• DOLAR5,35200.29
 • EURO6,11590.11
 • ALTIN210,8720.84
 • BIST93.461-1.17

Bebek Aşıları Nelerdir?

Bebek Aşıları Nelerdir?

Bebeklere yapılan aşıları ne zaman yapılmalı? Bebek aşıları hakkında tüm bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 03.02.2016 11:06

Bebek aşıları, bulaşıcı hastalıkları önlemek amacıyla yapılan tıbbi buluşlardır. Aşılar bulaşıcı hastalıklara yol açan mikropları öldürerek, canlılıkları azaltılarak veya tipleri değiştirilerek hazırlanmaktadır.

Bebek aşıları, hastalıkları daha geçirmeden yapmak, bebeğin hastalığa karşı bağışıklık kazanmasına neden olmaktadır. Aşıları bu şekilde uygulamak, hastalığı tedavi etmekten daha kolay ve güvenli bir yöntemdir. Bu yüzden aşıları zamanında yaptırmanın büyük bir önemi vardır.

 

Bebeklik Döneminde Yapılan Aşılar

Bebeğin hastaneden taburcu edilmeden önce ilk olarak Hepatit B aşısı yapılmış olması gerekmektedir. Bu aşının ikinci dozu 1 ay sonra, üçüncüsü ise ikinciden 5 ay sonra yapılmalıdır. 2 ayını dolduran bebeğe, BCG ve karma, çocuk felci aşıları yapılacaktır. Karma aşı 4-6 haftalık aralıklarla toplamda 3 doz uygulanmalıdır. Bununla birlikte doktorlar genellikle menenjit aşısının yapılmasını da önermektedir.

Bebekler ilk 6 ayını doldurduktan sonra, aşı sıklıkları azalmaktadır. 9. ayda kızamık, 15 ayda kabakulak, 18 ayda karma, çocuk felci ve menenjit aşılarının tekrarları yapılmaktadır. Doktor önerisine göre 1 yaşını dolduran bebeklere suçiçeği, 2 yaşını dolduran bebeğe ise Hepatit A aşıları yapılmaktadır.

Verem

Bebeklere ilk ay içerisinde verem aşısı yapılmaktadır. İkinci ya da üçüncü ayda yapılan verem aşıları daha çok bağışıklık kazandırmaktadır fakat yine de verem aşısı için bu kadar beklemek göze alınamaz. Verem aşısı yapıldıktan sonra üç gün bebeğin banyo yapmaması gerekmektedir.

Aşı yapıldıktan altı-sekiz hafta sonra aşı yerinde kızarıklık ve şişlik görülebilmektedir. Daha sonra bu kaybolarak hafif iz bırakmaktadır. Ayrıca bu aşı 20 yaşına dek tekrarlanmalıdır.

Karma Aşı

Difteri, tetenoz ve boğmaca etkenlerinin öldürülerek çocuğa verilmesine dayanmaktadır. 2, 4, 8, 18. ayda ve 4 yaşta kas içine uygulanarak yapılmaktadır. Daha sonra karma aşıdan boğmaca çıkartılarak 10 yaşında difteri ve tetenoz uygulanmaktadır. Ayrıca her 10 yılda bir tetonoz aşısının tekrar edilmesi gerekmektedir.

Çocuk Felci

Karma aşılarla aynı zamanlarda yapılan çocuk felci, ağızdan damla yoluyla verilmektedir.

Kızamık-Kabakulak Aşıları

İlk olarak 9. ayda kızamık aşısı yapılmaktadır. Bu aşı 15. ayda kızamık ve kabakulak kombini şeklinde tekrar edilir. 11-12 yaşlarında kızamıkçık ve kabakulak aşılarının tekrarı gerekmektedir. Hamile kadınlardan kızamıkçık bebeğe zarar verebildiği için her çocuk doğurma yaşına gelmiş kadının bu aşıyı olması gerekmektedir.

Hepatit A

En güvenli yöntemi 2 yaştan sonra iki doz halinde aşının uygulanmasıdır. Bu hastalık yakın temas, enfekte su ve gıda ile bulaştığı için dikkat etmek gerekmektedir.

Hepatit B

Hepatit B virüsü ileride siroza ve karaciğer yetmezliğine yol açtığı için aşıların ihmal edilmemesi gerekmektedir. Hepatit B aşısı bebek doğduğu zaman, 1. ayda ve 6. ayda yapılmaktadır.

Menenjit

Özellikle 3 ay-5 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülen menenjit virüsüne bağışıklık kazanmak için karma ve çocuk felci aşılarıyla birlikte 2, 4 ve 6. ayda bu aşının yapılması gerekmektedir. 18. ayda tekrar edilir. 

Grip Aşısı

Her yılın eylül ayında grip aşıları yapılmaya başlanmaktadır. Aşılanma sonrası ateş ve aşı yerinde kızarıklık görülebilmektedir. Koruma yüzdesi düşük olsa da özellikle anaokuluna giden çocuklara yapılması tavsiye edilmektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.