Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
01.10.201517:43

Çocuklarda sıkça görülen bir rahatsızlık olan orta kulak iltihabı, enfeksiyon sonucunda kulak zarının hemen arka kısmında bulunan orta kulağın iltihaplanmasıdır. Bu içeriğimizde orta kulak iltihabı hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 10:41

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihabı, tıp dilinde “otitis media” olarak adlandırılmaktadır. Orta kulak iltihabı, kulağın orta bölümünün enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Orta kulak olarak adlandırılan bölüm, kulak zarından sonra gelen bölümdür. Normalde boş ve hava dolu olan bu bölüm iltihaplanma nedeniyle mukus olarak adlandırılan sümüksü bir sıvı ile dolar. Çocukların yanı sıra yetişkinlerde de meydana gelebilen orta kulak iltihabı mikrop ve bakterilerin haricinde soğuk algınlığının da neden olduğu bir rahatsızlıktır. Boğaz veya burun yoluyla gelen virüs ve bakteriler enfeksiyona neden olarak kulağın iltihaplanmasına yol açar.

orta-kulak-iltihabi.jpg

Orta kulak iltihaplanması genellikle tek kulakta meydana geldiği gibi her iki kulakta da meydana gelebilir. Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihaplanması genellikle 10 yaş altındaki çocuklarda meydana gelir. Ancak yoğun sigara dumanına maruz kalmak veya üst solunum yolları enfeksiyonu olan yetişkinlerde de görülebilir. Orta kulak iltihaplanmasının çocuklarda daha sık görülmesinin başlıca nedeni ise östaki borusunun kısa ve yatay bir şekilde olmasından kaynaklanmaktadır. Östaki borunun bu şekli bakterilerin daha hızlı ve kolay bir şekilde kulağa ulaşmasına neden olur. Orta kulak iltihabının en belirgin belirtisi ise uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Kulak ağrılarının yanı sıra meydana gelen ateş, orta kulak iltihabının bir diğer belirtilerindendir.

orta-kulak-iltihabi-nedir.jpg


Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Enfeksiyon sonucu oluşan orta kulak iltihaplanması, mikrop ve bakteri nedeniyle oluşabileceği gibi ailesinde orta kulak iltihabı bulunan kişilerde ve yoğun sigara dumanı ortamında bulunan kişilerde de görülmektedir. 3 ana tipte görülen orta kulak iltihaplanması; akut orta kulak iltihaplanması, kronik orta kulak iltihaplanması ve orta kulak nezlesi olarak sıralanmaktadır.

orta-kulak-iltihaplanmasi-nedenleri.jpg

Akut Orta Kulak İltihabı

Aniden gelişen akut orta kulak iltihabı, 3-4 gün içinde geçen bir türdür. Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemlerinin yeterince güçlü olmaması nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyon sonucu oluşan hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir. Enfeksiyon sonucunda oluşan iltihap, irin ve kanama oluşmasına neden olabilir. Bazı vakalarda oluşan basınç nedeniyle kulak zarında zedelenmeler ve hatta yırtılmalar meydana gelebilir. Ancak kulak zarı kendini yeniler. Akut orta kulak iltihabında da diğer türlerde de olduğu gibi ateş, şiddetli kulak ağrısı, mide bulantısı ve işitme kaybı gibi belirtiler gözlemlenir.

Kronik Orta Kulak İltihabı

Akut orta kulak iltihaplanmasının aksine iyileşmesi uzun süren ve tekrarlayabilen bir türdür. Enfeksiyon sonucunda hasar gören kulak zararının kendini yenilememesi sonucunda veya darbe sonucunda delinen kulak zarı orta kulak iltihabına daha yatkın olur. Akut orta kulak iltihabı ile kıyaslandığında daha az ağrı yapan ve daha uzun sürede iyileşme gösteren bir orta kulak iltihaplanması türüdür. Kulak zarında meydana gelen hasarın yanı sıra orta kulakta fazla doku üretimi nedeniyle de meydana gelebilir.

kronik-orta-kulak-iltihabi.jpg

Orta Kulak Nezlesi

Östaki borusunun enfeksiyon, alerji veya lenf bezlerinin büyümesi sonucunda tıkanmasıyla oluşmaktadır. Kulak içerisindeki yapışkan sıvı orta kulakta birikerek işitmenin azalmasına neden olur. Çocuklarda östaki borusunun kısa ve yatay olması orta kulak nezlesi riskini arttırmaktadır. Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan çocuklarda orta kulak nezlesi riski daha yüksektir. Çocuklarda meydana gelen orta kulak nezlesinin anlaşılması daha zor olabilir. İşitme kaybı ile kendini gösteren orta kulak nezlesi, çocukların kimi zaman farkedemeyeceği şekilde meydana gelebilir. En ufak bir şüphede doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

orta-kulak-iltihaplanmasi-nasil-anlasilir.Jpeg


Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabının başlıca belirtisi şiddetli kulak ağrısıdır. Geceleri uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen kulak ağrısı ile birlikte ateş görülebilir. Ağrı ve ateş ile birlikte işitme kaybı görülmesi de söz konusu olabilir. Orta kulak iltihabında sıkça görülen belirtilerden bir diğeri ise kulaktaki doluluk hissidir. Özellikle başın öne eğilmesiyle birlikte artan başın kulakta tıkanıklık ve doluluk hissini daha çok belirginleştirmektedir. Dik otururken azalan ağrı basıncın artmasıyla birlikte artar. Aynı zamanda kulak zarının delinmesi durumunda yeşilimsi veya kırmızımsı yani kanlı akıntı meydana gelir. Orta kulak iltihabının belirtilerini kısaca sıralamak gerekirse;

  • Şiddetli kulak ağrısı
  • İşitme kaybı
  • Mide bulantısı
  • İştahsızlık
  • Ateş
  • Kulakta dolgunluk hissi
  • Bebeklerde huzursuzluk
  • Öne eğilince kulakta artan basınç
  • Kulakta akıntısı gibi belirtiler söylenebilir

orta-kulak-iltihabi-tedavisi.jpg

Orta kulak iltihabı tedavisinde iltihabı azaltacak ve temizleyecek ilaçlar verilir. Kulak damlalarının yanı sıra antibiyotik ve ağrı kesici ile  gün içinde meydana gelen ağrıların en aza indirilmesi amaçlanır. Kullanılan bu ilaçlar burun içi ve orta kulaktaki ödemin çözülmesini sağlayarak iyileşme sağlanmasına yardımcı olur. Kulak zarının patlaması ve hasar görmesi söz konusu ise kulak içerisi doktor tarafından temizlenerek kulak içindeki sıvının temizlenmesi sağlanır. Kronik orta kulak iltihaplanmasında antibiyotik kullanımın yanı sıra kesin bir çözüm elde edilmesi için cerrahi işlem uygulanabilir. Kronik orta kulak iltihabı tedavi edilmemesi durumunda iltihap diğer organlara yayılabilir ve kulaktaki kemiklerde erimeler meydana gelebilir. Bu nedenle kronik orta kulak iltihaplanmasında cerrahi müdahale ile kesin bir çözüm sağlanır.

orta-kulak-iltihabi-belirtileri.jpg

 Önerilen İçerik;

 Dış Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
2
2
1
2
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.