Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi
11.08.201515:29

Çocuk hastalıklarından olan kabakulak aynı zamanda yetişkinlerde de görülmektedir. Kabakulak hastalığını geçiren kişiler hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar ve hastalık yeniden tekrarlanmaz.

Haber güncelleme tarihi 02.11.2020 18:27

 Kabakulak Nedir?

Çocuk hastalıkları olarak nitelendirelen hastalıklardan bir diğeri olan kabakulak, tıp dilinde “parotitis epidemica” olarak adlandırılmaktadır. Kabakulak, virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, kulağın ön ve arkasındaki tükürük bezlerinin şişmesine neden olmaktadır. Genellikle ilkbahar ve kış aylarında görülen bu rahatsızlık, oldukça ağrılı geçmektedir. Çocuk hastalığı olarak görülen kabakulak, çocukluk döneminde geçirilmediği takdirde yetişkinlerde de görülmektedir. Basit bir hastalık olarak görülsede zaman zaman menenjit, ensefalit, işitme kaybı ve testiste iltihabi şişlik meydana gelebilir.

Dünyada oldukça sık görülen bir rahatsızlık olan kabakulak kulağın alt tarafında şişlik oluşmasına neden olur. Kabakulağa neden olan virüs havada damlacık şeklinde bulunur. Bu virüsler kişinin öksürmesi, hapşırması veya başkalarını öpmesiyle birlikte kolayca bulaşabilir. Kabakulak virüsü taşıyan kişiler okul ve benzeri toplu yaşama alanlarından kaçınmalılardır. Aksi halde solunan hava ile virüsün bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Virüs vücuda bulaştıktan 3 hafta sonra belirtiler gözlemlenir. Virüs bu sürede kuluçkaya yatar ve vücuda yayılır. Bir kere kabakulak rahasızlığı geçiren kişilerin bünyeleri hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bir daha tekrarlama görülmez.


Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

  • Çenenin alt arka tarafındaki şişlik
  • Boğazda ve tükürük bezlerinde ağrı
  • Yemek yerken hissedilen ağrı
  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Yumurtalıkların iltihaplanması nedeniyle karın ağrısı
  • İştah kaybı
  • Bulantı ve kusma

Kabakulağın Neden Olduğu Hastalıklar

Kabakulak virüsü kana karışarak çeşitli organlara yayılır. Yayıldığı organlarda iltihaplanmaya neden olan virüs, beyin zarına ulaşması sonucunda menenjite neden olabilir. Eğer hastada şiddetli baş ağrısı, kusma ve ense sertliği görülürse bir an önce doktora başvurulmalıdır. Kabakulak beyine oluşturduğu tahribatın yanı sıra çeşitli organlarda da iltihaplanmaya yol açar. Bu iltihaplanmalar böbrek, pankreas ve sinirlerde meydana gelebilir. Aynı zamanda kadın ve erkeklerin yumurtalıklarında meydana gelen iltihaplanma kısırlağa neden olmaktadır. Kabakulak dikkat edilmediği takdirde birçok ciddi hastalığı da beraberinde getirmektedir. Hastalığın şiddetiyle doğru orantılı olarak işitme kaybına neden olabilir. Aynı zamanda gebelik sürecinde meydana gelen kabakulak rahatsızlığı gebeliğin ilk aylarında ise düşüğe neden olabilir.

Kabakulak rahatsızlığına yakalanan kişiler bol bol dinlenmeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelilerdir. Bir süre okul ve iş hayatlarına ara vermeleri hem hastalığın bulaşıcılığı açısından hem de kişinin tedavisi bakımından oldukça önemlidir.


Kabakulak Tanı ve Tedavisi

Kabakulak tanısı oldukça kolaydır. Diğer hastalıklarla benzer belirtiler göstermemesi tanının konulmasını kolaylaştırmaktadır. Tükürük bezlerindeki şişlik ve doktorun fiziksel muayenesi sonucunda kesin tanı konulmaktadır. Nadiren de olsa kabakulak tedavisinde kan testi de yapılmaktadır. Kabakulak tedavisi genellike evde uygulanmaktadır. Belirtiler 2 hafta sürer ve sonrasında iyileşme süreci başlamaktadır. Hastalık sürecinde baş ağrısı için ağrı kesiciler kullanılabilirken aynı zamanda ateşi kontrol altına almak içinde ateş düşürücü şuruplar kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar mutlaka doktor onayında ve kontrolünde kullanılmalıdır.

Hasta sağlıklı ve vitamin bakımından zengin gıdalarla beslenmeye özen göstermelidir. Özellikle bol bol su içmeli ve C vitamini bakımından zengin gıdaları tercih etmelidir. Kişinin istirahat ettiği odanın temizliğine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Hastanın 10 gün yatak istirahati iyileşme sürecini hızlandıracaktır.


Kabakulak Aşısı

Kabakulak aşısı da diğer çocuk hastalıklarında olduğu gibi 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Birinci doz, 1 – 1,5 yaş aralığında olmalıdır. İkinci doz ise 4-5 yaşlarında uygulanmalıdır. Tek doz yetersiz kalacağından hastalığa karşı herhangi bir koruma sağlamayacaktır. Aşı uygulanmadan önce hasta mutlaka bir kontrolden geçmelidir. Kanser ve aids gibi bağışıklığı doğrudan etkileyen hastalıklarda aşı yapılmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Ayrıca aşı yapıldıktan sonra ilk 3 ay hamile kalınmamalıdır. Aynı zamanda hamilelerin bu aşıyı yaptırmaları yasaktır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
32
38
21
10
6
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER