Stres Azaltan Yiyecekler | Strese İyi Gelen 20 Besin!

Stres Azaltan Yiyecekler | Strese İyi Gelen 20 Besin!
29.07.201511:53

Stres son yıllarda herkesin problemi olmakta. Bazı besinleri tüketerek, stresten korunabiliriz. Bu içeriğimizde strese iyi gelen besinleri araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 02.07.2022 18:40

Strese Karşı Gelen Besinler

Stres günümüzde herkesin her an yaşadığı bir sorun. Stres kişiyi tamamen güçsüzleştirerek, yıpratmaktadır. İnsan vücudunu tamamen alt üst eden bir sorundur. Stres kişide, birçok soruna sebep olmaktadır. Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, saç dökülmesi, isteksizlik ve duygu bozukluklarına neden olur. Stresi düzenli beslenerek ve spor yaparak yenebiliriz. Bazı besinler strese karşı durmaktadır. Bu besinleri tüketerek stresten uzak durabiliriz. 

İşte strese iyi gelen besinler;

1. Muz

Strese iyi gelen besinler

Muzun içeriğindeki potasyum sakinlik hissi vermektedir. Muz tüketimi günlük stresin azalmasını sağlayacaktır. Sabah kalkınca strese iyi gelen besinler olarak muz, yulaf ve süt karıştırılıp tüketilebilir. Bu karışım kişinin daha sakin, huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir
Muzun Bilinmeyen Faydaları

2. Balık

Strese iyi gelen besinler

Kan şekerinin normal düzeyde olması stres sorunu içi önemlidir. Kan şekerinin düşük olması aşırı sinirlenmeye sebep olmaktadır. Protein kan şekerini normal seviyede tutmaktadır. Bu yüzden balık tüketimi önemlidir. Özellikle ton, uskumru ve somon balığı strese birebirdir.

3. Yeşil Biber

Strese iyi gelen besinler

C vitamini taşıyan yeşil biber, stresin düşmanıdır. Yeşil biberin stresi azaltma etkisi görülmektedir. Yeşil biber, portakal ve mandalinaya oranla C vitamini açısından daha zengindir. Kaygıya da iyi geldiğini söylenmektedir.

4. Çikolata

Strese iyi gelen besinler

Çikolata tüketmek mutluluk hormonu salgılamaktadır. Bu yüzden düşük miktarda çikolata tüketmek strese karşı ilaç olacaktır. Aynı zamanda kişinin gün içerisinde daha pozitif olmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir
Çikolatanın Zararları ve Faydaları

5. Tahıllı Ekmek

Strese iyi gelen besinler

Ekmeğin içerisinde bulunan maya sinir sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Kişiyi sakinleştirerek rahatlanmasına yardımcı olmaktadır. Ekmeksiz yapılan diyetler bazen baş ağrısı da yapmaktadır. Bu sebepten çavdar ve buğday unu içerikli ekmekler tüketilmektedir.

6. Kuru Kayısı

Strese iyi gelen besinler

Türkiye sevilerek tüketilen bir besin olan kuru kayısı, insan vücudunun sindirim sistemini hızlandırmasının yanı sıra, strese depresyona iyi geldiği de bilinmektedir. Magnezyum açısından zengin olan bu besin stres sorunu yalayan insanların tüketmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir
Kayısının Faydaları

7. Patates

Strese iyi gelen besinler

Karbonhidrat ve şeker bakımından oldukça zengin olan patates, iştah kapatıcı özelliği ile bilinmektedir. Stres alıcı besinler arasında yer alan patates herkes tarafından tüketilen ve sevilen bir besindir. Kişilerin günlük hayatında rahatlıklar tüketebileceği uzmanlar tarafında onaylanmıştır.

8. Ispanak

Strese iyi gelen besinler

Ispanağın insan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacının %40'ını karşıladığı, yorgunluğu ve stresi kişinin üzerinden aldığı bilinmektedir. Stresli bir gün geçirdiyseniz akşama ıspanak yemeği yaparak günün bütün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

9. Avokado

Strese iyi gelen besinler

Vitamin değerleriniz düşerse kaygı ve stres gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu önlemek için folik asit bakımından zengin olan avokadoyu tüketebilir, bedeninizi ve ruhunuzu stresten uzaklaştırabilirsiniz.

