Efsanelere Konu Olan Fantastik Türde En İyi 17 Masal Filmi

Efsanelere Konu Olan Fantastik Türde En İyi 17 Masal Filmi
03.08.201515:23

Bu içeriğimizde Türk ve dünya sinemasında masallardan uyarlanan filmleri sizler için derledik. İşte izlenmesi gereken en iyi masal filmleri...

Haber güncelleme tarihi 22.10.2022 14:00

Masallardan Uyarlanan En İyi Filmler Listesi

Hansel ile Gratel, Alice Harikalar Diyarında, Kırmızı Başlıklı Kız, Külkedisi ve nice ezbere bildiğimiz masallar. Aradan ne kadar süre geçerse geçsin, nesillerce bilinmeye devam edecek. Eskiden anlatıla anlatıla ya da okunarak öğrenilen masalları artık izleyebileceğiz.

Masal Filmleri;

1. Aladdin 

Masallardan Uyarlanan Filmler

Filmde fantastik bir masal kahramanı olan Aladdin şans eser bulduğu sihirli lambası ile sevdiği kıza kavuşmaya çalışıyor. Ufak hırsızlıklar yaparak hayata tutunan Aladdin bir gün şans eseri bulduğu sihirli lamba sayesinde fantastik bir güce sahip olut. Sihirli lambadan çıkan Cin onu sevdiğine kavuşturacaktır. Ancak bazı kötü niyetli insanlar sihirli lambanın ve Aladdin’in peşine düşeceklerdir. 2019 filmleri arasında ailecek izlenebilecek yapımlardan "Aladdin Filmi" ile eğlenceli vakitler geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

TürMaceraFantastikAile
IMDb6,9
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenGuy
Ritchie
OyuncularWill
Smith
Mena
Massoud
Naomi
Scott

2. Pinokyo

Masallardan Uyarlanan Filmler

Pinokyo filminde masalsı bir karakter olan ve Geppetto ustanın tahtadan ürettiği Pinokyo’nun insan olma çabalarını izliyoruz. Tahtadan da olsa düşünebilen ve içerisinde bir çocuk barındıran Pinokyo dışarıdaki insanlar özenir ve onlar gibi olmak ister. Bir gün karşılaştığı bir peri insan olmanın ilk olarak cesaret sınavını geçmekle olacağını söyler. Bunu duyan Pinokyo yeni arkadaşlarıyla muhteşem bir maceraya atılır.

TürFantastikDram
IMDb6,2
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenMatteo
Garrone
Oyuncular Roberto
Benigni
Federico
Ielapi
Rocco
Papaleo

3. Dumbo

Masallardan Uyarlanan Filmler

Fantastik filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Tim Burton imzalı bu filmde 3 kişilik bir ailenin sirke yeni gelen Dumbo isimli file bakıcılık yapmaları anlatılıyor. Yavru bir fil olan Dumbo kocaman kulaklara sahiptir ve minik hareketleri sirke gelenleri oldukça güldürmektedir. Küçük filin uçtuğunu keşfeden aile kısa sürede bu özelliği gösterilerde kullanarak sirki ayağa kaldırırlar. Dumbo’nun gerçek macerası ise yavaş yavaş başlamaktadır. 

TürAileMaceraFantastik
IMDb6,3
Gösterim
Tarihi
2019
YönetmenTim
Burton
Oyuncular Colin
Farrell
Danny
DeVito
Michael
Keaton

4. Mogli Orman Çocuğu

Masallardan Uyarlanan Filmler

Mogli Orman Çocuğu filminde kurt sürüsü tarafından yetiştirilen bir insan çocuğunun hikayesi anlatılıyor. Sert yaşam kurallarıyla büyüyen Mogli küçüklüğünden beri ayı Baloo vePanter Bagheera ile yan yanadır. Hayvanlar tarafından sevilen Mogli sadece korkunç kaplan Shere Khan tarafından istenmemektedir. Bu durum orman da bir takım çatışmaların yaşanmasına sebep olacaktır.

TürMacera
IMDb6,5
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenAndy
Serkis
Oyuncular Rohan
Chand
Andy
Serkis
Benedict
Cumberbatch

5. The Huntsman: Winter’s War 

Masallardan Uyarlanan Filmler

Başrolünde Chris Hemsworth ve Charlize Theron’un yer aldığı bu masaldan uyarlama filmde buz kraliçesi ile avcının güçlerini birleştirerek kötü kalpli avcıya karşı verdikleri mücadele anlatılıyor. 7’den 70’e herkesin severek izleyebileceği film içerisinde fantastik ögeler barındırıyor.

TürAksiyonMaceraFantastik
IMDb6,1
Gösterim
Tarihi
2016
YönetmenCedric
Nicolas-Troyan
OyuncularChris
Hemsworth
Jessica
Chastain
Charlize
Theron

6. Cinderella 

Masallardan Uyarlanan Filmler

Masal denilince akla gelen karakterlerden biri olan Cinderella üvey annesi ve kız kardeşleri tarafından dışlanan güzeller güzeli bir kızdır. Genç Cinderella’nın hikayesinin anlatıldığı filmde üvey anne ve kardeşlerinin Cinderella’ya birçok eziyet ettiğini görüyoruz. Ancak bir gün karşısına çıkan yakışıklı adam onun hayatını kurtaracaktır.

TürFantastikRomantik
IMDb6,9
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenKenneth
Branagh
OyuncularLily
James
Cate
Blanchett
Richard
Madden

7. Jack the Giant Slayer

Masallardan Uyarlanan Filmler

Eski bir masaldan uyarlanan bu filmde sihirli fasulye sırığı sayesinde devler ile insanlar arasındaki geçit açılır ve ülkenin güzel prensesi devler tarafından kaçırılır. Bu durumu gören çiftçi Jack hemen askerlere haber verir. Prensesi kurtarma görevine katılan Jack hem içten içe aşık olduğu prensesi kurtaracak hem de sonrasında dünyayı istila etmeye çalışan devlere karşı duracaktır.

TürMaceraFantastik
IMDb6,2
Gösterim
Tarihi
2013
Yönetmen Bryan
Singer
OyuncularNicholas
Hoult
Eleanor
Tomlinson
Ewan
McGregor

8. Grinç 

Masallardan Uyarlanan Filmler

Komedi ustası Jim Carrey bu sefer çirkin mi çirkin huysuz mu huysuz Grinç rolünde karşımıza çıkıyor. Yine kahkaha garantisi veren filmde yılbaşından hoşlanmayan Grinç'in yaşadığı kasabadaki halka bir sürprizi vardır.

TürAnimasyonAile
IMDb6,1
Gösterim
Tarihi
2018
YönetmenScott
Mosier
Yarrow
Cheney
OyuncularYekta
Kopan
Azra
Ayorak
Ebru
Saçar Aktaç

9. Muhteşem ve Kudretli Oz

Masallardan Uyarlanan Filmler

Oscar Diggs (James Franco) küçük çaplı bir sirk sihirbazıdır. Ayrıca pek de ahlaklı biri değildir. Toz toprak içindeki Kansas'tayken kendini bir anda canlı Oz diyarında bulan Oscar, turnayı gözünden vurduğunu düşünür. İstemeden Oz Diyarı’nın ve sakinlerinin büyük sorunlarıyla karşı karşıya kalan Oscar, çok geç olmadan kimin iyi kimin kötü olduğuna karar vermek zorundadır. İllüzyon ve becerikliliğiyle hatta biraz da büyüyle sihrini konuşturan Oscar, kendini büyük ve güçlü Oz Büyücüsü’ne dönüştürmekle kalmaz, daha iyi de bir adam haline getirir.

TürMaceraFantastikAksiyon
IMDb6,3
Gösterim
Tarihi
2013
YönetmenSam
Raimi
OyuncularJames
Franco
Mila
Kunis
Rachel
Weisz

10. Güzel ve Çirkin

Masallardan Uyarlanan Filmler

Disney'in çocuk klasikleri arasına giren Güzel ve Çirkin masalının yeni bir uyarlaması olan film, fantastik ve romantik unsurların yanı sıra gerilim tonu olan bir yapım. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini, daha önce Kurtların Kardeşliği, Sessiz Tepe gibi filmlere imza atmış olan Christophe Gans üstlenirken, başroller Fransız oyuncular Vincent Cassel ve Lea Seydoux.

TürFantastikRomantikMüzikal
IMDb6,4
Gösterim
Tarihi
2017
YönetmenBill
Condon
OyuncularEmma
Watson
Dan
Stevens
Luke
Evans

11. Alice Harikalar Diyarında

Masallardan Uyarlanan Filmler

Alice Harikalar Diyarı'ndanın yeniden çevriminde, güçlü kız imajı baz alınarak Tim Burton tarafından seyircinin karşısına çıkarılıyor. Linda Woolverton’ın çocuk romanından uyarlanan yapım 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Bu yapımda Johnny Depp ve Tim Burton yedinci kez bir araya geliyorlar. Yine Tim Burton’ın ayrılmaz oyuncu ekibinden, aynı zamanda eşi olan Helena Bonham Carter’da Kırmızı Kraliçeyi canlandırıyor. Sürpriz olarak ise oyuncu kadrosunda 2009 Oscar ödül töreninde En iyi Kadın Oyuncu Oscar’ına aday gösterilen Anna Hataway de mevcut.

