Gebe Kalmanın Püf Noktaları

Gebe Kalmanın Püf Noktaları
02.07.201511:02

Hamile kalma dönemi kadınların ve bebek sahibi olmak isteyen eşlerinin son derece dikkat etmesi gereken bir süreç. Gebe kalmak için anne adayına önemli görevler düşüyor. Bu yazıda gebe kalma süreci ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız.

Haber güncelleme tarihi 26.09.2018 09:28

Hamile Kalma Sürecinde Anne Adayına Düşen Görevler

Bebek ha deyince olmuyor. Her şeyin bir neden-sonuç ilişkisi olduğu gibi kolay gebe kalamamanın da nedenleri vardır. Bu yüzden kolay hamile kalabilmek için anne adayına birtakım görevler ve fedakarlıklar düşüyor. Bunlar daha çok anne adayının sağlığına dikkat etmesiyle ilgilidir. Yazıyı okuyan anne adayı veya anne adayının eşi, şimdi birlikte bu görevlere bakalım.

 • Hamile kalmak isteyen kadın her şeyden önce dengeli ve düzenli bir hayat tarzını benimsemelidir.
 • Düzenli ve dengeli beslenmek hamile kalma sürecinde en önemli etkenlerden biridir.
 • Aynı şekilde uyku düzenini sağlamak da hamile kalma sürecine çok büyük etkilerde bulunur.
 • Hamile kalmak isteyen kadın, sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır.
 • Hamile kalmak isteyen kadının kronik bir hastalığı varsa, bu konuda doktor tedavisine başvurmalıdır ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların doktor eşliğinde gözden geçirilmesi gerekmektedir.

hamilelikte-sigara-ve-alkol-kullanimi.jpg

Özellikle düzenli ve dengeli beslenmeye anne adayı önem vermelidir çünkü bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi anne karnında başlıyor.

 

Gebe Kalmak İçin En Uygun Dönem

Anne adayları için en uygun hamile kalma dönemi 28 günde bir adet gören bir kadın için adetin başlamasından sonraki 10. ile 14. gün arasıdır çünkü bu dönemde kadın yumurtlama dönemine en yakın dönemde olduğu için verimlilik yüksektir. Kadınlarda verimliliğin en yüksek olduğu dönem olan yumurtlama süreci, adet döngüsünün (siklus) uzunluğuna göre değişir. Bunu basitçe şöyle hesaplayabiliriz:

 • 26 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 12.gün
 • 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 14. gün
 • 30 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 16.gün

Bu hesabı yapmak için adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar olan gün sayısından 14 çıkarılmalıdır. Böylece yumurtlama günü bulunmuş olur. Unutulmamalı ki yumurtlama sadece bu gün değil, bugünden üç gün önce de gerçekleşebilir. Yani toplamda dört gün en sık cinsel ilişkiye girilmesi gereken dönemdir.

 • 26 günde bir adet gören bir kadında 10-14. günler
 • 28 günde bir adet gören bir kadında 9-12. günler
 • 30 günde bir adet gören bir kadında 13-16. günler

 

Düzensiz Adet Gören Kadınların Yumurtlama Gününü Hesaplaması

Bazı kadınlarda adet dönemi düzensiz olabiliyor. Bu durumda yumurtlama döneminin bahsettiğimiz hesap ile hesaplanması çok zordur. Adet düzensizliği olan kadınların düzenli olarak idrar analizi yapması gerekiyor. Eczanelerde satılan Elisa yöntemi ile idrarda LH denilen hormonun zirve yapmasını (pik) ölçen kitler ile bu analiz yapılabilir fakat yüzde 100 güvenilir olduğu söylenemez. Bu kitlerin kullanımı ile birlikte bazal vücut ısısı da ölçülmelidir. Bu, kolaylık sağlayacaktır.

adet-duzensizligi.jpg

Bazal vücut ısısı, yataktan kalkmadan ve hiçbir şey yapmadan ölçülen vücut ısısıdır. Bu ısı, yumurtlamadan sonra artar. Geçirilen enfeksiyonlardan, uykusuzluktan da artabilen bu ısıya güvenerek yumurtlamayı belirlemek de kesin sonuç vermeyebilir.

 

Hamile Kalma Sürecinde Ne Sıklıkla Cinsel İlişkiye Girilmelidir?

Belirttiğimiz yumurtlama dönemi dışında da çiftlerin haftada minimum 2 kez cinsel ilişkiye girilmesi önerilir fakat her gün cinsel ilişkiye girilmemesi de gerekir çünkü sperm kalitesinin korunması önemlidir. Haftada 2'den az cinsel ilişkiye giren çiftlerde hamile kalma süreci uzayacaktır ve haftada 2'den fazla cinsel ilişkiye giren çiftlerde gebelik şansı artacaktır. Ayrıca sabah cinsel iliişkiye girilmesi de erkeğin sperm kalitesini arttıracaktır.

cinsel-iliski.jpg

Hamile Kalmak İçin En Uygun Yaşlar

Kadınlar için hamile kalma yaşı çok önemlidir. Tıpkı yumurtlama günü gibi doğurganlık için yaş da önemli bir etkendir. Kadınların doğurganlıklarının en verimli olduğu dönem 20-30 yaşları arasıdır. 35 yaşından sonra yumurta olgunlaşma süreci bozulduğundan gebe kalma olasılığı azalır ve 40 yaşından sonra bu azalış daha da belirginleşir.

 

Gebe Kalmayı Kolaylaştıran İlaçlar ve Yiyecekler

Kimi çiftlerde her şart sağlansa da gebe kalma gerçekleşmiyor. Bu durumda düzenli cinsel ilişkiye girilmesine ve tüm uygun koşullar yaratılmasına rağmen hamile kalamayan çiftlerde doktor kontrolünde bazı ilaçlar kullanılabiliyor. Bu ilaçlar yumurtlamayı uyarmak amacı ile kullanılan ovülasyon indiksiyon adı verilen ilaçlardır. Unutulmamalı ki bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır. İlaç yerine kimi zaman iğne de olabilmektedir.

gebe-kalmak-icin-ilac-kullanimi.jpg

Folik asit, demir, çinko ve kalsiyum açısından zengin olan gıdaların gebelik öncesi ve gebelik sırasında tüketilmesi tavsiye edilir. Bunlar, süt ile süt ürünleri, ceviz, balık eti, kırmızı et, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğundan anne adayı özellikle bu ürünleri tüketmeye dikkat etmelidir.

hamile-kalmayi-kolaylastiran-gidalar-002.jpg

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
370
198
102
18
27
15
102
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.