Eğitim Sistemini Sorgulatan IMDb Puanı Yüksek En İyi Filmler

Eğitim Sistemini Sorgulatan IMDb Puanı Yüksek En İyi Filmler
20.04.202016:25

Senaryosunda ülkelerin eğitim sistemini sorgulatan ve eğitimciliğin nasıl olması gerektiğine dair eleştiriler göreceğiniz en iyi filmler listesini sizlere sunuyoruz. İşte eğitim sistemini sorgulatan en iyi 15 film…

Haber güncelleme tarihi 12.07.2021 09:32

Eğitim Sistemini Sorgulatan 15 Muhteşem Film

Sinema dünyasının gelmiş geçmiş en iyi ve IMDb puanı yüksek eğitim filmlerini listeledik. Senaryosunda eğitim sistemini sorgulatan ve asıl eğitimciliğin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler veren unutulmaz filmleri bu içeriğimizde bir araya getirdik. İşte NeOldu.com okurları için hazırladığımız en iyi eğitim sistemini sorgulatan filmler listesi…

15. Kötü Eğitim (2019) IMDb: 7.1

Eğitim Filmleri

Long Island’da müfettiş olarak yaşayan Frank Tassone ve asistanı Pam Gluckin, Roslyn Okulu’na daha önce hiç görülmemiş bir prestij sağlar. Frank tertemiz ve güzel giyimiyle tanınır. Her şey Frank için iyi giderken içerisinde bulunduğu topluluğun liderlerinin ve velilerin başına toplanmasıyla hayatı zorlaşır. Frank o güne kadar hiç yanlış bir şey yapmamasıyla bilinmekteydi. Cesur bir öğrenci, Frank’in kötü yanını ortaya çıkarmak için uğraşır.

Tür: Komedi, Mahkeme, Dram

Yönetmen Cory Finley

Oyuncular: Hugh Jackman, Allison Janney, Geraldine Viswanathan

Fragman

Kötü Eğitim Benzeri Filmler;

 • Never Rarely Sometimes Always (2020) IMDb: 7.4
 • Dönüş Yolu (2020) IMDb: 6.7
 • Metalin Sesi (2019) IMDb: 7.8

14. Chhichhore (2019) IMDb: 8.2

Eğitim Filmleri

Hindistan’da binlerce kişi sınavları kötü geçtiği için intihar etmektedir. Yıkıcı bir gerçeği gözler önüne seren Chhichhore filmi kesinlikle izlemeniz gereken bir Hint filmidir. Milyonlarca öğrencinin sınav sonrası ve öncesinde neler yaşadığını detaylı bir şekilde anlatan filmde kötü geçen bir sınavın dünyanın sonu olmadığı izleyicilere aktarılıyor.

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Nitesh Tiwari

Oyuncular: Shraddha Kapoor, Sushant Singh Rajput, Varun Sharma

Fragman

Chhichhore Benzeri Filmler;

 • M.S. Dhoni: The Untold Story (2016) IMDb: 7.8
 • Sonchiriya (2019) IMDb: 7.9
 • Kedarnath (2018) IMDb: 6.6

13. Super 30 (2019) IMDb: 7.9

Eğitim Filmleri

Matematiğe olan yeteneğini pekiştirmek için Cambridge Üniversitesi’ne başvuran Anand Kumar, başvurusunun kabul edilmesine rağmen maddi imkansızlıklar yüzünden gidemez. Yaşadığı bu olay onu derinden etkiler ve sistemi değiştirmek için fakir öğrencilere ders vermeye karar verir. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

Tür: Biyografi , Dram

Yönetmen: Vikas Bahl

Oyuncular: Shraddha Kapoor, Sushant Singh Rajput, Varun Sharma

Fragman

Super 30 Benzeri Filmler;

 • Article 15 (2019) IMDb: 8.2
 • War (2019) IMDb: 6.5
 • Gully Boy (2019) IMDb: 8.0

12. Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019) IMDb: 7.6

Eğitim Filmleri

Malawi’de yaşayan William Kamkwamba okuduğu bir kitaptan sonra köyünü kıtlıktan kurtarmak için bir rüzgar türbini yapmaya karar verir. Bu rüzgar türbini köyündeki insanların hayatını kurtaracaktır. Peki William rüzgar türbinini yapabilecek midir?

