• DOLAR5,4645-0.35
 • EURO6,1835-0.11
 • ALTIN211,467-0.10
 • BIST93.2870.62

Stres Nedir? Stresin Kaynakları Nelerdir?

Stres Nedir? Stresin Kaynakları Nelerdir?

Yaşamımızdaki streslere nasıl uyum sağladığımız, sağlığımızı etkiler; uzun süreli ya da aşırı stres fiziksel ve psikolojik bozukluklara katkıda bulunur

Haber güncelleme tarihi 17.11.2017 09:40

Stres Nedir?

Davranışımızı değiştirmemizi ya da uyum sağlamamızı gerektiren, gerginlik yaratıcı ya da tehdit edici bir durumla karşılaştığımızda stres yaşarız. Savaş ve doğal afetler gibi bazı ölüm kalım durumları, doğası gereği stres yaratıcıdır. Hatta düğün ya da terfi etme gibi genellikle olumlu görünen olaylar bile değişim ya da uyum gerektirdiği için strese yol açar.

stresin-kaynaklari nelerdir.jpg


Stresin Kaynakları

Stres bir gerginlik hali ya da tehdit oluşturan ve değişme ya da uyum gerektiren herhangi bir çevresel istek ve beklentiyi ifade eder. Ancak stres ne yaşam ve ölümler ne de hoş olmayan ve gerginlik yaratan durumlarla sınırlıdır. Stresin kaynakları;

Değişme: Birçok insan yaşamındaki düzeni sürdürmek için güçlü bir istek duyar, değişikliğe yol açan herhangi bir olay stres yaratır.

Gündelik Sıkıntılar: Stresin büyük kısmı, önemsiz can sıkıntıları, sinirlenmeler ve engellenmeler olan ufak tefek veya gündelik sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Önemli olayların stres yaratıcı etkisi küçümsenemez, bu tür büyük olayları, stresin kökeninde yatan gündelik ufak çapta sıkıntıların tetiklediği görülmektedir.

Engelleme: Engelleme de strese katkıda bulunur. Birileri ya da bir şeyler amacımız ile bizim aramıza girdiğinde engellenmiş hissederiz. Engellemenin beş temel kaynağı; gecikmeler, kaynakların eksikliği, kayıplar, başarısızlık ve ayrımcılıktır. Engellemenin kaynağı olan bu beş durum stres oluşumuna katkı sağlamaktadır.

Çatışma: Yaşamdaki tüm dertlerin içinde belki de en yaygın olanı çatışmadır. Birbiriyle bağdaşmayan iki ya da daha fazla istek, fırsat, gereksinim ya da amaç ile karşılaştığımızda çatışma ortaya çıkar.

stres-nedir neden olur.jpg

Kişinin Kendi Kendine Yarattığı Stres: Bazı insanları, yaşamın normal stresi üstüne gereksiz bir biçimde eklenen, yenilgiye uğratıcı, akıl dışı inançları içselleştirerek kendilerini daha da fazla stres içine sokarlar. Kişinin bu şekilde kendisinin yarattığı stres dış güçlerden bağımsızdır.

Stres ve Bireysel Ayrılıklar: Belirli bir durumu, neden bazı insanlar stres yaratıcı olarak algılarken diğer insanlar aynı durumu, soğukkanlılıkla, hiç telaşa kapılmadan karşılayabilmektedir?

Strese dirençli insanların psikolojik dayanıklılık olarak adlandırılan bir kişilik özelliğini paylaştıkları; bu özelliğe sahip olan insanların, zor durumları tehdit edici olmaktan çok bir fırsat olarak algılama eğilimi olduğu söylenmektedir. Olayların kendi kontrolleri altında olduğunu hisseden insanların, aynı durumda kendilerini güçsüz hissedenlere kıyasla strese karşı çok daha az duyarlı oldukları ortaya konmuştur.

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.