Metabolizma Hızlandırıcı En İyi 20 Doğal Besin Önerisi

Metabolizma hızlandıran şeyler nelerdir? Sindirim sistemini çalıştırmak ve zayıflamak tüketebileceğiniz besinleri içeriğimizde detaylıca inceledik.
Metabolizma Hızlandırıcı En İyi 20 Doğal Besin Önerisi

Sindirim Sistemini Ne Hızlandırır?

Sindirim sistemi yani metabolizma, insanların hayatlarını düzgün ve sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için gerekli bir süreçtir. Metabolizması hızlı ve düzgün çalışan insanlar, yedikleri besinleri en iyi şekilde enerjiye dönüştürürken, sindirim sistemi yavaş çalışan insanlar besinleri enerjiye dönüştüremez. Bu durum yağlanmaya ve kilo alınmasına neden olmaktadır.

Uzmanlar metabolizmayı hızlandıran besinler olarak elma sirkesi, keten tohumu, tarçın, kırmızı acı biber, zencefil, ananas, mate çayı, kafein, balık, turp, hardal, biberiye, yeşil çay, kuru meyveler, taze meyveler ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, yulaf ezmesi, badem, kuru baklagiller ve elmayı öneriyor.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Listesi

SıraBesinEtkisi
1Elma SirkesiSağlıklı Bir Şekilde Çalıştırır
2Keten TohumuBağırsağı Hızlandırır
3TarçınMetabolizmayı Düzene Sokar
4Kırmızı Acı BiberMetabolizmayı Çalıştırır
5ZencefilSindirim Sistemini Hızlandırır
6AnanasBesin Parçalanmasını Hızlandırır
7Mate ÇayıMetabolizmayı Çalıştırır
8KafeinMetabolizmayı Hızlandırır
9BalıkSindirim Sistemini Hızlandırır
10TurpBesin Parçalanmasını Hızlandırır
11HardalSağlıklı Bir Şekilde Çalıştırır
12BiberiyeDolaşım Sistemini Düzene Sokar
13Yeşil ÇayMetabolizmayı Hızlandırır
14Kuru MeyvelerSindirim Sistemini Çalıştırır
15Taze Meyve ve SebzelerSindirim Problemlerini Engeller
16Süt ve Süt ÜrünleriSindirimi Kolaylaştırır
17Yulaf EzmesiMetabolizmayı Hızlandırır
18BademBesin Parçalanmasını Hızlandırır
19Kuru BaklagillerSindirim Sistemini Düzenler
20ElmaBağışıklık Savunmasını Güçlendirir

Sindirim Sistemini Hızlandıran 20 Besin

İşte sindirim sistemini hızlandıran besinler...

1. Elma Sirkesi

metabolizma hızlandırıcı besinler

Sindirim sistemini sağlık bir şekilde çalışması için katkı sağlayan besinlerden en önemlisi elma sirkesidir. Metabolizmayı hızlandıran elma sirkesi, genellikle öğlen ve akşam yemekleri sırasında salataya 1 tatlı kaşığı katılarak tüketilmelidir.

2. Keten Tohumu

metabolizma hızlandırıcı besinler

Keten tohumu, insanların metabolizmayı hızlandırmak amacıyla uzun yıllardan beri tükettiği bir besindir. Bu tohum su ile alındığında midede şişme ve tokluk hissi vermektedir. Bağırsak hareketlerini hızlandıran keten tohumu dışkılamanın da kolaylaştırılmasını sağlamaktadır. Sindirim sistemini hızlandırma özelliği bulunan keten tohumunu tükettikten sonra mutlaka 2 bardak su tüketin.

3. Tarçın

metabolizma hızlandırıcı besinler

Sindirim sistemini rahatlatan ve hızlandıran besinlerden birisi de tarçındır. Tarçının sindirim sistemini düzene sokması için, yemeklerin üzerine bir miktar dökülmesi gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı tarçın yeterli olacaktır.

4. Kırmızı Acı Biber

metabolizma hızlandırıcı besinler

Kırmızı acı biber, içerisinde sindirim sistemini hızlandıran bir madde bulunan kapsaisini barındırmaktadır. Bilimsel araştırmalar neticesinde kırmızı acı biberin metabolizmayı çalıştırdığı kanıtlanmıştır.

5. Zencefil

metabolizma hızlandırıcı besinler

Bir başka sindirim sistemi hızlandırıcı besinlerden bir tanesi olan zencefil, vücuda sağladığı bütün faydaların yanı sıra metabolizmayı da düzgün şekilde çalıştırmaktadır. İçerisinde bulunan bazı maddeler dolaşım ve sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Ayrıca zencefil vücutta oluşan gaz sorununa da çözüm bulmaktadır.

