Testosteron Arttıran Yiyecekler

Testosteron Arttıran Yiyecekler
22.04.201609:16

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, vücut için önemlidir. Özellikle kas kütlesi ve cinsel yaşamı doğrudan etkiler. Testosteron seviyesine yükselten besinleri araştırdık. İşte testosteronu en çok arttıran yiyecekler...

Haber güncelleme tarihi 22.07.2020 15:11

Testesteron Nedir?

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, kanda SHBG(sex hormone-binding globülin) hormonuna bağlanarak organlara taşınır ve oralarda kas gelişimi, bağışıklık sistemi, libido, vücudun kıllanması, hastalıklara yatkınlık, otizm, depresyon, kişilik ve cinsel isteği arttırıcı gibi daha birçok konuda etkin rol oynayacak olan reaksiyonların başlamasına sebep olur. Erkeklik hormonu olarak bilinmesinin sebebi erkek vücudunda daha yüksek oranda bulunuyor olmasıdır. Yetişkin bir erkekte, bir kadına göre 40-60 kat fazla bulunur fakat kadınların vücudunda da bulunan bir hormondur. Kadın vücudunda bu hormonun dengesi çok önemlidir. Fazla olması halinde davranışsal açıdan etkisi yüksek olur. Peki, Testosteron nasıl artar? Testosteronun işlevleri nelerdir? İşte, Testosteron hormonu (cinsel gücü arttırma) ve bilinmesi gerekenler...


Testesteronun İşlevleri Nelerdir?

testosteron hormonu

Testosteron cinsiyet belirlenmesi açısından da önemlidir. Erkek bireyin boşalması ve dişi yumurtasının dişi spermiyle birleşimi sonucunda oluşan embriyo, XX kromozomuyla oluşur. Rahimde maruz kaldığı testosteron seviyesi, cinsiyeti belirler. Fetüs, 2 ay boyunca Y kromozomunun anneden gelen testosteronu etkilemesiyle cinsiyetini oluşturur. Bebeğin cinsiyetinin en erken 3. aydan itibaren belirlenebilmesi bu yüzdendir. Bu hormonun dengesi çok önemlidir. Anne karnında yeterli seviyede testosteron üretilmediyse çocuk ilerde çift cinsiyetli ya da cinsiyet değiştirmeye meyilli olabilmektedir. Testosteron hormonu çocuğun sağ elini veya sol elini kullanacağına kadar çok farklı kararları da belirler. Yapılan araştırmalarda beyin fonksiyonlarıyla doğrudan bağlantısı olduğu tespit edilmiş ve çocuklardaki geç konuşma sorunlarına bu hormonun sebep olduğu da gözlemlenmiştir.

testosteron hormonu

Erkek çocuklarda anne karnında son 3 ayda maruz kalınan testosteron çok yüksek ise konuşma güçlüğü yaşandığı tespit edilmiştir. Kızlarda ise tam tersi son 3 ayda yetersiz testosterona maruz kalındığında konuşma güçlüğü görülmüştür. Yani anne karnındaki son dönemde yüksek testosteron erkek çocuklarda kötü etki yaratırken kız çocuklarda olumlu etki yaratmaktadır. Testosteronun bir diğer etkili olduğu nokta da kas gelişimidir. Yıpranan kas dokusunun onarılmasında ve yağların yakılmasındaki etkisi yüksektir. Bu yüzden vücut geliştiricilerin önemsediği bir konudur. Doğal besinler ile seviye yükseltilemezse gıda takviyeleri ile tamamlanır. Özellikle 30 yaşından itibaren testosteron hormonu düşüşe geçer. Vücuttaki seviye düştüğündeyse kas dokusu oluşumu yavaşlar ve yağlanma daha hızlı olur. Yaşlandıkça göbeklenmek ve kilo almanın bir diğer sebebi budur.


