COVID-19 Anne ve Bebek Sağlığı: Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

COVID-19 Anne ve Bebek Sağlığı: Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi
27.03.202010:44

Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs, hamilelik veya gebelik döneminde olan kadınları bir hayli endişelendirmektedir. Dünyada yarım milyondan fazla bireyde görülen corona virüsü enfeksiyona karşı anne ve bebek sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 29.06.2021 09:09

Dünya üzerinde yarım milyondan fazla bireyde görülen ve küresel bir salgın haline gelen koronavirüse karşı alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Tüm bu önlemlerin beraberinde hamilelik veya gebelik döneminde olan annelerin corona virüsü enfeksiyonuna karşı son derece bilinçli ve sağ duyulu olması gerekmektedir. Alınan her önlem, siz değerli anne adayları ve doğmamış bebekleriniz için...


COVID-19 Anne ve Bebek Sağlığı: Gebelik, Doğum ve Doğum Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Yeni corona virüsü  (SARS-CoV-2), ilk olarak Çin'in Wuhan kendinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılım gösteren bir çeşit salgın hastalıktır. Viral enfeksiyon olarak adlandırılan koronavirüsler, daha önceki dönemlerde Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV), Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) ve soğuk algınlığı (HCoV 229E, NL63, OC43 ve HKU1) olarak kendini tanıtmıştır. Gebelik, kadınların 3 aylık periyotlarına denk gelen dönem olarak ele alınmaktadır. Hamileliğin 40 hafta olduğu düşünüldüğünde ilk üç aylık dönem 12 haftanın sonana kadar olan süreyi kapsamaktadır. Tüm bunların yanında 9 ay 10 gün sürmesi planlanan gebelik dönemine sahip anne adaylarının, uluslararası alanda büyük bir salgın haline gelen corona virüsü (Covid-19) enfeksiyonuna karşı dikkatli olması gerekmektedir. Gebelik dönemünde ki kadınların koronavirüs enfeksiyonuna karşı alacağı önlemler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen koronavirüs önlemleriyle aynıdır. Öte yandan gebelik döneminde yaşanan sorunları ve diğer şikayetlerinizi kadın doğum birimiyle görüşmeniz önerilmektedir. Hamilelik döneminde olan kadınların enfeksiyona yakalanma riskinin daha yüksek olduğuna dair kesin bir kanıt söz konusu değildir. Dünya genelinde yapılan araştırmalar, corona virüs enfeksiyonuna yakalanıp doğum yapan kadınların olduğunu göstermektedir. Bu durumun beraberinde covid-19 enfeksiyonu pozitif olan kadının yeni doğan çocuğunda olası bir virüs rastlanmamıştır. Koronavirüs ve hamilelik hakkında tüm bilmeniz gerekenler...


Corona Vürüsü (COVID-19) Hamile Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Genel olarak hamile kadınların yeni koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonuna karşı alması gereken önlemler tıpkı normal bireylerde olduğu gibi aynı durumları kapsamaktadır. Bununla beraber gebelik döneminde ki kadınların büyük çoğunluğunun sadece hafif veya orta derecede soğuk algınlığı / grip benzeri hastalıklardan doğan semptomları yaşaması beklenmektedir. 

Zatürre gibi daha şiddetli semptomların yaşlı insanlarda veya bağışıklık sistemi zayıflamış, uzun süreli rahatsızlıklara sahip bireylerde daha yaygın olduğu görülmektedir. Tüm bunların yanında şimdiye kadar yapılan araştırmalar bu enfeksiyonu alan hamile kadınların diğer sağlıklı bireylerden daha ciddi komplikasyon riski altında olduğuna dair herhangi bir durumu göstermemektedir. 

Gebelik döneminde ki annelerin tıpkı diğer sağlıklı bireylerde olduğu gibi koronavirüs salgınına karşı tüm önlemleri harfiyen uygulaması gerekmektedir. Corona vürüsü salgınına karşı gebe kadınların alabileceği ilk önlem evde kalmak ve tüm yüzeylerde hijyenik bir ortamın sağlandığından emin olmak olacaktır. Eğer ki gebelik dönemindeyseniz ve COVID-19 semptomlarını taşıdığınızı düşünüyorsanız derhal ALO 184'ü arayarak şikayetlerinizi ve durumunuzu detaylı bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu salgına karşı gebelik döneminde yapmanız gereken tüm önlemleri daha detaylı öğrenmek için kadın doğum birimine başvurabilirsiniz. Tüm bu işlemler için evden çıkmadan ALO 184'ü arayabilirsiniz. 


