Ülseratif Kolit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ülseratif Kolit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
02.01.201614:14

Kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanma sonucu ülser ve kanamaya neden olan bir hastalıktır. Bu içeriğimizde ülseratif kolit hakkında bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 12:02

Ülseratif Kolit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalın bağırsağın iltihaplanarak ülser (yara) ve kanama meydana gelmesi ülseratif kolit olarak adlandırılmaktadır. Crohn hastalığının yanı sıra yalnızca kalın bağırsağı tutan ülseratif kolit, nedeni kesin olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Bağırsağın son bölümünün hastalanasına neden olan ülseratif kolit hastalığı, kalın bağırsağın iltihaplanarak kanamalı yaraların oluşmasına neden olur. Kalın bağırsağın yalnızca bir bölümü hastalanabilceği gibi kalın bağırsağın tümünde de iltihaplanmaya rastlanabilir.

ulseratif-kolit.jpg

Ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi mide ve kalın bağırsağı etkileyen kronik bir hastalıktır. Genetik faktörlerin yanı sıra yanlış beslenmenin etkisiyle son zamanlarda görülme sıklığında artış görülmüştür. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Ancak uygulanan tedavi yöntemleri ile hastanın şikayetlerinin azalması ve hastalığın kontrol altında tutulması amaçlanmaktadır. Hastanın tedaviye sadık kalmaması ve gereken özeni göstermemesi durumunda hastalık yeniden tekrarlayabilir. Ülseratif kolit ve crohn hastalığı inflamatuar bağırsak hastalıklarını grubunu oluşturmaktadırlar. Ancak bu iki hastalık hemen hemen aynı belirtilere neden olduğundan birbiriyle karıştırılmaktadır. Doğru teşhis etmek adına dışkı muayenesi, kan testi ve kolonoskopi gibi tetkikler yapılarak doğru tanı konulabilir.  

ulseratif-kolit-hastaligi.jpg


Ülseratif Kolit Nedenleri Nelerdir?

Ülseratif kolit nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler, çevresel etkiler, uzun süreli ilaç kullanımı, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların neden olabileceği düşünülmektedir. Ailesinde ülseratif kolit hastalığı bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması önerilen aspirin, antibiyotik ve doğum kontrol hapları ülseratif kolit hastalığının meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle ilaç kullanımdan önce mutlaka doktora başvurmalı ve herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların yanı sıra stres veya hamilelik gibi durumlar hastalığı tetikleyebilir. Tüm bunların yanı sıra enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemini hastalıkları ülseratif kolit hastalığının oluşmasına rol oynayabilir.

ulseratif-kolit-neden-olur.gif


Ülseratif Kolit Belirtileri

 • Kanamalı ishal
 • Karın ağrısı
 • Makatta akıntı
 • Makat kanaması
 • İştahsızlık
 • Ateş 
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik  ve yorgunluk
 • Kansızlık
 • Gözde yanma
 • Cilt döküntüleri

ulseratif-kolit-belirtileri.jpg


Ülseratif Kolit ve Diyet

Ülseratif kolit hastalığında diyettin herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Crohn hastalığı ile kıyaslandığında tüketilen herhangi bir besin ülseratif kolit hastalığında şikayetlerin artmasına neden olmaz. Ancak bazı besinler karın ağrısı ve ishali tetikleyebilir. Herhangi bir diyet programı önerilmeyen ülseratif kolit hastalığında sağlıklı ve düzenli beslenmek yeterli olacaktır. Süt tüketimi gaz ve ishal gibi sorunları tetiklediğinden ülseratif kolit hastalığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle ülseratif kolit hastalarının laktozsuz süt tüketimini tercih etmeleri önerilmektedir. Ülseratif kolit hastalarının dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise aspirin ve romatizma ilaçlarıdır. Bu ilaçlar ülseratif kolit hastalığını tetikleyerek şikayetlerin artmasına neden olabilir.

ulseratif-kolit-ve-diyet-onerisi.jpg


Ülseratif Kolit Tedavisi

Kronik bir hastalık olan ülseratif kolit, tedavinin yarıda bırakılması veya hastanın tedaviyi düzenli olarak uygulamaması durumunda yeniden tekrarlayabilir. Tedavide hastanın sürekli olarak doktor kontrolünde olması oldukça önemlidir.  Hastalığın seyri ve şiddetine bağlı olarak ilaç tedavisine başlanır. İlaçlar ağız yoluyla alınabileceği gibi makat yoluyla da alınabilmektedir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak kullanılan ilaçlar damar yoluyla verilebilir veya hastanın hastaneye yatırılması söz konusu olabilir. Eğer uygulanan tedaviler sonucunda beklenen başarı elde edilemiyorsa cerrahi müdehale söz konusu olabilir. Hastalığın tamamen çözüme kavuşturulması adına kalın bağırsağın tamamı alınabilir. Tedavi sürecinde en önemli unsur hastanın ilaçları yarıda kesmemesidir. Tedavi sürecinde ilaç alımı maxsimum 3 ay olmalıdır. Ancak doktor kontrolünde alınana ilaçlar, aynı şekilde doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Hastalığın yeniden tekrarlamaması için doktorun önerilerine tam anlamıyla uyulmalıdır.

ulseratif-kolit-ve-tedavi.jpg

Önerilen İçerik;

 Bağırsak Florası Nedir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
1
3
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.