Çocuklarda Ayrılık Kaygısı Bozukluğu

Çocuklarda Ayrılık Kaygısı Bozukluğu
08.06.201612:23

Çocuklarda ayrılık kaygısı günümüzde sıklıkla görülmektedir. Bu durum anne ve çocuk kaygısı nedeniyle meydana gelir. Anne ve çocuğun sağlığı için kaygının ortadan kaldırılması gerekir.

Haber güncelleme tarihi 12.05.2017 17:21

Ayrılık kaygısı, seperasyon anksiyetesi olarak adlandırılmaktadır. Bu durum çocuklarda görülmektedir. Çocuğun anne ya da anne modeli bir kişiden ayrıldığında yaşadığı kaygı halidir. Çocuğun anneden ayrılması büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu durumu yaşayan çocuklar, aşırı sıkıntı içine girerler. Aynı zamanda huzursuz olurlar ve üzülürler. Yaşadıkları bu durumla baş edemeyecekleri için anneden ayrı kalmak istememektedirler. Bu yüzden çocuklar aşırı ve yoğun tepkiler verirler. Ayrılma kaygısı olan çocukların çoğu genellikle anneye bağımlı şekilde yetişmektedir. Bu çocuklarda annesiz bir şey yapamama ya da aşırı bağlılık hali gelişmektedir. Özellikle çocukların ruh hali kaygılı ve aşırı duygusal ise bu durum daha da aşırı yaşanmaktadır. Bu ruh halini ve duygusallığı yaşayan çocukların kaygısal durumu daha da artış gösterir. Ayrılamama kaygısı genel olarak iki nedenden dolayı meydana gelmektedir. Bu durum anne kaygısı ve çocuk kaygısı olarak adlandırılır. 

cocuklarda-ayrilik-kaygisi-bozuklugu.Jpeg

Anne ile çocuk arasında bağ, anne karnında başlamaktadır. Bu ilişki oldukça yoğun ve aşırıdır. Anne karnında iken çocuk ve anne bir bütün halindedir. Bebek doğduktan sonra da anne ile olan ilişkisi devam eder. Bu süreç oldukça doğaldır ve her anne bebek arasında yaşanmaktadır. Aslında bu ilişki her annenin istediği bir durumdur. Her anne, bebeği ile arasında sıkı ve yoğun bir bağ olmasını ister. Bebeklik ve çocukluk döneminde anneye ihtiyaç oldukça fazladır. Çocuk fiziksel ve duygusal tüm ihtiyaçlarını anneden karşılamaktadır. Anne bebeğin her ihtiyacını karşılar ve tüm tehlikelere karşı onu korur. Çocuk bu durumda annesi var oldukça, annesinden ayrı kalmadıkça kendisine bir şey olmayacağını ve daima sevileceğini hisseder. Çocuğun hissettiği duyguları anne de hissetmektedir. Anne çocuğun korunmaya ihtiyacı olduğunu bilir. Bu nedenle devamlı dikkat etmektedir. Çocuğa anne gibi davranan, annesi gibi hissettiren kişilere de çocuk aynı bağlılığı hisseder.

cocuklarda-ayrilik-kaygisi-bozuklugu.jpg

Genellikle 3 yaşına gelen her sağlıklı çocuk yavaş yavaş kendi ihtiyaçlarını gidermeye başlar. Anneden bağımsız olarak hareket edebilir. Birey olarak kendini algılayabilir. Çocuk bu süreç içinde bağımlılığını azaltabilir. Bunun oluşumu oldukça gerekli ve sağlıklı bir durumdur. Çocuk anneye olan bağımlığını azaltarak bir birey olduğunun farkına varmaya başlar. Bu durum sonucunda çocuk annesinin olmadığı ortamlara gidebilir, annesinin olmadığı ortamlarda vakit geçirebilir hale gelir. Bazı annelerde ise korumacılık duygusu daha fazladır. Bu nedenle çocuklarını bir birey olarak görmezler, kendi parçaları olarak görürler. Aşırı koruyucu ve kollayıcı olurlar. Bu nedenle bazı çocuklar kendini birey olarak göremezler. Annelerin bu tavrı nedeniyle çocuklar kendilerini yeterli görmezler. Annelerin bu durumu aşırı duygusal olmasından dolayı kaynaklanır. 

cocuklarda-ayrilik-kaygisi-bozuklugu-001.jpg

Bu durumda çocukların sorun yaşaması mümkündür. Bu şekilde büyüyen çocuklar anneye aşırı bağımlı olurlar. Bu durum nedeniyle çocuklarda ayrılık kaygısı yaşanmaktadır. Bu çocuklar annelerinden ayrı kaldıklarında büyük sorunlar yaşarlar. Hatta bazı çocuklarda kaygının tetiklediği belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar; mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, karın ağrısı gibi belirtilerdir. Ayrılık kaygısı, uzun süre yaşanabilecek bir durumdur. Okul dönemine gelen çocuklarda okul fobisi başlayabilir. Bu nedenle ayrılık kaygısı tedavi edilmesi gerekmektedir. İlk olarak anne uzman kişiye başvurmalıdır. Annenin sorunu çözümlenmelidir. Daha sonra ise annenin doğru hareket edip etmediği gözlemlenmelidir. Annenin sorunu çözüldükten sonra ise çocuğun sorunu çözülmelidir. Uzman kişi tarafından terapiler yapılmalıdır. Terapilerin yanı sıra kaygı giderici ilaçlar da kullanılmaktadır. Terapi ve ilaç tedavisi sonrasında ise sorun belirli bir süre sonra ortadan kalkmaktadır. 

cocuklarda-ayrilik-kaygisi-bozuklugu-002.jpg

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.