Kulaklarımız Çınladığında Ne Duyarız?

Kulaklarımız Çınladığında Ne Duyarız?
05.06.201513:47

Uzun süre yüksek sese maruz kaldığımızda, örneğin saatlerce bir konserde kaldığımızda kulaklarımız çınlar. Kulaklarımız çınladığında bir ses duyarız. Bu ses nedir?

Haber güncelleme tarihi 08.10.2018 09:21

Esas sorulması gereken işittiğimiz zaman ne işittiğimizdir. Aslında sesi beynimizle duyarız. Dolayısıyla kulak çınlamasının gizemi ise bu noktada ortaya çıkıyor.


Yüksek sese maruz kalmamasına rağmen bazı insanlar herhangi bir neden olmamasına rağmen kulak çınlamasına maruz kalırlar. Hastaların sürekli şekilde bu sesi duymalarına tıpta tinnitus denir. İki kulakta da işitilebilen bu ses bir kulakta da işitilebilir. Sesin şiddeti değişebilir ya da yukarı aşağı inebilir. Kimi hastalarda sürekli olmakla birlikte geçici olabileceği de bilinir. Örneğin genellikle yüksek sesli patlamalarda kısa süreli çınlama duyulur.


Kulak çınlaması problemi kulakta kir birikmesi veya ilaç yan etkileri yüzünden de olabilir. Yüksek kan basıncının da kulak çınlamasını tetiklediği bilinmektedir. Kulak zarı ve orta kulak kemikçiklerinin hastalıkları da kulak çınlamasına sebep olabilir.

kulağı çınlayan insan


Kulak çınlamaları ile ilgili kesin olarak bilinen gerçek, çınlamaya neden olan şeyin, kulağa ya da işitmeyi mümkün kılan kılcal damarlara zarar vermesidir. Kulaklardaki işitsel nöronlar ve beynin işitsel merkezindeki nöronlar ses olsa da olmasa da sürekli ateşlendiği için beynin yarattığı ve genelde çevre sesleri tarafından bastırılan bu uğultu kimi zaman işitilebilir. Tinnitus'un bu çınlamayı ortaya çıkardığının kanıtı, çınlamanın bir işitme cihazı tarafından üretilen beyaz sesle veya sinirlerin elektrotlarla uyarılmasıyla engellenmiş olmasıdır.

 


Kulaklarımız Neden Çınlar?

Bilim dünyası çınlamayı öznel ve nesnel olarak ikiye ayırmıştır. Bu ayrım aslında pek de doğru değildir çünkü beyinde çınlamayı yaratan şeyin ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Kulakta kan akışını duymaktan veya çene problemleri gibi problemlerden de kulakta çınlama oluşabiliyor.

 


Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kesin bir tedavisi yoktur ancak doktorunuz kulak çınlamınızın asıl nedenini bulursa buna yönelik bir tedavi uygulayabilir ve bunun için röntgen veya denge testleri isteyebilir. Buna rağmen genellikle kulak çınlamasının nedeni bulunamaz. Yine de bazı durumlarda ilaçların işe yaradığı bilinmektedir.

kulak çınlaması tedavisi

 


Kulak Çınlamasını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

  • Uzun süre yüksek sese maruz kalmayın.
  • Kan basıncınızı sürekli kontrol ettirin.
  • Tuz kullanımını azaltın.
  • Kahve ve sigaradan uzak durun.
  • Günlük egzersiz yapın. Bu, kan akımını düzenleyecektir.
  • Yeterince dinlenin.
  • Seslerin moralinizi bozmasına izin vermeyin. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünün. O an geçmeyecek gibi düşünseniz de hayatınız boyunca duymak zorunda kalmayacağınız bu sesi ne kadar az düşünürseniz o kadar maskelemiş olursunuz.
  • Sinirli ve gergin olmamaya çalışın.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.