Tür: Dram

Yönetmen: Chiwetel Ejiofor

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Asissa Maiga

Fragman

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Benzeri Filmler;

 • First They Killed My Father (2017) IMDb: 7.2
 • Beasts of No Nation (2015) IMDb: 7.7
 • Bienvenue à Marly-Gomont (2016) IMDb: 7.0

11. Hıçkırık (2018) IMDb: 7.5

Eğitim Filmleri

Naina Mathur’un Tourette sendromu adında bir hastalığı vardır. Bu hastalıkta sürekli tıkanıklık ve kekemelik yaşanmaktadır. İleride bir öğretmen olmak isteyen Naina bunun için çok çabalamaktadır. Naina’nın çevresindeki insanlar onun hastalığı nedeniyle başka bir meslek seçmeleri gerektiğini söylemektedir. Sonunda bir okulda öğretmen olur fakat kendini kanıtlaması için çok çaba göstermesi gerekmektedir.

Tür: Dram

Yönetmen: Siddharth Malhotra

Oyuncular: Rani Mukherjee

Fragman

Hıçkırık Benzeri Filmler;

 • Mardaani (2014) IMDb: 7.3
 • Hindi Medium (2017) IMDb: 7.8
 • 102 Not Out (2018) IMDb: 7.4

10. Blackboards (2000) – IMDb: 6.9

Eğitim Filmleri

Kendi hayatlarını öğrencileri için bir kenara bırakıp fedakarlık üstüne fedakarlık yapan öğretmenlerin hikayesini anlatan filmde savaş sebebiyle eğitimden uzak kalan öğrencilerine eğitim vermeye çalışan öğretmenleri görüyoruz. Kara Tahtaları sırtlarına alıp yola koyulan öğretmenler savaşın yıkıp geçtiği bir ülkede aydınlık saçmaya devam ediyorlar. Dram dolu senaryosuyla dikkat çeken film sayesinde eğitim öğretimin önemini ve eğitimciliğin nasıl olacağını görmekteyiz.

Tür: Savaş, Dram

Yönetmen: Samira Makhmalbaf

Oyuncular: Said Mohamadi, Behnaz Jafari, Bahman Ghobadi

Fragman

Blackboards Benzeri Filmler;

 • Panj é asr (2003) IMDb: 6.9
 • Elma (1998) IMDb: 7.2
 • İki Bacaklı At (2008) IMDb: 6.9

9. Half Nelson (2006) – IMDb: 7.2

Eğitim Filmleri

Başrolünde Ryan Gosling’in rol aldığı unutulmaz filmde Dan Dunne isimli bir öğretmenin hikayesi anlatılmaktadır. Özel hayatında uyuşturucudan kurtulmaya çalışan bir adam olan Dan Dunne şehir merkezinde yoksulların gittiği bir okulda öğretmendir. Özel hayatıyla iş hayatı tamamen farklı olan Dan okulda öğrencileriyle iyi ilişkiler kurmaktadır. Özel hayatından haberdar olmayan öğrencilerinden biri olan Drey’e yakalan Dun büyük bir sıkıntıya düşmüştür. Ancak Drey’in öğretmenini şikayet etmek gibi bir niyeti yoktur. Günümüzde okullarda yaşanan yasaklı madde kullanımına dikkat çeken bu filmi izlemenizi öneriyoruz.

Tür: Dram

Yönetmen: Ryan Fleck

Oyuncular: Ryan Gosling, Shareeka Epps, Jeff Lima

Fragman

Half Nelson Benzeri Filmler;

 • Gerçek Sevgili (2007) IMDb: 7.3
 • Aşk ve Küller (2010) IMDb: 7.4
 • İnançlı (2001) IMDb: 7.2

8. Stand and Deliver (1988) – IMDb: 7.3

Eğitim Filmleri

1988 yapımı efsanevi film Stand and Deliver umutsuz vaka öğrenciler ve onların bir şeyler başarabileceğini düşünen öğretmenlerinin hikayesini anlatmaktadır. Toplumun gözden çıkardığı ve herkesin umudunu kestiği bu hispanik öğrenciler muhteşem bir tesadüf ile iyi bir eğitici olan Jaime Escalante’nin öğrencileri olurlar. Escalante ise herkesin aksine bu öğrencilerde başarı potansiyeli görmektedir.

