Kabızlığa Ne İyi Gelir - Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlığa Ne İyi Gelir - Kabızlık Nasıl Geçer?
28.12.201509:32

Sindirim sistemi sorunlarının başında gelen kabızlık, yanlış ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra bazı rahatsızlıkların sonucunda da meydana gelebilir. Peki, kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer? kabızlık çözümleri nelerdir? İşte, detaylar...

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 16:03

Kabızlık Nedir?

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucunda meydana gelen kabızlık, beslenme bozuklukları, kullanılan ilaçlar, hareketsizlik ve kişinin psikolojik durumuna kadar birçok etkenin rol aldığı bir sağlık sorunudur. Ancak kabızlığın temel nedeninin yanlış beslenme olduğunu söyleyebiliriz. Genetik veya kalıtsal olarak karşımıza çıkan kabızlık, öncelikle olarak kişinin beslenme şekline bağlı olarak meydana gelir. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin öncelikle beslenme şeklini değiştirmeleri önerilmektedir. Bol su tüketiminin yanı sıra lifli ve sindirimi kolay besinlerin tüketilmesi kabızlık sorununa karşı etkili bir önlem niteliğinde olacaktır. Vücuttaki su oranının az olması ve yanlış beslenme sonucunda bağırsakta bulunan, sindirime yardımcı olan iyi bakterilerin azalması kabızlığa neden olmaktadır. Yanlış beslenmenin yanı sıra uzun süre kullanılan ilaçlar da kabızlık sorununa neden olabilir. Tüm bu nedenlere bağlı olarak dışkının bağırsaklardan atılmasını zorlaştıracak kadar sertleşmesi durumu “kabızlık” olarak nitelendirilmektedir. Kronik kabızlık gibi uzun süre devam eden bağırsak sorunları hemoroide neden olabilmektedir. İşlenmiş ve besin lifi içermeyen gıdaların yanı sıra, ağır ve sindirimi zor besinlerin tüketilmesi kabızlık sorununu tetikleyerek bağırsak hareketlerini kısıtlamaktadır. Lif bakımından zengin, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme programı oluşturmak kabızlık sorununun önlenmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Kabızlık sorunu karşısında önerilen ilaçlar, olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olsa da belli bir süre sonra bağırsak tembelliğine neden olabilir. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin ilaç tedavisinin yanı sıra öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve gün içinde bol su tüketmeleri oldukça önemlidir.

kabızlık nedir


Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

"Kabızlık belirtileri", birçok insanın merak ettiği rahatsızlıkların başında gelmektedir çünkü hemen her yaşta ve her dönemde insanın karşısına çıkabilmektedir. Oldukça yaygın olan kabızlığın belirtilerini bilen insanlar bunu erken teşhis yöntemi ile anlayabilir ve kısa sürede çözüm bulabilir. Peki kabızlık belirtileri nelerdir? Kabızlık Neden Olur? İşte, kabızlık belirtileri ve nedenleri

 • Kabızlık belirtileri arasında en önemli olanı tuvalet yaparken yuvarlak, sert ve kuru bir dışkı çıkarmak.
 • Tuvalet işlemini gerçekleştirirken aşırı zorlanmak.
 • Tuvalet işlemi sonrasında bile tekrardan tuvalete gitme ihtiyacı duymak.
 • Karın bölgesinde büyük şişlik ve ağrı hissetmek.
 • İştah kaybı yaşamak.
 • Şişlik ve ağrıdan dolayı uyuyamamak, halsizlik yaşamak…

 

kabızlık ve su tüketimi


Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık ülkemizde ve dünyada en çok karşılaşılan sağlık problemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kabızlığın birden çok nedeni olabilmektedir. Eğer, dışkılama işlemi haftada 2’ye ya da daha aza indiyse bu durum kabızlık nedeni arasında gösterilir. Birçok kişi kabızlık nedeni tuvalet ihtiyacı sıklığından anlayabilmektedir.  Peki kabızlığın nedenleri arasında gösterilen diğer etmenler nelerdir? işte, kabızlık nedenleri...

 • Diyet
 • Bağırsak kanseri
 • Aşırı süt ürünü tüketmek
 • Yüksek oranda rafine şekerli ürünler tüketmek
 • Yeme bozuklukları
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Parkinson hastalığı, MS vb. nörolojik hastalıklar
 • Hareketsizlik
 • Gebelik
 • Yetersiz su veya lif tüketimi
 • Aşırı müshil kullanımı
 • Sindirim sistemindeki sinir ve kas sorunları,
 • Hemoroid
 • Stres

Kabızlık Nasıl Geçer- Kabızlık Çözümü İçin Ne Yemeliyiz?

