Bebek Aşıları Nelerdir ve Ne Zaman Yapılmalı?

Bebek Aşıları Nelerdir ve Ne Zaman Yapılmalı?
08.08.201513:21

Bebeğinizin doğumuyla birlikte biliyoruz ki sizi büyük bir sevinç kapladı. Fakat bebeğinizin daha sağlıklı olması için aşılarla yavaş yavaş tanışmaya başlayacaksınız. Bebeklere yapılan aşıları ne zaman yapılmalı? Bebek aşıları hakkında tüm bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 12.02.2020 09:44

Bebek aşıları, bulaşıcı hastalıkları önlemek amacıyla yapılan tıbbi buluşlardır. Aşılar bulaşıcı hastalıklara yol açan mikropları öldürerek, canlılıkları azaltılarak veya tipleri değiştirilerek hazırlanmaktadır.

Bebek aşıları, hastalıkları daha geçirmeden yapmak, bebeğin hastalığa karşı bağışıklık kazanmasına neden olmaktadır. Aşıları bu şekilde uygulamak, hastalığı tedavi etmekten daha kolay ve güvenli bir yöntemdir.

Bu yüzden aşıları zamanında yaptırmanın büyük bir önemi vardır. Sizlerin aklındaki bebek aşıları zararlımı? beşli karma aşı ne? üç aylık bebek aşısı?, bebek aşılarının önemi nedir?, bebek aşıları nelerdir?, bebek aşıları ne zaman yaptırılır? bebek aşıları kaç yaşında yaptırılır? gibi soruların cevaplarını araştırdık ve derledik.

bebek-asi-001.gif


Bebeklik Döneminde Yapılan Aşılar

Bebeğin hastaneden taburcu edilmeden önce ilk olarak Hepatit B aşısı yapılmış olması gerekmektedir. Bu aşının ikinci dozu 1 ay sonra, üçüncüsü ise ikinciden 5 ay sonra yapılmalıdır. 2 ayını dolduran bebeğe, BCG ve karma, çocuk felci aşıları yapılacaktır. Karma aşı 4-6 haftalık aralıklarla toplamda 3 doz uygulanmalıdır. Bununla birlikte doktorlar genellikle menenjit aşısının yapılmasını da önermektedir.

Bebekler ilk 6 ayını doldurduktan sonra, aşı sıklıkları azalmaktadır. 9. ayda kızamık, 15 ayda kabakulak, 18 ayda karma, çocuk felci ve menenjit aşılarının tekrarları yapılmaktadır. Doktor önerisine göre 1 yaşını dolduran bebeklere suçiçeği, 2 yaşını dolduran bebeğe ise Hepatit A aşıları yapılmaktadır.

bebeklik-doneminde-yapilan-asilar.gif


1. Verem Aşısı

Bebeklere ilk ay içerisinde verem aşısı yapılmaktadır. İkinci ya da üçüncü ayda yapılan verem aşıları daha çok bağışıklık kazandırmaktadır fakat yine de verem aşısı için bu kadar beklemek göze alınamaz. Verem aşısı yapıldıktan sonra üç gün bebeğin banyo yapmaması gerekmektedir.

Aşı yapıldıktan altı-sekiz hafta sonra aşı yerinde kızarıklık ve şişlik görülebilmektedir. Daha sonra bu kaybolarak hafif iz bırakmaktadır. Ayrıca bu aşı 20 yaşına dek tekrarlanmalıdır.

verem.jpg


2. Karma Aşı

Difteri, tetenoz ve boğmaca etkenlerinin öldürülerek çocuğa verilmesine dayanmaktadır. 2, 4, 8, 18. ayda ve 4 yaşta kas içine uygulanarak yapılmaktadır. Daha sonra karma aşıdan boğmaca çıkartılarak 10 yaşında difteri ve tetenoz uygulanmaktadır. Ayrıca her 10 yılda bir tetonoz aşısının tekrar edilmesi gerekmektedir.

karma-asi-001.jpg


3. Çocuk Felci

Karma aşılarla aynı zamanlarda yapılan çocuk felci, ağızdan damla yoluyla verilmektedir.

cocuk-felci-001.jpg


4. Kızamık-Kabakulak Aşıları

İlk olarak 9. ayda kızamık aşısı yapılmaktadır. Bu aşı 15. ayda kızamık ve kabakulak kombini şeklinde tekrar edilir. 11-12 yaşlarında kızamıkçık ve kabakulak aşılarının tekrarı gerekmektedir. Hamile kadınlardan kızamıkçık bebeğe zarar verebildiği için her çocuk doğurma yaşına gelmiş kadının bu aşıyı olması gerekmektedir.

kizamik-kabakulak-asilari-001.jpg


5. Hepatit A

En güvenli yöntemi 2 yaştan sonra iki doz halinde aşının uygulanmasıdır. Bu hastalık yakın temas, enfekte su ve gıda ile bulaştığı için dikkat etmek gerekmektedir.

hepatit-a-001.jpg


6. Hepatit B

Hepatit B virüsü ileride siroza ve karaciğer yetmezliğine yol açtığı için aşıların ihmal edilmemesi gerekmektedir. Hepatit B aşısı bebek doğduğu zaman, 1. ayda ve 6. ayda yapılmaktadır.

hepatit-b-001.jpg


7. Menenjit

Özellikle 3 ay-5 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülen menenjit virüsüne bağışıklık kazanmak için karma ve çocuk felci aşılarıyla birlikte 2, 4 ve 6. ayda bu aşının yapılması gerekmektedir. 18. ayda tekrar edilir. 

menenjit-002.jpg


8. Grip Aşısı

Her yılın eylül ayında grip aşıları yapılmaya başlanmaktadır. Aşılanma sonrası ateş ve aşı yerinde kızarıklık görülebilmektedir. Koruma yüzdesi düşük olsa da özellikle anaokuluna giden çocuklara yapılması tavsiye edilmektedir.

grip-asisi-005.jpg


9. Suçiçeği Aşısı

Solunum veya temas yoluyla bulaşan içi sıvı dolu döküntülerle kendini belli eden bir hastalık olan suçiçeği, hafif seyirli bir hastalıktır. Bazen zatürre ve beyin iltihabına yol açsa da genel olarak çok zararlı değildir. Bacağın üst ve dış kısmından aşıyla enjekte edilmektedir. 1 yaşından büyük ve daha önce suçiçeği geçirmemiş çocuklara tek doz uygulanmaktadır.

sucicegi-asisi-001.jpg


10. Rotavirus

Rotavirus, dünya gelindeki bütün çocuklarda görülen akut ishallerin nedenidir. 6 ve 24 ay arası bebeklerde görülen Rotavirus, sudan, havadan veya temas yoluyla geçebilmektedir.. Aşı, ağızdan uygulanmakta ilk dozunun ilk üç ay içerisinde yapılması kaydıyla bir ay ara ile 2-3 doz şeklinde verilemektedir.

rotavirus.jpg

Önerilen İçerik; Bebekler Nasıl Yıkanır? Çok Yıkamak Zararlı Mıdır?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
1
3
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.