10. Yaban Mersini

Strese iyi gelen besinler

Antioksidan maddeler ve C vitamini bakımından zengin olan yaban mersini stresli dönemlerde tüketilebilir. Düşük kalorisiyle öne çıkan yaban mersini aynı zamanda doyurucu bir besindir. Sabah kahvaltısında tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir
Yaban Mersininin Mucizevi Faydaları

11. Süt

Strese iyi gelen besinler

Günün yorgunluğunu üzerinizden atmak ve gerginliğinizi almak için 1 bardak süt içerek huzura kavuşabilirsiniz. Daha rahat uyku uyumanızı sağlayan süt, vücudun gevşemesini, stresten arınmasını sağlar. İsteğe bağlı olarak sütün içerisinde bal veya sevdiğiniz bir besin atılabilir.

İlginizi Çekebilir
Süt İçmenin Faydaları ve Yararları

12. Portakal

Strese iyi gelen besinler

Stresi yok etmenin en etkili yollarından birisi de her sabah taze sıkılmış portakal suyu içmek veya gün içerisinde portakal tüketmek. Portakal kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur, içerisinde bol bol C vitamini içerdiği için stresten uzak tutar.

İlginizi Çekebilir
Portakalın Faydaları

13. Yumurta

Strese iyi gelen besinler

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Gün boyu daha mutlu ve iyi hissetmenizi sağlar. Stresten uzak kalmak için uzmanlar mutlaka kahvaltı yapmanız gerektiğini söylüyor. Kahvaltı tabağında yer alması gereken besinlerden birisi de yumurta. Yumurta protein bakımından zengin olduğu için stresi alıp götürüyor.

İlginizi Çekebilir
Yumurtanın Yararları ve Zararları

14. Yulaf

Strese iyi gelen besinler

Karbonhidratlar strese iyi gelen besinler listesinin en önemlilerinden birisi. Vücudun serotonin düzeyini artıran karbonhidratlar, stresin azalmasını sağlar. Yulaf içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kan şekerini de düzenler, süt ile karıştırıldığında daha etkili olur.

İlginizi Çekebilir
Diyet Programlarının Gözdesi Yulafın Faydaları

15. Papatya Çayı

Strese iyi gelen besinler

Sakinleştirici etkisiyle öne çıkan papatya çayı anksiyete problemi yaşayan kişilere önerilir. Vücudun rahatlamasını sağlayarak, stresi azaltan, rahat ve derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olan papatya çayı kişiye huzur verir.

İlginizi Çekebilir
Papatya Çayının Faydaları

16. Kuşkonmaz

Strese iyi gelen besinler

Strese iyi gelen besinler arasında kuşkonmaz da yer alıyor. Depresyon gibi ciddi psikolojik rahatsızları kısa süre içerisinde yok eden kuşkonmaz, folik asit bakımından zengin bir besin. Kahvaltıda mutlaka kuşkonmaz tüketerek güne mutlu başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Kuşkonmazın Faydaları

17. Su

Strese iyi gelen besinler

Gün içerisinde bol bol su tüketmek toksin artışını engelleyeceği için stresi azaltır. Günlük ortalama 10 ile 12 bardak arasında su tüketmek hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelecektir. İnsanların yaptığı en büyük hatalardan birisi de günlük yeteri kadar su tüketmemektir.

İlginizi Çekebilir
Suyun Bilinmeyen Faydaları

18. Siyah Fasulye

Strese iyi gelen besinler

İçerisinde bol miktarda magnezyum içeren siyah fasulye vücut ile beynin rahatlamasına yardımcı olur. Sinir sisteminde büyük bir rol oynayarak kişinin stresinin azalmasını sağlar. Çeşitli salataların, tavukların ve etlerin içerisine eklenebilir.

İlginizi Çekebilir
Siyah Fasulye Faydaları

19. Yoğurt

Strese iyi gelen besinler

Stressiz bir gün geçirmek isteyen kişiler sabah kalkar kalkmaz ayran veya yoğurt tüketerek  rahatlayabilir. Yoğurdun içerisindeki bakteriler ruhunuzun sakin kalmasını sağlar, strese yatkın kişilerde semptomları azaltır. Stresle başa çıkabilen en iyi yiyeceklerden birisidir.

İlginizi Çekebilir
Yoğurdun Mucizevi Faydaları

20. Maydanoz

Strese iyi gelen besinler

Antioksidan bakımından zengin bir içeriğe sahip olan maydanoz stres, depresyon, baş ağrısı gibi sorunları ortadan kaldırır. Araştırmalara göre stres, anksiyeteyi önleme gibi durumlara yardımcı olan maydanoz kronik strese de iyi gelir.

İlginizi Çekebilir
Maydanozun Faydaları

Stres için ne yemeli?

