Sindirim Nasıl Gerçekleşir? Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sindirim Nasıl Gerçekleşir? Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?
19.10.201515:37

Yediğiniz yemekler ne gibi aşamalarda geçerek kana karışıyorlar. Sizler için sindirimin nasıl gerçekleştiğini ve sindirim sistemlerinde ne gibi hastalıkların ortaya hastalıkları derledik

Haber güncelleme tarihi 10.05.2017 11:38

Bugün sizlere insan hayatında öneli yer tutan sindirim döngüsünü elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Hep merak etmişizdir; yediğimiz yemekler nasıl sindirilir, hangi yollardan geçerek vücudumuzdan dışarı atılır. İşte, sindirim hakkında bilmeniz gereken her şey;

 

Sindirim Nedir?

sindirim1.jpg

 

Canlıların hayatta kalabilmesi için vücudun temel ihtiyaçları olan gıdaların tüketilmesi gerekir. Bu tüketim sonucu yediğimiz yemekler öncelikle çiğnenir, yemek borusundan geçerek mideye girer. Burada da sindirimi gerçekleşir ve İnce ve kalın bağırsak yoluyla ayrışır. Yediğimiz yiyecekler ayrışarak ancak vücudumuz için gerekli olan ihtiyacı sağlamış olurlar. Sindirim adı verdiğimiz bu dönüşüm sistemi yiyeceklerin parçalanmasıyla başlar, karbonhidrat, vitamin, protein gibi kategorilere girerek ayrışması ve kana karışıncaya kadar devam eder. Yani sindirim ağızdan başlayıp, mide de ve ince bağırsakta süren sindirim sırasında, besinlerdeki yararlı maddelerin incebağırsakta emilip kana karışmasına kadar devam eder. Kalın bağırsak ise sindirilmeyen, yararsız maddelerindeki suyu emilip yararsız maddeleri vücuttan dışarıya attığı yerdir.

 

Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

Ağızdan başlayıp, yemek borusuna, mideye, incebağırsağa ve kalınbağırsakta son bulan sindirim nasıl gerçekleşir. Sindirim sağlayan bu organların görevleri nelerdir?

 

Ağız ve Yemek Borusu

agiz-sindirimi.jpg

 

Ağzımıza attığımız her besin dişler aracılığıyla çiğnenir, öğütülür ve sonrada yutulmaya hazır hale gelir. Katı yiyecekler kolay yutulabiliyor çünkü bunların yumuşamasını sağlayan tükürük, kulak, dil ve çene altındaki küçük salgıbezlerinin üretildiği su gibi bir sıvıdır. Tükürük bezleri sadece ağzımızdaki yemeği yumuşatmaz aynı zamanda  yiyeceklerdeki nişastanın vücudumuzda kullanılabilecek şekere dönüşmesini de sağlıyor.  Ağzımızda 6 saniye çiğnemiş olduğumuz yemek 15 saniyede yemek borusundan mideye iner.

 

Midede Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

sindirim-sistemi1.jpg

 

Mide, karın boşluğunun üst kısmında yer alan, torbaya benzeyen bir organımızdır. Bu organın içini döşeyen zarın altında milyonlarca salgıbezi bulunur. Mide Özsuyu adı verilen bu salgı bezleri, midede bir yayık gibi çalkalanarak besinleri çarpa çarpa yoğrulmasını sağlıyor. Saf su, bal ve bazı meyvelerin şekerleri sindirim süzgecinden geçmeden mideden emilip kana karışır. Bu arada öbür besinler, mide özsuyuyla birlikte iyice bir karışıp bulamaç haline gelmiştir. Mide, her öğünde yenilen yemeği 1-5 saat arasında öğüttür.

 

İncebağırsağın Sindirim Aşamasındaki Görevi?

kalin-ince-bagirsak.jpg

İncebağırsağın uzunluğu yaklaşık 6-7 metredir. Kendi içinde birçok katlanarak kıvrım bulunan incebağırsak, boru biçiminde bir kanaldır.  Kalınbağırsağa göre  ince ama daha uzundur. Sindirim yolunun mideden hemen sonraki durağı olan bu bölüme onikiparmakbağırsağı denir. İncebağırsağın iç yüzünü döşeyen küçük salgı sıvıları vardır. Bu bezlerin salgıladığı bağırsak midenin sindiremediği bazı besinleri de sindirmesinde önemli rol oynuyor. Böylece karbonhidratlar, proteinler, yağlar, gliserol gibi bir çok mineralin ayrıştırarak emilmeye hazır duruma getirir. İncebağırsak, kasılarak bir yılanın sürünmesi gibi hareket ederek içinde bulunan besinleri dağıtır. Gereksiz olan kalıntıları da kalınbağırsağa devreder. Kalınbağırsakta da dışkı olarak dışarıya atılır.

 

Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Ağızdan, yemek borusuna; mide, incebağırsağa ve en son olarak kalınbağırağa giden sindirim organlarımızın sindirimle ilgili karşılaştığı sorun ve bu doğrultuda hastalıklar nelerdir?

Sindirim sistemindeki bozukluk ve hastalıkları genellikle etkiledikleri bölümler göze alınarak gruplamamız doğru olacaktır.

