Çocuklarda Kalp Hastalıklarının Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda Kalp Hastalıklarının Nedenleri ve Belirtileri
11.07.201516:00

Her yıl milyonlarca bebek doğuştan ya da sonradan geçirdiği enfeksiyonlar, ameliyatlar sonrasında kalp hastası olabiliyor. İşte çocuklarınızın kalp hastalığının belirtilerini ve nedenlerini sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 13.12.2018 14:42

Çocuklarınızın Kalp Sağlığına Dikkat Edin!

Her yıl milyonlarca bebek doğuştan ya da sonradan geçirdiği enfeksiyonlar, ameliyatlar sonrasında kalp hastası olabiliyor. Çocuklarda doğuştan olan kalp hastalığında şüphesiz genetik nedenlerin payı büyüktür. Fakat yine de bazı kalp sorunlarını önleyebilmek biraz da sizin elinizdedir.

Öncelikle anne karnındayken bebeklerinizde kalp hastalığı olmaması için bazı önlemler alabilirsiniz. Uzmanların hamilelik döneminde başlıca önerisi kızamık aşınızı yaptırmanızdır. Çünkü kızamık virüsü gebelik sırasında bebeğe bulaşırsa, bebekte kalp rahatsızlıkları, zeka geriliği, sağırlık ve gözlerde sorunlar yaratabiliyor. Bu virüs bebekte hem hücresel hasara hem de damar iltihaplanmasına sebep olacağı için ihmal edilmemesi gerekiyor.


Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp hastalıkları genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinse de, gençler ve çocuklarda azımsanmayacak kadar fazla görülüyor. Yenidoğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları ön plandayken, daha büyük çocuklarda enfeksiyonlar ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar, kalp hastalıklarına yol açabiliyor. İşte çocuklarda kalp hastalığı belirtileri şunlardır;


1. Hızlı ve Zorlu Soluk Alıp Verme

Zatürre veya ateş gibi bir rahatsızlar olmadan yaşa göre hızlı soluk alıp verme, burun kanadı solunumu, yardımcı solunum kaslarının kullanılmasına bağlı kaburga aralarının içe doğru yer değiştirmesi çocuklarda kalp hastalığının önemli göstergesidir.

hizli-ve-zorlu-soluk-alip-verme.jpg


2. Morarma (Siyanoz)

Çocuklar heyecanlandığında, soğukta veya banyo sırasında özellikle ağız çevresi, parmak uçlarında morarma olabilmektedir. Ancak morarma dilde, ağız mukozasında, devamlıysa ve egzersizle artıyorsa kalp hastalığı bakamından önemlidir.

morarma-.jpg


3. Çarpıntı

Kalp atımının çocuk tarafından fazlaca hissedilmesi ve rahatsızlık vermesidir. Çarpıntı, ritm bozukluğu belirtisi olabileceği gibi kansızlık, tiroid hormon düzensizliği, kalp hastalıkları, enfeksiyon hastalıklarında da görülmektedir. 

carpinti.jpg


4. Kalp Atımının Aşırı Hızlı, Aşırı Yavaş veya Düzensiz Olması

Çocuklarda göğüs duvarı ince olduğundan kalp atımları ebeveynlerce hissedilebilmektedir. Yaş küçüldükçe kalp daha hızlı atar. Özellikle uykuda kalbin hızlı atması kalp hastalığı veya ritm bozukluğunu gösterebilmektedir. 

ritim-bozuklugu.jpg


5. Kalpte Üfürüm Duyması

Çocukluk yaş grubunun herhangi bir döneminde her 2 çocuktan birinde kalpte üfürüm duyulabilmektedir. Ebeveynlerin bu üfürüm sesini duymaları mümkün olmayabilmektedir. 

ufurum-sesi.jpg


6. Göğüs Ağrısı

Çocuğun göğüs sol kısmında ağrı-sıkışıklık hissi bazen kalple ilgili ciddi hastalıklara işaret edebilmektedir. Kalp damarlarındaki iskemi, kalbin çevresinde sıvı birikmesi, kapak problemleri göğüs ağrısı yapabildiği gibi, kaburgalar, göğüs duvarı ile ilgili basit hastalıklar da aynı yakınmaya yol açabilmektedir.

