Adet Söktürücü Bitkiler

Adet Söktürücü Bitkiler
18.05.201617:47

Alternatif tıbbın birbirinden değerli adet söktürücü bitkilerini sıraladık. Adet bozuklukları ve şiddetli regli sancılarının önüne geçecek bitkiler..

Haber güncelleme tarihi 24.07.2021 14:43

Adet Söktürücü Özelliğe Sahip 16 Bitki

Her sağlıklı kadının periyodik olarak yaşadığı adet dönemi, büyük bir problem haline gelen adet düzensizliği ve regl ağrılarına sebep olabilmektedir. Psikolojik, dış etkenler ve farklı hastalıklara bağlı olarak meydana gelen adet olamama ya da adet sancılarının doğal bitkilerle tedavi edilebileceğini biliyor musunuz? Alternatif tıbbın en önemli ilaçları arasında yer alan adet söktürücü yiyecekler, bitkiler ve çaylar hem bedeninizin rahatlamasına hem de ağrısız bir regl dönemi geçirmenizi yardımcı olacaktır. Listeye başlamadan önce ''Adet Düzensizliği Nedenleri'' isimli makalemizi buraya tıklayarak incelemenizi öneriyoruz.

İşte adet söktürücü 16 bitki önerisi.

1. Hayıt Meyvesi

Adet Söktürücü Bitkiler

Hayıt meyvesinden elde edilen özüt, Almanya’da ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde doktorlar tarafından adet söktürücü olarak önerilmektedir. Latince “Vitex Agnus Cactus” olarak adlandırılan hayıt meyvesi, çok eski yıllardan bu yana doğal adet söktürücü olarak kullanılmaktadır. Hayıt meyvesinin adet söktürücü özelliğine dair yapılan araştırmaların sayısı yetersiz olarak değerlendirilse de bazı araştırmalarda hayıt meyvesinin bu özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğal adet söktürücü olarak kullanılan hayıt meyvesi, genellikle karışım şeklinde kullanılır. Bu karışım hayıt meyvesi özü, kırlangıç otu ve rüzgar çiçeği ile hazırlanmaktadır.

2. Hatmi Çiçeği

Adet Söktürücü Bitkiler

“Betain” bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan hatmi çiçeği, doğal bir adet söktürücüdür. Adet düzensizliğine karşı önerilen bitkilerin başında gelen hatmi çiçeğini salata şeklinde tüketebileceğiniz gibi adet düzensizliğine karşı etkili bir bitki çayına eşit miktarda hatmi çiçeği ve civanperçemi karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Konuyla ilgili olan ''Adet Söktürücü Bitki Çayları'' başlıklı içeriğimize de buraya tıklayarak göz atmanızı öneririz.

3. Siyah ve Mavi Kohu

Adet Söktürücü Bitkiler

Ülkemizde pek tanınmayan siyah ve mavi koho, Amerika yerlileri tarafından çok uzun yıllardan beri adet söktürücü olarak kullanılmaktadır. Regl döneminin düzene girmesine yardımcı olan siyah ve mavi koho, hormon dengesini sağlamakla birlikte adet sancılarının da önüne geçer. Östrojen etkisi sayesinde rahim kasılmalarını arttırarak kanamayı kolaylaştırır.

4. Dereotu

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet düzensizliğine karşı etkili bitkilerden bir diğeri dereotudur. Salatalardan yemeklere kadar mutfakta sıkça kullanılan bitkilerden biri olan dereotu, içeriğindeki “apiole” sayesinde adeti kolaylaştırır. Bu nedenle gebelik döneminde dereotu kullanımının kısıtlanması önerilir.

Dereotu çayı hazırlayarak adetinizin düzene sokabilirsiniz. Dereotu çayı için 3 çay kaşığı dereotu tohumunu havanda ezin ve çeyrek litre kaynamış suya ekleyin. 10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Dereotu çayını adet gününüzün yaklaşmasına yakın içerek kanamanın kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

5. Kekik

Adet Söktürücü Bitkiler

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan kekik, yemeklere lezzet katmakla kalmayıp birçok sağlık sorunu karşısında etkili çözüm imkanı sağlamaktadır. Kekiğin fayda sağladığı konulardan biri de adet düzensizliğidir. Kekik ve kekik suyu doğal adet söktürücü olarak kullanılmaktadır.