 

Ağız Sindirimi ile Ortaya Çıkan Rahatsızlık

Sindirim sisteminin ilk başlangıcı olan ağız ve yemek borusunda ciddi hastalıklarla karşılaşılmaz. Ağız içinde zaman zaman aft adı verilen küçük yaralar çıkabilir. Bu yaralar AIDS, şeker hastalığı, Behçet gibi hastalıklardan dolayı olmadıkça kısa bir sürede geçecektir.

hastalik-005.jpg

 

Yemek Borusundan Yaşanılan Rahatsızlık

Bazen Yemek borusunun mideye açılan alt ucundaki kas zayıf düşer. Bu durumda yediğiniz yemek ağzınızdan gelir gibi olması ya da midenizdeki asidin  yemek borusundan geriye doğru geldiğini hissedebilirsiniz. Zaman zaman boğazda ekşimelere yol açan bu sorunu doktora giderek ilaç yoluyla önlemenin yanı sıra fazlalık kilolarınızı vermeniz en iyi yöntemdir.

 

Midenin Sindirimi / Sindirememesi ile Ortaya Çıkan Sorunlar;

Tifo ve Kolera:  

Sindirim bölümünün büyük bir bölümüne yayılan mikroplu bir hastalıktır. Bazen ise sadece bir bölgeyi etkileyebilir. Bulaştığı sindirim organını kızarmasına ve şişmesine neden olur.

 

Mide- Bağırsak Mukozası:

Adı verilen bu hastalık ise temizlik kurallarına uyulmadığı zaman ortaya çıkar. Yemekten önce elleri iyice yıkanmalı, sebzeler iyice temizlenmeli ve pis su tüketimi yapılmamalıdır. Özellikle pis su içmekle kısa sürede mide ve bağırsaklarda iltihaplanmalar meydana gelir. Belirtileri; bulantı, kusma, ishal, halsizliktir. Bu hastalık genelde 1-2 gün sürer. Daha fazla sürmesi halinde su kaybınız artacak ve tehlike oluşturacağı için doktora gitmeniz gerekecektir.

 

Sindirim Güçlüğü- Hazımsızlık:

Çoğu insanın şikayetlerinden birde hazımsızlıktır. Çeşitli şekillerde ve nedenlere bağlı olarak görülür. Mide de yanma- ekşime, kabızlık, ishal, karın ağrısı, bulantı, geğirme mikroplu bir hastalığın belirtisidir.  Bazen fasulye ya da salatalık gibi güç sindirilen yiyecekler nedeniyle bağırsaklarda aşırı gaz birikmesinden ileri gelir. Eğer sindirim problemleri yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmeniz gerekecektir.

Sindirim Güçlüğü Çekiyorsanız

  1. Zeytinyağı,
  2. Su,
  3. Sıvı besinler (çorba)
  4. Kayısı gibi sindirimi hızlandıran besinleri tüketin.

ulser.jpg

 

Ülser:  

Sindirim sisteminin en ağır hastalıklarından bir ülserdir. Ülser, Mide de ve incebağırsakta da bulunabilir. Ülserin neden ortaya çıktığı tam olarak açıklanamıyor. Ama çalışan, sürekli heyecan- stres içinde bulunan, kendine zaman ayırmayan kişilerde çok bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun için doktora başvurup, doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda gıda tüketiminizi gerçekleştirin.

 

İncebağırsak Sindiriminde Ortaya Çıkan Hastalıklar

Kolon:

İncebağırsak da çok çeşitli hastalıklara açık bir organımızdır. Nedeni bilinmeyen Kolon hastalığı inatçı bir karın ağrısı, ishal ve halsizlik olarak kendini belli ediyor. Doktorlar tarafından pek müdahale edilemeyen bu hastalık verilen bazı besin önerileri ve ilaçlarla durdurulmaya çalışılıyor. Ayrıca bağırsaklarda yaşayan kancalıkurt ve tenya gibi asalaklar insanın besinlerine ortak olarak iştahsızlık, kansızlık, halsizlik ve sürekli zayıflama gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

 

colyak-003.jpg

 

Çölyak:

Daha çok çocuklarda görülen çölyak hastalığı, glüten adı verilen proteinin ince bağırsakta sindirememesinden kaynaklanan bir bozukluktur. Buğday, çavdar gibi tahıllarda ve buğdaydan yapılmış ekmek, makarna gibi yiyeceklerden bulunan bu proteinlere karşı incebağırsağın tepkisinden doğan hastalıklara, doktorun önermiş olduğu glütensiz yiyeceklerden oluşan beslenme rejimiyle önlenebilir.

 

Kalınbağırsağın Sindirimi ile İlgili Ortaya Çıkabilecek Hastalık

sindirim-hastaliklari.jpg

 

Kalınbarsağın spazmı ve ülser kolit (bağırsak İltihabı) :

Şiddetli ağrilara yol açan bir kalınbağırsak hastalığıdır. Kalınbağırsağın hemen başlangıcında olan, parmak gibi bir uzantı olan apandisin iltihaplanması tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu iltihabın patlayarak yayılması, iltihabın bütün karın boşluğuna yayılmasına neden olacaktır. Bu durum ölümle bile sonuçlanabilir. Bundan dolayı apandisit olasılığını akla getiren sağ kasık bölgelerinde ağrı duyduğunuz zaman doktora gitmeniz gerekiyor

 

NeOldu.com / Kader Basayoğul

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
303
210
260
23
23
24
100
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.