Hamile (Gebe) Kalmanın Yolları – Hamile Kalmak İçin En İyi Yöntemler

Hamile (Gebe) Kalmanın Yolları – Hamile Kalmak İçin En İyi Yöntemler
02.07.201511:02

Hiçbir şekilde tedavi görmeden doğal yollarla hamile kalmanın yolları hakkında bu içerikte mutlaka bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Peki, hamile kalmanın yolları nelerdir? Hamile kalma yöntemleri hangileridir? İşte, kolay hamile kalma yolları...

Haber güncelleme tarihi 17.12.2020 10:33

Anne adayları, uygun yumurtalama döneminde gebelik (hamile) sürecini yaşamak istiyorsa öncelikle kendi vücudunun fonksiyonlarını çok iyi bilmeli. Hamile kalmak için birçok bileşenin bir araya gelmesi gerekiyor. Peki, anne olmak isteyen adayların hamile kalmak için ne yapması gerekiyor? Bizler de sizler için bu içerikte hem hamile kalma yöntemlerini hem de hamile kalma ile ilgili en sık soruların soruları, cevapları ile birlikte hazırladık.

Nasıl Hamile Kalınır?

Ortalama 9 aylık bir sürece sahip olan hamilelik için en kolay soruyu başta cevaplayalım. Hamile kalmak için neler yapılmalı?

Öncelikle hamile kalmak için bireylerin kendilerini en uygun hissettikleri zaman içerisinde korumasız şekilde cinsel ilişkiye girmeleri sonucunda oluşur. Erkekler bu durum çok fazla farklılık göstermese de kadınlar için aynı şeyler geçerli değildir. Kadının adet dönemi, yumurtalama dönemi gibi birçok etken hamile kalmasını belirlemektedir.

hamile-kalma-yollari-010.jpg

Örnek vermek gerekirse kadın, her 21 ila 28 gün arasında düzenli olarak adet olmalıdır. Yani adet döneminin ilk günüden sonra bir sonraki evde 21-28 gün arasında meydana gelir. Adet döngüsünün 4.günü genel olarak yumurtalamanın en sık olduğu evredir. Adet sürecinizi belirledikten sonra yumurtalama dönemi hakkında fikir sahibi olarak hangi günlerde ilişkiye gireceğinizi planlayabilirsiniz.

Hamile Kalmanın Yolları – En Etkili 5 Yöntem

Anne olmak isteyen birçok kadın, “en kolay ve hızlı şekilde nasıl hamile kalınır?” sorusunu merak ediyor?  Gebe kalmak için birçok etken bir araya gelmeli? Kolay hamile kalma yolları neler? İşte, hamile kalmak isteyen anne adaylarına en etkili öneriler…

1. Hamilelik Öncesi Doktor Kontrolü

hamile-kalma-yollari.jpg

Hamile kalmak için öncelikli olarak doktor kontörlünde muayene olmanız çok önemlidir. Hamilelik öncesinde eğer bir probleminiz varsa bu sorun muayene sürecinde ortaya çıkar ve sizde bu sorunun üstesinden gelmek için fikir sahibi olursunuz.

Eğer ilaç kullanma ihtiyacınız varsa doktor muayenesi sonrasında önerilen ilaçları kullanabilir böylelikle kolay ve hızlı hamile kalma şansını yakalayabilirsiniz.


2. Hamilelik Öncesi Düzenli ve Sağlıklı Beslenme

hamile-kalma-yollari-001.jpg

Kolay hamile kalmak için öncelikle sağlıklı bir birey olmak zorundayız. Bunun içinde sağlığımız açısından en dikkat gereken gerekenlerin başında beslenme gelir… Gebelik öncesi beslenmede;

 • Diyet yapılmamalı
 • Dengeli ve düzenli beslenilmeli
 • Yenilen besinleri değeri yüksek olmalı

3. Hamilelik Öncesi Yumurtalama Dönemini İyi Takip Edin

hamile-kalma-yollari-002.jpg

Hamile kalmak için belki de en önemli nokta… Kadının yumurtalama dönemi… Hamile kalmayı kolaylaştırmak istiyorsanız öncelikle yumurtalama dönemini iyi takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü “nasıl hamile kalınır?” sorusu bir nevi yumurtalama dönemi cinsel ilişkiye girmekle ilgilidir. Her kadının yumurtalama evresinin en yoğun olduğu dönemde ilişki yaşanırsa, gebe kalma ihtimali o kadar yükselir.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta yumurtalama dönemini kaçırmamak için, belirlenen tarihlerde sık sık birliktelik yaşanması. Belirlenen tarihler arasında ne kadar çok ilişki yaşanırsa, yumurtalama döneminin yoğun olduğu evreyi kaçırma sansı bir o kadar azalır.


4. Alkol ve Sigara Kullanılmamalı

hamile-kalma-yollari-003.jpg

Kadının ya da erkeğin sigara veya alkol kullandığı bir ortamda hamile kalma süreci oldukça zorlaşır. Özellikle çok fazla alkol tüketimi kadınlar üzerinde doğurganlık seviyesini düşürürken, aynı zamanda adet dönemi döngüsünü farklılaştırır.

Sigara içmek ise özellikle kadınlarda rahim kısmında spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Bu yüzden doğurganlık seviyesi azalma yaşar. Eğer kolay hamile kalmak istiyorsanız sigara ve alkolü kesinlikle bırakmalısınız.


5. Yaş Faktörü – Hamilelik Yaşını Geciktirme

hamile-kalma-yollari-004.jpg

Hamile kalma yöntemleri arasında belki de en değerli şartlardan bir tanesi doğurganlık yaşı… Bilindiği üzere 35 yaş ve üzerinde kadınlarda özellikle doğurganlık azalmaya başlıyor. Tabi bunun kesin bir açıklaması yok. Ancak elde edilen biyolojik verilen 35 yaşından sonra hamile kalmanın biraz daha zorlaştığını belirtiyor.

Eğer henüz daha hamilelik için biyolojik yaşınızı doldurmadıysanız 35 yaşından önce bebek yapmayı düşünmelisiniz.


Hamile Kalma ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Hamile Kalma Sürecinde Anne Adayına Düşen Görevler Nelerdir?

hamile-kalma-yollari-005.jpg

Bebek ha deyince olmuyor. Her şeyin bir neden-sonuç ilişkisi olduğu gibi kolay gebe kalamamanın da nedenleri vardır. Bu yüzden kolay hamile kalabilmek için anne adayına birtakım görevler ve fedakarlıklar düşüyor. Bunlar daha çok anne adayının sağlığına dikkat etmesiyle ilgilidir. Yazıyı okuyan anne adayı veya anne adayının eşi, şimdi birlikte bu görevlere bakalım.

 • Hamile kalmak isteyen kadın her şeyden önce dengeli ve düzenli bir hayat tarzını benimsemelidir.

 • Düzenli ve dengeli beslenmek hamile kalma sürecinde en önemli etkenlerden biridir.

 • Aynı şekilde uyku düzenini sağlamak da hamile kalma sürecine çok büyük etkilerde bulunur.

 • Hamile kalmak isteyen kadın, sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

 • Hamile kalmak isteyen kadının kronik bir hastalığı varsa, bu konuda doktor tedavisine başvurmalıdır ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların doktor eşliğinde gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Özellikle düzenli ve dengeli beslenmeye anne adayı önem vermelidir çünkü bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi anne karnında başlıyor.


Gebe Kalmak İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır?

hamile-kalma-yollari-006.jpg

Anne adayları için en uygun hamile kalma dönemi 28 günde bir adet gören bir kadın için adetin başlamasından sonraki 10. ile 14. gün arasıdır çünkü bu dönemde kadın yumurtlama dönemine en yakın dönemde olduğu için verimlilik yüksektir. Kadınlarda verimliliğin en yüksek olduğu dönem olan yumurtlama süreci, adet döngüsünün (siklus) uzunluğuna göre değişir. Bunu basitçe şöyle hesaplayabiliriz:

 • 26 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 12.gün

 • 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 14. gün

 • 30 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 16.gün

Bu hesabı yapmak için adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar olan gün sayısından 14 çıkarılmalıdır. Böylece yumurtlama günü bulunmuş olur. Unutulmamalı ki yumurtlama sadece bu gün değil, bugünden üç gün önce de gerçekleşebilir. Yani toplamda dört gün en sık cinsel ilişkiye girilmesi gereken dönemdir.

