Zona Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
23.10.201515:04

Tıp dilinde "herpes zoster" olarak adlandırılan zona döküntü ve kaşıntıya neden olan bir cilt hastalığıdır. Bu içeriğimizde zona hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 12:57

Zona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıp dilinde “herpes zoster” olarak adlandırılan zona, cilt döküntülerine, kaşıntı ve kabartılara neden olan bir cilt hastalığıdır. Zona, halk arasında “kuşak hastalığı” veya “gece yanığı” olarak bilinmektedir. Varisella zoster adı verilen virüsün neden olduğu zona, belli bir bölgeyi etkileyen bir cilt hastalığıdır. Önce su toplayan cilt, daha sonra kabuk tutarak kabarcıklar şeklinde belli bir bölgeyi etkileyerek kemer veya bant şeklinde bir görünüm oluşturur. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen zona 60 yaş üzerinde daha sık görülmektedir.

zona-001.jpg

Su çiçeği enfeksiyonu sonrasında sinir köklerinde uykuya geçen virüs, çeşitli faktörler nedeniyle faaliyete geçmektedir. Bu nedenle su çiçeği olan hastaların yaklaşık %20’sinde zona hastalığına rastlanılır. Su çiçeğinden sonra virüsün yeniden harekete geçmesine neden olarak zonayı tetikleyen başlıca etken bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminin düşmesi virüsün yeniden aktivite olmasına neden olur. Zonanın 60 ve üzerindeki bireylerde daha sık görülmesinin nedeni ise yaşlılık nedeniyle bağışıklığın düşmesidir. Yaşlılığın yanı sıra yoğun stres, depresyon ve  çeşitli hastalıklar zonayı tetikleyici bir rol oynayabilir. En çok göğüs ve baş bölgesinde meydana gelen zona bacak, kol, sırt, karın, kalça, boyun ve yüzde de meydana gelebilir. Virüsün sinir köklerinde meydana gelmesi nedeniyle şiddetli ağrılara neden olabilir. Zamanla azalan ağrılar birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkabilir. Ortalama 2 ile 4 gün içinde iyileşme görülse de ağrılar kalıcı olabilir. Hastalığın iyileşme süreci yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

zonanin-goruldugu-bolgeler.jpg


Zona Neden Olur?

Kişi su çiçeği geçirdikten sonra su çiçeğine neden olan virüsler sinir köklerine yerleşerek uyku halinde kalırlar. Bu virüs herhangi bir tetikleyici etken bulunmadan yıllarca zararsız bir şekilde vücutta beklemede kalır. Ancak bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar başta olmak üzere bazı tetikleyici faktörler bu virüsün açığa çıkmasına neden olarak zona oluşumuna sebebiyet verir. Vücuda yerleşmiş ve uykuda olan virüs yıllar sonra da çeşitli nedenler doğrultusunda zona neden olabilir. Ancak virüsün aktif hale gelmesindeki en önemli etken şüphesiz ki bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen hastalıklar, üzüntü, stres ve depresyon zonayı tetikleyen faktörlerdir. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerin daha çok zona riski taşımaları bağışıklık sisteminin gençlere göre daha düşük olmasıdır. Yaşlılığın yanı sıra çeşitli hastalıklar ve uzun süreli kullanılan ilaçlarda zonayı tetikleyici bir rol üstelenebilir.

zona-nedenleri.jpg


Zonayı Tetikleyen Başlıca Faktörler

 • Yoğun stres
 • Yorgunluk
 • Üzüntü
 • Uykusuzluk
 • Zehirlenmeler
 • Sağlıksız beslenme
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Kanser ilaçları
 • Işın tedavisi
 • AIDS

zonayi-tetikleyen-etkenler.png


Zona Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Ayrıca belirtmek gerekir ki zona bulaşıcı bir hastalık değildir. Su çiçeği virüsünün neden olması zonanın bulaşıcı bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Bu virüs havada dolaşan bir virüs değildir. Su çiçeği sonrasında vücuda yerleştiğinden kişiden kişiye bulaşması söz konusu olamaz. Ancak çeşitli faktörlerin tetiklemesi durumda virüs aktivite olur ve zona meydana gelir. Oldukça bulaşıcı bir virüs olan varisella zoster virüsü kişiye bulaşması durumunda zona değil su çiçeği oluşumuna neden olur. Su çiçeği geçirmemiş kişiler ilk etapta su çiçeği riski taşırlar. Kişi su çiçeği geçirdikten sonra virüs vücutta uykuya geçer ve tetikleyici nedenler doğrultusunda zona ile kendini gösterir.

zonanin-etkileri.jpg


Zona Belirtileri Nelerdir?

Deride meydana gelen lezyonlar ve belirtiler zona teşhisini kolaylaştıran başlıca belirtilerdendir. Genel olarak vücudun bir yarısında meydana gelen zona, daha çok gövdenin bir yarsında meydana gelmektedir. Zonanın meydana geldiği diğer bölgeler ise boyun, yüz, kafa, bel, kalça, karın ve kasıklardır.
Zonanın belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Şiddetli ağrı ve yanma
 • Kaşıntı 
 • Deride renk kaybı
 • Çöküntü (içi su dolu kesecikler)
 • Kızarıklık ve kabarcıklar
 • Derinin kabuklaşması

zona-nasil-anlasilir.jpg


Zona Tanısı ve Tedavisi

Hastalığın teşhisini kolaylaştıran başlıca belirti gruplaşmış şekilde bulunan su dolu kabarcıklardır. Aynı zamanda şiddetli ağrı bir diğer ayırıcı belirtidir. Ancak bu şiddetli ağrıların yanı sıra görme ve duyma kaybı söz konusu olabilir. Zonanın neden olabileceği bir diğer ciddi olay ise beyin iltihabıdır. Zona hastalığının tedavisinin olumlu sonuçlar vermesi adına öncelikle yatak istirahati büyük önem taşımaktadır. Kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması ve bol bol dinlenmesi tedavi sırasında oldukça önemlidir.

zona-tedavisi.jpg

Zona tedavisinde öncelikle anti-viral ilaçlar ile birlikte ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar kullanılır. Sonrasında ise döküntülerin meydana gelmesiyle birlikte krem tedavisi uygulanır. Sinir köklerinde bulunan virüs şiddetli ağrılara neden olduğundan virüsün yayıldığı bölgeye ve çevresine ilaç enjekte edilir. Böylece ağrının dindirilmesi sağlanır. Tedavi sırasında B vitamini ağırlıklı beslenme ağrıların dindirilmesinde etkili olabileceği gibi antidepresan ilaçlardan da yararlanılabilir. Ancak ilaç kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onay almalısınız.

Önerilen İçerik;

 Zona Nedir? Zona Hastalığı Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
1
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.