Romantik Komedi Filmleri - Gelmiş Geçmiş En İyi 43 Romantik Komedi Filmi

Romantik Komedi Filmleri - Gelmiş Geçmiş En İyi 43 Romantik Komedi Filmi
08.01.201914:43

Sinema evreninin bir dönem en başarılı filmlerini oluşturan romantik komedi filmlerini bu içerikte sizler için bir araya getirdik. İşte, geçmişten bugüne en iyi romantik komedi filmlerinin örneklerine yer verdiğimiz harika bir içerik…

Haber güncelleme tarihi 11.04.2020 13:35

IMDB PUANI YÜKSEK EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ FİLMLERİ

Çiftlere özellikle önerdiğimiz tüm zamanların en başarılı romantik komedi filmleri listesini bir araya getirdik. İşte, çift olarak güzel vakitler geçireceğinize emin olduğumuz aşk dolu en iyi romantik komedi filmleri...

Romantik Komedi Filmleri;

43. Valentine’s Day – Sevgililer Günü (2010) IMDb: 5.7

en iyi romantik komedi filmleri

Romantik komedi denilince akla gelen isimlerin başında gelen Julia Robert’ın yıldızı Pretty Woman filmi ile hafızalara kazınmıştır. Bu filmin arkasından Julia Robert yine bu filmde kamera karşısında rol aldığı ve Oscar ödülü kazanmış oyuncu arkadaşları ile bir araya geliyor. Filmde sevgililer gününde birbirinden tamamen farklı 10 tane hayatın akışına yer veriliyor.

Film Los Angeles’ta geçiyor. Film kahramanları aslında hayatların var olanlara odaklanmaktan oldukça uzak kişiler olarak seçiliyor. Çünkü sevgililer gününün romantizmine kapılmaya çalışan bu kişiler aslında önceliklerini unutmaya başladıklarını fark etmeye çalışıyorlar. Sevgililer gününe farklı bir açıdan bakmak için oldukça verimli bir yapım olduğunu söylemek oldukça yerinde bir yorum olacaktır. Bu nedenle hem kaliteli oyuncu kadrosu hem de farklı konusu için bu filme bir şans vermelisiniz.

Fragman


42. Going On 30 – Keşke 30 Olsam (2004) IMDb: 6.1

en iyi romantik komedi filmleri

Doğum gününde içten dilenen bir dileğin neden olacağı komik olayları izlemek isteyenler için oldukça keyifli bir film olan Keşke 30 Olsam, aslında insanların ne istediklerini sorgulamalarını sağlıyor. 13 Yaşındayken hoşlandığı çocuk olan Matt’in önünde kötü duruma düşen Lucy içten bir şekilde 30 yaşına kadar saklanmayı ve ortadan kaybolmayı diliyor. Bu dileği ise gerçekleşiyor. Harika bir vücudu, işi, arkadaşları ve sevgilisi olarak yeniden gözlerini açan Lucy’nin hayatındaki her şey aslında herkesin olmak istediği yerdir.

Lucy yine de eksik bir şeylerin olduğunu fark eder. Bunun için de eski aşkı olan Matt’i bulmaya karar verir. Matt hayatının dönüm noktası olduğundan dolayı hayatındaki eksikliğin belki de Matt olabileceğine karar verir. Matt’i bulan Lucy artık eski aşkının eskiden tanıdğı ve bildiği gibi omadığını fark eder. Bu noktadan sonra olaylar oldukça değişecektir.

Fragman


41. Le Prefere Qu’on Reste Amis – Gel Arkadaş Kalalım (2005) IMDb: 6.1

en iyi romantik komedi filmleri

Noel’e yakın bir zamanda doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği yeri ziyaret etmeye karar veren Claude Mendelbaum lisedeyken aşık olduğu eski sınıf arkadaşı ile karşı karşıya gelir. 35 yaşlarında, fazla kiloları bulunan, kendi halinde ve giyinmeyi bile bilmeyen bir adam olan bu eski aşk kadınları kendine çekecek herhangi bir özelliğe de sahip değildir. Bu durumdan kendisi de oldukça şikayetçidir ve değişmek zorunda olduğunu fark eder.

Eski bir arkadaşlarının düğününde Serge ile karşılaşırlar. Serge oldukça dışa dönük ve kendisi ile dalga geçilmesine bile kızmayacak kadar rahat bir adamdır. Boşanmış ve iki çocuk sahibidir. Birden aralarında başlayan bu ilişki ve arkadaşlık doğru kadının bulunması konusunda ilerledikleri yolda birbirlerine destek olmalarını sağlar. Bu arayış sırasında umduklarından daha fazla şey paylaşmaları gerekir.

Fragman


40. The Five – Year Engagement – Uzatmalı Nişanlım (2012) IMDb: 6.2

en iyi romantik komedi filmleri

Tom ve Violet’in uzun ilişkisini konu alan film oldukça eğlenceli sahneleri ile izleyenlerden tam not almayı başarmış bir filmdir. Birbirine aşık olan bu iki çift Tom’un evlenme teklif etmesi ile nişanlanmaya karar verirler. Ardından çok güzel bir nişan ile bu isteklerini oldukça güzel bir şekilde yerine getiren çiftin aşmaları gereken bir sorun vardır. Violet’in işi nedeniyle tayin olması gündeme gelir. Yeni nişanlanan çift 2 sene birbirinden ayrı kalmak ve düğünü ertelemek zorunda kalırlar. Önceleri bu durum hoşlarına gitmeye başlar.

Özlemek ilişkilerine yeni ve farklı bir boyut kazandırır. İki senenin kısa süre içinde geçeceğine dair umutlarını asla yitirmezler. Devamında Violet’in terfi alması ve bir süre daha uzak kalmak zorunda kalması gibi bir takım durumlar ortaya çıkar. Bu durumlar bir süre sonra ise oldukça çeşitlenerek nişanlı kalma halinin uzun bir süre devam etmesine neden olur. Aksiliklerin güldürdüğü bu film aynı zamanda romantik anlar ile oldukça fazla aşk izlenmesine neden olacak yapımlar arasında yer alıyor. Oyuncu kadrosunun da ödüllü oyunculardan oluşması filmin başka bir olumlu yönü olarak dikkat çekiyor.

