Çocuk Felci Nedir, Belirtileri Nelerdirdir ve Tedavisi

Çocuk Felci Nedir, Belirtileri Nelerdirdir ve Tedavisi
11.12.201509:06

Çocuk felci nedir? Çocuk felci neden olur? Tedavisi yöntemleri nelerdir? Virüsün vücuda girmesi sebebiyle meydana gelen bir hastalık olan çocuk felci hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 05.02.2019 16:45

Çocuk Felci Nedir?

Çocuk felci, virüsün vücuda girmesi sebebiyle meydana gelen bir hastalıktır. Çocuk felci bir enfeksiyon hastalığıdır. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs genellikle hijyen durumu kötü olan bölgelerde görülmektedir. Bir çocuktan başka bir çocuğa dışkı yoluyla bulaşmaktadır. Omuriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sebebiyle oluşmaktadır.

cocuk-felci-belirtileri-ve-tedavisi.jpg

Bu hastalık tıp dilinde poliomelitis olarak adlandırılmaktadır. Çocuk felcine neden olan virüs 3 farklı tür de görülmektedir. Bu durum farklı şekillerde kendini göstermektedir. Bağırsaklarda çoğalır ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Bu durum nezle benzeri bulgularla ortaya çıkar. Virüs omuriliğe geçiş yaparak, kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerine zarar verir. Omuriliğe geçiş yaparak sinir hücrelerinde tahribata neden olan bu virüs hayat boyu sürecek felçlere neden olmaktadır.

cocuk-felci-belirtileri-ve-tedavisi-006.jpg

Sinir hücreleri yenilenmediği için, kaslar çalışamaz ve bu durum kalıcı hale gelir. Bu hastalık genellikle yaz ev sonbahar mevsiminde görülmektedir. Çocuk felci sadece bebek ve çocukların yaşadığı bir hastalık değildir. Yetişkinler de çocuk felci hastalığına yakalanabilir. Hastalığa neden olan virüs vücuda girdikten 7 ya da 21 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Hastada çeşitli belirtiler görülmektedir. Hastalık belirtileri görülen kişi tedavi edilemezse ilk olarak kol ve bacaklarda felç görülür. Bu hastalığın ilk evresinde hasta herkesten uzak ortamda kalmalıdır.

cocuk-felci-belirtileri-ve-tedavisi-005.jpg


Çocuk Felci Belirtileri

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • İştah kaybı
 • Halsizlik
 • İshal
 • Kusma
 • Ensede ağrı ve sertlik

Çocuk felci hastalığında mikrop vücuda girdikten 3 ya da 5 gün sonra bulgular ortaya çıkmaktadır. Bu durum % 95 olarak hiçbir şekilde belirti vermeden kişi bu hastalığı atlatabilir fakat bazı durumlarda % 5 olarak hafif hastalıklarla kendini göstermektedir. Mikrop vücuda girdikten sonra ateş görülür. Ateş yükselir ve belirti daha da netleşir. Ateşle birlikte boğaz ağrısı görülür. Mide bulantısı yaşanır, bununla birlikte kişide yemek yememe durumu oluşur. Mide bulantısı görülen kişilerde sıklıkla kusma da yaşanmaktadır. Yorgunluk ve halsizlik hissi oluşur. Baş ağrısı da bu durumlara eklenmektedir. Aynı zamanda ense bölümünde ağrılar hissedilir ve sertlik oluşur. 

cocuk-felci-belirtileri-ve-tedavisi-001.jpg


Risk Durumları

 • Bebekler
 • Yaşlılar
 • Hamileler
 • Polio aşısının yapılmaması
 • Polio salgını olan bölgede bulunma
 • Ağız, burun ve boğaz yaralanmaları

Çocuk Felci Korunma Yöntemi

Bu hastalık kalıcı bir hastalıktır. Kişinin tüm hayatı boyunca yaşayacağı bir durumdur. Bu nedenle çocuk felci hastalığından korunmak için gerekenlerin yapılması gerekmektedir. Çocuk felcinden korunmak için aşı yöntemi uygulanmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için Salk aşısı ve Sabin aşısı yapılmalıdır. Bu aşı ilk olarak bebek 6 aylık olmadan önce yaptırılmalıdır. İkinci aşı ilk aşıdan 2 ay sonra yapılmalıdır. Üçüncü aşı ise ikinci aşıdan 6 ay sonra yapılmalıdır. Bu aşılar 5 ve 15 yaşlarında tekrarlanmalıdır. Aşıların doğru şekilde ve düzenli yaptırılması en iyi korunma yöntemidir.

cocuk-felci-belirtileri-ve-tedavisi-002.jpg


Çocuk Felci Tedavisi

Çocuk felci tedavisi farklı yöntemlerle uygulanmaktadır. Bu durumda hastanın hastalık derecesi ve yaşı önem taşımaktadır. Doktorun uygun gördüğü tedavi şekli uygulanmaktadır. Tedavi düzenli ve doktorun önerdiği şekilde devam etmelidir. Tedavi dikkate alınmalı ve önemsenmelidir. Tedavi süreci uzun ve zorludur.

cocuk-felci-belirtileri-ve-tedavisi-003.jpg

Bazı tıbbi ilaçlar kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Aynı zamanda fizik tedavi yöntemi de sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Fizik tedavide sıcak banyolar, sıcak tatbikat, ultraviyole, elektrik tedavisi, egzersizmasaj ve beden eğitimi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Eğer gerekli ise cerrahi müdahale de uygulanmaktadır. 

cocuk-felci-belirtileri-ve-tedavisi-004.jpg

Önerilen İçerik; Çocuk Gelişimi Üstüne Yazılmış 10 Harika Kitap!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
2
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.