Gebelikte Kullanılan İlaç ve Vitaminlerin Önemi

Gebelikte Kullanılan İlaç ve Vitaminlerin Önemi
25.11.201511:01

Normal hayatımızda tükettiğimiz ilaçlar hamileyken büyük riskler içerebilir. Bu içeriğimizde sizler için gebelikte ilaç kullanımını derledik.

Haber güncelleme tarihi 30.11.2021 17:29

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik tüm normal yaşantımızın dışında dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Gebe olmadığınız sürece basit olarak gördüğünüz ve kullandığınız ilaçlar gebeyken tehlike barındırabilir. Bu içeriğimizde de sizler için gebeyken ilaç kullanımı hakkındaki bilgileri derledik.

İşte çocuğunuzun gelişimini dahi etkileyecek gebelikte ilaç kullanımı;

Normalde en basit bir baş ağrısı için bile alınan ağrı kesici ilaç, hamilelikte hem bebek, hem de anne için tehlikeli olabilir.

Bu yüzden hamilelikte alacağınız her ilacı mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bunun haricinde doktorunuzun, bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için uygun gördüğü birtakım ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar gebelikte kullanılabilen, gerekli vitaminleri içeren takviye ilaçlarıdır. Gebelikte kullanılan ilaçlar 2' ye ayrılır;

 • Gebelikte zorunlu olarak kullanılması gereken ilaçlar ( demir, kan ilaçları)
 • Gebelikte sadece gerekli görülürse kullanılması gereken ilaçlar ( Kalsiyum, magnezyum gibi ilaçlar.)

Demir ve Kan İlaçları

Gebelikte ilaç kullanımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kan, demir ilaçları her hamilenin mutlaka kullanması gereken ilaçlardır. Kan ilaçlarının kullanımının sebebi, anne doğumda çok fazla kan kaybedeceğinden bu eksikliği gidermek için, hamilelik boyunca kullanılmasıdır. Hamilelikte annede kansızlık, demir eksikliği görülür. Bu yüzden kan ilaçları ile bu dengelenmeye çalışılır.

Kalsiyum ve Magnezyum İlaçları

Gebelikte ilaç kullanımı

Kalsiyum ve magnezyum ilaçları hamilelikte zorunlu kullanılması gereken ilaçlar değillerdir, ancak kullanılması da fayda sağlar. Anne çok fazla kramp ve kasılma yaşadığında kalsiyum ve magnezyum ilaçları doktor tarafından verilmektedir.

Kalsiyum Başka Nasıl Karşılanabilir?

Gebelikte ilaç kullanımı

Anne için de bebek için de kalsiyum çok önemlidir. Kadınlar için sadece hamilelikte değil, günlük hayatlarında da kalsiyuma ihtiyaçları vardır çünkü kadınlarda kemik erimesi gibi problemler daha çok yaşanır. Hamilelikte annenin daha çok kalsiyuma ihtiyaç duyması ise bebek gerekli kalsiyumu besinlerden alamıyorsa, annenin kemiklerinden kalsiyumu alır. Bu da annede kemik erimesine yol açabilir. Kalsiyum ilaçlar dışında günlük kalsiyum içeren besinleri tüketerek de alınabilir.

Bu besinler;

 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Fındık, ceviz, badem
 • Yeşil sebzeler

Anne bu gıdaları günlük düzenli olarak tüketerek kalsiyum ihtiyacını karşılamış olur. Gıdalardan yeterli kalsiyum alınmıyorsa o zaman kalisyum ilaçları takviye olarak alınabilir.

Gebelikte Kullanılan Vitaminler Nelerdir?

Gebelikte ilaç kullanımı

Gebelikte anne her zamankinden çok, gereğinden fazla vitamine ihtiyaç duyar. Yenilen gıdalardan yeterli miktarda alınamayan vitaminler, ekstra olarak doktor tavsiyesiyle alınabilir. Bazı vitaminler tüm hamileler tarafından zorunlu olarak alınır, bazı vitaminler ise gerekli olduğu zamanlarda alınabilir. Tüm gebeler için tavsiye edilen, faydalı vitaminlerinden birisi folik asittir.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Gebelikte ilaç kullanımı

Folik asit kullanımı bebeğin anne karnında gelişimi için çok önemli ve gereklidir. Gebelikte folik asit kullanımına hamilelikten 3 ay öncesinden başlanmalıdır. Folik asiti hamilelikte tüketeceğiniz bazı gıdalardan da alabilirsiniz.