Fragman


39. The Awkward Moment – Müzmin Bekarlar (2014) IMDb: 6.2

en iyi romantik komedi filmleri

Üç adamın bekar kalmak için söz vermesini konu alan film bir taraftan da aşka karşı bu sözü tutmaya çalışmalarını işliyor. Yakın olan 3 arkadaş sevgilisinden ayrılmasının ardından yıkılan bir arkadaşlarına destek vermek ve aynı zamanda toparlanmasına yardım etmek için çaba sarf ederler. Bu sırada arkadaşlarının başına gelenleri anladıktan sonra bekar kalmanın en iyi yol olduğuna karar verirler.

Bu sözü tutmak önceler kolay gelmesine karşılık hayatlarına dahil olmaya başlayan insanlar nedeniyle gittikçe zor olmaya başlayacaktır. Üstesinden gelmenin zor olduğunu anlayan bu üç arkadaş ise aşka kendilerini bırakmak durumunda kalırlar. Bunu her biri diğerinden saklaması gerektiğine karar verdiğinde ise işler komik bir hal almaya başlar. Bu üç arkadaştan tamamı da sözünü tutmayan taraf olmamak için çabalarken hayatlarının aşkını yaşamak için de uğraşmak zorunda kalırlar. Komik sahnelerin bolca yer aldığı filmde bolca romantizm de izleyenlere sunuluyor.

Fragman


38. Kate & Leopold - Büyülü Çift (2001) IMDb: 6.4

en iyi romantik komedi filmleri

Birbirinden oldukça farklı iki insanın arasında yaşananları konu alan film aslında farklı kelimesinin bile ne derece farklı olabileceğini gözler önüne seriyor. Aralarında yüzyıllık fark olan iki insanın arasında yaşanan duyguların aslında ne kadar gerçek olabileceğini sorgulamaya çalışıyor. Kate 21. yüzyılda yaşayan ve tipik bir iş kadınıdır. Leopold ise 19. yüzyılda yaşayan bir düktür.

Bu iki farklı insan bir tablo aracılığı ile zamanda yolculuk yapılabildiğine tanık olurlar. 19. Yüzyıldan fırlayıp gelen bir dük aniden hayatının aşkı olacak kadın ile karşı karşıya kalır. Kate ise hayatında bir erkek arkadaşı olduğundan dolayı bu karmaşayı sorgulamaya başlar. Üstelik Kate'in erkek arkadaşı dük ile aynı soydan gelmektedir. Bu durumda komik ve oldukça romantik durumların yaşanmasına neden olacaktır.

Fragman


37. Friends With Benefits – Arkadaştan Öte (2011) IMDb: 6.6

en iyi romantik komedi filmleri

Jamie New York’ta başarılı bir iş hayatı olan bir kadındır. Büyük bir şirkette insan kaynaklarından sorumludur. Dylan ise Los Angeles’te hayatına devam eden bir sanatçıdır. Jamie arkadaşını ikna ederek ona Los Angeles’te yaşamanın daha iyi olacağı yönünde fikirler sunar. Dylan bunun üzerine New York’ta yaşamaya başlar. Yolları bu şekilde kesişen ikili bir anda birbirlerinden oldukça etkilenmeye başlar.

Aşk konusunda her ikisi de oldukça başarısız ve dertli olduklarından dolayı arkadaş olarak kalmayı seçerler. Birbirini çok iyi anlayan ve bir sürü anı paylaşmaya başlayan bu iki insan kısa süre içerisinde yakınlaşırlar. Birisini arkadaş olarak görmek isterken seks yapmak istemenin normal olup olmadığını bile sorgulayan film bağlanmadan arkadaş kalmaya çalışmanın nasıl bir hal alacağını gözler önüne sermeye çalışıyor. Her ikisi de modern olduklarını ve bu durumda bir ilişki yönetmenin oldukça kolay olduğunu öne sürerler. Bir süre sonra bu durum oldukça karışık olayların yaşanmasına neden olur.

Fragman


36. Just Like Heaven - Cennet Gibi (2005) IMDb: 6.7

en iyi romantik komedi filmleri

Elizabeth isimli bir doktor işine aşık bir şekilde yaşamaktadır. Bir gün kız kardeşine gitmek için yola çıktığı sırada bir trafik kazası geçirir. Kaza sonucunda ise komaya girer. Uzun süre komada olmasının bir sonucu olarak yaşadığı daire bir başkasına kiralanır. Bu daireye taşınan adam ise oldukça akıllı bir mimardır. Mimar eve taşındıktan sonra garip bir şekilde bu evin kendisine ait olduğunu söyleyen Elizabeth ile karşı karşıya kalır. Evin kendisine ait olduğunu savunan bir ruh ile karşı karşıya kalan David ne yapacağını şaşırır.

Elizabeth'in ruhu komadaki bedeninden firar etmiş ve evini korumaya gelmiştir. David ise bu duruma neden olan olayı anlamaya çalışır. Çünkü hayalet Elizabeth hiç bir şey hatırlamaz. David bu durumda Elizabeth'e ne olduğunu kendi çabaları ile bulmak zorunda kalacaktır. Bu olaylar zinciri bazen komik bazen ise romantik olayların yaşanmasına neden olacaktır.

Fragman


35. Bridget Jones's Diary - Bridget Jones'in Günlüğü (2001) IMDb: 6.7

en iyi romantik komedi filmleri

Bridget Jones neredeyse 32 yaşına gelmiş olmasına rağmen hala hayatında bir yerlere gelememiş ve hayatında belli bir düzen kuramamış birisidir. Bir gün bunu fark eder ve bu durumun ortada kalkmasına yardımcı olması için günlük tutmaya karar verir. Tuttuğu günlük sayesinde daha çok hayatını gözden geçirmesi ve kararlar vermesi gerektiğini de fark etmeye başlar.