En sık rastlanılan sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olan "kabızlık nasıl geçer?" sorusu birçok kişinin aklındaki en önemli soru olarak bulunmaktadır. Kabızlık, temelinde yanlış beslenmeye dayansa da genetik etkenlerin de rol oynadığı bir hastalıktır. Kişi öncelikle beslenme şeklini değiştirmeli ve günde en az 1,5 litre su içmeye özen göstermelidir. "Kabızlık çözümleri" arasında en çok önemli olanı da bol bol su tüketmektir. Kabızlığın diğer çözümleri bu aşamadan sonra gelmektedir. "Kabızlığı ne giderir?" sorusuna soran insanlara söyleyeceğimiz en önemli şey, yağlı ve ağır gıdaların tüketiminden kaçınmanız oldukça önemlidir. Beslenme programında yapacağınız birkaç değişiklik etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Protein ihtiyacınızı kırmızı et yerine tavuk ve hindi gibi lif oranı yüksek ve sindirimi kolay alternatiflerden karşılayabilirsiniz. "Kabızlık sorunu" karşısında öncelikle su tüketimine ağırlık vermelisiniz. Unutmayınız ki, kabızlığın nedenlerinden biri de vücuttaki su oranının az olmasıdır. Düzenli ve bol su tüketimi sindirimi kolaylaştıracağı gibi dışkının yumuşamasını sağlayan sıvının salgılanmasına yardımcı olur. Ancak kahve, çay ve meşrubat tüketimi su ile bir tutulmamalıdır. Su dışındaki diğer içecekler suyun yerini tutmazlar.


Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık nasıl geçer sorusuyla beraber makalenin içerisinde aynı zamanda "Kabızlığa Ne İyi Gelir?" sorusuna da cevap bulacaksınız. Aşağıda yer alan besinler "kabızlığa iyi gelen yiyecekler" arasında başları çekmektedir. Bu besinleri tüketerek kabızlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Kısacası, aşağıda yer alan meyve ve sebzeler lifli gıdalardır ve kabızlığa iyi gelen besinler arasında lifli gıdaların yeri çok önemlidir.

 

kabızlığa ne iyi gelir


Kabızlığa İyi Gelen Meyveler

İşte kabızlığa iyi gelen meyveler şunlardır;


Üzüm

Kabızlık sorunu karşısında sıkça önerilen meyvelerin başında gelen üzüm, bol sıvı salgılamaktadır.

uzum-009.jpg


Dut

Taneli bir yapıya sahip olan dut, içinde bulunan taneler sayesinde dışkının sıvılaşmasına yardımcı olmaktadır.

dut-.jpg


İncir

Müshil etkisi veren incir, kabızlık sorunu karşısında oldukça etkili bir meyvedir.

incir-.jpg


Kayısı

Kabızlık sorunu denilince akla ilk gelen meyvelerden olan kayısı, enerji kaybını önlerken aynı zamanda vücuttaki sıvı salgısını dengeler ve arttırır.

kayisi.PNG


Ceviz

Müshil görevi gören meyvelerden bir diğeri ise cevizdir.

ceviz-.jpg


Erik

Lif oranı yüksek meyvelerden biri olan erik, bağırsakları yumuşatır ve kabızlık sorununu azaltır.

erik-002.jpg


Diğer Meyveler

şeftali, armut, elma, böğürtlen, ananas, ahududu, kuru kayısı ve kuru erik.

diger-meyveler.jpg


Kabızlığa İyi Gelen Sebzeler

İşte kabızlığa iyi gelen sebzeler şunlardır;


Ispanak

Hazmı kolaylaştıran sebzelerin başında gelen ıspanak, kabızlık sorunu karşısında sıkça önerilen besinlerdendir. Ispanağın yanı sıra diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi sindirimi kolaylaşmasında etkili bir rol oynar.

ispanak-011.jpg


Lahana

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sistemi açısından önerilen sebzelerin başında gelen lahanayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

lahana-004.jpg


Pırasa

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan pırasayı pirinçsiz olacak şekilde zeytinyağlı pişirmeniz oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır.

pirasa.jpg


Diğer sebzeler

patates, havuç, kuşkonmaz, yeşil fasulye, enginar, pazı ve brüksel lahanası.

kabızlığa neden olanlar besinler


Kabızlığa İyi Gelen Tahıllar

Sindirim sistemi için önemli bir yere sahip olan tahıllar, sindirim sistemini kolaylaştıran besin gruplarının başında gelir. Başta buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar olmak üzere birçok tahıl ürünü kabızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarının oluşmasını önler. İşlenmemiş mısır unu ve çavdar, rahatlıkla tercih edebileceğiniz tahıllardandır. Kabızlık problemi yaşayan kişiler yağsız ve tuzsuz olarak hazırlanmış patlamış mısırı rahatlıkla tüketebilirler.

tahillar-008.jpg


Önerilen İçerik; Kabızlıktan Kurtulmak İçin 10 Pratik Öneri

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
0
2
3
3
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.