Stresi ortadan kaldırmak için; maydanoz, siyah fasulye, somon balığı, kabak çekirdeği, somon balığı, bitter çikolata, kefir, yoğurt, süt, muz, avokado, patates, kuru kayısı, çikolata tüketilebilir. Bu besinler stresi ortadan kaldırır, yorgunluğa iyi gelir.

Stresi ne azaltır?

Düzenli olarak egzersiz yaparak stresi azaltabilirsiniz. Kafein tüketimini azaltmak, rahatlatıcı kokular kullanmak, nefes egzersizleri yapmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek, bitki çaylarını tüketmek stresi azaltan eylemlerdir.

Stres vücuttan nasıl atılır?

Stresi vücuttan atmak için beslenmenizi kontrol altında tutun, sigara, alkol gibi zararlı maddeleri bırakın, her gün mutlaka 8 saat uyku uyuyun, kendinize zaman ayırmayı unutmayın, düzenli olarak egzersiz yapın, strese neden olacak etkenlerden uzak durun.

Stresi azaltmak için ne içilir?

Stresi azalmak için içmeniz gereken besinlerin başında papatya çayı gelir. Papatya çayı sakinleştirici etkiye sahip olduğu için stresi ortadan kaldırır. Adaçayı, melisa çayı, ıhlamur, kediotu çayı, lavanta çayı da strese iyi gelmektedir.

Anksiyete ve strese ne iyi gelir?

Anksiyeteyi ve stresi ortadan kaldırmak istiyorsanız bitter çikolata, fermente gıdalar, yağlı balıklar, yumurta, muz, süt, yoğurt, kabak çekirdeği, siyah fasulye, brezilya fındığı gibi besinler tüketebilir.

Bir insan neden strese girer?

Stresin birçok kaynağı vardır. Okulu bitirmek, üniversiteye başlamak, aile baskısı, ev değişikliği, iş, okul, kaza, doğal afetler, hastalıklar, sevdiğinizin vefat etmesi, sevgiliniz veya eşiniz ile kavga etmek gibi birçok olay strese neden olabilir.

Aşırı stres hangi hastalıklara yol açar?

Aşırı stres, birçok hastalığı da beraberinde getirir. Eğer sürekli stresli bir hayat yaşıyorsanız kalp krizi, ruhsal sorunlar, depresyon, panik atak, aşırı kilo alma ya da kilo kaybı, cilt hastalıkları, hamile kalamama, mide ülseri, kabızlık gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Hangi besinler sinir ve stres yapar?

Sinirin ve stresin de oluşmasına destek olan bazı besinler vardır. Bu besinler olabildiğince az tüketilmelidir. Gazlı içecekler, rafine karbonhidratlar, gluten, çay, şeker, kahve, şarküteri ürünleri strese neden olur.

Aşırı stres beyni nasıl etkiler?

Stresli bir bireyin beyni süreç boyunca enerji ve konsantrasyonu artırmak için adrenalin salgılar.  Beyindeki aktif hücre sayısının azalmasına neden olan stres, öğrenme ve hafıza bölgelerini olumsuz etkiler.

Stres hastalığı ne demek?

Stres genellikle beklenmedik bir anda tetiklenir. Vücut, bunaltıcı hissettiren baskıya stres ile yanıt verebilmektedir. Stres, duygusal ve zihinsel baskı ile baş edememe hissine verilen isimdir. İnsanlar üzerinde büyük bir etki bırakabilir.

Stresin zararları nelerdir?

Stres, düşük libidoya, saç dökülmesine, baş ağrısına, cilt hastalıklarına, kilo kaybına ya da artışına, vücudun bağışıklık sisteminin azalmasına, odaklanma güçlüğü çekilmesine, sivilceye ve daha birçok duruma sebebiyet verir.

Stres en çok hangi organı etkiler?

Stres en çok kalbi etkiler. Stres anında kalp ritme artar, vücuda daha fazla kan pompalanmaya başlanır. Bu da kalbin yorulmasına neden olur. Panik, nefret, kırgınlık, neşe gibi duygular da kalp ritmini etkilemektedir. Sürekli stres altında olan bir bireyin kalp krizi geçirme olasılığı yüksektir.

Stres sinir sistemini etkiler mi?

Kişinin sürekli stres içerisinde olması sinir sistemini yoracaktır. Sinir sistemi stres halinde aktif olarak çalışacağı için vücutta aşınma ve yıpranmaya neden olur. Bu yüzden sakin kalmaya çalışmalı ve vücudumuzu yormamamız gerekir. Stresli bir birey gün sonu kendini çok yorgun, halsiz hissedebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.