Bu durumlardan ilk olanı ise hayatında olması gereken erkeğe karar vermektir. İki erkek arasında kaldığını anlayan Bridget Jones bu iki erkek arasından kimi seçmesi gerektiğine de karar vermek zorundadır. Bunlardan bir tanesi dürüstlüğü ile göz dolduran bir erkektir. Diğeri ise tam tersi bir durumda olan güvenilmez ama bir o kadar da çekici bir erkektir. Bu iki seçenek arasından kendine en uygun olanı bulmak isteyen Bridget Jones komik ve romantik durumların arasında kalacaktır.

Fragman


34. The Wedding Singer - Evlilik Öpücüğü (1998) IMDb: 6.8

en iyi romantik komedi filmleri

Evlilik öpücüğü olarak vizyona giren bu film temelde bir şarkı sözü yazarı ile garson arasında geçen bir aşk hikayesini konu alıyor. Robert şarkılarını sayısız insanın söylemesini hayal ederek yaşayan bir şarkı sözü bestecisidir. Julia ise genç ve güzel bir garsondur. Bu iki insan arasındaki hikayeye odaklanan film hem hayallerin gerçekleşmesi konusunda insanlara hayatını sorgulatırken diğer taraftan aşka dokunmaya çalışıyor.

Robbie ve Julia bir gün bir düğünde karşılarlar. Robert düğünde şarkı söyleyen kişi iken Julia ise düğünde servis yapmaktadır. Her ikisi de nişanlıdır. Bu karşılaşma temelde her ikisinin de hayatındaki insanları sorgulamasına neden olacaktır. Aslında çok da doğru insanlar ile birlikte olmadıklarını anlamaya başlayan ikili arasında bu netlik sonucunda bir yakınlaşma başlayacaktır. Robbie, Julia’nın hayatındaki adamın aslında güvenilmeyecek bir adam olduğunu fark eder. Bunu Julia’ya göstermek ve kendine bir şans elde etmek için çaba gösterecektir.

Fragman


33. Clueless – Fırlama Kızlar (1996) IMDb: 6.8

en iyi romantik komedi filmleri

Film Türkçe’ye Fırlama Kızlar olarak çevrilmiştir. Beverly Hills’de hayatını sürdüren ve henüz 16 yaşında olan Cher’in hayatına dokunan bir filmdir. Cher’in hayatta en çok zevk aldığı şeyler arasında gelen iki faaliyetten birincisi erkekler ile çıkmak iken ikincisi modayı takip etmektir.

Cher bu tutkuları nedeniyle notlarının oldukça düşmesini engelleyemez. Bu durumla başa çıkmak için ise kendi kafasında tasarladığı harika bir planı vardır. Okula yeni gelen ve giyinmeyi bilmeyen paspal bir kız öğrencinin giyinmeyi öğrenmesine yardımcı olmak ister. Ayrıca bu kızın görünüşünü değiştirmeye çalışırken diğer taraftan da iki hocasının arasını yapmak için çaba sarf ediyor. Çünkü ona göre bu olaylar zinciri notlarını düzeltmek ve sorun yaşamamak için aklına gelen en iyi çözüm olarak ekrana aktarılıyor.

Fragman


32. 50 First Dates - 50 İlk Öpücük (2004) IMDb: 6.8

en iyi romantik komedi filmleri

Filmde Henry Roth isimli bir doktorun aşık olması konu olarak işlenmektedir. Bu doktor herkesten ve aşktan uzakta Hawaii adasında yaşamaktadır. Bir gün Lucy Whitmore ile tanışınca ona aşık olduğunu fark eder. Hızlı bir şekilde gelişen bu ilişki sonucunda ikili arasında güzel bir aşk hikayesi başlar. Bu ilişkinin ilerlemesindeki en büyük sorun ise Lucy'nin hastalığıdır.

Lucy her sabah uyandığında hafızasını yeniden kazanmasını gerektiren bir hastalıkla hayatını sürdürmektedir. Her gün Henry ile zamanını geçiren ve ondan hoşlanan Lucy sabah uyandığında hiç bir şey hatırlamaz. Kısa süreli şekilde meydana gelen hafıza sorunuyla mücadele etmek zorunda kalan çift için bu durum engel olmaktan çıkar. Henry aşık olduğu kadını her gün ve yeniden kendine aşık etmek için çabalamaya başlar.

Aşkı için her gün yeniden savaşmaya ve sevgilisini yeniden keşfetmeye karar veren bu adamın dokunaklı ve bir o kadar da komik hikayesi ekranlara sunuluyor. Film boyunca benzer durumlar ile karşılaşacağını düşünenler için filmde aşk ve komedinin iç içe geçtiğini hatırlatmak yerinde olacaktır.

Fragman


31. The F Word – Ya Aşksa (2013) IMDb: 6.8

en iyi romantik komedi filmleri

Chantry 5 senedir sevgilisi Ben ile yaşamaktadır. Wallace ise ilişki ve sevgili anlamında hiçbir zaman yüzü gülmemiş birisidir. Aralarında arkadaşlık ilişkisi bulunan Wallace ve Ben aralarındaki ilişkinin giderek şekil değiştirdiğine tanık olmaya başlarlar. Wallace’nin etrafında bulunan herkes bir şekilde aşktan yana şanslı olanlar arasına adını yazdırmaya çalışan kişilerdir. En yakın arkadaşı olan Allan da aynı şekilde yüzü gülenlerden olmuştur.

Allan ile Wallace’nin yolları bir gün tesadüfen kesişmek zorunda kalır. Allan aşktan yana şanslı iken Wallace bunu başka baharlara ertelemiş birisi olduğundan dolayı komik ve dokunaklı zamanlar yaşamaya başlarlar. Bu ikisi arasında kısa sürede arkadaşlık gelişmeye başlar. Çok iyi şekilde anlaşmaya başlayan bir ilişkiden bahsedilmeye başlanır. Kısa süre sonunda aralarındaki ilişkinin her ikisi de arkadaşlık olup olmadığı konusunda şüpheler oluşması söz konusu olur. Bu durum soru işaretlerinin oluşmasını beraberinde getirir. Bir karar vermek ve arkadaşlık ya da sevgili anlamında yola devam etmek zorunda olan bu iki insanın bu noktadan sonraki süreci filmde konu olarak işleniyor.

Fragman


30. Enough Said - Başka Söze Gerek Yok (2013) IMDb: 6.8

en iyi romantik komedi filmleri

Eva kocasından boşandıktan sonra hayatını kızına ve eğitim hayatına adamış bir annedir. Bundan dolayı da daha fazla çalışmaya ve kızına iyi bir hayat hazırlamaya çalışmaktadır. Masörlük yapan Eva okul masraflarını karşılamak için içinden çıkamayacağı bir maliyete katlanmak durumunda kalacağından dolayı çare aramaktadır. Bu karmaşık sürecin içinde bir anda oldukça sıcak ve samimi bir insan olan Albert ile tanışır.

Albert komik, iyi kalpli ve oldukça yardımsever bir adamdır. Eva'yı etkilemeyi başaran Albert ile bir ilişkiye başlayan Eva romantizm dolu bir durumun içinde kendini bulur. Marianne isimli bir kadın ile oldukça iyi iş ilişkileri bulunan Eva sürekli masaj sırasında bu kadından eski kocasını dinlemektedir. Eski kocasından nefret ve kötülük duyguları içinde bahseden Marianne'den dinlediklerinden sonra Eva bazı olasılıklardan şüphelenmeye başlar. Albert'ın Marianne'nin eski kocası olabileceğinden şüphelenen Eva ilişkisi hakkında bazı soru işaretleri ile karşı karşıya kalmak zorunda kalır.

Fragman


29. Serendipity – Tesadüf (2001) IMDb: 6.9

en iyi romantik komedi filmleri

Tesadüf ile başlayan ve adına aşk adı verilen bir hikayeyi konu alan film oldukça romantik ve komik olayların izlenmesine vesile oluyor. Bir hediye almak üzere dükkana giren Sarah ve Jonathan birbirlerinden habersiz bir şekilde aynı eldiveni almaya karar verirler. Eldivenden sadece son çift kalmış olması ise ortadaki en büyük sorundur. Bu sorunu çözmek için ise ne yapmaları gerektiğine karar vermek zorundadırlar.

Eldiveni satın almaya karar verirler. Satın aldıkları eldivenin ise kimde kalacağı hala belirsizdir. Bu belirsizliğin ne olacağına karar veremediklerinden dolayı da eldiveni alarak bir kafede bu durumu tartışmayı düşünürler.

Kafede otururken araklarında samimi bir sohbet başlar. Birbirlerinden ve hayatlarından bahseden bu iki yabancı sohbetten keyif almaları sonucunda geceyi birlikte geçirirler. Gecenin sonunda herkes kendi hayatını yaşamak üzere ayrılır. Bir gün her ikisi de farklı insanlar ile evlenmek üzere iken hala o gecenin etkisinde olduklarını fark ederler. Birbirlerini bulmak ve yeniden konuşmak için çaba sarf etmeleri gerekecektir.

Fragman


28. Pretty Woman – Özel Bir Kadın (1990) IMDb: 7.0

en iyi romantik komedi filmleri

Zengin bir iş adamı hayatından oldukça sıkılır. Etrafındaki her şey gittikçe daha sahte bir hal almaktadır. Bir gün yine aynı hissettiği bir anda kendini sokağa atar. Bu sırada Vivian isimli oldukça güzel bir hayat kadını ile tanışır. Geceyi birlikte geçirdikten sonra bir anlaşma yaparlar. Bir hafta boyunca sevgili gibi davranacaklar ve birlikte yaşayacaklardır.

Bir haftalık süre içerisine birbirinden farklı olaylar ve durumların içinde kalan bu sevimli çift oldukça değişen bir ruh durumuna sahip hale gelirler. Bir haftanın sonunda ise hayatları oldukça farklı bir hal alacaktır. Bir hafta sonunda bazı duyguları oluşmaya başlayan her iki taraf için de işler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.

Fragman


27. Secretary – Sekreter (2002) IMDb: 7.0

en iyi romantik komedi filmleri

Lee isimli bir kadın yirmi yaş civarındadır. Oldukça akıllı ve çevresi tarafından tanınan birisidir. Bir süre akıl hastanesinde kalmak zorunda kalır. Devamında ise Florida’ya geri döner. Liseden beri arkadaşı olan birisi aracılığı ile bir hukuk firmasında sekreter olarak işe başlar.

Patronu Grey ise oldukça çekici ve başarılı bir avukattır. Lee patronuna çok kısa süre içerisinde oldukça saplantılı bir şekilde duygular beslemeye başlar. Kısa süre içerisinde patronu tarafından da fark edilen bu durum karşılıklı bir hal almaya başlar. Patronunun içindeki maşosizm dolu yönler de bu şekilde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Aralarındaki ilişki gittikçe daha da tuhaf bir hal almaya başlar.

Fragman


26. Knocked Up – Kaza Kurşunu (2007) IMDb: 7.0

en iyi romantik komedi filmleri

Alison Scott bir gün ablası ile birlikte bir kutlama yapmaya karar verir. Bir gece kulübüne gitmek için yola çıkarlar. Alison eğlence sırasında kim olduğunu bile bilmediği bir esrarkeş ile tanışır. Bu adamın adı Ben Stone’dur. Ben ile tanıştıktan sonra sohbet etmeye başlayan Alison aniden gelen bir haber ile ablasından ayrılmak zorunda kalır. Alison’un yeğeni suçiçeği çıkarmaktadır. Bundan dolayı da erkenden ayrılması gerekir.

