Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar & Kaç Gün Sonra Ortaya Çıkar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar & Kaç Gün Sonra Ortaya Çıkar?
11.06.201812:34

Bazı kadınlar hamilelik belirtilerini çok kısa sürede hissedebilirken, bazı kadınlar ise bu belirtilerin uzun bir süre farkına varamazlar. Sizler için hazırladığımız bu içerikte hem hamilelik (gebelik) belirtilerinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 09.08.2020 08:30

Hamilelik Belirtileri - Hamilelik Hesaplama ve Hamilelik Testi

Hamilelik (gebelik) belirtileri, kadınlar tarafından oldukça merak edilen konuların başındadır. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar, ilk olarak akıllarına “hamile miyim?” sorusunu sorarlar. Bunu sonucunda da en yakın sağlık kuruluşunda ya da eczaneden aldığı hamilelik testi çubuğu ile hamile olup olmadığını anlarlar. Bu sürece gelmeden önce, hamilelik belirtileri gösteren bazı vücut hareketleri gelir. Kadın vücudunda yaşanan değişimler hamilelik belirtilerinin en önemli habercisidir. Peki, Hamilelik (gebelik) belirtileri nelerdir? Göğüslerin şişmesi hamilelik belirtisi midir? Adet gecikmesi yaşayanlar hamile midir? Hamilelik belirtisi kaç gün sürmektedir ve gebelik süreci kaç gün sonra ortaya çıkar? İşte, hamilelik belirtileri ve diğer tüm detaylar…

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik yani hamilelik belirtisinin başlangıç durumu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kadınlar döllenme işleminin hem ardından, bazı kadınlar ise bu durumun 5-6 hafta sonrasında hamilelik belirtilerini hissedebilir.

Hamilelikte Erken Belirtiler

Hamileliğin anlaşılmasında bazı belirtiler yer almaktadır. Bu belirtiler gebeliğin en erken şekilde teşhis edilmesine olanak sağlar. İşte, Hamilelik belirtilerinin en erken teşhisleri…

1. Adet Kanaması & Adet Gecikmesi

Hamilelik Belirtileri

Adet döneminde aksaklık yaşayan kadınlar yani adet gecikmesi yaşayanlar, hamilelik belirtisi arasında kadınlarda ilk sırada yer almaktadır. Eğer gebelik yaşıyorsanız büyük ihtimal adet kanamasından kesileceksiniz.


2. Baş Dönmesi, Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri arasında en yaygın ve klişe olanı ise baş dönmesi ve mide bulantısı ile beraber gelen kusma işlemidir. Bu gebelik belirtisi genel olarak 2 ile 8 hafta arasında yaşanmaktadır.


3. Göğüste Şişkinlik

Hamilelik Belirtileri

Gebelikte görülen en etkili belirtilerden bir tanesi ise kadınların vücutlarında yaşanan değişikliklerdir. Kadın vücudunun en çok değişen bölgesi ise göğüs bölgesidir. Göğüs bölgesinde yaşanan şişkinlikler ve göğüs uçlarının uzamasıdır. Bu bölgelerde yaşanan hassasiyet hamilelik belirtileri arasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır.


4. Genel Şişkinlik

Hamilelik Belirtileri

Göğüste ve göğüs uçlarında yaşanan değişimlerle beraber vücudun belli bölgelerinde farklı şişkinliklerde yaşanmaktadır. Tıp dilinde östrojen ve progesteron diye bilinen kavramlar vücut içerisinde yer alan hormonlardır. Bu hormonların hızlı bir şekilde büyümesi hamileliğin belirtisidir.


5. Akıntı ve Kanama

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri arasında yer alan akıntı ve kanama kadında lekelenme ortaya çıkarmaktadır. Döllenmeden 2 hafta sonra ortaya çıkmaktadır ve kanın renginde değişiklikler meydana gelebilir.


6. Vücuda Kramp Girmesi

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik dönemine giren kadınlarda yaşanan bir diğer gebelik belirtisi ise vücudun belli bölgelerine giren kramptır. Hamileliğin genel olarak ilk haftalarında şiddetli bir biçimde ortaya çıkmaktadır ve belli bir süre devam etmektedir. Bu durumun ardından da bazı küçük kanamalar oluşabilir.


7. Aşerme – Kusma Hissi

Hamilelik Belirtileri

Birçok kadın, hamilelik döneminin başlamasıyla beraber tatlı, ekşi birçok şey aşermek ister. Bir anda ortaya çıkabilen bu durum hamilelik yani gebelik oluştuğunun göstergelerinden olabilir. Bunun yanı sıra bazı yemeklerden de tiksinti yani kusma hissi yaşayabilir.


8. Kabızlık

Hamilelik Belirtileri

Vücutta yükselen hormonlardan dolayı kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Yüksek progesteron hormonu bağırsak geçişlerinde yavaşlamaya sebep olmaktadır.


9. Vücut Ağrıları

Hamilelik Belirtileri

Kadınlar hamile kaldığında vücutta birçok değişiklik yaşanması konusuna yukarıda değinmiştir. Bu durum vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanabilmektedir. Hamilelik belirtileri arasında çok etkilidir.


Hamilelik (Gebelik) Hesaplama - Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Birçok çift, yaşanan cinsel ilişkinin ardından ortalama 3 ay sonra amaçlarına ulaşabilirler. Genç yaşta olan bireyler için ilk denemede hamile kalınma olasılığı yaş olarak olgun kadınlara göre daha düşüktür. Gebe kaldığınızın belirtileri ilişkinin 3. ayından sonra kendisini hissettirmeye başlar. Bu durum daha da uzun sürebilir ancak uzmanlarında açıklamalarına göre ortalaması 3 ay kadar bir süredir. İlişkiden sonra ne zaman gebe kalınacağını kimse bilemez tabi… Burada da devreye bazı hamilelik belirtileri girmektedir. Yukarıda sizlere hangi belirtinin hamileliğin hangi ayında kendisi gösterdiğini detaylı olarak inceledik.

Yapılan incelemeler neticesinde adet kanaması gecikmesinden 15 gün sonra hamilelik belirtileri ile karşılaşma oranınız oldukça yüksektir. Kesin bir tanı olmamakla birlikte bu durumun oluşmasında psikolojik bir etkenden dolayı da yaşanma ihtimali olabilir. Genel olarak çiftler 1 yıl gibi bir süre içerisinde çocuk sahibi olmak için girdikleri denemelerin meyvesini alabilirler. Eğer 1 yıldır deneyip hala daha herhangi bir gebelik belirtisi oluşmadıysa bir sağlık problemi olduğu ortaya çıkar. Tavsiyemiz, eğer uzun bir süredir denenmesine rağmen gebelik gerçekleşmiyorsa, çiftlerin en yakın uzman doktora görünmesi gerekmektedir.


Önerilen İçerik;Hamile (Gebe) Kalmanın En Etkili Yolları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2642
860
1907
210
540
228
602
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 14
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.