Bir tutam kekiği kaynamış suya ekleyin ve 10 dakika demlenme süresinden sonra süzerek tüketin. Kekik suyunu adet gününden 1 hafta önce tüketmeye başlamalısınız. Bu süreçte kekik çayını günde 3 kere aç karnına tüketmelisiniz.

6. Civanperçemi

Adet Söktürücü Bitkiler

Civanperçemi kadın sağlığı açısından son derece önemli bir bitkidir. Özellikle ağır adet akıntılarının normal seviyeye gelmesinde ve adet olamama sorunlarını düzene sokma özelliğine sahiptir. Civanperçemi, adet akışını başlatmaya yarayan rahim (uterus) kaslarını güçlendirmeye ve kas aktivitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda civanperçemi antispazmodik ve antienflamatuar etkileri sayesinde adet kramplarını hafifletmek için kullanılmaktadır.

7. Melisa

Adet Söktürücü Bitkiler

Limon otu olarak da bilinen melisa otu, adet öncesi sendromu ve adet kramplarını hafifletme özelliğine sahiptir. Bazı kadınlar için menstrüasyon öncesi kramplar ve ruh halindeki değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunların ortadan kaldırılması için NSAİİ'leri almak yerine melisa otunu kullanabilirsiniz.

8. Karabaş Otu

Adet Söktürücü Bitkiler

İdrar yolu enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyon tedavilerinde kullanılan karabaş otu, güçlü bir adet söktürücüdür. Adet düzeni bozuk olan ve şiddetli adet sancısı yaşayan kadınların düzenli tüketebileceği karabaş otu, hem vajinal hastalıkları hem de mide bulantısına iyi gelmektedir.

9. Sarı Kantaron

Adet Söktürücü Bitkiler

Rahatlatıcı ve hafifletici özelliğe sahip sarı kantaron, ruh bozuklukları ve adet sorunlarının önüne geçmektedir. Güçlü adet söktürücü özelliğe sahip sarı katron, alternatif tıbbın vazgeçilmez bitkileri arasında yer almaktadır. Yakşalık 2.000 yıllık geçmişe sahip sarı kantaron, sinir ve duygun bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir.

10. Kırkkilit Otu

Adet Söktürücü Bitkiler

At kuyruğu otu olarak da bilinen kırkkilit otunun adet düzensizliği ve kanamaları dengeleme özelliğini vardır. Özellikle aşırı kan akıntısını engelleme özelliğine sahip bu bitki, içerisinde barındırdığı zengin silikalar sayesinde yara ve aşırı kan kaybını iyileştirici enflamatuar özelliğe sahiptir. Güçlü bir adet söktürücü olan kırkkilit otu, sadece yara ve adet dengesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda burun kanamalarını durdurmada etkili bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır.

11. Mısır Püskülü

Adet Söktürücü Bitkiler

Güçlü bir idrar ve adet söktürücü olan mısır püskülü, adet düzensizliği yaşayan kadınlar ve idrara çıkamayan bireylerde dengeleyici özelliğe sahiptir. Vajinada meydana gelen bakteri birikmelerini önleme özelliğine sahip mısır püskülü, mesane ve idrar yollarındaki iltihaplanmayı yatıştırarak üretranın astarını kaplamaktadır. Vajinal hastalıkların önüne geçerek rahat ve ağrısız bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olan mısır püskülü, çocuklarda ve yaşlılarda sıklıkla meydana gelen altına kaçırma durumlarının da önüne geçmektedir.

12. Tarçın

Adet Söktürücü Bitkiler

Tarçın, günümüzde en sık kullanılan popüler baharatlar arasında yer almaktadır. Ağrı, şişkinlik ve yorgunluk giderici özelliğe sahip bu baharat, adet döneminde meydana gelen duygu bozuklukları ve sancı hissini en aza indirgemektedir. Doğal yöntemlerle adet dönemini hafifleterek enerjik ve sakin kalmanıza yardımcı olan tarçını farklı bitki türleriyle kaynatarak çay olarak tüketebilirsiniz.

13. Adaçayı

Adet Söktürücü Bitkiler

Yüksek antienflamatuar özelliğe sahip olan adaçayı, vajinada meydana gelebilecek kist ve iltihaplanmaların önüne geçmektedir. Kadın sağlığını koruyan ve adet sorunlarının önüne geçen bu bitki, adet döneminde meydana gelen gece terlemesi, ateş basması ve huzursuzluk durumlarını hafifletmektedir. Rahatlatıcı etkisiyle ön plana çıkan adaçayı, aynı zamanda menopoz döneminde meydana gelen sorunları da engellemektedir.