Gece boyunca yalnız kalan ikili romantizm ve içkinin etkisiyle birlikte olurlar. Tek gecelik ilişkinin ardından korunmadıklarını fark eden Alison 8 hafta sonunda hamile olduğunu öğrenir. Ben’i arar ve bebeğin kendisinden olduğunu söyler. Bebeği birlikte büyütme kararı alırlar. Bebekten önce büyümesi ve hayatı anlaması gereken kişi aslında bebeğin babasıdır. Bu gerçek engellenemez komik hallerin yaşanmasını da beraberinde getirir.

Fragman


25. PG-13 Crazy Rish Asian (2018) IMDb: 7.1

en iyi romantik komedi filmleri

Sevgilisinin ailesi ile tanışmak hangi yaşta ve konumda olursa olsun her insanın heyecan duyacağı ve çekineceği bir durumdur. Hele de ciddi bir adım atmadan önce yapıldığında bu heyecan kat be kat daha farklı bir boyut alacaktır. Filmde işlenen ana tema aslında bu olay çerçevesinde gerçekleşir.

Asyalı bir sevgilisi olan adam ailesi ile kız arkadaşını evlenme kararı almadan önce tanıştırmaya karar verir. Bu karar sonucunda Singapur’a ailesinin yanına kız arkadaşı ile birlikte yolculuk yapması gerekir. Yolculuk sonunda ailesi ile tanışan kız arkadaşı arasında bir bağ ve sıcaklık kurulmasını bekleyen adam birbirinden komik ve farklı olayların yaşanmasını izlemek ve müdahale etmek zorunda kalır. Sevgilisinin aslında oldukça zengin bir kadın olduğunu anlaması üzerine ilişkisini de sorgulamak zorunda kalması komik bir şekilde gözler önüne seriliyor.

Fragman


24. Enchanted (2007) IMDb: 7.0

en iyi romantik komedi filmleri

2007 yılında vizyona giren Enchanted, pesi masallarının etkileyici evreninde güzel ve mutlu şekilde yaşayan Giselle’nin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Kötü ruhlu kraliçenin gazabı Giselle’nin üzerindedir. Çevresindeki yaşanan olaylarının hiçbirisinin peri masallarındaki gibi olmadığını anlayan Giselle, olaylar karşısında şok olur. Hikaye kitaplarında olan mutluluk acaba gerçek hayatta varlığını koruyabilecek midir?

Fragman


23. The Spectacular Now (2013) IMDb: 7.1

en iyi romantik komedi filmleri

2013 yılında vizyona giren ve oldukça etkileyici yapımlar arasında yer alan The Spectacular Now, Lise son sınıf öğrencisi olan Sutter’in hikayesini anlatmaktadır. Erkek giyim mağazasında çalışan Sutter’ın gelecekle ilgili planları olmayan birisidir. Kız arkadaşı tarafından da terk edilince şarhoş olur bir çimenlikte Aimee ile uyanır. İki farklı kişiliğe sahip bu karakterler bir şekilde de olsa birbirlerine çekileceklerdir.

Fragman


22. Bir Erkek Hakkında (2002) IMDb: 7.1

en iyi romantik komedi filmleri

Orijinal ismi Abaout A Boy olan ve romantik komedi türünde film izlemek isteyenler için son derece başarılı bir tercih… Filmde, Londralı yaşayan Will, yakışıklı, zengin, sorumsuz bir adamdır. Kadınlarla tanışmak için boşanmış anne babaların takıldığı toplantılara gitmeye karar verir. Kendisine boşanmış bir erkek havası veren Will, toplantıda küçük bir çocuk ile tanışır. Bu ikili arasında ilginç ve bir o kadar da eğlenceli hikaye başlar.

Fragman


21. There's Something About Mary - Ah Mary Vah Mary (1998) IMDb: 7.1

en iyi romantik komedi filmleri

Ted Stroehmann okulunda şanssızlıkları ile bilinen ve her zaman da bunu doğrulayacak olaylar ile karşı karşıya kalan bir adamdır. Psikiyatristini mesleğinden soğutan, en beğendiği lise aşkı tarafından mezuniyete gitmek isterken fermuarı nedeniyle bunu bile başaramayan bir kişiliktir. O gün Mary Jenson ile mezuniyete gidemeyen Ted okul bitiminde aile ile birlikte yaşamak üzere Florida'ya taşınmak durumunda kalır.

Ted ile Mary arasındaki ilişki 12 yıl geçmesine rağmen Ted tarafından tek taraflı olarak sürdürülmektedir. Bu geçen süre içerisinde ise görüşmeleri mümkün olmamıştır.

Yakın arkadaşı Dom bu durumun farkında olduğundan dolayı Ted'e Mary'i bulması için bir dedektif tutmasını önerir. Ted bu teklifi kabul eder ve bir dedektif olan Healy ile anlaşır. Dedektif Mary'i görünce ona aşık olur ve Ted'e Mary ile alakalı sürekli yalanlar söylemeye başlar.

Ted'in hayalindeki Mary evli, şişman ve 4 çocuk sahibi olarak şekillenirken gerçekte ise olaylar bambaşkadır. Mary hala oldukça güzel ve hayatında kimseye yer vermemiş bir kadındır. Healy bu konuda yalanlar söylemeye devam ederken Ted ise olaya dahil olmaya ve bunun gerçek olup olmadığını anlamaya karar verir. Bu sayede yanlış anlaşılmalar üzerine kurulu olaylar yaşanmaya başlayacaktır.

Fragman


20. Notting Hill - Aşk Engel Tanımaz (1999) IMDb: 7.1

en iyi romantik komedi filmleri

William isimli bir adamın hikayesine uzanan filmde Batı Londra'da Notting Hill isimli bir kasabada yaşanan değişik bir komediye yer veriliyor. William eşinden boşandıktan sonra evini bir ev arkadaşı ile paylaşmaya başlamıştır. Bu ev arkadaşı bir hayli garip bir karakter olan Spike'tır. William, Nothing Hill'in merkez sayılan bir bölgesinde kendine ait olan bir kitapevi işletmektedir.