Testesteron Arttırmak Amacıyla Tüketilen Besinler

Erkekler açısından oldukça önemli bir özelliği sahip olan testosteron, kadınlar açısında da önemlidir ancak erkeklerdeki oranı kadınlara göre daha yüksektir. Peki, özellikle erkeklik hormonu olarak dillendirilen testosteron nasıl yükseltilir? Günlük tükettiğimiz hangi besinler içerisinde testosteron arttırıcı maddeler yer almaktadır? İşte, özellikle erkeklerin merak ettiği cinsellik hakkında bilinmesi gerekenler arasında bulunan testosteron arttırıcı yiyeceklerin listesi…


1. Tereyağı

tereyagi-001.jpg

Testosteron, vücut içerisinde çok fazla hayati rol oynayan erkek cinsiyet hormonodur. Bu hormonu arttırmak için kullanılan besinlerin başında da hakiki tereyağı gelmektedir. Eğer vücudunuzun yağ ihtiyacı yeterli miktarda karşılarsanız, otomatik olarak testosteronun artacağından emin olabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz, yağların kilo aldırdığını düşünüp yağ alımını engellemeyin. Yeteri kadar yağ alımı vücudunuz için hiçbir sıkıntı yaratmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, testosteronu arttırmak için doymuş yağlar, hayvansal kaynaklı yağlar, tekli doymamış yağlar, zeytin yağı ve kanola yağı tüketilmesidir.


2. Zeytinyağı

zeytinyagi-019.jpg

Testosteron arttıran besinler arasında yağların ne kadar önemli olduğunu yukarıda vurguladık. Bu yağlar arasında nasıl ki tereyağı etkiliyse bunun yanı sıra hakiki zeytinyağı da aynı şekilde etkilidir.


3. Yumurta

yumurta-020.jpg

Tüm zamanların en sağlıklı besinliler arasında bulunan yumurta, vücut içerisinde testosteron arttıran yiyeceklerden bir tanesidir. Testosteron arttırıcı özelliği bulunan yumurta, protein ve amino asit bakımından oldukça etkilidir. Bu iki besinde testosteronu attıran özellikleri içerisinde barındırmaktadır.


4. Peynir

peynir.Jpeg

Ülkemizde kahvaltı sofralarında her daim yer alan beyaz peynir, Testosteron seviyesini arttıran besinler arasında oldukça önemli konumdadır. Bunun en önemli sebebi ise içerisinde D vitamini bulundurmasıdır.


5. Yağsız Kırmızı Et

yagsiz-kirmizi-et-001.jpg

Testosteron seviyesini arttıran besinler arasında yer alan Yağsız kırmızı et hem protein hem de amino asit bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda vücudun demir ve çinko eksikliğini de engellemektedir. Demir ve çinko da testosteronu arttıran besinler arasındadır.


6. Muz

muz-021.jpg

Muz, testosteron yükselten besinlerden bir tanesidir çünkü muz bromelain enzimi, potasyum ve B vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır.  Bu besinlerin hepsi vücuttaki doğal Testosteron üretiminde yardımcı olmaktadır.


7. Kuruyemişler (Kaju, Badem, Ceviz, Fındık, Fıstık)

kuruyemisler-005.jpg

Sağlıklı beslenmek amacıyla tüketilenkuru yemişler, aynı zamanda içerisinde bulundurduğu besinler sayesinde testosteron arttırmak amacıyla da tüketilmektedir.


8. Karides

karides1.jpg

Deniz ürünlerinden bir tanesi olan karides, doğal hormon seviyesini, özelliklede testosteron seviyesini arttırmak için oldukça sağlıklı bir gıda türüdür. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi olarak karidesin içerisinde bulunan D vitamini gösterebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere D vitamini vücutta T seviyesini arttıran en önemli besinler arasındadır.


9. D Vitamini İçeren Yağlı Balıklar (Somon, Ton, Uskumru)

somon-006.jpg

Testosteron, erkeklerin üreme fonksiyonlarını etkileyen unsurların başında gelmektedir. T seviyesini arttıran bütün besinlerin içerisinde D vitamini yer almaktadır.


10. Brokoli, Ispanak, Karnabahar ve Lahana

brokoli-010.jpg

Brokoli, karnabahar, ıspanak, lahana gibi yeşillikler vücuttaki testosteron hormonunu arttırmada önemli özelliklere sahiptir. Bu yüzden kesinlikle ama kesinlikle yeşil besinler tüketmeye özen gösterin.