Tür: Dram

Yönetmen: Ramón Menéndez

Oyuncular: Edward James Olmos, Estelle Harris, Mark Phelan

Fragman

Stand and Deliver Benzeri Filmler;

 • Lean on Me (1989) IMDb: 7.4
 • La Bamba (1987) IMDb: 6.9
 • American Me (1992) IMDb: 7.2

7. The Wave (2008) – IMDb: 7.6

Eğitim Filmleri

1967 yılında California’da yaşanmış gerçek bir hikayeyi anlatan Alman yapımı The Wawe filmi başarılı öğretmen Rainer Wegner’in otokrasi üzerine verdiği dersleri anlatmaktadır. Başarılı öğretmen öğrencilerinin isteksizliği ve derse olan ilgisizliğini fark edince onlarla birlikte bir deney yapmak ister. Onlara bir takım olduklarını ve bu takımın liderinin de kendisi olduğunu kabul etmelerini ister. Öğrencilerin artık MR. Wegner diye hitap etmelerini isteyen öğretmen Disiplin aracılığıyla gücünü kabul ettirir ve takımına herkesten özel kılacak şeyler öğretir. Kısa sürede öğrenciler için eğlenceli olan bu yöntem Mr. Wegner ve öğrencilerine başarının kapılarını açacaktır. Ancak The Wawe grubunun giderek değişen hareket eğilimleri ve inançları durumu kontrolden çıkaracaktır.

Tür: Dram

Yönetmen: Dennis Gansel

Oyuncular: Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt

Fragman

The Wave Benzeri Filmler;

 • Deney (2001) IMDb: 7.7
 • Elveda Lenin! (2003) IMDb: 7.7
 • Bølgen (2015) IMDb: 6.7

6. Detachment (2011) – IMDb: 7.7

Eğitim Filmleri

Başrolünde Adrien Brody’nin rol aldığı Detachment filmi öğrenci, öğretmen ekseninde geçen mükemmel bir hikayeyi konu edinmiştir. Gittiği her okulda kısa süre duran ve öğrencileriyle duygusal bir bağ kuracak kadar zaman bulamayan öğretmen Henry Barthes her zaman sevilen biri olmuştur. Son gittiği okulda ise bu zamana kadar görmediği bir şey keşfeder. Bu okuldaki öğrenciler ve öğretmenler son derece içine kapanık ve toplumdan adeta uzakta yaşamaktadırlar. Henry için yardım etme vakti gelmiştir. Öğrencilerine ve arkadaşlarına olan yaklaşımıyla bir okulun kaderini değiştiren Henry bir öğrencisini de sokaklardan kurtaracaktır.

Tür: Dram

Yönetmen: Tony Kaye

Oyuncular: Adrien Brody, Christina Hendricks, Marcia Gay Harden

Fragman

Detachment Benzeri Filmler;

 • Lake of Fire (2006) IMDb: 8.2
 • Çıldırış (2005) IMDb: 7.1
 • Paris'te Gece Yarısı (2011) IMDb: 7.7

5. Captain Fantastic – (2016) – IMDb: 7.9

Eğitim Filmleri

Şehir hayatından uzakta bir orman hayatı ile büyütülen 6 çocuğun şehre döndükten sonra yaşadıkları uyum sorununu konu edinen filmde eğitim sistemine de dışarıdan bir bakış açısı yakalıyoruz. Filmde 6 çocuğuna medeniyetten uzakta bir hayat yaşatan ebeveynlerin büyük hatası anlatılıyor.  Komedi dolu bir anlatıma sahip olan film eğitim sistemine yapılan en büyük eleştirilerden biridir.