William sıradan bir iş gününde kitapçısına gelen Anna Scot isimli dünya tarafından tanınan bir film yıldızı ile tanışmak durumunda kalır. Birbirinden değişik ve komik bir takım olayların gelişmesi sonucunda ise aniden kendilerini bir ilişkinin tam ortasında bulurlar. Bu ilişki romantik olduğu kadar komik sahnelerin yaşanmasına neden olacak kadar karışık bir hal almaya başlar.

Fragman


19. Beginners – Yeni Başlangıçlar (2010) IMDb: 7.2

en iyi romantik komedi filmleri

Ailesi ile her zaman kopuk ilişkiler yaşayan orta yaşlardaki bir adamın hikayesi konu alınıyor. Bu adam annesini kaybettikten sonra yalnız kalan babasının yanına gelmek zorunda kalır. Bu andan itibaren ise babası ile zamanında aralarında gelişmesi gereken arkadaşlık ilişkisi gelişmeye başlayacaktır.

Yönetmen koltuğunda oturan Mike Mills’in kendi hayatından kesitlerinde sunulduğu yapımda aslında etrafınızda var olan insanlara ne kadar uzak olduğunuzu anlamanıza neden olacak sahneler de bolca yer alıyor. 75 yaşından sonra babasını tanımaya başlayan bu adam aslında babasının eşcinsel olduğunu ve içindeki yalnızlığı da keşfetmeye başlıyor. Bu noktadan sonra hikaye daha karışık bir hal almaya başlıyor. Karışık kurgulanmış ve farklı bir işlenme tarzına sahip olan bu film izleyenlerin uzun süre etkisinde kaldığı yapımlar arasında kendine yer edinmeyi başarıyor.

Fragman


18. Forgetting Sarah Marshall - Aşk Zede (2008) IMDb: 7.2

en iyi romantik komedi filmleri

Kendi halinde hayatına devam eden Peter bir müzisyendir. Bir gün televizyon yıldızı olan kız arkadaşı Sarah ile ilişkilerine son vermeye karar verdiklerinde kendini soyutlamaya ve kafa dağıtmaya karar veren Peter Hawai adasında bir tatil planı düzenler.

Gittiği tatilde amacı Sarah ile alakalı anılarından uzaklaşmak olmasına rağmen adada eski sevgilisi Sarah ve onun yeni erkek arkadaşı ile karşılaşır. Bu durumdan sonra kıskançlık krizlerine giren Peter otel görevlisi bir kız ile yakınlaşmaya karar verir.

Çivinin çiviyi sökeceğine olan inancı tam olmasına karşılık bu olaylar zinciri bir taraftan komik diğer taraftan felaket olayların yaşanmasına neden olacaktır. Başrol oyuncusu olan Jason Segel tarafından senaryosu da yazılan film oldukça eğlenceli bir kıskançlık hikayesine sizi ortak ediyor. Bu nedenle izlemeden geçmeyeceğiniz filmler listesine mutlaka eklemelisiniz.

Fragman


17. To All the Boys I've Loved Before (2018) IMDb: 7.2

en iyi romantik komedi filmleri

Son yılların romantik komedi türündeki en farklı yapımlarından bir tanesi olan To All the Boys I've Loved Before filminde, hoşlandığı 5 erkeğe aynı anda giden aşk mektuplarının gönderilmesi ve sonrasında yaşanan olaylar anlatılmaktadır.

Fragman


16. Punch-Drunk Love (2002) IMDb: 7.3

en iyi romantik komedi filmleri

En İyi Yönetmen ödülünün sahibi olan Punch-Drunk Love filminde, farklı dünyalardan gelen ve yaşamlarının aşkının arayan iki insanın hikayesini anlatmaktadır. Romantik komedi türünün farklı bir örneği olan bu yapımı mutlaka izlemelisiniz. Filmin kadrosunda Adam Sandler, jason Andrews ve Don McManus yer alıyor.

Fragman


15. Ten Things I Hate About You – Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (1999) IMDb: 7.3

en iyi romantik komedi filmleri

Bianca eğitim gördüğü üniversitede oldukça beğenilen ve etrafında fazlaca erkek bulunan bir genç kadındır. Erkeklere de oldukça ilgisi vardır. Buna karşılık ablası ise hayatın akışına kendini oldukça kaptırmış biridir. Erkeklere olan ilgisi ise yok denecek kadar azdır.

Ablasının mütevazı hayatına karşılık Bianca oldukça hareketli bir yaşam hayali kurmaktadır. Ama ne yaparsa yapsın ablasının kararları ile kendi tercihleri arasında sıkışarak yaşamak zorunda kalır. Çünkü temelde aile kurallarına göre yaşamak zorunda olan bir kızdır. Bundan dolayı da aile kurallarını esnetmeye çalışması gerekecektir.

Onu en çok zorlayan aile kuralı ise ablası ile aynı anda sevgilisi olmadığı müddetçe hayatına herhangi bir erkeğin girmesinin mümkün olmamasıdır. Bundan kurtulmak ve hayatını zora sokmadan bir erkek arkadaş edinmek için çaba göstermeye çalışan Bianca’nın aklına oldukça sıra dışı planlar gelecektir. Sevgilisi olmasını kafasına koyan bu kızı ablası ve aile kuralları arasında bırakan komik durumları izlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir film demek yanlış olmayacaktır.