 • 26 günde bir adet gören bir kadında 10-14. günler

 • 28 günde bir adet gören bir kadında 9-12. günler

 • 30 günde bir adet gören bir kadında 13-16. günler

Düzensiz Adet Gören Kadınların Yumurtlama Gününü Hesaplaması

Bazı kadınlarda adet dönemi düzensiz olabiliyor. Bu durumda yumurtlama döneminin bahsettiğimiz hesap ile hesaplanması çok zordur. Adet düzensizliği olan kadınların düzenli olarak idrar analizi yapması gerekiyor. Eczanelerde satılan Elisa yöntemi ile idrarda LH denilen hormonun zirve yapmasını (pik) ölçen kitler ile bu analiz yapılabilir fakat yüzde 100 güvenilir olduğu söylenemez. Bu kitlerin kullanımı ile birlikte bazal vücut ısısı da ölçülmelidir. Bu, kolaylık sağlayacaktır.

Bazal vücut ısısı, yataktan kalkmadan ve hiçbir şey yapmadan ölçülen vücut ısısıdır. Bu ısı, yumurtlamadan sonra artar. Geçirilen enfeksiyonlardan, uykusuzluktan da artabilen bu ısıya güvenerek yumurtlamayı belirlemek de kesin sonuç vermeyebilir.


Hamile Kalma Sürecinde Ne Sıklıkla Cinsel İlişkiye Girilmelidir?

hamile-kalma-yollari-007.jpg

Belirttiğimiz yumurtlama dönemi dışında da çiftlerin haftada minimum 2 kez cinsel ilişkiye girilmesi önerilir fakat her gün cinsel ilişkiye girilmemesi de gerekir çünkü sperm kalitesinin korunması önemlidir. Haftada 2'den az cinsel ilişkiye giren çiftlerde hamile kalma süreci uzayacaktır ve haftada 2'den fazla cinsel ilişkiye giren çiftlerde gebelik şansı artacaktır. Ayrıca sabah cinsel ilişkiye girilmesi de erkeğin sperm kalitesini arttıracaktır.


Hamile Kalmak İçin En Uygun Yaş Ne Zamandır?

hamile-kalma-yollari-008.jpg

Kadınlar için hamile kalma yaşı çok önemlidir. Tıpkı yumurtlama günü gibi doğurganlık için yaş da önemli bir etkendir. Kadınların doğurganlıklarının en verimli olduğu dönem 20-30 yaşları arasıdır. 35 yaşından sonra yumurta olgunlaşma süreci bozulduğundan gebe kalma olasılığı azalır ve 40 yaşından sonra bu azalış daha da belirginleşir.


Gebe Kalmayı Kolaylaştıran İlaçlar ve Yiyecekler Nelerdir?

hamile-kalma-yollari-009.jpg

Kimi çiftlerde her şart sağlansa da gebe kalma gerçekleşmiyor. Bu durumda düzenli cinsel ilişkiye girilmesine ve tüm uygun koşullar yaratılmasına rağmen hamile kalamayan çiftlerde doktor kontrolünde bazı ilaçlar kullanılabiliyor. Bu ilaçlar yumurtlamayı uyarmak amacı ile kullanılan ovülasyon indiksiyon adı verilen ilaçlardır. Unutulmamalı ki bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır. İlaç yerine kimi zaman iğne de olabilmektedir.

Folik asit, demir, çinko ve kalsiyum açısından zengin olan gıdaların gebelik öncesi ve gebelik sırasında tüketilmesi tavsiye edilir. Bunlar, süt ile süt ürünleri, ceviz, balık eti, kırmızı et, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğundan anne adayı özellikle bu ürünleri tüketmeye dikkat etmelidir.


Önerilen İçerik: Hamilelik (Gebelik) ile İlgi Çok Şaşırtıcı Gerçekler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
503
212
116
20
36
17
105
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.