• DOLAR5,28290.22
 • EURO6,03800.55
 • ALTIN208,730-0.16
 • BIST92.475-0.25

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Nasıl Anlaşılır

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Nasıl Anlaşılır

Okula başlarken çoğunlukla fark edilir.Çocuklarda öğrenme güçlüğünün nedenleri, öğrenme güçlüğünün tedavi yöntemi nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 02.07.2015 14:24

Çocuklarda sık sık görülen öğrenme güçlüğünün bir çok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesi de özel öğrenme güçlüğüdür. Özel öğrenme güçlüğü nedir ve nasıl anlaşılıyor?

 Özel Öğrenme Güçlüğü Nasıl anlaşılır

Özel öğrenme güçlüğü var diyebilmek için çocuğun yaşı, aldığı eğitim ortamı göz önünde bulundurularak matematik, okuma ve yazılı anlatımının beklenenin önemli ölçüde altında olması gerekiyor. Bundan hareket edersek özel öğrenme bozukluğu normal zekalı olan insanlarda ve zekası az olan insanlardan ortaya çıkıyor. Yani zekanın öğrenmeden çok geride olmasıdır. Okuma bozukluğu (disleksi), matematik bozukluğu, yazılı anlatım bozukluğu çoğunlukla birlikte gözükür. Tek başına öğrenme bozukluğunun çoğunluğunu okuma bozukluğu oluşturuyor.

Erkeklerde Öğrenme Güçlüğü Daha Fazla

Özel öğrenme güçlüğü, erkeklerde kızlara oranla daha fazla görülüyor. Okuma bozukluğu okula başlarken anlaşılıyor. Öğrenme güçlüğü olan kişilerin; okumaları yavaş, bir şeyleri anlamakta güçlük çeker, harfleri atlayarak okur veya harflere hece ekleyerek okur. Harfleri birbirine karıştırırlar. İmla kurallarına uymazlar, yazıları karışıktır ve matematik onlar için bir kabustur.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Kimlerde Görülür

Öğrenme bozukluğu birinci derece yakınlarında sık görülen kişilerde görülme olasılığı fazladır. Özgül öğrenme bozukluğunun tam olarak nedenleri bilinmemekle birlikte, kurşun zehirlenmesi, alkol sendromu ve fragil X sendromu olanlarda daha sık görülüyor.

Öğrenme Güçlüğü Davranışı Etkiliyor

Çocuklarda öğrenme güçlüğüyle birlikte davranış bozukluğu da ortaya çıkabiliyor. Dikkat eksikliği, depresif bozukluk, karşıt olma karşıt gelme bozukluğu diğer bireylere göre daha fazladır. Ve dil gelişimlerinde de gecikmeler olabilir.

Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuğa Yaklaşım

İlkokul’da hepimizin sınıfında mutlaka öğrenme güçlüğü çeken arkadaşlarımız olmuş ya da onlardan biride biz olmuşuzdur. Tembellikle öğrenme güçlüğü sıklıkla karıştırılır. Bazı çocuklar çalışmadığı için tembel olur ya da öğrenme zorluğu çektiği için tembel olmayı seçer ama bazı çocuklar ellerinden geleni yapar ancak bir türlü  sınavlarda ya da okuma gibi konularda başarılı olamaz. Evet bu çocuklarda psikolojik olarak ezilmişlik duygusuna ve aşağılık kompleksine girmesine neden oluyor. Neden herkes güzel okuyor ya da matematik sorularını çözebiliyorken ben çözemiyorum çocuğun bu eksikliğini kendinde fark etmesi onun içine kapanmasına ve kendine olan güveninin yok olmasına neden olur. Bunun için okulu bırakır ve okumak istemez. Çünkü okumak onun eksikliğini gösteriyordur.

Erken Farkına Varılmalı

Bu konuda aileler  çocuklarında ki öğrenme güçlüğünü erken dönemlerde fark etmeli ve çocuklarını rehabilitasyon merkezlerine ve psikologlara götürmesi gerekiyor. Yoksa ileriki yaşlarda içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.