Çocuklarda Kalp Hastalıkları Neden Olur? Belirtileri

Her yıl milyonlarca bebek doğuştan ya da geçirdiği enfeksiyonlar, ameliyatlar sonrasında kalp hastası olabiliyor. İşte kalp hastalığını tetikleyen nedenler
Çocuklarda Kalp Hastalıkları Neden Olur? Belirtileri

Her yıl milyonlarca bebek doğuştan ya da sonradan geçirdiği enfeksiyonlar, ameliyatlar sonrasında kalp hastası olabiliyor. Çocuklarda doğuştan olan kalp hastalığında şüphesiz genetik nedenlerin payı büyüktür. Fakat yine de bazı kalp sorunlarını önleyebilmek biraz da sizin elinizdedir.

Öncelikle anne karnındayken bebeklerinizde kalp hastalığı olmaması için bazı önlemler alabilirsiniz. Uzmanların hamilelik döneminde başlıca önerisi kızamık aşınızı yaptırmanızdır. Çünkü kızamık virüsü gebelik sırasında bebeğe bulaşırsa, bebekte kalp rahatsızlıkları, zeka geriliği, sağırlık ve gözlerde sorunlar yaratabiliyor. Bu virüs bebekte hem hücresel hasara hem de damar iltihaplanmasına sebep olacağı için ihmal edilmemesi gerekiyor.

Çocuklarda Kalp Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

1. Hamilelikte annenin sigara ve alkol kullanımı da çok tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Annenin hamilelik sırasında sigara kullanımı bebekte kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca bazı ilaç ve röntgenler de aynı şekilde bebekte kalp hastalığını tetikler. Bu yüzden uzmanınıza danışmadan ilaç kullanmamalısınız ve röntgen çektirmemelisiniz.

2. Hamileliğinizin başladığı ilk günden itibaren sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından sizin sağlıklı beslenmeniz çok önemlidir. Ayrıca kötü beslenme alışkanlıkları bebeğinizin kalp sağlığı, kolesterol ve yüksek tansiyon riskini arttırmaktadır.

Çocuklarda Kalp Hastalığı

3. Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için bebeğinizi ilk günlerden kalabalık ortamlara sokmamanız gerekmektedir. Kalabalık ortamlardan bebeğinize enfeksiyon bulaşma olasılığı daha yüksek olduğundan kişilerin maske takmasını da sağlamanız gerekmektedir. Bu tür ortamlardan bulaşacak enfeksiyonlar, bebeğinizde kalp rahatsızlığına yol açabileceğini unutmayın.

4. Çocuğunuzun beslenmesine bebekliğinden itibaren dikkat etmeniz gerekir. Gelişim çağında oldukları için her zaman sağlıklı beslenmesine özen gösterin.

5. Ayrıca çocuğunuzun diş sağlığına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çürük dişlerdeki bakteriler kana karışıp kalp zarının iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden her öğünden sonra çocuğunuzun dişlerini fırçaladığından emin olun. 

6. Zamanının çoğunu bilgisayarın başında geçiren çocuklarda obezite ve kalp rahatsızlıkları riski artmaktadır. Bu yüzden çocuğunu spor yapmaya teşvik etmelisiniz

Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Kalp Hastalığı

Kalp hastalıkları genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinse de, gençler ve çocuklarda azımsanmayacak kadar fazla görülüyor. Yenidoğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları ön plandayken, daha büyük çocuklarda enfeksiyonlar ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar, kalp hastalıklarına yol açabiliyor. İşte çocuklarda kalp hastalığı belirtileri şunlardır;

1. Hızlı ve Zorlu Soluk Alıp Verme

Zatürre veya ateş gibi bir rahatsızlar olmadan yaşa göre hızlı soluk alıp verme, burun kanadı solunumu, yardımcı solunum kaslarının kullanılmasına bağlı kaburga aralarının içe doğru yer değiştirmesi çocuklarda kalp hastalığının önemli göstergesidir.

2. Morarma (Siyanoz)

Çocuklar heyecanlandığında, soğukta veya banyo sırasında özellikle ağız çevresi, parmak uçlarında morarma olabilmektedir. Ancak morarma dilde, ağız mukozasında, devamlıysa ve egzersizle artıyorsa kalp hastalığı bakamından önemlidir.

3. Çarpıntı

Kalp atımının çocuk tarafından fazlaca hissedilmesi ve rahatsızlık vermesidir. Çarpıntı, ritm bozukluğu belirtisi olabileceği gibi kansızlık, tiroid hormon düzensizliği, kalp hastalıkları, enfeksiyon hastalıklarında da görülmektedir. 