6. Ananas

metabolizma hızlandırıcı besinler

Oldukça faydalı bir meyve olan ananas, metabolizmanın hızlandırılmasını sağlayan Bromelain sindirim enzimini içermektedir. Bu enzim sayesinde vücutta besin parçalanması hızlı şekilde gerçekleşmektedir.

7. Mate Çayı

metabolizma hızlandırıcı besinler

Metabolizmayı çalıştıran bitki çaylarından en önemlisi ise mate çayıdır. İsmini belki de ilk kez duyduğunuz Meta çayı, tok tutucu ve sindirim sistemini hızlandırıcı etkisiyle öne çıkmaktadır. Mate çayı gün içerisinde en fazla bir fincan tüketilmelidir.

8. Kafein

metabolizma hızlandırıcı besinler

Vücutta sindirim ve dolaşım sistemini hızlandırılmasında oldukça etkili olan kafein, genellikle çay, kahve ve çikolata gibi besinler yer almaktadır. Metabolizmayı hızlandıran kafeinli besinleri tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

9. Balık

metabolizma hızlandırıcı besinler

Her türlü derde deva olan balık, içerisinde bulundurduğu iyot sayesinde sindirim sistemini hızlandırmaktadır. Size tavsiyemiz ne olursa olsun hafta da bir kez menünüzde balığa yer verin. Bu sayede dolaşım sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

10. Turp

metabolizma hızlandırıcı besinler

Sindirim sistemini hızlandıran besinlerden birisi de turptur. Genellikle salatada kullanılan turp, metabolizmayı hızlandıran sebzeler arasında öne çıkmaktadır. Aşırıya kaçınılmadığı süre istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

11. Hardal

metabolizma hızlandırıcı besinler

Genellikle yenilen besinleri yanında sos olarak sunulan hardal, metabolizmayı hızlandıran baharat türleri arasında yer almaktadır. Hardalı yemeklerinizin yanı sıra genel olarak salatanıza ekleyebilirsiniz. Hardal sosunu ise ızgara yapılmış etleri yerken kullanabilirsiniz.

12. Biberiye

metabolizma hızlandırıcı besinler

Bitkiler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan biberiye, salatalarda ve soslarda kullanılan sindirim sistemini hızlandıran bir besindir. Zayıflamak için kullanılan biberiye, herkesin dolaşım sistemini düzene sokan ender besinler arasındadır.

13. Yeşil Çay

metabolizma hızlandırıcı besinler

Kanser, tansiyon ve kolestrol gibi hastalıklarla mücadelede kullanılan yeşil çayın metabolizmayı hızlandırma gibi bir etkisi de söz konusudur. Yeşil çayı hazırlanması kolay bir çaydır. Fakat hazırlarken dikkat etmeniz gereken çayın sıcaklığıdır. Su kaynadıktan sonra 4-5 dakika kadar soğumasını bekleyin. Ardından bir çay kaşığı kadar yeşil çayı suda 3 dakika kadar bekletip çıkarın. Böylelikle yeşil çayın gerçek tadını almış olacaksınız.

14. Kuru Meyveler

metabolizma hızlandırıcı besinler

Kuru erik, incir ve kayısı hem tok tutar hem de sindirim sistemini çalıştırır. Eğer hazımsızlık probleminiz varsa size tavsiyemiz kuru hurma tüketmeniz. Hem kilo vermek hem de sindirim sistemi problemlerinden uzak durmak istiyorsanız kuru incir sizin için yerinde bir tercih olacaktır.

15. Taze Meyveler ve Sebzeler

metabolizma hızlandırıcı besinler

Lif bakımından zengin olan taze meyveler, tüketildiğinde hem mineral ve vitamin katkısı sağlar hem de sindirim problemlerini uzak tutar. Tıpkı meyveler gibi sebzeler de lif bakımından çok zengindirler. Bu nedenle sindirim problemi yaşayanların bol bol sebze tüketmesi gerekmektedir. Enginar, brokoli, mısır, şalgam, patates ve Brüksel lahanası sindirime birebir iyi gelen sebzelerdir.

16. Süt ve Süt Ürünleri

metabolizma hızlandırıcı besinler

Metabolizmayı hızlandıran bir diğer besin ise süt ve süt ürünleridir. İçerisinde kalsiyum barındıran süt ürünleri, sindirimi kolaylaştıran enzimleri harekete geçirdiği çokça tercih edilmektedir. Ayrıca bu besinlerin probiyotik içerdiği içinde sindirim dostu olduğunu söyleyelim.

17. Yulaf Ezmesi

metabolizma hızlandırıcı besinler

Lifli besinlerin sindirim sistemine olan etkilerini hepimiz biliyoruz. İçerisinde yoğun miktarda besin bulunan ve sporcuların ana besini olan yulaf ezmesi, sindirim sisteminin hızlanmasını sağlıyor. Bu sayede kilo verme süreci hızlanıyor. Antioksidan etkiye sahip olmasıyla sebepsiz stres, sinir, endişe ve depresyondan koruyan besinin sinir sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olduğunu da belirtelim.