Virüs Teşhisi Konulan Hamile Kadınların Bebek Üzerindeki Etkileri

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Öncelikle tüm dünyanın 2019 yılının son çeyreğinde tanıdığı coronavirus, son derece yeni bir salgın olmasından dolayı ilerleyen süre zarfında göstereceği etkiler konusunda kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır. Öte yandan gebelik döneminde koronavirüs enfeksiyonuna yakalanan kadınların düşük yapma riskini daha yüksek olduğuna dair kesin bir kanıtta bulunmamaktadır. Aynı zamanda hamilelik döneminde veya doğum sırasında bu virüsün bebeğinize geçebileceğine dair herhangi bir kanıt da bulunmamaktadır. 

Koronavirüs vakaları üzerinde yapılan araştırmalar Çin'de 4 kadının bu enfeksiyona yakalandığını doğrulamıştır ancak bu enfeksiyonun doğumdan önce mi yoksa doğumdan sonra mı olduğuna dair kesin bir bulgu bulunmamaktadır. Öte yandan doğumdan sonra koronavirüs enfeksiyonu olduğu ortaya çıkan annelerin, yeni doğan bebeklerinde ed enfeksiyon olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Uzmanlar bebeğin hamilelik sırasında bu enfeksiyona maruz kalma riskinin son derece düşük olduğunu göstermektedir. Bu nedenle enfeksiyona sahip olan hamile kadınların, bebeği konusunda endişelenmesi veya üzüntüye kapılması son derece yanlış bir davranış olacaktır. 

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Başka bir araştırmada Çin'de koronavirüs semptomlarına sahip olan bazı kadınların erken doğum yaptığını göstermektedir. Tüm bunların yanında corona virüsünün hamile kadınlarda erken doğuma neden olup olmadığı konusunda net bir durum söz konusu değildir. Çin'de görülen bu durum, bebek sağlığını korumak için annenin erken doğum istemesine bağlı olarak gelişmiş olabileceği gibi böyle bir hareketin doğru olduğu da asla söylenmemektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, hamilelik sırasında COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma riski olan her kadını ve yeni doğan bebeğini yakından takip etmektedir. Tüm bunların yanında Sağlık Bakanlığı tarafından tüm doğum üniteleri son teknolojiye sahip tam donanımlı sistemler bünyesinde yakından gözlem altına alınmıştır. Şuan için Türkiye'de hamileliğe bağlı olarak anne veya bebek sağlığını etkileyen olası bir durum gözetilmemiştir. 


Corona Virüsü Riskini Azaltmanın Yolları

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Hamilelik döneminde olan kadınların koronavirüs enfeksiyonuna karşı alması gereken önlemler tıpkı normal insanlarda olduğu gibi aynı durumları kapsamaktadır. Bu enfeksiyonun hamile kadınlarda daha büyük bir risk gösterdiğine dair herhangi bir kanıtlanmış bilgi bulunmuyorken siz değerli anne ve anne adaylarının bu konuda kendinizi endişelendirmesine hiçbir gerek olmadığını belirtmek isterim. Şimdi hamile kadınların uygulaması gereken önlemler arasında;

 • Evden çıkmayın,
 • Ellerinizi düzenli yıkayın,
 • Siz veye ailenizden herhangi biri öksürdüğünde ya da hapşırdığında maska kullanın,
 • Kullanılan maske, peçete ve eldivenleri derhal çöpe atın,
 • Koronavirüs belirtisi taşıyan bireylerden uzak durun,
 • Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçının,
 • Kamusal alanda gerçekleştirilen büyük veya küçük toplantılardan kaçının,
 • Restoran, bar, eğlence merkezi ve alışveriş merkezi gibi benzer mekanlarda bulunmayın,
 • İnsanların bir araya geldiği kapalı alanlardan kaçının,
 • Arkadaşlarınız ve ailenizle buluşmaktan kaçının ,
 • Gebeliğiniz hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuzla iletişime geçin.


