Gül Hastalığı Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?

Gül Hastalığı Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?
14.05.201614:49

Halk arasında gülleme olarak bilinen gül hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair tüm detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri ve egzama, kızamık ve sedef hastalığından farklarını sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 18.02.2019 09:43

Gül Hastalığı Nedir?

Tıp dilinde pityriasis rosea olarak adlandırılan gül hastalığı, halk arasında gülleme olarak da bilinmektedir. Gül hastalığı genellikle yüzde görülse de vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Ciltte kızarıklık ile başlayan gül hastalığı, kırmızı kabarık lekelere dönüşür. Gül hastalığı bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer almamakla birlikte genellikle bahar aylarında yaygın olarak görülmektedir. Gül hastalığı, yüzde sıcaklık hissi, kızarıklık, damar genişlemesi ve iltihabi sivilcelerle kendini belli eden bir cilt hastalığıdır. Hastalığın ilk evrelerinde kızarıklıklar kendiliğinden kaybolabileceği gibi ilerleyen evrelerde kalıcı bir görüntüye neden olabilir. Hastalığın başlangıcında sivilceye benzer bir doku çıkar ve sonra bu doku döküntüye dönüşür. Daha sonra ise bu döküntüler kırmızı halka halini alır. Bu döküntülerin ilk görüldüğü alanlar yanaklardır. Daha sonra vücudun çeşitli alanlarına yayılabilir.

gul-hastaligi-nedir.jpg

Gül hastalığı erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülse de erkeklerde daha ağır seyreder. Kadınlarda ise daha çok açık tenli kişilerde ortaya çıkar. Gül hastalığının en çok görüldüğü yaş aralığı ise 30-50 yaştır. Ancak bu yaş aralığının dışında her yaş grubunda görülebileceğini söyleyebiliriz. Döküntüler 1-2 hafta sürebileceği gibi 1 yıl da sürebilir. Hastalığın seyri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

gulleme.Jpeg


Gül Hastalığı Neden Olur?

Gül hastalığının nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak gül hastalığının genetik yatkınlık sonucunda oluşabileceği düşünülmektedir. Gül hastalığını şiddetlendiren bazı etkenler bulunsa da, hastalığın bakteri, mantar enfeksiyonu ve alerjik reaksiyon sonucunda oluşması söz konusu değildir. Gül hastalığını tetikleyen en önemli etken sıcaktır. Sıcağa maruz kalınması durumunda hastalığın şiddetlenmesi söz konusu olabilir. Ayrıca sıcak çay, kahve ve benzeri sıcak içecekler damarların genişlemesine neden olarak hastalığın şiddetlenmesine yol açabilir. Gül hastalığı olan kişilerin doğrudan güneşe maruz kalmamaları ve sıcak içecekleri ılık tüketmeleri önerilir. Sıcağın yanı sıra acı ve baharatlı gıdaların tüketiminden de kaçınılmalıdır. Gül hastalığını tetiklediği ve şiddetlendirdiği düşünülen etkenlerden bir diğeri strestir. Stres ve psikolojik sorunlar hastalığın uzun sürmesine neden olur. Bu nedenle gül hastalığı olan kişilerin stresten ve psikolojik sorunlarından kurtulmaları gerekir. Aksi halde hastalık daha da şiddetlenerek uzun soluklu bir hal alabilir.

gulleme-nedenleri.jpg


Gül Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gül hastalığı genellikle yüz bölgesinde görülür. Yanaklarda, alında, çenede, burunda ve bazen de boyunda, sırtta, kollarda, göğüs bölgesinde ya da karın bölgesinde döküntülere neden olur. Gül hastalığı ciltte meydana gelen döküntülerin yanı sıra gözlerde tutulmaya neden olup, kızarıklık, akıntı ve kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca kulaklarda da kızarıklık görülebilir. Gül hastalığının belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Hastalık 1 hafta sürebileceği gibi 1 yıl da sürebilir. İyileşme sürecinden sonra genellikle ciltte herhangi bir leke kalmaz. Ancak esmer kişilerde zaman içinde gerileyen kahve renkli lekeler kalabilir. Hastalar sıcak ortamlardan kaçınarak terlememeye özen göstermelilerdir. Ayrıca bölgeyi kuru ve temiz tutmalılardır.

 • Deride döküntü
 • Deride pembe renkli büyük lekeler
 • Kaşıntı
 • Halsizlik
 • Ağrı
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük

gul-hastaligi-nedeni.jpg


Gül Hastalığının Teşhisi Nasıl Konur?

Gül hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda öncelikle dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Gül hastalığının seyri ve bulguları kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğinden tanının konması zor olabilir. Gül hastalığında deride meydana gelen döküntülerin boyutu ve kızarıklığı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Gül hastalığı genellikle mantar enfeksiyonu ile karıştırılmaktadır. Gül hastalığı ile benzerlik gösteren rahatsızlıklardan bir diğeri ise bazı ilaçların neden olduğu alerjik reaksiyonlardır. Gül hastalığının kesin teşhisi için kan testleri ve biyopsi gibi tetkikler gerekir.

gul-hastaligi-tedavisi.jpg


Gül Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Gül hastalığı 1 hafta içinde kendiliğinden geçebileceği gibi 1 yıl da sürebilir. Bazı ilerlemiş vakalarda ciltte kalıcı lekelere neden olabilir. Bu nedenle gül hastalığının belirtileriyle karşılaşmanız durumunda bir an önce dermatoloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Tedaviye kaşıntıyı önleyici ilaçlarla başlanabilir. Antibiyotik içerikli bu ilaçlar ağızdan alınabileceği gibi krem formunda olup cilde de sürülebilir. Tedavi sürecinde hastanın sıcak havadan ve sudan kaçınması oldukça önemlidir. Sıcak duş, sıcak hava ve sıcak içecekler hastalığı şiddetlendirebilir. İlerlemiş ve antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen vakalarda izotretinoin adı verilen A vitamini türevleri kullanılır. Hastalığın şiddeti ve hastanın isteği doğrultusunda lazer yöntemi ile tedavi uygulanabilir. Lazer yöntemi ile esnemiş ve deride kızarıklığa neden olmuş damarlar ortadan kaldırılır. Bu yöntem bir buçuk ay arayla 2-3 kere uygulanır. 

gul-hastaligi-001.jpg

Önerilen İçerik;

Kızamık Nedir? Kızamığın Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
6
8
4
4
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.