18. Badem

metabolizma hızlandırıcı besinler

Düşük karbonhidrat, yüksek yağ ve posa oranına sahip olan badem, kan şekerini dengede tutmak için tüketebileceğiniz en iyi besinlerden birisidir. Her gün bir avuç tüketildiği takdirde metabolizmayı hızlandıran badem, bu sayede tokluk sağlıyor ve kabızlığı önlüyor. Ek olarak yoğun vitamin içeriğine sahip olan kuruyemişin bu sayede vücudun ihtiyacını karşıladığını söyleyelim.

19. Kuru Baklagiller

metabolizma hızlandırıcı besinler

Kalsiyum açısından zengin olması sayesinde vücudun ihtiyacını karşılayan bu besin, sindirim sistemini düzenleyerek daha hızlı çalışmasına destek oluyor. Bu sayede bağırsakla ilgili şikayetler azalıyor. Hemoroid ve kabızlık gibi rahatsızlıklarla da mücadele eden kuru baklaların yüksek demir oranı sayesinde anemi tedavisinde de kullanılabildiğini belirtelim.

20. Elma

metabolizma hızlandırıcı besinler

İçerisinde C, A, K, B6 ve E vitaminleri bulunduran elma, sindirim sistemimizi hızlandırmasıyla öne çıkan son besindir. İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde antioksan özelliğe sahip elma, bağışıklık savunmasının düzgün çalışmasını sağlıyor. Ayrıca demir emilimini arttıran meyvenin bu sayede metabolizmayı hızlandırdığını söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bağırsak Tembelliği ve TedavisiBağırsak Kurdu ve Tedavisi
Bağırsak Tıkanıklığı ve TedavisiBağırsak Kanseri ve Tedavisi
Bağırsaklar Hakkında Bilinmesi GerekenlerBağırsak Florası ve Tedavisi
Sindirim Sistemi HastalıklarıHuzursuz Bağırsak Sendromu ve Tedavisi
Kabızlığa İyi Gelen YöntemlerBağırsak Kurdunu Döken Bitkisel Yöntemler
Kabızlığa İyi Gelen Besinlerİshale İyi Gelen Şeyler

Kilo vermeyi ne hızlandırır?

Uzmanlar kilo vermeyi hızlandırmak için bol miktarda su içmenizi, daha fazla hareket etmenizi, lif tüketimini arttırmanızı, hazır gıdalardan uzak durmanızı, öğünlerinizde yeşillik ve sebze bulundurmanızı, sağlıklı beslenme saatleri oluşturmanızı, kahvaltıyı atlamamanızı ve haftada iki gün balık tüketmenizi öneriyor.

En hızlı metabolizma nasıl çalışır?

Metabolizmanızı hızlandırmak için su tüketimini arttırmalı, kahvaltıyı atlamamalı, öğünlerinizi düzenli almalı, kas kütlenizi arttırmalı, protein ağırlıklı beslenmeli, süt içmeli, stresten uzak durmalı, kendini zorlamamalı ve yeterli karbonhidratı almalısınız. Bu sayede sindirim sisteminiz hızlanacak ve yağlardan kurtulacaksınız.

Sabahları en çok metabolizmayı ne çalıştırır?

Sindirim sisteminizi hızlandırmak için sabahları limonlu ılık su içmeli, bir fincan kahve tüketmeli, greyfurt yemeli, yumurta tüketmeli, 10 dakikalık egzersiz yapmalı, aç karna soğuk su içmeli, kahvaltıda elma ya da armut tüketmelisiniz. Bu önerileri uyguladığınız takdirde sabahları metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kadınlarda metabolizma nasıl hızlandırır?

Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız sabahları kahvaltı yapmalı, ana yemeği öğlen yemeli ve akşam yemeklerini hafif tercih etmelisiniz. Ayrıca gün içinde içilen 3 fincan Türk kahvesi ya da 3 bardak filtre kahve de sindirim sisteminizi hızlandıracaktır.

En kısa sürede 5 kilo nasıl verilir?

Bir haftada 5 kilo vermek imkansız gibi gözükse de sadece oldukça zordur. Her gün öğünlerde küçük porsiyonlar halinde ve düşük kalorili yiyecekler tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca bunun yanında antrenman, spor ve diğer enerji harcayacak aktiviteleri yapmalısınız. Günün sonunda ise aldığınızdan 4.500 ile 6.000 kalori daha fazla yakmanız gerekecektir.

Limon yemek metabolizmayı hızlandırır mı?

Limon, sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi sebebiyle diyetlerde çok fazla kullanılan bir besindir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak, vücudunuzdaki fazla yağları yakmanıza destek olacaktır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.