Hamilelik Döneminde Seyehat

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Birçok kadın hamilelik döneminde dışarı çıkıp dolaşmak isteyebilir. Belki de ailesiyle beraber bir tatile çıkmak çok daha iyi gelecektir. Tüm bu durumlar normal şartları göz önüne aldığımızda her anne adayının yapmakta haklı olduğu durumlar arasında yer alıyor. Bilmeniz gereken şey ise şuan yaşanan corona vürüsü salgınının tüm bu isteklerinizi ertelemeniz gerektiğidir. Türkiye'de bulunan hamile kadınların, Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen şart ve koşullara uymaları en doğru karar olacaktır.

Hamile kadınlarda dahil olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu olmadıkça seyahat etmemesi gerektiği ön görülmektedir. Tüm bu koşulların yanından yasal zorunluluk olarak 65 yaş ve üzeri bireylerin sokağa çıkması yasaklanmıştır. Hal böyle olunca siz değerli anne adaylarının evlerinde daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçireceği kuşkusuz en açık haliyle ortada. Hem kendinizi, hem bebeğinizi hemde ülke sağlığını Covid-19'a karşı korumak için evinizde kalınız.


Virüse Yakalanma Riski Olan Anne Adaylarının Yapması Gerekenler

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Hamile kadınların koronavirüs enfeksiyonuna karşı alması gereken önlemler yukarıda belirtilidiği gibidir. Tıpkı diğer bireylerde olduğu gibi gebelik döneminde ki kadınların da belirtilen COVID-19 önlemlerine uyması gerekmektedir. Öte yandan hamileyseniz ve şu durumlara sahipseniz:

 • Yüksek ateş,
 • Süreklik öksürük,

Yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birine veya bir kaçına sahip olan hamile kadınların maskelerini takarak evde kalmaları önerilmektedir.  Bu süre içerisinde hiçbir hamile kadının ameliyata, hastaneye veya eczaneye gitmesi önerilmemektedir. Durumun daha şiddetli semptomlar göstermesi durumunda koronavirüs testi gerçekleştirilmesi ön görülecektir. Eğer ki hissedilen semptomlar başa çıkılamayacak duruma geldiyse hemen  ALO 184 Koronavirüs Hattı ile iletişime geçerek yaşanan semptomlar hakkında bilgi verilmelidir. Öte yandan doğmamış bebeğinizin refahı ve kendi sağlığınız için endişeleniyorsanız kadın doğum birimiyle iletişime geçebilirsiniz. 


Hamile Kadınlar İçin 14 Gün Kuralı

Corona Virüsü ve Hamilelik Hakkında Bilgi

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs ile mücadele kapsamında ön gördüğü 14 gün kuralı, hastalık riskine karşı bireylerin en az 14 gün süreyle evinde kalmasıdır. Bu kampsamda hamile kadınlarda dahil olmak üzere 14 gün kuralına uyarak evlerinde kalmaları önerilmektedir. Özellikle gebelik döneminde koronavirüs enfeksiyonuna karşı 7 gün başkalarıyla temastan kaçınılmalıdır. Ev ortamında enfeksiyon riskini en aza indirgemek için öksürük veya hapşırık durumlarında maske kullanımı, nesne ve yüzeylerde detaylı temizlik yapılmalıdır. 14 gün kuralı kapsamında evde kalması gereken hamile kadınların uyması gereken durumlar arasında:

 • İş, okul veya halka açık alanlara gitmemek,
 • Toplu taşıma araçlarını kullanmamak,
 • Evde kalmak,
 • Misafir kabul etmemek,
 • Düzenli olarak evi havalandırmak,
 • Kendi havlularını, tabaklarını ve eşyalarını kullanmak,
 • Mümkün olduğunca diğer aile üyeleriyle kalabalık yapmamak.

Hamilelik döneminde birçok anne adayı yoğa veya pilates gibi aktivitelerden yararlanmak isteyebilir. Bu gibi fitness rutinlerini gerçekleştirmek isteyen hamile kadınların online spor eğitimi almaları daha doğru olacaktır.

Önerilen İçerik: Corona Virüsü Önlemenin İpuçları

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
1
1
7
9
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.