Folik asitin bulunduğu gıdalar;

 • Mercimek
 • Ispanak
 • Ceviz
 • Fındık, fıstık
 • Yumurta sarısı
 • Baklagiller

Anne adayı bu gıdalardan da yeteri miktarda folik asiti almıyorsa, doktor kontrolünde folik asiti gebeliğin ilk 3 ayında düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte ilaç kullanımı

Gebelikte merak edilen sorulardan bir tanesi, gebelerin antibiyotik kullanıp, kullanmamasıdır. Eğer anne adayının hamileliği tehlikeye girerse, antibiyotik kullanılabilir. Tabi ki bu antibiyotiği kullanmadan önce doktora danışılmalı ve doktorun önerdiği antibiyotiği, yine doktorun kontrolünde kullanmalıdır.

Gebelikte Antibiyotik Zararlı Mıdır?

Gebelikte ilaç kullanımı

Gebeler doktor kontrolünde ve gerekli olduğu durumlarda, antibiyotik kullanabilir. Ancak burada önemli olan nokta, kullanılacak antibiyotiğin dozudur. Bunun dışında antibiyotik kullanımında gebeliğin hangi evresinde olduğunuz da çok önemlidir. Gebelikte antibiyotiğin zararlı olduğu zaman, gebeliğin ilk ve son aylarıdır. Bunun nedeni de ilk aylarda; bebeğin henüz bağışıklık sağlayamamasından, son aylarda ise, anne çok yorgun olduğu için bebeği koruyamaz.

İlaçların Gebelik Kategorileri

Gebelikte ilaç kullanımı

İlaçların gebelik için kategorilere ayrılmasına, ilaçların gebelik kategorisi denir. İlaçlar; A, B, C, D ve X kategorilerine ayrılır.

A Kategorisi

A kategorisi ilaçları, gebeliğin ilk 3 ayında kullanılan ilaçlar olup, hiçbir zararı yoktur. Gebeler için en faydalı ve güvenli ilaçların bulunduğu kategoridir. A kategorisi ilaçlarına örnek verecek olursak, folik asit bu kategoriye girer.

B Kategorisi

Bu ilaçlarla ilgili hayvanlar üzerinde çalışma yapılmıi ve hayvanlara karşı hiç bir zararı olmayan ilaçlar olduğu ortaya konmuştur. Ancak gebeler üzerinde yani insanlar üzerinde bu ilaçlarla alakalı bir araştırma yapılmamıştır. B kategorisi ilaçlarına örnek olarak, amoksilini gösterebiliriz.

C Kategorisi

Hayvanlar üzerinde araştırma yapılmış ve olumsuz sonuçlar elde edilmiştir. Ancak insanlar üzerinde yine çalışma yapılmamış olan ilaçlardır. Örnek olarak nifedipini gösterebiliriz.

D Kategorisi

D kategorisi ilaçlarının bebek üzerinde olumsuz etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ilaçları gebelerin kullanıp kullanmayacağına doktor karar vermektedir. Propilthiouracili örnek verebiliriz.

X Kategorisi

X kategorisi ilaçları gebeler ve bebekleri için son derece zararlı ilaçlardır. Gebelerin ve gebelik şüphesi taşıyanların kesinlikle kullanmaması gereken ilaçlardır.

NOT: Gebelikte kullanılabilecek ve kategorilenmiş ilaçların çoğu B ve C kategorisinde bulunmaktadır. A kategorisinde bulunan ilaçlar oldukça azdır.

Gebelikte İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte ilaç kullanımı

 • Gebelikte alerji için kullanılan ilaçlar, doğumsal anomalilere neden olmaktadır. Bu yüzden bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Gebeler ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları kullanacaklarsa önce doktora danışmalıdırlar.
 • Öksürük ilaçları da gebeliğin ilk aylarında oldukça tehlikeli olabilir. O yüzden bu ilaçları da kullanmadan önce doktora danışmalısınız.
 • Mide için kullanılan ilaçları da kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

Klinisyenlerin Gebelere İlaç Verirken Dikkat Etmesi Gerekenler

Gebelikte ilaç kullanımı

 • Mümkün olduğunca gebeliğin ilk 3 ayında ilaç verilmemelidir.
 • İlaçlar kombine olarak değil de tek tek verilmelidir.
 • İlaçların en küçük dozu, en kısa sürede verilmelidir.
 • İlaç verileceği zaman riskleri ve faydası karşılaştırılmalı ve faydası her zaman ağır basmalıdır.
 • Önerilen İçerik; Hamilelik İle İlgili Çok Şaşırtıcı 20 Gerçek

UYARI!

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Benzer İçerik Önerileri
Hamileyken Kullanılabilecek İlaçlarGebelikte Folik Asit Tüketimi
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
1
33
5
13
2
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.