Tür: Dramatik Komedi

Yönetmen: Matt Ross

Oyuncular: Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler

Fragman

Captain Fantastic Benzeri Filmler;

 • Şark Vaatleri (2007) IMDb: 7.6
 • Yol I (2009) IMDb: 7.2
 • Şiddetin tarihçesi (2005) IMDb: 7.4

4. The Chorus (2004) – IMDb: 7.9

Eğitim Filmleri

Eğitim sistemini ve baskıcı öğretmenleri eleştiren en iyi filmlerden biri olan “Koro” Fransa’da bir yatılı okulda yaşanan olayları anlatmaktadır. Disiplini sertlik olarak algılayan okul müdürü öğrencilerine adeta eziyet ederken okula yeni gelen M.Celement Mathiue isimli öğretmen sayesinde öğrencilerin hayatı değişir. Müzik ile hayat bulan öğrenciler hayatın güzelliklerini yavaş yavaş öğrenirler.

Tür: Dramatik Komedi

Yönetmen: Christophe Barratier

Oyuncular: Gérard Jugnot, François Berléand, Jean-Baptiste Maunier

Fragman

The Chorus Benzeri Filmler;

 • Hayatımın Şarkısı (2014) IMDb: 7.3
 • Sınıf (2008) IMDb: 7.5
 • Bienvenue chez les Ch'tis (2008) IMDb: 7.1

3. Dead Poets Society (1989) – IMDb: 8.1

Eğitim Filmelri

Sinema dünyasının unutulmaz yapımlarından biri olan Ölü Ozanlar Derneği aynı zamanda eğitim sistemine getirilen en büyük eleştirilerden biridir. Filmde sıkıcı ve bunaltıcı bir eğitim sistemini öğrencilerle yakın arkadaşlıklar kurarak yıkmaya çalışan edebiyat öğretmeni John Keating’in hikayesini izliyoruz. Öğrencilerin hayatı değiştirmeyi başaran Keating’in en büyük düşmanı ise okul müdürü Nolan olacaktır. Nolan’ın Keating’i okuldan uzaklaştırma istemine tepki veren öğrenciler öğretmenleri için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Tür: Dramatik Komedi

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke

Fragman

Dead Poets Society Benzeri Filmler;

 • Can Dostum (1997) IMDb: 8.3
 • Truman Show (1998) IMDb: 8.1
 • Into the Wild (2007) IMDb: 8.1

2. 3 İdiots (2009) – IMDb: 8.4

eğitim Filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alan 3 İdiots, yine bir öğretmenin öğrencilerini korku ile yönetmesini izliyoruz. Gelecek kaygısı, sınav stresi ve otorite gücünü kullanarak öğrencilerini adeta ölüme sürükleyen okul müdürüne karşı 3 arkadaşın verdiği komedi dolu mücadele eğitim sistemini de çok iyi bir şekilde eleştiriyor. Başrolünde Aamir Khan’ın rol aldığı ve Hint filmleri sevenlerin oldukça hoşuna gidecek dram ve komedi türünde bu yapımı mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh

Fragman

3 İdiots Benzeri Filmler;

 • Dangal (2016) IMDb: 8.4
 • PK (2014) IMDb: 8.1
 • Lagaan: Once Upon a Time in India (2001) IMDb: 8.1

1. Taare Zameen Par (2007) – IMDb: 8.4

Eğitim Filmleri

Hem yönetmenliğini hem de başrolünü Aamir Khan’ın üstlendiği unutulmaz filmde problemli bir çocuk olan Ishaan Awasthi ve onu topluma kazandıran öğretmeni Ram Shankar’ın umut dolu hikayesi anlatılmıştır. Bir hastalığı sebebiyle okulda bir türlü başarılı olamayan Ishaan öğretmenleri ve arkadaşları tarafından büyük bir baskıya maruz kalmaktadır. Okula yeni gelen öğretmen Ram ise bu çocuğun sorunu fark edip içindeki cevheri ortaya çıkartır. Ön yargılar ve eğitim sistemindeki eksiklikler sebebiyle kaybolmak üzere olan bir çocuğun hayatının kurtulduğu film eğitim sistemini sorgulatan yapımların başında gelmektedir.

Tür: Dram

Yönetmen: Aamir Khan, Amole Gupte

Oyuncular: Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra

Fragman

Taare Zameen Par Benzeri Filmler;

 • Babam ve Oğlum (2005) IMDb: 8.3
 • Cennetin çocukları (1997) IMDb: 8.3
 • Chak De! India (2007) IMDb: 8.2
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.