon salgılama işlemidir? Bilindiği üzere fazla salgılanana erkeklik hormonları otomatik olarak östrojene dönüşür. Oysa kadınlarda erkeklik hormonu yani testosteron, böbrek üstü bezleri tarafından salgılanmaktadır.

Bu dönemde erkeklerde görülen testosteron seviyesinde iniş ve çıkışlar yaşanmaktadır fakat bu durum duygusal değişimlere neden olmaz. Kadınlarda görülen duygu değişimi ve ruhsal durumlar, erkeklerde görülmemektedir. Erkeklerde sinirlilik hali ve asabilik görülmemektedir.

Testosteron hormonu erkeklerde kas güçlerinin artmasını sağlamakta ve libido üzerinde etki gösterir. Bu dönemde erkekler cinselliğe daha istekli olmaktadırlar. Bu durumu sürekli dile getirmektedirler. Erkeklik hormonları 45 yaşını geçen erkeklerde azalma gösterir. Genel olarak belirtileri, libido düşmesi ve ateş basması olarak yaşanmaktadır.

Bazı erkekler, erkeklik hormonlarının azaldığını anlamaktadır. Kadınlarda görülen menopoz dönemi, erkeklerde andropoz olarak görülmektedir. Kadınların menopoz döneminde yaşadığı sorunları, erkekler yaşamamaktadır fakat erkekler de kadınlar gibi bu dönemde dışarıdan hormon takviyesi alabilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Adet Döneminde Dikkat Edilmesi GerekenlerAdet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?
Doğal Adet Söktürücü BitkilerAdete İyi Gelen İlaçlar ve Çaylar
Adet Söktürücü Yiyecekler ve İçeceklerReglken Cinsel İlişkiye Girmek Günah mı?
Regl Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek Zararlı mıdır?Hamileyken Regl Olunur mu?
Regl Öncesi ve Regl Dönemi Cinsel İstekAdeti Söktüren Hareket ve Egzersizler
Adet Geciktirici Hap Nedir, Zararlı mı?Adet Gecikmesinin Sebepleri
Adet Düzensizliği ve NedenleriRegl Döneminde Şişkinlik
Adet Kanı Azlığı Neden Olur?Adet Sancısı Nedir, Neden Olur?
Adet (Regl) Döneminin Hesaplanması

Erkekler de regl oluyor mu?

Erkeklerde de ciddi ağrılar çekilmese de regl dönemi yaşanabilmektedir. Bu süreçte erkek kendisini yalnız hissedebilir. 72 gün devam eden bir süreçtir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bu dönem regl döngüsü olarak adlandırılır. Testosteron hormonunun çok fazla salgılanmasıyla oluşur.

Erkeklerde regl olunca ne olur?

Erkeklerde bazı dönemlerde regl yaşanabilmektedir. Testosteron hormonunun fazla salgılanması sonucunda kişi, depresyona girebilmektedir. Libidosu düşer, ateş basar ve sinirlilik hali görülür. Ağrısız geçen bir dönemdir.

Erkeklerde regl döngüsü var mı?

Uzmanların yaptığı açıklamalar neticesinde erkeklerde, kadınlar gibi bir regl döngüsünün olmadığı belirtilmiştir. Aynı zamanda buna sebep olarak erkeklerde regl sancısı ve ağrısı gibi biyolojik olaylarda yaşanmamaktadır. Bu durumu sadece sperm oluşum döneminde değişiklik göstermektedir. Sperm oluşum döneminde 72 saatlik bir dönüşüm meydana gelmektedir.

Erkekler regl döneminde duygusal git Gel yaşar mı?

Erkeklerde regl dönemini kadınların regl dönemi ile farklılık yer aldığı gibi duygusal değişimler konusunda büyük farklılıklar yer almaktadır. Erkeklerde regl dönemi içerisinde kadınlar gibi büyük duygusal değişimler oluşmamaktadır. Erkek regl döneminde kadına göre duygusal değişimleri en alt seviyede geçirmektedir.

Adet döneminde erkekler ne yapmalı?

Adet döneminde erkekler olabildiğince sosyal aktiviteleri azaltmalı, iltifat etmeli, anlayışlı ve şefkatli olmalı, yemekler yapmalı, sürprizler yaparak kadınını mutlu etmeli ve regl olduğunu yüzüne vurmamalıdır.

Bir erkek ne ister?

Erkekler kendilerine önem verilsin ister. Ailesi ve arkadaşları tarafınca önemli olduğunu hissetmek, değer görmek ve toplumda yer edinmek ister. Geleceğe yönelik atacağı adımlarda her zaman ona destek olabilecek birini ister.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6576
2853
2717
1653
5125
3621
3944
238
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.