Su Çiçeği Nedir? Su Çiçeğinin Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Nedir? Su Çiçeğinin Belirtileri ve Tedavisi
11.08.201512:49

Çocuk hastalıklarından olan su çiçeği hakkında bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik. İşte su çiçeği hakkında her şey!

Haber güncelleme tarihi 14.12.2018 10:06

Su Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Varisella zoster adındaki bir virüsün neden olduğu su çiçeği, bulaşıcı bir hastalıktır. Tıpkı kızamık virüsünde olduğu gibi 2 saat boyunca havada canlı kalabilen bir virüstür. Su çiçeği, vücutta kızarıklık, ateş ve yorgunluk ile birlikte kendini göstermektedir. Genellike 15 yaşın altındaki kişilerde görülen bu hastalığa yetişkinlerde de rastlanılmaktadır. Su çiçeğinin oluşmasına neden olan varisella zoster virüsü aynı zamanda zona hastalığınada neden olmaktadır. Ancak su çiçeği hastalığı genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Zona ise daha önce su çiçeği hastalığı geçirmiş yetişkinlerde veya yaşlılarda ortaya çıkmaktadır.

su-cicegi-005.jpg

Su çiçeği geçiren kişiler bu hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar ve bir daha hastalığın tekrarlaması söz konusu olmaz fakat nadiren de olsa ikinci kez tekrarlanan su çiçeği vakalarına rastlanılmaktadır. Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan su çiçeği, hapşırma ve öksürme gibi solunum yolu ile bulaşmasının yanı sıra aynı zamanda temas ile de bulaşmaktadır. Virüs bulaştıktan sonra yaklaşık 15 gün kuluçkaya yatar ve üremeye başlar. Daha sonra ateş, halsizlik ve baş ağrısı gibi çeşitli belirtiler vermeye başlar. Yüz ve saç diplerinde başlayan kabarcıklar daha sonra vücudun diğer bölümlerine yayılırlar. En az 10 – 20 tane olan kabarcık sayısı genellikle 300 – 500 adet kabarcık arasında değişmektedir. Bu kabarcıklar kırmızı renkli olup içleri sıvı doludurlar. Kaşıntı hissiyle birlikte kaşınması ve patlatılması durumunda ciltte iz kalması söz konusudur. Kabarcıklar 6-7 gün sonra kurular ve kabuklanarak vücuttan atılırlar. Su çiçeği hastalığında belirtilerden 2-3 gün öncesi ve 4-5 gün sonrası bulaşıcılığın en yüksek olduğu dönemdir.

su-cicegi-hakkinda.jpg


Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Havada 2 saat canlı olarak asılı kalabilen varisella zoster virüsü solunum yolu ve temas ile bulaşmaktadır. Özellikle su çiceği geçiren çocuklar bu dönemlerde okul ve benzeri toplu yaşamlarından uzak tutulmalılardır.  Kişinin hapşırması, öksürmesi, tükürük ve temas yolları ile virüs kişiden kişiye kolaylıkla bulaşmaktadır. Virüs bulaştıktan sonra yaklaşık 15 gün kadar kuluçkaya yatar. Virüs bu süreç içerisinde üst solunum yollarındaki lenf bezlerine, karaciğer ve dalak başta olmak üzere birçok organa yayılarak üremeye devam eder. 14-15 gün süren bu süreç sonrasında hastada yüksek ateş, karın ağrısı, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler görülür. Genellikle 6-8 gün boyunca bulaşıcılığını korumaya devam eder ve kabarcıklar kabuk tutup dökülmeye başlaması itibari ile bulaşıcılığını kaybeder.

hapsirma.jpg


Su Çiçeğinin Belirtileri

  • Baş ağrısı
  • Karın ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Halsizlik
  • Kafa derisi, yüz, gövde, kol ve bacaklarda içi sıvı dolu kızarık kabarcıklar

Döküntü: Birkaç noktadan vücudun tamamını kaplayan bir döküntüye kadar değişir.
Noktalar: Noktalar kümeler halinde gelişir ve genellikle yüz, bacaklar, göğüste ve karında görülür. Küçük, kırmızı ve kaşıntılı olma eğilimindedirler.
Kabarcıklar: Kabarcıklar lekelerin üstünde gelişebilir. Bunlar çok kaşıntılı olabilir.
Kabuk: Yaklaşık 48 saat içinde kabarcıklar sönmeye ve kurumaya başlar. Kabuk oluşur.
İyileşme: Yaklaşık 10 gün içinde kabuklar kendi kendine dökülür.
Tüm bu döngü boyunca, yeni lekeler ortaya çıkabilir; bu gibi durumlarda, hasta kaşıntı, kuruluk ve kabuklanmanın değişen aşamalarının farklı noktalarına sahip olabilir.

su-cicegi-belirtileri.jpg


Su Çiçeği Tanı ve Tedavisi

Su çiçeğinin belirtilerinin görülmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir. Kişiden kişiye değişen bağışıklık sistemi nedeniyle mutlaka bir uzman muayenesi gereklidir. Su çiçeği tedavisinde kaşıntının ve kızarıkların durumuna bakılarak oluşabilecek enfeksiyonun önlenmesi için losyon tedavisi uygulanmaktadır.  Aynı zamanda bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde antiviral tedavisi uygulanmaktadır. Su çiçeği tedavisinin en önemli unsurlarından biri de hasta mutlaka temiz bir oda da dinlenmelidir. Sağlıklı ve vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmelidir. Aynı zamanda hastalık sürecinde hastanın vücut direncinin daha fazla düşmesiyle birlikte yüksek ateşte görülmektedir. Bu nedenle hastanın ateşini kontrol altına almak amacıyla ateş düşürücü şuruplarda kullanılabilir.

su-cicegi-tani-ve-tedavisi.jpg

Ağrı veya ateş: Tylenol (acetaminophen), yüksek sıcaklık ve ağrı semptomlarına yardımcı olabilir. Aspirin içeren ürünler, suçiçeği için kullanılmamalıdır, çünkü bu, komplikasyonlara yol açabilir. Asetaminofen (Tylenol) hamilelik sırasında herhangi bir zamanda kullanılabilir.
Dehidrasyondan sakınma: Dehidrasyonu önlemek için bolca sıvı, tercihen su içmek önemlidir. Bazı doktorlar yeterince su içmeyen çocuklar için şekersiz popsicles veya Pedialyte önerebilir.
Ağız ağrısı: Şeker içermeyen popsicles, ağızda lekeler varsa, ağrının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Tuzlu veya baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Çiğneme acı veriyorsa, çorba iyi bir seçenek olabilir, ama çok sıcak olmamalıdır.
Kaşıntı: Kaşıntı şiddetli olabilir, ancak yara izi riskini azaltmak için çizilmeyi en aza indirmek önemlidir.

su-cicegi-asisi-001.jpg


Su Çiçeği Aşısı Hakkında Bilgi

Su çiçeği aşısı 2 doz olarak uygulanmaktadır. Birinci doz 13 aylıktan büyük bebeklere uygulanmalıdır. İkinci doz ise 5-6 yaş aralığında tekrarlanmalıdır. Ancak hamilelerin su çiçeği aşısı olması önerilmemektedir. Bebek üzerindeki etkisi bilinmediğinden hamilelik sırasında su çiçeği aşısı yapılmamaktadır. Uzmanlar su çiçeği aşısının hamilelikten önce yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

su-cicegi-asisi-hakkinda-bilgi.jpg

Önerilen İçerik;

 Gül Hastalığı Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
70
65
66
54
15
11
32
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.