gogus-agrisi-002.jpg


7. Uzamış Ateş

Beş günden fazla süren ve antibiyotiklere cevap vermeyen ateş, ülkemizde de sık görülen Kawasaki hastalığı ile ilgili olabilmektedir. 

kawasaki-hastaligi.png


8. Büyüme Gelişme Geriliği, Çabuk Yorulma, Aşırı Halsizlik

Kalp yetersizliği olan çocuklar soluk, halsiz ve arkadaşlarına göre daha çabuk yorulmaktadır. Enerji ihtiyaçlarını kalp yetersizliği ile savaşarak tükettiklerinden özellikle kilo alımı geri kalmaktadır.

asiri-halsizlik.jpg


9. Eklem Ağrısı ve Şişliği

Kalp kapaklarını tutarak, hasar veren akut romatizmal ateş ilk olarak eklem ağrısı ve şişliğiyle kendini gösterebilmektedir. Kalp kapakları, kası, dış zarını etkileyen akut romatizmal ateş, tüm yaşamı etkileyen bir rahatsızlıktır.

eklem-agrisi.png


10. Göğüs Grafisinde Kalbin Büyük Olması, Kalbin ve Ana Damarların Biçimlenmesinde ve Yerleşimindeki Anormallikler

Bu belirtileri anne babaların bilmelerine imkan yoktur. Ancak çocukların rutin kontrollerini aksatmamak birçok kalp hastalığını daha başlangıç aşamasında ortaya çıkmasına olanak vermektedir. Çocuk doktoru veya aile hekimi tarafından tespit edilen göğüs grafisi bozukluklarının mutlaka ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

gogus-grafisi-bozuklugu.jpg


Çocuklarda Kalp Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

1. Hamilelikte annenin sigara ve alkol kullanımı da çok tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Annenin hamilelik sırasında sigara kullanımı bebekte kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca bazı ilaç ve röntgenler de aynı şekilde bebekte kalp hastalığını tetikler. Bu yüzden uzmanınıza danışmadan ilaç kullanmamalısınız ve röntgen çektirmemelisiniz.

hamilelikte-sigara-kullanimi-cocuklarin-kalp-hastasi-olmasina-sebep-oluyor.jpg


2. Hamileliğinizin başladığı ilk günden itibaren sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından sizin sağlıklı beslenmeniz çok önemlidir. Ayrıca kötü beslenme alışkanlıkları bebeğinizin kalp sağlığı, kolesterol ve yüksek tansiyon riskini arttırmaktadır.

bebeginizin-sagligi-icin-duzenli-beslenin.jpg


3. Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için bebeğinizi ilk günlerden kalabalık ortamlara sokmamanız gerekmektedir. Kalabalık ortamlardan bebeğinize enfeksiyon bulaşma olasılığı daha yüksek olduğundan kişilerin maske takmasını da sağlamanız gerekmektedir. Bu tür ortamlardan bulaşacak enfeksiyonlar, bebeğinizde kalp rahatsızlığına yol açabileceğini unutmayın.

bebeginizi-kalabalik-yerlere-goturmeyin.JPG


4. Çocuğunuzun beslenmesine bebekliğinden itibaren dikkat etmeniz gerekir. Gelişim çağında oldukları için her zaman sağlıklı beslenmesine özen gösterin.

saglikli-beslenen-bebek.jpg


5. Ayrıca çocuğunuzun diş sağlığına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çürük dişlerdeki bakteriler kana karışıp kalp zarının iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden her öğünden sonra çocuğunuzun dişlerini fırçaladığından emin olun. 

cocugunuzun-dis-fircalamasina-dikkat-edin.Jpeg


6. Zamanının çoğunu bilgisayarın başında geçiren çocuklarda obezite ve kalp rahatsızlıkları riski artmaktadır. Bu yüzden çocuğunu spor yapmaya teşvik etmelisiniz.

cocugunuzu-spora-yonlendirin-001.jpg

Önerilen İçerik: 14. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.