Konuyla ilgili ''Adet Söktürücü Yiyecekler'' başlıklı içeriğimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

14. Isırgan Otu

Adet Söktürücü Bitkiler

Demir eksikliği problemlerinde sıklıkla kullanılan ısırgan otu, aşırı adet kanaması olan kadınlarda ve şiddetli regli sancılarında tercih edilmektedir. Genellikle hormonal ve genetik sorunlara dayalı meydana gelen adet düzensizliğini dengeleyerek şiddetli adet kramplarını hafifletmektedir.

15. Çörekotu

Adet Söktürücü Bitkiler

Alternatif tıbbın şifa kaynağı olan çörekotu, kadınların en zorlu gününde rahatlatıcı etkiye sahiptir. Adet olamama veya adet sancıları yaşayan kadınların hem normal seviyelerde hem de hafif bir regli dönemi yaşamasında yardımcı olmaktadır. Doğal adet söktürücü ilaçlar arasında yer alan çörekotu, adet düzensizliği ve rahatlatıcı özelliği sayesinde regl dönemlerinin en sık kullanılan bitkileri arasında yer almaktadır. Çörekotunu çay olarak ya da çörekotu yağını tüketerek kullanabilirsiniz.

16. Anason

Adet Söktürücü Bitkiler

Stres, uyku ve duygu bozuklukları başta olmak üzere sakinleştirici özelliğe sahip anason bitkisi, şiddetli adet sancılarını ve adet kramplarını en aza indirgemektedir. Aynı zamanda adet düzensizliğini de dengeleme özelliğine sahip bu bitki, aşırı kanama ve kan gelmeme sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Kadınlar için başlı başına faydalı olan anason, menopoz döneminde meydana gelen semptomların önüne geçerek rahatlatmaktadır.

''Adet Söktürücü Egzersizler'' isimli makalemizi buraya tıklayarak incelemenizi rica ediyoruz.

Adet Düzensizliği Hakkında Bilgiler?

Ergenlik dönemini geçirmiş ve doğal gelişimini tamamlamış kadınlar, her 28 günde bir regl veya adet olarak adlandırılan vajinal kanama yaşarlar. Yaklaşık olarak 9-13 yaş aralığında başlayan regl dönemi, 45-55 yaş aralığında gerçekleşen menopoza kadar devam eder ancak regl süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterebileceği gibi, zaman zaman gecikebilir veya erken görülebilir. Peki ya adet düzensizliği neden olur? Adette meydana gelen gecikmelerin altında ne gibi sorunlar yer alıyor? Her kadının merak ettiği adet düzensizliğinin sebepleri ve adet düzensizliği tedavi yollarını araştırdık.

Regl ağrılarını ve adet düzensizliğini geçirmek için ağrı kesici kullanımının yanlış olduğu bilinmektedir. Bunun yerine bitkisel ürünler tercih edilmelidir. Adet düzensizliğini geçiren ve regl sancılarına iyi gelen bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.

Adet azlığı hakkında bilgiler içeren içeriğimizi buraya tıklayarak incelemenizi öneriyoruz.

Adet Düzensizliği Nedir?

Genellikle 28 günde bir başlayan adet dönemi 2-7 gün arasında sürmektedir. Ancak adet dönemi arasındaki gün aralığı 21-35 arasında değişkenlik gösterebilir. Adet aralıkları zaman zaman kısalabilir veya uzayabilir. Bu durum normal olarak kabul edilse de çok sık yaşanması halinde doktora başvurulması önerilir. Sık yaşanan adet düzensizliğinin nedeni diyabet, yeme bozukluğu, stres ve kullanılan bazı ilaçlar olabilir. Ayrıca rahim kisti nedeniyle de sıkça adet düzensizliği meydana gelebilir.

Adet Gecikmesi Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Adet gecikmesi kadınlar için gerek fiziksel gerekse psikolojik sorun yaratan bir durumdur. Adetin gecikmesi halinde vücudun bazı bölgelerinde şişlik, ödem ve sivilcelenme meydana gelebilir. Fiziksel sorunların yanı sıra gerginlik, ruhsal sıkıntı, tahammülsüzlük ve sinirlilik gibi psikolojik şikayetlere de rastlanılır. Adet gecikmesinin sık yaşanması halinde bir an önce doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Adet gecikmesi ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa bitkisel kürlerle adet döneminin düzene girmesini sağlayabilirsiniz. Ancak olası bir soruna karşılık bitkisel ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
12
111
4
3
2
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.