Reye Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reye Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
27.05.201616:25

Reye sendromu, çocuklarda görülen ciddi bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Beyin hasarlarına neden olan bu hastalık ölümlere dahi yol açmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 13.05.2017 06:54

Reye Sendromu Nedir?

Reye sendromu, genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Nadir olarak yetişkinlerde de görülmektedir. Bu sendrom beyin ve karaciğer olmak üzere birçok organı etkilemektedir. Reye sendromu, karaciğerde ve diğer organlarda yağ birikmesine ve beyinde basınca neden olmaktadır. Çocuklarda görülen bu hastalık suçiçeği, grip veya virüs oluşumu nedeniyle meydana gelmektedir. Genellikle bu hastalıkların yaşandığı sırada ya da hastalıklardan sonra ortaya çıkmaktadır. 

reye-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Reye sendromu yaşayan çocuklara genellik yanlış teşhis konulmaktadır. Bu nedenle aileler dikkatli olmalıdır. Bu sendrom çeşitli hastalıklarla karıştırılmaktadır. Bunlar; beyin iltihabı, şeker hastalığı, menejit, zehirlenme, aşırı dozda ilaç alımı, ani çocuk ölümü sendromu ve akıl hastalığı gibi yanlış tanılar konulmaktadır. Bunun nedeni ise belirtiler ve şikayetlerdir. Reye sendromunda çeşitli belirtiler görülmektedir. Mide bulantısı, kusma, ilgisizlik, uyku hali, zaman ve yer bilincinin yitirilmesi, solunum durması, nöbetler ve koma reye sendromu belirtileridir. 

reye-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

Yapılan araştırmalara göre aspirin ve salisit içeren ilaçların gelişmesini sağladığı belirtilmektedir. Reye sendromunun kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Yaşamın sürmesi için erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Tedavide amaç beyni koruyarak tedavi etmektir. Hastalığın tedavisi bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde her vaka iyileşme göstermemektedir. Beyinde yaşanan şiddetli şişkinlikten dolayı beyin zarar görebilir. 

Reye Sendromu Belirtileri

reye-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

 • Sık sık kusma
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • İshal
 • Hızlı nefes alma
 • Asabiyet
 • Görme bozukluğu
 • Agresif davranışlar
 • Ağır işitme
 • Konuşma bozukluğu
 • Yoğun kas zayıflığı
 • Bilinç kaybı
 • Nöbet

 

Reye Sendromu Tedavisi

Reye sendromu tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu sendrom genellikle hastanede tedavi edilmektedir. Çocukların hastalık derecesi yüksek ve hastalığı ciddi ise yoğun bakımda tedavi edilir. Hastalığın ilacı bulunmamaktadır. Bu nedenle destekleyici tedavi uygulanmaktadır. Çocuk gözlemlenerek kontrol altında tutulmalıdır.

reye-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

Vakaya bol su içirilmeli ve elektrolit dengesi korunmalıdır. Gıda alımı ve dolaşım - solunum durumu gözlemlenmelidir. Elektrolitler ve karaciğer fonksiyonlarını gözlemlemek için kan testi yapılmalıdır. Beyni gözlemlemek için ise bilgisayarlı tomografi MR çekilmelidir. Vakada solunum sorunu varsa solunum makinesi veya nefes filtresi destek amaçlı kullanılmaktadır. Beyindeki şişliğin giderilmesi ve kasılma nöbetlerinin ortadan kalkması için ilaç tedavi uygulanmaktadır.

Reye sendromu vakalarında iyileşme gelişim göstermektedir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır. Tedaviler sırasında hayatta kalma oranında artış görülmektedir. Bu oran % 80’lere ulaşmıştır. Sendromun ilerleyen aşamalarında vakalarda beyin hasarları ve engellilik yaşanabilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi  önemlidir. 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler, farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
2
0
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.