Zeka Doğuştan Mı Gelir Yoksa Geliştirilebilir Mi?

Zeka Doğuştan Mı Gelir Yoksa Geliştirilebilir Mi?
15.04.201609:37

Çocukların zekası ile ilgili toplumumuzda bilinen büyük yanlışlar var. Bu yanlışların başında başarısız olan çocuğun zeka seviyesinin düşük olduğu gelir. Bu durum da çocuğun tüm hayatını olumsuz şekilde etkiliyor.

Haber güncelleme tarihi 13.05.2017 10:24

Aileler her zaman çocuklarının zeka seviyelerinin yüksek olduklarını düşünürler. Çocuk doğduktan itibaren yaptığı her hareketi ailesinin gözünde zeki imajını yaratır fakat bu durum sanıldığı gibi değil. Kimi çocuklar doğuştan zeki olurlar kimi çocuklar da yaşları ilerledikçe zeki olurlar. 

Çocukların doğuştan mı yoksa sonradan mı zeki oldukları sorusunun cevabına öncelikle zekanın tanımını yaparak başlayalım. Zeka, insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümü olarak tanımlanır. Tüm bu yetenekler ilk 12 aydan sonra oluşmaya başlar. Bu oluşumda zekayı etkileyen 2 etmen vardır. Bunlar:

  • Biyolojik etmen
  • Çevresel etmenler

biyolojik-etmen.jpg

Biyolojik Etmen 

Anne-babadan gelen çok değişik etkenlerin rastlantısal bileşiminden oluşur. Bu durum çocuklarda zekayı belirleyen ilk etmendir.

arkadas-ortami.jpg

Çevresel Etmenler 

Döllenmeden ölüme kadar insanoğlu her zaman bir çevre ile iç içedir. Bu çevreler çocuğun zeka gelişimini tetikleyen bir etmendir. Ailenin eğitim durum, arkadaş çevresi, eğitim aldığı yerler, izlediği diziler ve filmler, okuduğu kitaplar ve daha nicesi vb. çocuğun zekasını etkiler.

Zeka ile başarı, zekanın doğru yönlendirilmesi ile doğru orantılı olur. Çünkü herkes aynı zeka türüne sahip değildir. Matematik yapamayan bir çocuğu matematik yapamadı diye yargılamak ve zeka seviyesinin düşük olduğunu düşünmek haksızlıktır. Çocuğun zekası sözele çalışıyorsa ona göre yönlendirilmeli. Böylece çocuk belli bir başarı elde edebilir. Bunun için öncelikle çocuğun zeka türünü bilmek gerek. Peki, zeka türleri nelerdir? 

zeka-turleri-002.jpg

Zeka Türleri Nelerdir?

Zeka türleri 9'a ayrılır. Bunlar:

Sayısal Zeka

Kişinin öğrenmeye, neden sonuç ilişkisi ile hareket etmeye ve sürekli olarak soru sorma eğilimi içerisinde olması sayısal bir zekaya sahip olduğunu gösterir. Sürekli olarak sayılarla içli dışlı olmayı severler ve elektronik cihazları söküp takmaya meraklıdırlar.

Sözel Zeka

Kelimelerin sihirli gücüne sahip olan kişilerdir. Sürekli olarak bir şeyleri dinlemesi, kitap okumayı sevmesi, kelime oyunlarıyla vakit geçirmeyi sevmesi onun sözel zekaya sahip olduğuna işaret eder. 

Görsel Zeka

Gördüklerini hafızlarına kaydeden kişilerdir. Bir şeyleri öğrenmesi için dinlemesi pek işe yaramaz. Görerek öğrenme özelliklerine sahiptirler. Resimli kitaplara, sanatsal etkinliklere oldukça ilgi duyarlar. 

Müziksel Zeka

Müziğe karşı aşırı duyarlı olan kişilerdir. Ritim, nota, ses tonu, melodi gibi müzik unsurları onların ilgi alanlarına girer ve akıllarında kolayca yer eder. Boş zamanlarında kendilerini sürekli olarak müziğe yöneltirler ve bir şeyleri müzik dinleyerek öğrenirler.

Bedensel Zeka

Bedensel olarak birçok yeteneğe sahip olan insanlardır. Bir şeyleri üretmeyi çok severler.  El becerileri oldukça gelişmiş kişilerdir. Ayrıca bir şeyler ifade ederken beden dillerini de kullanırlar. Taklit yetenekleri de çok yüksektir. Birilerinin jest ve mimiklerini çok kolay taklit edebilirler.

Sosyal Zeka

Sosyal çevreye yönelik analizleri güçlü olan kişilerdir. Bu kişiler çevresindeki insanların duygularını, düşüncelerini, isteklerini anlama, ayırt etme ve karşılaştırma yeteneğine sahiptir. Karşısındaki kişinin nasıl biri olduğunu direkt anlayabildikleri gibi grup liderliği yapabilen kişilerdir. Güçlü bir iletişime sahip oldukları için sözlü ve sözsüz olarak karşısındaki kişinin ne demek istediğini direkt algılayabilir.

İçsel Zeka

İçsel yani kendi iç dünyasında her türlü sorunlarını bilen ve ona göre atım atabilen kişilerdir. Öncelikle kim olduklarını bilirler. Ardından nelere karşı zaafları olduklarını ve bir şeylere bağlı kalmamaya çalışmaları, sorunlara karşı her zaman oturup, düşünüp, fikir üretirler. Kendi istek ve ihtiyaçlarını amaçlarıyla bağdaştırırlar.

Doğal Zeka 

Doğaya yönelik aşırı duyarlı olan kişilerin sahip oldukları zeka türüdür. Çevreye, ekolojik unsurlara, bitkilere, hayvanlara ve doğa olaylarına her zaman büyük ilgi duyarlar. Genelde toprakla uğraşmayı severler ve hava tahminleri oldukça güçlüdür.  

zeka-olusumu.jpg

Zeka Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?

Zeka her insanda doğuştan gelir. Zaman ilerledikçe de bu zeka gelişir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zekanın gelişimini etkileyen etmenler vardır. Bu etmenler çerçevesinde zekanın sınırı belirlenir. Bu konu ile ilgili araştırma yapan uzmanlar, çocuğun zekasının bebeklik ve çocukluk döneminde çok hızlı geliştiğini belirlemişlerdir. Öncelikle bir bebek dünyaya beyninde 180 milyar hücreyle gelir. Bu hücreler zeka gelişimine paralel olarak artış gösterir. Çocuklar ilk 4 yaşına kadar zihinsel gelişimlerinin yarısı tamamlanmış olurlar. Bazı uzmanlara göre de çocuğun IQ seviyesi 5 yaşına kadarki süreçte artırılabilir. Sonrasında artırılma ihtimali sıfıra yakındır. 

Yavaş Öğrenen Çocuklarda Hastalık Olabilir

Çocuklar zeki olduklarını kanıtladıkları halde öğrenmeleri yavaş olabiliyor. Bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. Genelde bu tarz sorunu olan çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite ve özel öğrenme güçlükleri sorunları olur. Bu sorunlar çocukların direkt olarak başarısına olumsuz etkilerde bulunur. Bu gibi sorunlarda ebeveynler kesinlikle bir uzmandan yardım istemelidir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
133
305
115
115
114
115
115
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.