Hamilelikte Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi
16.05.201614:51

Toplumda en çok rastlanılan sağlık sorunlarının başında gelen bel fıtığı, hamilelik döneminde de görülebilir. Hamilelik döneminde görülen bel fıtığına dair tüm detaylar haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 03.01.2019 12:40

Hamilelikte Bel Fıtığı Neden Olur?

Toplumda çok sık rastlanılan sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığı, geçmek bilmeyen ve çoğu zaman bacağı da etkileyen ağrıların başlıca nedenlerindendir. Beş adet omur ve diskten oluşan bel bölgesi, vücut ağırlığını en çok taşıyan bölgedir. Bu nedenle buradaki diskler daha çabuk yıpranır ve herhangi bir zorlama sonucunda fıtık meydana gelir. Bel fıtığı, bacaklara giden sinirlere baskı uygulayarak bel ve bacakta uyuşukluk, ağrı, kuvvetsizlik oluşabilir. Kadın ve erkeklerde aynı oranda görülen bel fıtığı, çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Kilo artışı nedeniyle bele daha fazla yük biner ve bel fıtığı oluşma riski artış gösterir. Aşırı kilonun yanı sıra gebelik döneminde de vücut ağırlığı artar ve ani bir hareket sonucunda fıtıklaşma oluşabilir.

bel-fitigi-008.jpg

Gebelikle artan kiloyla birlikte vücudun ağırlık merkezi yer değiştirir. Buna bağlı olarak genellikle 5. ay itibarıyla bel ağrıları başlar. Bel fıtığının başlıca belirtisinin bel ağrısı olması ise akıllara ilk olarak bel fıtığını getirir. Ancak çoğunlukla gebelikte yeni bir bel fıtığı oluşmaz. Daha önce var olan küçük fıtıklar gebelik sürecinde kendini hissettirebilir. Bel fıtığı ameliyatı olan kadınların hamile kalmadan önce mutlaka beyin cerrahına danışmaları önerilir. Doktorunuz gerek hamile kalmak konusunda gerekse doğum şekli konusunda sizin için en uygun öneriyi sunacaktır. Yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda bazı hastaların hamile kalmasına izin verilirken bazılarına verilmez.

hamilelikte-bel-fitigi.jpg


Hamilelikte Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri hemen hemen herkeste aynıdır. Bel fıtığında özellikle sabahları yoğunlaşan bel ağrıları söz konusudur. Bel ağrısının yanı sıra bacak ağrısı, bacakta uyuşma ve güçsüzlük gibi belirtiler görülür. Ancak bel fıtığı ileri derecede ise sinir basısına neden olur ve bu durumda idrar kaçırma, büyük tuvaleti yapamama veya ciddi kas güçsüzlüğü gibi şikayetler meydana gelir.

gebelikte-bel-fitigi.jpg

Hamilelikte görülen bel fıtığının en tipik belirtisinin siyatik ağrısı olduğunu söyleyebiliriz. Kalça ortasından başlayan ağrı, bacağa doğru yayılım gösterir. Siyatik ağrısı olarak adlandırılan bu ağrıyı diğer ağrılardan ayıran nokta ise ani ve keskin olmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma ve fazla oturma gibi durumlarda bel ağrısında artış görülebilir. Bel ağrısı genellikle tek bacakta yayılım göstererek ilerler. İleri derece bel fıtığı tek bir bacakta kuvvetsizliğe ve hatta felce de neden olabilir.

bel-fitigi-tedavisi.Jpeg


Hamilelikte Bel Fıtığı Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte görülen bel fıtığı vakalarında öncelikle fizik tedavi, hydroterapi ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerle fıtık kontrol altına alınır. Ancak tedavi sürecinde bebeğe etkili olmayacak ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Tedavi sürecinde uygulanan fizik tedavi, mutlaka fizik tedavi uzmanı ve kadın doğum uzmanının kontrolü dahilinde gerçekleştirilmelidir. Çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahale önerilmemektedir. Ancak şikayetlerin artış göstermesi durumunda sinir hasarından şüphelenilirse sinir cerrahisi uzmanının onayı doğrultusunda mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatı yapılabilir.

Hamilelikte Bel Fıtığı Tedavisi

Önerilen İçerik;

 Hamilelik İle İlgili Çok Şaşırtıcı 20 Gerçek!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
2
2
6
5
15
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.