• DOLAR5,3080-1.44
 • EURO6,0566-1.27
 • ALTIN210,217-0.67
 • BIST92.7081.11

Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk hastalıklarından olan su çiçeği hakkındaki tüm detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 12:05

SU ÇİÇEĞİ NEDİR?

Varisella zoster adındaki bir virüsün neden olduğu su çiçeği, bulaşıcı bir hastalıktır. Tıpkı kızamık virüsünde olduğu gibi 2 saat boyunca havada canlı kalabilen bir virüstür. Su çiçeği, vücutta kızarıklık, ateş ve yorgunluk ile birlikte kendini göstermektedir. Genellike 15 yaşın altındaki kişilerde görülen bu hastalığa yetişkinlerde de rastlanılmaktadır.

Su çiçeğinin oluşmasına neden olan varisella zoster virüsü aynı zamanda zona hastalığınada neden olmaktadır. Ancak su çiçeği hastalığı genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Zona ise daha önce su çiçeği hastalığı geçirmiş yetişkinlerde veya yaşlılarda ortaya çıkmaktadır. Su çiçeği geçiren kişiler bu hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar ve bir daha hastalığın tekrarlaması söz konusu olmaz fakat nadiren de olsa ikinci kez tekrarlanan su çiçeği vakalarına rastlanılmaktadır.

Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan su çiçeği, hapşırma ve öksürme gibi solunum yolu ile bulaşmasının yanı sıra aynı zamanda temas ile de bulaşmaktadır. Virüs bulaştıktan sonra yaklaşık 15 gün kuluçkaya yatar ve üremeye başlar. Daha sonra ateş, halsizlik ve baş ağrısı gibi çeşitli belirtiler vermeye başlar.

Yüz ve saç diplerinde başlayan kabarcıklar daha sonra vücudun diğer bölümlerine yayılırlar. En az 10 – 20 tane olan kabarcık sayısı genellikle 300 – 500 adet kabarcık arasında değişmektedir. Bu kabarcıklar kırmızı renkli olup içleri sıvı doludurlar. Kaşıntı hissiyle birlikte kaşınması ve patlatılması durumunda ciltte iz kalması söz konusudur. Kabarcıklar 6-7 gün sonra kurular ve kabuklanarak vücuttan atılırlar. Su çiçeği hastalığında belirtilerden 2-3 gün öncesi ve 4-5 gün sonrası bulaşıcılığın en yüksek olduğu dönemdir.

 

SU ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR?

Havada 2 saat canlı olarak asılı kalabilen varisella zoster virüsü solunum yolu ve temas ile bulaşmaktadır. Özellikle su çiceği geçiren çocuklar bu dönemlerde okul ve benzeri toplu yaşamlarından uzak tutulmalılardır.

hapsirma.jpg

Kişinin hapşırması, öksürmesi, tükürük ve temas yolları ile virüs kişiden kişiye kolaylıkla bulaşmaktadır. Virüs bulaştıktan sonra yaklaşık 15 gün kadar kuluçkaya yatar. Virüs bu süreç içerisinde üst solunum yollarındaki lenf bezlerine, karaciğer ve dalak başta olmak üzere briçok organa yayılarak üremeye devam eder.

14-15 gün süren bu süreç sonrasında hastada yüksek ateş, karın ağrısı, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler görülür. Genellikle 6-8 gün boyunca bulaşıcılığını korumaya devam eder ve kabarcıklar kabuk tutup dökülmeye başlaması itibari ile bulaşıcılığını kaybeder.

 

SU ÇİÇEĞİNİN BELİRTİLERİ

 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik
 • Kafa derisi, yüz, gövde, kol ve bacaklarda içi sıvı dolu kızarık kabarcıklar

su-cicegi-belirtileri.jpg

 

SU ÇİÇEĞİ TANI VE TEDAVİSİ

Su çiçeğinin belirtilerinin görülmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir. Kişiden kişiye değişen bağışıklık sistemi nedeniyle mutlaka bir uzman muayenesi gereklidir. Su çiçeği tedavisinde kaşıntının ve kızarıkların durumuna bakılarak oluşabilecek enfeksiyonun önlenmesi için losyon tedavisi uygulanmaktadır.  Aynı zamanda bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde antiviral tedavisi uygulanmaktadır.

Su çiçeği tedavisinin en önemli unsurlarından biri de hasta mutlaka temiz bir oda da dinlenmelidir. Sağlıklı ve vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmelidir. Aynı zamanda hastalık sürecinde hastanın vücut direncinin daha fazla düşmesiyle birlikte yüksek ateşte görülmektedir. Bu nedenle hastanın ateşini kontrol altına almak amacıyla ateş düşürücü şuruplarda kullanılabilir.

SU ÇİÇEĞİ AŞISI

Su çiçeği aşısı 2 doz olarak uygulanmaktadır. Birinci doz 13 aylıktan büyük bebeklere uygulanmalıdır. İkinci doz ise 5-6 yaş aralığında tekrarlanmalıdır.

Ancak hamilelerin su çiçeği aşısı olması önerilmemektedir. Bebek üzerindeki etkisi bilinmediğinden hamilelik sırasında su çiçeği aşısı yapılmamaktadır. Uzmanlar su çiçeği aşısının hamilelikten önce yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.