• DOLAR5,35200.29
 • EURO6,11590.11
 • ALTIN210,8720.84
 • BIST93.461-1.17

Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle çocukluk döneminde rastlanılan fakat yetişkinlerde de görülen, bulaşıcı bir hastalık olan kızamık hakkındaki tüm detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 12:06

KIZAMIK NEDİR?

Morbilli adı verilen bir virüsün neden olduğu kızamık, genellikle kış aylarında rastlanılan bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık aşı ile önlenebilen bir hastalık olsa da çocuk ölümlerine en çok sebebiyet veren hastalıklardandır. Kızamık, aynı zamanda hamile ve bebekler için de tehlike taşımaktadır.

Genellikle 3-10 yaş arasındaki çocuklarda görülen kızamık, yetişkinlerde daha az görülmektedir. Ancak gerek çocukların okul hayatında gerekse yetişkinlerin iş ve özel hayatlarında oldukça zorlayıcı bir hastalıktır. Kişi yorgun düşer ve halsizlikle birlikte aşırı ateşlenme sebebiyle iş göremez hale gelir. Bu nedenle bol bol dinlenmeli ve beslenmesine dikkat etmelidir.

kizamik-001.jpg

Çocuk hastalıkları olarak nitelendirilen kabakulak ve su çiceği gibi hastalıklardan bir diğeri olup her bireyin hayatında bir kere geçirebileceği bir hastalıktır. Çocukluk döneminde kızamık hastalığını geçirmemiş yetişkin kişilerde de mutlaka ortaya çıkar.

Çeşitli hastalıkları ve enfeksiyonları tetikleyen kızamık, vücut direncinin düşmesi ve yüksek ateş nedeniyle birçok hastalığı beraberinde getirebilir. İshal, akciğer ve gırtlakta iltihaplanma ve orta kulak iltihabı gibi birçok yan hastalığa sebebiyet verebilir. Bu nedenle hamile ve bebeklerin kızamık hastalığına yakalanmış kişilerden uzak durmaları önerilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık, vücut direnci oldukça düşük olan bebeklerde ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle kızamık aşısı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

 

KIZAMIK NASIL BULAŞIR?

Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık hastalığı, solunum yolu ile bulaşmaktadır. Mikroplu havayı soluyan kişinin ağız ve burun boşluğunda mikroplar üremeye başlar. Daha sonra ortalama 1 hafta içinde kırmızı döküntüler oluşmaya başlar.

Solunum yoluyla bulaşan hastalık, öksürme, hapşurma, aynı havayı soluma ve tükürük ile bulaşmaktadır. Bu virüsler havada 2 saat canlı kalırlar. Bu nedenle kızamık hastalarının toplum içine girmemeleri önerilmektedir.

Kızamık, hastanın burun ve ağız boşluğunda üremeye başlamasıyla birlikte tüm vücuda yayılır ve kana karışır. Daha sonra ilk 10-15 gün bulaşıcılığı oldukça yüksektir ve döküntüler oluşmaya başlar. Ancak 15 gün sonunda döküntüler yavaşça kurumaya başlar ve mikroplar daha fazla üreyemediklerinden dolayı bulaşıcılık oranı da azalır. Kızamık hastalığı, vücudun bu mikroba karşı bağışıklık kazanmasıyla birlikte daha sonra yeniden tekrarlamaz.

 

KIZAMIK BELİRTİLERİ

 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Ağız içinde oluşan küçük beyaz lekeler
 • Kuru öksürük
 • Gözlerde kızarıklık
 • Tüm vücutta kırmızı döküntüler (zamanla kızarır ve büyür)
 • Soğuk algınlığı
 • Yorgunluk
 • Bademciklerde şişkinlik

kizamik-belirtileri.jpg

 

KIZAMIK TANI VE TEDAVİSİ

Yukarıda belirttiğiniz hastalık belirtileri yalnızca kızamığa özgü değildir. Kızamık tanısı konulması için döküntü sonrasında hastalığın seyri oldukça önemlidir. Döküntü öncesinde hastalığın kesin tanısını koymak pek mümkün değildir.

Kızamık hastalığında ayırıcı belirti ise ağız içinde oluşan beyaz döküntülerdir. Bu döküntülere başka hastalıklarda rastlanmaz. Ancak vücutta meydana gelen döküntüler de hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir.

Kızamık tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hastanın sağlıklı beslenmesi ve dinlenmesidir. Hastalık sürecinde vücut direncinin düşmesi nedeniyle hastanın vitamin açısından zengin gıdalarla beslenmesi ve bu gıdaların hijyeninin sağlanması oldukça önemlidir. Hasta güneş alan ve temiz bir odada ıstırahat etmelidir. Oda sürekli havalandırılmalıdır. Aksi halde mikroplar daha fazla üremeye başlarlar.

Tedavi süresince hastanın beslenmesi oldukça önemlidir. Hastanın bu süreçte bol bol sıvı tüketmesi, süt ve süt ürünlerinin tüketimine ağırlık verilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda et tüketimine önem verilmeli ve C vitamini bakımından zengin gıdalar tercih edilmelidir.

 

KIZAMIK AŞISI

2 doz şeklinde uygulanan bu aşı, bebeklerde 12. ay itibari ile başlayıp 15.aya kadar uygulanması gerekmektedir. İkinci doz ise 4-6 yaşları arasında uygulanır. İki dozun da uygulanması durumunda kızamığa karşı yaklaşık %99 oranında bir koruma sağlanmış olur.

Kızamık aşırı hamilelere uygulanmamaktadır. Henüz kızamık hastalığı geçirmemiş kişiler hamilelik öncesinde aşı olmalılardır. Aşının herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak kişinin bünyesiyle alakalı olarak gelişen herhangi bir yan etki, oldukça hafif ve önemsiz olarak oluşacaktır.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.