Fragman


14. Monsoon Wedding (2002) IMDb: 7.4

en iyi romantik komedi filmleri

Listemizde yer alan Hint filmlerinden bir tanesi de Monsoon Wedding… Film, Yeni Delhi'e oturan Verma Ailesi, kızları Aditi'i, Amerika'a yaşayan aile dostlarının mühendis oğlu Hemant'a evlendirmek istemesini anlatır. Aslında genç kız, görücü usulüyle evlenmeye karşıdır ancak evli bir spiker ile yaşadığı aşkın geleceği olmadığının da farkındadır. Ailesinin verdiği kararı kabul eden Adit, düğün hazırlıklarına başlar. Hazırlıklar devam ederken beklemedik bir sürprizle karşılaşır…

Fragman


13. Sideways (2004) IMDb: 7.5

en iyi romantik komedi filmleri

Bütün hayatı yazar olabilme hayalleriyle geçen ancak evliliğinde olduğu gibi mesleğinde de istediği başarıyı bir türlü bulamayan Miles Raymond’un hikayesine ortak oluyoruz. Raymond, bir okulda İngilizce öğretmenidir ve en yakın arkadaşı Jack ise pek çok kişi tarafından tanınmayan televizyon sunucusudur. Yakın zamanda evlenecek olan Jack, Raymond ile birlikte bir haftalık yolculuk planlar. Kahramanlarımız artık geri dönüşü olmayan komedi dolu bir yolculuğa çıkmaktadır.

Fragman


12. When Harry Met Sally – Harry Sally İle Tanışınca (1989) IMDb: 7.6

en iyi romantik komedi filmleri

Sıradan bir yolculuk esnasında tanışan Harry ile Sally’nin hikayesini konu alan bir filmdir. Bu iki genç birbirlerini tanımaya çalışırken aniden aynı üniversitede okuduklarını ama birbirleri ile hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. Bu sohbetler kısa süre içinde aşk ve dostluk ile alakalı olmaya başlayınca birbirlerini daha da yakından tanımaya başlarlar.

Tartışmaları bir kadın ile erkeğin arkadaş olup olamayacağı konusunda birleşince ortak görüş arkadaş olamayacakları yönünde olacaktır. Yolculuk sonlanınca New York’ta ayrılırlar. Ardından geçen zaman yollarının aniden bir araya gelmesine neden oluncaya kadar birbirlerini bir daha görmezler. Bu karşılaşmadan sonra olaylar komik ve bir o kadar da romantik bir hal almaya başlar.

Fragman


11. The Big Sick (2017) IMDb: 7.6

en iyi romantik komedi filmleri

2017 yılının en etkileyici romantik komedi filmleri arasında yer alan The Big Sick, taze bir çift olan Kumail ve Emily’nin derinleşen aşkları anlatılmaktadır. Aşkları derinleştikçe kültürel farklılıklar ortaya çıkar ve yeni çiftimiz karmaşık olayların başrolünde yer alır.

Fragman


10. Midnight in Paris (2011) IMDb: 7.7

en iyi romantik komedi filmleri

İş için Paris’e gelen bir aileyle, sonbaharda evlenecek nişanlı iki gencin, aşıklar şehrinde başlarına gelecek ve onların hayatlarını değiştirecek ilginç olayları anlatan romantik komedi türünde efsanevi bir film.

Fragman


9. Silver Linings Playbook – Umut Işığım (2012) IMDb: 7.7

en iyi romantik komedi filmleri

Bir okulda eskiden tarih öğretmenliği yapmış olan Pat aniden yaşamı alt üst olan bir adamdır. Çünkü değer verdiklerini bir gün içerisinde elinden kaybeden birisi olmuştur. Zor günler geçirmek zorunda kalan Pat yaşadıklarından kurtulabilmek için ise bir şeyler yapmak zorunda olduğunun farkındadır. Bir gün aniden bir yerde bir olay çıkarır ve bunun sonucunda ceza alması gerekir.

Ceza nedeniyle 8 ay rehabilitasyon almak zorunda kalır. Cezası bittikten sonra Pat ailesi ile birlikte yaşadığı eve döner. Kendini topladıktan sonra ise yapmak istediği tek şey karısını geri kazanmaktır. Bir yemekte eski bir aile dostu ile karşılaşa Pat, Tiffany’den eski eşine ulaşmak konusunda yardım talep eder. Karşılıklı bir anlaşma sonucunda bunu kabul eden Tiffany ile Pat sık sık görüşmeye başlar.

Tiffany aslında Pat için bir umut ışığı ve bir şeylere yeniden başlaması için oldukça iyi nedenler sunacaktır. Bir uyarlama filmi olan Umut Işığım izleyenlerde tebessüm ile birlikte oldukça romantik duyguların oluşmasına da neden olmuştur. Siz de izlenmesi gerekenler arasına mutlaka eklemelisiniz.

Fragman


8. Love Actually - Aşk Her Yerde (2003) IMDb: 7.7

en iyi romantik komedi filmleri

Nerede ve kim olursanız olun mutlaka aşk sizi saklanıp, kaçsanız bile bulacaktır. Bu tema üzerine kurulmuş bir film olan Love Actually birbirinden farklı 10 aşk hikayesini ekranlara getiriyor. Noel gününe tam 1 hafta kala aralarında farklı temalar üzerine kurulu birbirinden özel aşk hikayelerinin bulunduğu 10 çiftin hayatlarına odaklanan bir yapım sizleri bekliyor.

Karı-koca, rock starı ve menajeri veya baba ile oğul arasındaki aşkın ilerleyişine dokunan film oldukça etkili, kendini kanıtlamış oyuncular ile görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor. Müzikal, romantizm, dram ve bunun gibi birbirinden farklı isimler ile adlandırılmayı hak eden bu yapım Noel ruhu içerisinde konuları sunması nedeniyle de fazlasıyla duygusal sahnelere tanıklık edilmesine imkan tanıyor.

Fragman


7. 500 Days of Summer - Aşkın 500 Günü (2009) IMDb: 7.7

en iyi romantik komedi filmleri

Bir tarafta aşka inanmayan bir kadın, diğer tarafta ise ona aşık olan bir adamın sıra dışı hikayesi sinemaseverler ile buluşuyor. Tom Hansen isimli bir adam bir gün hayatından tamamen çıkan eski kız arkadaşından sonra Summer isimli kadın ile nasıl tanıştığını hatırlar. Tom aslında kıza ilk tanıştığı andan itibaren aşık olduğunu ve bu kadınla hayatını birleştirmesi gerektiğini içten içe hissetmektedir. Ama ortadaki sorun oldukça ciddidir. Çünkü Summer aşka inanmaz.

