Bağırsak Tıkanıklığı ve Tedavisi

Bağırsak Tıkanıklığı ve Tedavisi
12.11.201509:54

Bağırsak tıkanıklığı erken teşhis edilmediği ve tedavi edilmediği zaman kötü sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Bağırsak tıkanıklığı hastalığı ile ilgili tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 12.10.2020 16:36

Bağırsak Tıkanması Nedir?

Bağırsak kanalında bulunan dışkının ilerlememesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Bağırsak tıkanması erkenden farkedilmezse ölümle sonuçlanabilecek kadar kötü ve ciddi bir hastalıktır. Bağırsak tıkanması tam ve kısmi olabilir. Bağırsak tıkanması bazen çok hızlı, bazen de çok yavaş ilerleyebilir.

Bağırsak tıkanması ince ve kalın bağırsaklarda görülür. Günümüzde halk arasında bağırsak düğümlenmesi ve bağırsak tıkanması aynı şeyler olarak bilinir. Ancak bağırsak düğümlenmesi ve bağırsak tıkanması birbirinden farklı şeylerdir. Bağırsak düğümlenmesi, kalın bağırsağın kendi etrafında düğümlenmesi anlamına gelir.


Bağırsak Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Bağırsak tıkanıklığının nedenlerinin en başında ameliyat sonrası karın içerisinde oluşan yapışıklıkların oluşmasından bağırsak tıkanması görülür. Bunun haricinde fıtığa bağlı bağırsak tıkanması da görülebilir. Bağırsak düğümlenmesi de bağırsak tıkanmasına yol açan etkenlerdendir. Bazı kullanılan ilaçlar, tümörlere bağlı tıkanma, vasküler bozukluk, volvulus nedeniyle oluşan tıkanma, bezoarlara bağlı tıkanıklık gibi nedenler bağırsak tıkanmasına yol açar.


Bağırsak Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak tıkanıklığının en belirgin belirtileri, karında şişlik, kabızlık, gaz şikayeti, karın ağrısı, gerginlik, kusmadır. Sağlıklı bir insanın bağırsaklarında 8- 10 litrelik bir dolaşım vardır. Bağırsak tıkanması olan bir kişi bu 8- 10 litrelik sıvıyı dışarı atamadığından bu sıvı yukarı doğru çıkar bu da mide bulantısına, kusmaya yol açar. Bu yüzden bağırsak tıkanması hastalığının en büyük belirtisi kusmadır. Hastanın kusma rengi açık hatta renksizse, bağırsak tıkanması üst tarafta oluşmuştur. Kusma rengi yeşil yani koyu renkte ise, bağırsak tıkanması alt tarafta gerçekleşmiştir.


Bağırsak Tıkanıklığı Teşhisi

Bağırsak tıkanıklığı teşhisi konulacak kişinin tüm şikayetleri genel cerrahi uzmanı tarafından dinlenir, hastanın fizik muayenesi yapılır, ve teşhis konur. Bağırsak tıkanması teşhisinde en önemli tanı, hastanın yatar pozisyonda çekilen röntgen grafileridir. Tıkanıklığın ne kadar ilerlediğini, seviyesini bu grafiler ortaya koyar. Bunun dışında bazı hastalara tanı, bilgisayarlı tomografi cihazıyla konulur.


Bağırsak Tıkanıklığı Çeşitleri

Yapılan araştırmalara göre günümüzde bağırsak tıkanmalarının % 80' i ince bağırsak da, % 20' si ise kalın bağırsak da oluşur. Bağırsak tıkanıklığı tiplerini tanıyalım;


Mekanik Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsağın tam yada kısmen patolojik olan bir lezyon nedeniyle tıkanmasıyla oluşur. Mekanik bağırsak tıkanıklığına lümen içi ve lümen dışı da neden olabilmektedir.


Basit Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsak da tek bir bölgede oluşan tıkanma türüdür.


Kapalı Ans Tipi Bağırsak Tıkanıklığı

Bağırsağın bölümlerinin iki yada daha fazla yerden tıkanık olması anlamına gelir.


Paralitik Bağırsak Tıkanıklığı

İnce bağırsağın ameliyat sonrası yada herhangi bir travma sonrası motor fonksiyonlarını yerine getirememesinden kaynaklanır.


Bağırsak Tıkanıklığı Tedavisi

Bağırsak tıkanıklığı tedavisinde iki seçenek uygulanabilir. Birincisi medikal tedavi, ikincisi cerrahi tedavidir. Hastalık henüz ilerlememiş ve başlangıç seviyesindeyse ilaç tedavisi ile bu hastalıktan kurtulunabilir. Ancak hastalık ilerlemişse, hatta bağırsak da kangren durumu söz konusu ise, kalın bağırsak tamamen tıkanmışsa kesinlikle ameliyat şarttır.  


Bağırsak Tıkanmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Bağırsak tıkanması herkesin başına gelebilecek olan bir hastalıktır. Bu hastalığı önlemek sizin elinizde. İşte bunun için yapabilecekleriniz;

  • Günde en az 8 bardak su içmelisiniz.
  • Bol meyve, sebze ve baklagil tüketmelisiniz.
  • Lifli gıdalar bağırsak tıkanmasına yol açabilir. Bunun için lifli gıdaları kararında tüketmeye dikkat etmelisiniz.
  • Beslenmenize dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle de kepekli ekmek, sebze, ananas suyu, siyah pirinç, bulgur ve baklagilleri bol bol tüketmelisiniz.

Bağırsak Tıkanması Bebeklerde Görülür mü?

Bebeklerde bağırsak tıkanması görülebilir. Bebeklerde görülen bağırsak tıkanması mekonyuma bağlı oluşur. Bu da bebeğin ilk dışkısını iki gün boyunca yapamayıp, bağırsaklarında tıkanmaya yol açar. Bebeklerde bağırsak tıkanmasına yol açan nedenlerden bazıları;

  • Doğumsal tıkanmalar
  • Makat kısmının kapalı olması
  • Karakterize hastalıklar
  • Göbek ve kasık fıtıklarıdır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
387
23
257
319
43
55
36
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.