Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
01.10.201517:43

Orta kulak iltihabı, enfeksiyon sonucunda kulak zarının hemen arka kısmında bulunan orta kulağın iltihaplanmasıdır. Peki nasıl tedavi edilir? İşte cevabı;

Haber güncelleme tarihi 31.08.2022 17:46

 Orta Kulak İltihabı Nedir?

Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihabı, tıp dilinde “otitis media” olarak adlandırılmaktadır. Orta kulak iltihabı, kulağın orta bölümünün enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Orta kulak olarak adlandırılan bölüm, kulak zarından sonra gelen bölümdür. Normalde boş ve hava dolu olan bu bölüm iltihaplanma nedeniyle mukus olarak adlandırılan sümüksü bir sıvı ile dolar. 

Çocukların yanı sıra yetişkinlerde de meydana gelebilen orta kulak iltihabı mikrop ve bakterilerin haricinde soğuk algınlığının da neden olduğu bir rahatsızlıktır. Boğaz veya burun yoluyla gelen virüs ve bakteriler enfeksiyona neden olarak kulağın iltihaplanmasına yol açar.

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak iltihaplanması genellikle tek kulakta meydana geldiği gibi her iki kulakta da meydana gelebilir. Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihaplanması genellikle 10 yaş altındaki çocuklarda meydana gelir.

Ancak yoğun sigara dumanına maruz kalmak veya üst solunum yolları enfeksiyonu olan yetişkinlerde de görülebilir. Orta kulak iltihaplanmasının çocuklarda daha sık görülmesinin başlıca nedeni ise östaki borusunun kısa ve yatay bir şekilde olmasından kaynaklanmaktadır.

Östaki borunun bu şekli bakterilerin daha hızlı ve kolay bir şekilde kulağa ulaşmasına neden olur. Orta kulak iltihabının en belirgin belirtisi ise uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Kulak ağrılarının yanı sıra meydana gelen ateş, orta kulak iltihabının bir diğer belirtilerindendir.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Enfeksiyon sonucu oluşan orta kulak iltihaplanması, mikrop ve bakteri nedeniyle oluşabileceği gibi ailesinde orta kulak iltihabı bulunan kişilerde ve yoğun sigara dumanı ortamında bulunan kişilerde de görülmektedir.

3 ana tipte görülen orta kulak iltihaplanması; akut orta kulak iltihaplanması, kronik orta kulak iltihaplanması ve orta kulak nezlesi olarak sıralanmaktadır.

1. Akut Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Aniden gelişen akut orta kulak iltihabı, 3-4 gün içinde geçen bir türdür. Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemlerinin yeterince güçlü olmaması nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyon sonucu oluşan hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir. 

Enfeksiyon sonucunda oluşan iltihap, irin ve kanama oluşmasına neden olabilir. Bazı vakalarda oluşan basınç nedeniyle kulak zarında zedelenmeler ve hatta yırtılmalar meydana gelebilir. Ancak kulak zarı kendini yeniler. 

Akut orta kulak iltihabında da diğer türlerde de olduğu gibi ateş, şiddetli kulak ağrısı, mide bulantısı ve işitme kaybı gibi belirtiler gözlemlenir.

2. Kronik Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Akut orta kulak iltihaplanmasının aksine iyileşmesi uzun süren ve tekrarlayabilen bir türdür. Enfeksiyon sonucunda hasar gören kulak zararının kendini yenilememesi sonucunda veya darbe sonucunda delinen kulak zarı orta kulak iltihabına daha yatkın olur. 

Akut orta kulak iltihabı ile kıyaslandığında daha az ağrı yapan ve daha uzun sürede iyileşme gösteren bir orta kulak iltihaplanması türüdür. Kulak zarında meydana gelen hasarın yanı sıra orta kulakta fazla doku üretimi nedeniyle de meydana gelebilir.

3. Orta Kulak Nezlesi

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?p

Östaki borusunun enfeksiyon, alerji veya lenf bezlerinin büyümesi sonucunda tıkanmasıyla oluşmaktadır. Kulak içerisindeki yapışkan sıvı orta kulakta birikerek işitmenin azalmasına neden olur. 

Çocuklarda östaki borusunun kısa ve yatay olması orta kulak nezlesi riskini arttırmaktadır. Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan çocuklarda orta kulak nezlesi riski daha yüksektir. Çocuklarda meydana gelen orta kulak nezlesinin anlaşılması daha zor olabilir.

İşitme kaybı ile kendini gösteren orta kulak nezlesi, çocukların kimi zaman fark edemeyeceği şekilde meydana gelebilir. En ufak bir şüphede doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabının başlıca belirtisi şiddetli kulak ağrısıdır. Geceleri uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen kulak ağrısı ile birlikte ateş görülebilir. Ağrı ve ateş ile birlikte işitme kaybı görülmesi de söz konusu olabilir. 

Orta kulak iltihabında sıkça görülen belirtilerden bir diğeri ise kulaktaki doluluk hissidir. Özellikle başın öne eğilmesiyle birlikte artan başın kulakta tıkanıklık ve doluluk hissini daha çok belirginleştirmektedir.

Dik otururken azalan ağrı basıncın artmasıyla birlikte artar. Aynı zamanda kulak zarının delinmesi durumunda yeşilimsi veya kırmızımsı yani kanlı akıntı meydana gelir.

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak iltihabının belirtilerini kısaca sıralamak gerekirse; şiddetli kulak ağrısı, işitme kaybı, mide bulantısı, iştahsızlık, ateş, kulakta dolgunluk hissi, bebeklerde huzursuzluk, öne eğilince kulakta artan basınç, kulakta akıntısı gibi belirtiler söylenebilir

Orta kulak iltihabı tedavisinde iltihabı azaltacak ve temizleyecek ilaçlar verilir. Kulak damlalarının yanı sıra antibiyotik ve ağrı kesici ile  gün içinde meydana gelen ağrıların en aza indirilmesi amaçlanır.

Kullanılan bu ilaçlar burun içi ve orta kulaktaki ödemin çözülmesini sağlayarak iyileşme sağlanmasına yardımcı olur. Kulak zarının patlaması ve hasar görmesi söz konusu ise kulak içerisi doktor tarafından temizlenerek kulak içindeki sıvının temizlenmesi sağlanır.

Kronik orta kulak iltihaplanmasında antibiyotik kullanımın yanı sıra kesin bir çözüm elde edilmesi için cerrahi işlem uygulanabilir. Kronik orta kulak iltihabı tedavi edilmemesi durumunda iltihap diğer organlara yayılabilir ve kulaktaki kemiklerde erimeler meydana gelebilir.

Bu nedenle kronik orta kulak iltihaplanmasında cerrahi müdahale ile kesin bir çözüm sağlanır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir?Kulak Ağrısından Kurtaracak Doğal Çözümler
Kulak Ağrısından Kurtaracak Doğal ÇözümlerKulak İltihabına Tedavi Yöntemleri
Kulak Akıntısı Hakkında Bilinmesi GerekenlerKabakulak Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Kulak Çınlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?Kulak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Orta kulak iltihabı nasıl anlaşılır?

Orta kulak iltihabının bazı belirgin belirtileri vardır. Yüksek ateş, kulak ağrısı, baş dönmesi, kendini hasta hissetme, işitmede azalma, denge sorunları, kulakta kaşınma, şişkinlik gibi belirtiler görülüyorsa orta kulak iltihabı olabilirsiniz.

Orta kulak iltihabı için ne yapılmalı?

Orta kulak iltihabını geçirmek için doktorun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca ağrıyı hafifletmek için kulağa sıcak pres uygulayabilir, pamukla kulak akıntıları temizleyebilir, antibiyotik kullanarak sıvıyı ortadan kaldırabilirsiniz.

Orta kulak iltihabı evde nasıl tedavi edilir?

Sarımsak en doğal ve en güçlü antibiyotiktir. Soğan, sarımsak kadar etkili olan bir besindir. Kulak iltihabını kısa sürede geçirebilir. Elma sirkesini de kulak etrafına masaj yaparak kullanabilir, ağrıyı kesip, rahat edebilirsiniz.

Orta kulak iltihabı kendiliğinden geçer mi?

Orta kulak iltihabı bazen kendiliğinden geçerken bazen geçmeyip ciddi sıkıntılara yol açabilen bir hastalığa dönüşmektedir. Normal şartlarda kendiliğinden geçen orta kulak iltihabı 1 ile 2 hafta içerisinde geçer.

Orta kulak iltihabı ilacı nedir?

Orta kulak iltihabında antibiyotikler tedaviyi geçirmektedir. Antibiyotik kullanarak orta kulak iltihabını kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz. Şişkinliği ve kaşıntıyı çözmenize yardımcı olacak spreyler de tedaviye eklenebilir.

Orta kulak iltihabı nelere yol açar?

Orta kulak iltihabı tedavi edilmediği taktirde daha belirgin işitme kaybına yol açar. Aynı zamanda kulak zarına ciddi bir şekilde zarar vererek kalıcı hasar oluşturabilir. Kalıcı hasar oluştuğu taktirde kalıcı işitme kaybı yaşanır.

Orta kulak iltihabı antibiyotik kullanmadan geçer mi?

Kulak enfeksiyonlarında antibiyotik kullanmak önemlidir. Yetişkinlerde antibiyotik kullanılmadığı taktirde geçmesi zordur. Her orta kulak enfeksiyonu için antibiyotik kullanılmamaktadır. Antibiyotik kullanmak için bazı koşulların olması gerekir. 2 yaşın üzerinde bir çocukta orta kulak enfeksiyonu görülürse %90'ın üzerinde antibiyotik kullanılmaz.

Orta kulak iltihabı çınlama yapar mı?

Orta kulak kulak iltihabı sonucunda kulak içerisinde sıvı toplanır ve sıvının içerde kalmasıyla oluşan otitis media kulak çınlaması yaratır. Orta kulak iltihabında kulakta çınlama olması gayet normaldir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
2
2
1
2
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.