Testesteron Hormonu Nasıl Artar?

Rekabet ve hırs güdüsü, testosteron seviyesi yüksek kişilerde daha fazladır. Yarışmaya ve kazanmaya olan ihtiyacı arttırır. Doğaya baktığınızda genel olarak erkeklerin dişileri etkileyebilmek adına güç gösterisi yaptıkları ve birbirleriyle rekabete girdikleri görülür. Temel anlamda bu erkeklik içgüdüsüne yani testosterona dayanır. Rekabet ve hırs güdüsü iş yaşamında da başarı getiren faktörler oldukları için bu hormonun yüksek olması kariyeriniz için iyi olabilir.

Kariyeriniz için dahi gerekli hormon olan Testosteron arttırmak için yapılması gerekenler şunlardır:


1. Stresi Azaltın ve Kilo Verin

stres-016.jpg

Stres ile üretilen kortizol hormonu testosteronun üretilmesini engeller. Bu yüzden mümkün olduğunda stres yapmamaya özen gösterin. Stres tüm vücudunuza olduğu gibi bu hormona da zarar veriyor ve üretimini düşürüyor. Kilo vermeniz de önemli. Eğer fazla kilolarınız varsa bu hormonun üretimi de azalıyor. Zaten bu hormonun salgılanmasını arttırdığınız zaman daha hızlı yağ yakmaya başlayacaksınız. Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak testosteron seviyesini arttırabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.


2. Spor Yapın

testosteron nasıl artar

Spor yapmak her şeye iyi geldiği gibi testosteronu da arttırır. Özellikle ağırlık idmanları kasları zorlayacağı için bu hormon salgısını arttırır. Aynı zamanda ne kadar çok kas grubunu çalıştırırsanız o kadar fazla salgılanır. Yüzme, tenis, squat gibi spor hareketleri daha çok arttırır. Testosteron aynı zamanda güç sağlar. Bu yüzden en fazla zorlanacağınız hareketleri yapmak ve kaslarınızı zorlamak faydalı olacaktır.


3. Düzenli Uyuyun

duzenli-uyku-001.jpg

Araştırmalara göre gece uykusunu 5 saate düşüren erkeklerin gün içindeki testosteron miktarları ölçülmüş ve %10-15 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Uyku, vücudun dinlendiği ve düzenlendiği safha olduğu için mutlaka düzgün uyumaya özen gösterilmelidir. Az uyku ile düşen testosteron, beraberinde daha hızlı kilo almayı ve kas kaybını kolaylaştırır.


4. Sigaradan ve Alkolden Uzak Durun

alkol-sigara-uyusturucu.jpg

Sigara içindeki zararlı maddeler sebebiyle testosteron üretimini de düşürücü etkiye sebep olur. Ayrıca vücutta birçok soruna yol açacağı için dolaylı olarak da bu hormonun düşmesini sağlayacaktır. Alkol alındığında karaciğer onunla uğraşırken bir madde üretir ve bu madde testosteron üretimini engeller. Yapılan araştırmalara göre özellikle bira içinde bulunan maddelerin testosteron seviyesini daha yüksek oranda etkilediğini ortaya koymuştur.


5. Sağlıklı Yağlar Tüketin

saglikli-yaglar-001.jpg

Doğal besinlerdeki yağlar, testosteron üretiminde etkin görev alırlar. Zeytinyağı, tereyağı, balık yağı ve kuruyemişlerdeki yağlar mutlaka tüketilmelidir. Diyet sebebiyle bu yağların tüketimi bırakıldığında testosteron seviyesinin %40 oranında düştüğü gözlemlenmiştir. Unutmayın bunları yediğinizde yükselen testosteron seviyesi, kas dokusunun artmasını ve yağların yakılmasını hızlandıracaktır. Tabi kararında tüketildiği sürece… Mısırözü yağı, Ayçiçek yağı, margarin gibi suni yağlardan ise uzak durmalısınız. Suni yağlar testosteron seviyesini düşürmektedir.

Önerilen İçerik; Testosteron Nedir?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1756
253
2303
141
304
121
448
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.