Summer'ın aşka inanmayan yapısına aykırı şekilde ikili arasında farklı bir arkadaşlık ilişkisi başlar. Bu ilişki aynı zamanda birbirinden komik ve romantik olayların ardı arkası kesilmeden yaşanmasına neden olacaktır. Birlikte geçirdikleri günlerden oldukça zevk alan ve eğlenmeye başlayan bu değişik ikili arasındaki ilişkinin nasıl ilerlediği izleyici ile buluşturuluyor. İlk kez Sundace Film Festivali kapsamında gösterilen film oldukça beğeni toplayan ender filmler arasında hala yerini korumaktadır.

Fragman


6. Sefer Tası (2014) IMDb: 7.8

en-iyi-komedi-filmleri-057.jpg

Hint filmleri arasında oldukça popüler bir yeri bulunan aynı zamanda romantik komedi filmleri türünde en etkileyici yapımlar listesinde bulunan The Luncbox, Hindistan’ın tatlı bir geleneğini izleyiciye aktarmaktadır. Hindistan’da kadınlar eşlerine genellikle yemeklerini sefer tasları ile vermektedir ve bir gün sefer tasları karışır. Romantik ve komedi türünde bulunan filmimizde bu hikayeyle başlar.

Fragman


5. Artist (2011) IMDb: 7.9

en iyi romantik komedi filmleri

Sessiz ve siyah beyaz çekilen eski filmlere yolculuk ettiğimiz The Artist, adeta eski dönemlere saygı durumu sergilemekte olan bir film. 1927 yılında sinemaya sesin gelmesiyle beraber kariyeri dibe vuran George Valentin’in hikâyesini anlatıyor.

Fragman


4. Groundhog Day - Bugün Aslında Dündü (1993) IMDb: 8.0

en iyi romantik komedi filmleri

Nefret ettiğiniz bir günün yeniden tekrarlanması ile karşı karşıya kaldığınızda neler yapabileceğinizi merak etmenize bu film sayesinde gerek kalmayacaktır. Phil isminde bir hava durumu spikeri ekranlarda oldukça samimi ve hayat dolu görünür. Kameralar kapandıktan sonra ise oldukça tersi durumda yaşayan, kibirli ve nefret dolu bir adamdır. İşi gereği sadece rol yapmaktadır.

Bu adam bir gün işi gereği bir günlüğüne Groundhog ismi ile anılan bir etkinliğe katılmak zorunda kalır. Nefret ettiği bir ortamda olmasına karşılık yine de bir gün buna katlanacağını bilmek bu durumu biraz daha katlanılır bir duruma getirmektedir. Aniden meydana gelen bir kar fırtınası tüm yolları kapattığında Phil hayatının sürprizi ile karşı karşıya kalmak zorunda kalacaktır. Bir döngüye giren Phil aynı günü defalarca yaşamak ile karşı karşıya kalacaktır. Bu eğlenceli ve bir o kadar da değişik senaryosu ile izleyenlerden tam not alan filmi mutlaka izlemelisiniz.

Fragman


3. Barfi! Askın Dile İhtiyacı Yoktur (2012) IMDb: 8.1

en iyi romantik komedi filmleri

Küçük yaşta hem yetim hem de öksüz kalan ve aynı zamanda sağır-dilsiz olan Barfi, hayata pozitif bakan birisidir. Oldukça haylaz bir karaktere sahip olmasında dolayıda başına sürekli olarak belalar gelmektedir. Yaşadığı şehre yeni taşınan Grosh ile tanışınca daha önce hiç tatmadığı duyguları tatmaya başlar. Romantikliğin ve komedinin doruklarına ulaşan bu yapım, oldukça eğlenceli vakitler geçirmenizi sağlayacak.

Fragman


2. Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain - Amelie (2001) IMDb: 8.3

en iyi romantik komedi filmleri

Fransız yapımı bir romantik komedi olan film Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet tarafından çekilmiş bir filmdir. 5 dalda Oscar odayı olması ile de özellikle öne çıkan yapımlardan bir tanesidir. Amelie isminde genç ve güzel bir Fransız kadının hayatına odaklanan film de Amelie'nin başından geçen bir aşk hikayesi konu ediniyor.

Anne ve babası küçük yaşta ölen Amelie özel bir karaktere sahiptir. Her zaman hayat dolu ve hayattan çok beklentisi olmadan yaşayan bu kadının hayatla alakalı en temel amacı ise başkalarının hayatlarına dokunmaktır.

Bu insanların haberi bile olmadan hayatlarını kolaylaştırmak için çaba harcayan Amelie huzurlu bir hayat sürmektedir. Kendi yalnızlığını çoktan unutmuş olan bu kadın kendi yalnızlığını gidermek için de harekete geçmesi gerektiğini fark etmeden yaşamaya devam etmektedir. Bir gün bunu sağlayacak bir neden karşısına çıktığında ise yaşanacaklar beyaz perdeye tüm doğallığı ile aktarılacaktır.

Fragman


1. Senin Adın (2016) IMDb: 8.4

en iyi romantik komedi filmleri

Şehirden uzak bir yerde yaşayan ve taşradan nefret eden Mitsuha, şehirde yaşamak için her şeyi yapmaya hazır birisidir. Taki ise Tokyo’nun merkezinde yer alan okulda eğitim gören ve aynı zamanda burada bir kafede çalışarak hayatını devam ettirmektedir. Günlerden bir gün Mitsuha Taki gibi Taki ise Mitsuha gibi uyanır. Bu değişim aralıklarla devam eder ancak bir gün bağlantı kesilene kadar.

Fragman

Önerilen İçerik: IMDb En İyi Filmler Listesi 110 Film

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
659
853
158
75
34
24
299
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.