• DOLAR6,4985-7.15
 • EURO7,3766-7.49
 • ALTIN243,842-0.07
 • BIST93.4190.79

Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar ve Dinlenme

Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar ve Dinlenme

Çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklarda kaç gün evde dinlenilmesi gerektiği hakkında merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:50

BULAŞICI HASTALIKLARA YAKALANAN ÇOCUK KAÇ GÜN SONRA OKULA GİDEBİLİR?

Çocuk hastalıkları arasında bulaşıcı olanlardan birini geçiren bir çocuk, ayrıca kardeşleri, okul çağında iseler, hasta yataktan kalkar kalkmaz değil, ancak belli bir süre sonra okula gönderilir.

Başlıca hastalıklarda bu süreler şöyledir:

Boğmaca

 bogmaca.jpg

Ötüşü andıran kesik kesik öksürükler tamamıyle kayboluncaya kadar çocuk okula gönderilmez. Hasta çocuğun boğmaca geçirmemiş kardeşleri ise, hastadan ayrıldıktan sonra 10 gün okula gitmezler.

 

Çiçek

Bütün kabuklar kaybolmalı, hiçbir hastalık belirtisi görülmemelidir. Bunun için, çiçekte okula gönderilmemek süresini günle tespit edemeyiz. Bütün belirtilerin kaybolması beklenecektir. Hastalık başlar başlamaz, hasta kardeşten ayrılmıştır, o günden sonra 14 gün okula gönderilmezler. Yalnız, hastayla temas etmiş kardeşler en geç ertesi gün aşılanmışlarsa bu aşıların iyice tuttuğu güne kadar okula gönderilmezler, o günden sonra gidebilirler.

 

Difteri

difteri-cocuk.jpg

Serumlarla, antibiyotik ilaçlarla hastalığın bulaşma tehlikesi bugün çok azalmıştır. Difteri geçiren bir öğrencinin okula gönderilmesi için bazı şartlar gerekmektedir. Boğazdan ve burundan birer hafta arayla yapılan mikrop muayenesi temiz çıkarsa çocuk okula gidebilir; yalnız gene de 4-5 gün göndermemek mümkün olur. Mikrop muayenesi yapılmazsa çocuğun hastalık başladıktan 4 hafta sonrasına kadar okula gönderilmemesi uygundur. Kardeşler, hastayla temas eden bazı çocuklar, boğazdan mikrop muayenesi temiz çıkarsa okula gidebilirler.

 

Kabakulak

kabakulak-cocuk.jpg

Bütün şişler 2 hafta içinde iner. Bu 14 gün içinde de çocuk okula gönderilmemelidir. Kardeşler kabakulak geçirmemişlerse 3 hafta okula gönderilmezler, eğer geçirmişlerse okula gidebilirler.

 

Kızamık

kizamik-cocuk.jpg

Hafif geçen bir kızamıkta hasta çocuk 7 gün, ağır geçenlerinde de 14-21 gün okula gönderilmez. Ayrıca, okullarda kızamık çıktığında nezlesi olan, gözleri kızaran, yaşaran çocuklar da, bu durum geçinceye kadar okula alınmazlar.

Kızıl

Bütün görüntüler, hastalık belirtileri, halsizlik kaybolmadıkça çocuk okula gitmemelidir. Hastanın kardeşleri, hiçbir belirti göstermiyorlarsa, hastayla temaslarını kestikten bir hafta sonra okula gidebilirler. Öğretmenler ve yakınlar için de aynı tedbirlerin alınması gerekir.

Suçiçeği

su-cicegi-ccouk.jpg

Bütün kabuklar düşmedikçe, çocuk okula gönderilmez. Suçiçeği geçirmemiş kardeşler de 2 hafta okula gitmezler.

 

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.