Çocuklarda Kalp Hastalığı

4. Kalp Atımının Aşırı Hızlı, Aşırı Yavaş veya Düzensiz Olması

Çocuklarda göğüs duvarı ince olduğundan kalp atımları ebeveynlerce hissedilebilmektedir. Yaş küçüldükçe kalp daha hızlı atar. Özellikle uykuda kalbin hızlı atması kalp hastalığı veya ritm bozukluğunu gösterebilmektedir.

5. Kalpte Üfürüm Duyması

Çocukluk yaş grubunun herhangi bir döneminde her 2 çocuktan birinde kalpte üfürüm duyulabilmektedir. Ebeveynlerin bu üfürüm sesini duymaları mümkün olmayabilmektedir. 

6. Göğüs Ağrısı

Çocuğun göğüs sol kısmında ağrı-sıkışıklık hissi bazen kalple ilgili ciddi hastalıklara işaret edebilmektedir. Kalp damarlarındaki iskemi, kalbin çevresinde sıvı birikmesi, kapak problemleri göğüs ağrısı yapabildiği gibi, kaburgalar, göğüs duvarı ile ilgili basit hastalıklar da aynı yakınmaya yol açabilmektedir.

Çocuklarda Kalp Hastalığı

7. Uzamış Ateş

Beş günden fazla süren ve antibiyotiklere cevap vermeyen ateş, ülkemizde de sık görülen Kawasaki hastalığı ile ilgili olabilmektedir. 

8. Büyüme Gelişme Geriliği, Çabuk Yorulma, Aşırı Halsizlik

Kalp yetersizliği olan çocuklar soluk, halsiz ve arkadaşlarına göre daha çabuk yorulmaktadır. Enerji ihtiyaçlarını kalp yetersizliği ile savaşarak tükettiklerinden özellikle kilo alımı geri kalmaktadır.

9. Eklem Ağrısı ve Şişliği

Kalp kapaklarını tutarak, hasar veren akut romatizmal ateş ilk olarak eklem ağrısı ve şişliğiyle kendini gösterebilmektedir. Kalp kapakları, kası, dış zarını etkileyen akut romatizmal ateş, tüm yaşamı etkileyen bir rahatsızlıktır.

10. Kalbin Büyük Olması

Bu belirtileri anne babaların bilmelerine imkan yoktur. Ancak çocukların rutin kontrollerini aksatmamak birçok kalp hastalığını daha başlangıç aşamasında ortaya çıkmasına olanak vermektedir. Çocuk doktoru veya aile hekimi tarafından tespit edilen göğüs grafisi bozukluklarının mutlaka ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda kalp hastalıkları nadir mi?

Hayır, çocuklarda kalp hastalıkları oldukça yaygındır. Doğumsal kalp hastalıkları (DCH) dünya genelinde doğan her 1000 bebekten yaklaşık 8-10'unda görülmektedir. Ayrıca, son yıllarda çocukluk çağı obezitesinin artması nedeniyle erken yaşta kalp hastalığı riski de artmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nedir?Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?
Çocuklarda Alerji Belirtileri Neler?Çocuklarda Oluşan Bulaşıcı Hastalıklar
Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Neden Olur?Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedenleri
Çocuklarda Korkuyu Önlemenin YollarıÇocuklarda Ayrılık Kaygısı

Doğumsal kalp hastalıkları neden oluşur?

Doğumsal kalp hastalıkları, bebeğin doğumdan önceki gelişiminde kalbin normal şekilde oluşmamasından kaynaklanır. Bu, genetik faktörler, annenin hamilelik sırasında kullandığı ilaçlar veya alkol gibi çevresel faktörler nedeniyle olabilir.

Çocuklarda hangi kalp hastalıkları görülür?

Çocuklarda görülen kalp hastalıkları arasında doğumsal kalp hastalıkları, kalp kası hastalıkları, kalp kapakçığı hastalıkları ve ritim bozuklukları bulunur.

Kalp hastalığı belirtileri nelerdir?

Çocuklarda kalp hastalığı belirtileri arasında nefes darlığı, çarpıntı, yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma, dudak ve tırnaklarda morarma, terleme ve kilo alma gibi belirtiler yer alabilir.

Kalp hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Kalp hastalıkları genellikle bir pediatrik kardiyolog tarafından teşhis edilir. Teşhis için farklı testler yapılabilir, örneğin, elektrokardiyogram (EKG), ekokardiyografi, akciğer fonksiyon testleri ve diğer görüntüleme testleri gibi.

Kalp hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Kalp hastalıklarının tedavisi, hastalığın türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, cerrahi müdahale ve kalp nakli yer alabilir.

Kalp hastalıklarından nasıl korunulabilir?

Çocuklarda kalp hastalıklarından korunmanın en iyi yolu, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir. Bu, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, alkol kullanmamak ve stresi azaltmak anlamına gelir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.