TürFantastikMaceraAile
IMDb6,5
Gösterim
Tarihi
2010
YönetmenTim
Burton
OyuncularJohnny
Depp
Mia
Wasikowska
Matt
Lucas

12. Spiderwick Günceleri 

Masallardan Uyarlanan Filmler

İkiz kardeşler Jared ve Simon ile onların ablaları Mallory, New England'daki Spiderwick kasabasına taşınırlar. Ancak kasaba onların hayalindeki gibi değildir. Oldukça köhne ve eskimiş bir yerleşim merkezi olan ve burada sıkılacaklarını düşünen kardeşler, bir süre sonra çevrelerinin perilerle kaplı olduğunu keşfederler. Ancak perilerin dışındaki birçok fantastik kahraman da yaşamlarına girecektir.

TürFantastik
IMDb6,6
Gösterim
Tarihi
2008
YönetmenMark
Waters
OyuncularFreddie
Highmore
Mary-Louise
Parker
Sarah
Bolger

13. Charlie'nin Çikolata Fabrikası 

Masallardan Uyarlanan Filmler

Charlie ailesi ile zor bir şekilde geçinen fakir bir çocuktur. Tüm dünya ve Charlie, çikolata fabrikasıyla zengin olmuş Willy Wonka'nın esrarengiz ve yıllardır kapalı olan fabrikasını merak etmektedir. Ve Charlie ise çikolata alamayacak kadar fakir olmalarına rağmen o fabrikaya girmek için elinden geleni yapacaktır.

TürKomediFantastikAile
IMDb6,7
Gösterim
Tarihi
2005
YönetmenTim
Burton
OyuncularBrigitte
Millar
Johnny
Depp
Freddie
Highmore

14. Malefiz

Masallardan Uyarlanan Filmler

Küçükken insanların orman krallığına saldırdıklarını gördükten sonra kindar ve taş kalpli bir kahramana dönüşen peri Malefiz, insanların kralının kızı olan prenses Aurora’yı lanetler. Fakat Aurora büyüdükçe, Malefiz onun gerçek barışı sağlayacak yegane anahtar olduğunu fark edecektir.

TürFantastikMacera
IMDb7,0
Gösterim
Tarihi
2014
YönetmenRobert
Stromberg
OyuncularAngelina
Jolie
Elle
Fanning
Sharlto
Copley

15. Büyük Balık 

Masallardan Uyarlanan Filmler

William, babası amansız bir hastalık nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, evine geri döner. Babasını yakından tanımak için, renkli bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar. Babasının, gençliğinde gezgin bir satıcıyken yaşadıkları bir bulmacanın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını en masalsı yönüyle zaferleri ve zaaflarıyla ortaya çıkaracaktır. Kendi türünden gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alan bu hikayeyi mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

TürDramRomantikKomedi
IMDb8,0
Gösterim
Tarihi
2003
YönetmenTim
Burton
OyuncularEwan
McGregor
Albert
Finney
Jessica
Lange

16. Pan'ın Labirenti 

Masallardan Uyarlanan Filmler

Hellboy, Devil’s Backbone ve Blade 2 filmlerinin yönetmeni Guillermo Del Toro’nun merakla beklenen filmi Labirent 2006 Cannes Film Festivali’ne Altın Palmiye için yarıştı. Del Toro’nun merakla beklenen filmi Labirent, İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen fantastik bir yolculuğun hikayesidir. 10 yaşındaki Ofelia yeni taşındığı evin arka bahçesinde esrarengiz bir labirent keşfeder. Labirentin içerisinde yaşayan Pan adındaki yaratık küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir.

TürFantastikKorku
IMDb8,2
Gösterim
Tarihi
2006
YönetmenGuillermo
del Toro
OyuncularIvana
Baquero
Sergi
López
Doug
Jones

17. Ters Yüz

Masallardan Uyarlanan Filmler

Babasının yeni işi nedeniyle Amerika'nın orta kesiminden San Francisco'ya taşınan Riley, yeni ortamına uyum sağlamakta güçlük çekmektedir. Hepimiz gibi davranışları, duygularından etkilenen Riley'nin beynindeki duygu merkezinde yaşayan neşe, öfke, korku, tiksinti ve üzüntü, genç kızın hareketlerinde büyük pay sahibidir. Yeni yaşamındaki çalkantılar duygu merkezinde bir krize neden olmuştur. Neşe, olaylara olumlu yanından bakmaya çalışsa da diğer duygular yeni şehir, okul ve yaşama karşı farklı reaksiyonlar gösterir.

TürAnimasyonMaceraKomedi
IMDb8,3
Gösterim
Tarihi
2015
YönetmenPete
Docter
OyuncularAmy
Poehler
Bill
Hader
Lewis
Black
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
205
25
23
5
3
4
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER