Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
14.08.201510:54

Sedef hastalığı, insanların derileri üzerinde oluşan bir hastalıktır. Peki, cildin üzerinde oluşan sedef hastalığı belirtileri nelerdir? Sedef hastalığı tedavisi nasıl uygulanır ve bu hastalık nasıl geçer? İşte, sedef hastalığı ile ilgili detaylar...

Haber güncelleme tarihi 15.01.2019 16:40

Sedef Hastalığı Nedir?

Tıp dilinde Psoriasis olarak adlandırılan sedef hastalığı, bir deri hastalığıdır. Derinin kızarması ve kalınlaşması şeklinde belirtiler gözlemlenir. Daha sonra bölgedeki kabarıklar büyür ve sedef renginde kabuklanmaya başlar. Toplumda görülme oranı %2 olan sedef hastalığı, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sedef hastalığı vücudun belli bir bölgesinde oluşum ömür boyu aynı bölgede devam edebilceği gibi neredeyse tüm vücuda yayılarak oluşturduğu eklem iltihapları nedeniyle ölümlere neden olabilir. Sedef hastalığı genellikle dirseklerde, dirseklerde, kasıklarda, koltuk altında, saç diplerinde, bel çevresinde ve tırnaklarda meydana gelmektedir. Ancak bununla birlikte tüm vücuda yayılma da gözlemlenebilir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan sedef hastalığında genetik etkenler de önemli bir rol oynamaktadır. Ailesinde sedef hastalığı olan kişilerde risk oranı daha yüksektir. Ancak mikropların neden olduğu bir hastalık olmaması bulaşıcılık faktörünü de tamamen ortadan kaldırmaktadır.

sedef-hastaligi-nedir-006.jpg


Sedef Hastalığının Nedenleri

Sedef hastalığının kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak bulaşıcı olmamasından da anlaşılacağı gibi mikrobik bir rahatsızlık değildir. Beyaz kan hücrelerindeki meydana gelen artış sonucunda deride iltihaplanma ile birlikte döküntü başlar. Sedef hastalığı aşırı güneş yanığı, yoğun kaşıma ve kesikler nedeniyle oluşabilir. Aynı zamanda genetik bakımdan sedef hastalığına yatkın olan kişilerde aşırı stres, ani şoklar, psikolojik rahatsızlıklar, travma ve yaralanmalar da sedef hastalığına neden olmaktadır.

sedef hastalığı nedenleri

Sedef hastalığına neden olduğu düşünülen bir diğer unsur ise bağışıklık sistemi hastalıklarıdır. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediğinden sedef hastalığının oluşumunu tetikleyebilir. Bağışıklık sisteminin yanı sıra kalsiyum eksikliği ve hormonal sorunlar sedef hastalığının oluşumunu tetiklemektedir.


Sedef Hastalığının Belirtileri

Deride kırmızı ve kuru plaklanmalar görülmektedir. Bu kuru bölgeler kaşındığı takdirde kanamalara neden olabilir. Aynı zamanda kaşımaların yanı sıra elin deriye sürtünmesi durumunda toz gibi olur. Diz, dirsek, bel çevresi, kasıklar, koltuk altı ve tırnaklar en sık görülen bölgelerdir. Ayrıca yapılan araştırmalarda sedef hastalığı, soğuk bölge ve ülkelerde daha sık görülmektedir. Tırnak bölgesinde meydana gelen sedef hastalığında ise tırnak yüzeyinde küçük çukurlanmalarla birlikte tırnağın yatağından ayrıldığı gözlemlenir. Tırnaklarda meydana gelen sedef hastalığının tedavisi kolay değildir. Tırnak kalınlaşır ve tırnak yapısında değişiklikler meydana gelir. Sedef hastalığının görüldüğü bir diğer bölge ise kasıklar, koltuk altı ve bel çevresidir. Bu bölgelerde meydana gelen sedef hastalığı kişinin hareket özgürlüğünü kısıtlarken aynı zamanda eklemlerde iltihaplanmaya da neden olabilir.

sedef.jpg

Sedef hastalığı, kişinin bağışıklık sistemi ve yaşı ile doğru orantılıdır. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıf kalması sonucunda görülme riski artarken aynı zamanda ilerleyen yaşlarda belirtiler daha sık ve ağır bir şekilde görülmektedir. Sedef hastalığı hemen hemen her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır ancak belirtileri değişkenlik gösterebilir. Çocuklarda görülen sedef hastalığı, derinin kızarması ve kepeklenmesi şeklinde belirti verirken yetişkinlerde ise az önce bahsettiğimiz tüm belirtilerin görülmesi söz konusudur. Ancak yetişkinlerin yanı sıra yaşlılarda görülen belirtiler daha çok görülür ve deride kalınlaşma meydana gelir.


Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığının tedavisi, mutlaka bir uzman kontrolünde ve onayında yapılmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle uygulanan tedavi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Doktor hastayı muayene ettikten sonra birlikte tedavi şekline karar verilir. Burada ölçüt, hastanın yaşam şekli, yaşı ve hastalığın şiddetidir. Öncelikle iltihabın azaltılması ve deri döküntüsünün azaltılması amaçlanarak tedaviye başlanır. Kullanılan losyon ve kremler ile derideki kabarıklığın azaltılması amaçlanır. Sedef hastalığında kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise ilaç ve ışık tedavisidir. Kullanılan losyon ve kremlerin yanı sıra doktorun önerdiği ilaçlar da kullanılabilir. Ancak tedavinin olumlu sonuçlar vermesi adına mutlaka doktorun kontrolünde hareket etmeli ve tedavi süreci aksatılmamalıdır.

sedef hatalığı belirtileri


Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Işık tedavisi ise ilaçların yanı sıra uygulanılmaktadır. Burda kullanılan ışık, ultraviole B ışığıdır. Kullanılan bu ışık yalnızca sedefli bölgeye uygulanır ve bu tedavi yöntemi yaklaşık olarak 8 ile 10 seans arasında değişmektedir. Avrupa'da sıklıkla kullanılan bu yöntemin etkinliğini arttırmak için ilaç takviyesi de yapılabilir. Sedef tedavisinde önerilen bir diğer yöntem ise güneş ışığıdır. Ancak hastanın uzun süreler güneşte kalmaması ve cildinde güneş yanıklarının oluşmaması oldukça önemlidir. Aksi halde ciltte oluşan güneş yanıkları sedef hastalığının oluşumunu tetikleyebilir. Ancak bu tedavi yöntemi mutlaka doktorunuzun onayında ve kontrolünde uygulanmalıdır. Güneş ışığı tedavisinden de anlaşılabileceği gibi D vitamini sedef hastalığı tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. D vitaminini çeşitli solüsyon, merhem ve krem şeklinde de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda nemlendirici kullanmanız derinin yumuşamasını sağlayarak kaşıntıyı ve kızarıklığı engeller. 

sedef-hastaligi-nasil-gecer.jpg


Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Sedef hastalığının birçok çeşidi bulunmaktadır. Peki, hangi sedef hastalığı kimlerde daha çok görülür? İşte, sedef hastalığı çeşitleri hakkında detaylı bilgi…

Plak Tipi Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı çeşitleri arasında en yaygın görülen türdür. Plak tipi sedef hastalığı iltihaplı, beyaz sedefli pullarla kaplı kırmızı lezyonlardır. Bu hastalık türü genel olarak insanların dirsek, diz, kafa derisi ve belde görülmektedir. Sedef hastalarının yaklaşık %80’inde bu tür görülmektedir.

Gutat Tipi Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı çeşitlerinden bir tanesi olan Gutat tipi sedef hastalığı çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Göğüs, kol ve bacak derisinde küçük, kırmızı gibi ayrı ayrı görülmektedir. plak tipi sedef hastalığı çeşidinden ayrılması küçüklüğüdür.

Inverse Tipi Sedef Hastalığı

Bu sedef hastalığı türü genel olarak koltuk altı ve kasık bölgelerinden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra cinsel organların olduğu bölgelerde ve kalça kıvrımlarından yer alan derilerde görülmektedir. Bu türdeki sedef hastalığı düzgün ve parlak, kırmızı renkte lezyonlar şeklinde ortaya çıkar

Püstüler Tipi Sedef Hastalığı

Bu hastalık tipi genel olarak yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır. Birçok kişide kızarık deriyle çevrelenen beyaz, içi iltihaplı olmayan sıvıyla dolu beyaz baloncuklar görülür. Bu boncuklar vücudun genel yoğunluğunu kapsamaktadır.

sedef-hastaligi-cesitleri-nelerdir.jpg


Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Elma Sirkesi

elma-sirkesi-.jpg

Dezenfektan özelliğine sahip olan elma sirkesi, birçok kullanım alanına sahip bir üründür. Sedef hastalarının büyük çoğunluğunda kaşıntı şikayetine rastlanılır. Bu kaşıntıyı ortadan kaldırmak adına organik elma sirkesini kullanabilirsiniz. Organik elma sirkesini haftada birkaç kez saçlı deriye sürerek kaşıntı hissini ortadan kaldırabilirsiniz. Deride yanma hissini neden olabilen elma sirkesini kullanmadan önce sulandırarak veya kullandıktan bir süre sonra kafanızı durulayarak tahriş riskini azaltabilirsiniz. Elma sirkesini düzenli ve doğru kullanmanız durumunda 1-2 hafta içinde etkili bir sonuç almanız mümkün olabilir. Elma sirkesi her sedef hastası için önerilmemektedir. Kafa derisinde çatlama, yara veya kanama söz konusu ise elma sirkesi bu yarayı daha çok tahriş eder ve şikayetlerinizin artmasına neden olabilir.


Aleo Vera

aleo-vera.jpg

Sivilce tedavisinden cilt bakımına kadar birçok alanda fayda sağlayan aleo vera, günde 3 kere cilde uygulanabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak kullanılan aleo veranın ciltte meydana gelen kızarıklığı ve pul pul dökülmeyi önemli oranda azalttığı belirtilmektedir. Yara iyileştirici özelliğine sahip olan aleo vera, birçok kozmetik ürünün ve kremlerin içeriğinde kullanılmaktadır. Aleo vera bitkisinden elde edilen jelimsi özü doğrudan kullanabileceğiniz gibi içeriğinde %0.5  oranında aleo vera içeren krem ve losyonları da kullanabilirsiniz. Ancak tablet ve kapsül olarak satılan aleo vera içerikli ilaçların sedef hastalığına karşı herhangi bir faydasının bulunmadığı gibi hasta için tehlike yaratabilecek nitelikte olduğu ifade edilmektedir.


Zerdeçal

zerdecal-002.jpg

Birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar veren zerdeçal, gerek iltihap giderici özelliği gerekse antioksidan özelliği sayesinde sedef hastalığının tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. Zerdeçalı yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi tablet şeklinde de kullanabilirsiniz. Ancak kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve size uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.


Zeytinyağı

zeytinyagi-013.jpg

Mutfakların olmazsa olmazlarından biri olan zeytinyağı, gerek yemeklerde gerekse birçok sağlık sorunu karşısında uzun yıllardır kullanılan şifa kaynağıdır. Ciltte kuruluk, kızarıklık ve döküntüye neden olan sedef hastalığında zeytinyağı kullanarak cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Zeytinyağı ile iyileşme sürecini hızlandırabilir, kabuklanmayı azaltabilir ve kaşıntıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Sedef hastalığının belirtilerinin önemli oranda azalmasını sağlayan zeytinyağını kafa derinize sürebilir ve cildinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz.


Kapsaisin

kapsaisin.jpg

Kapsaisin, acı biberin içinde bulunan bir maddedir. Sedef hastalığı tedavisinde ise cayenne biberi ve zeytinyağı ile elde edilen karışım kullanılmaktadır. Elde ettiniz bu karışım ağrınızın dinmesini sağlayabileceği gibi kaşıntıyı da önemli oranda azaltacaktır. Kapsaisin, günümüzde birçok krem ve merhemin içinde ağrı kesici, iltihap giderici, kızarıklık ve pullanma önleyici olarak yer almaktadır.


Çay Ağacı Yağı

cay-agaci-yagi.jpg

Dünya’nın pek çok yerinde ün salmış olan çay ağacı, Avustralya’ya özgü bir bitkidir. Çay ağacından elde edilen yağ, cilt sağlığı açısından oldukça önemli yağların başında gelmektedir. Antiseptik özelliğe sahip olan çay ağacı yağı, aynı zamanda birçok şampuanın içeriğinde de yer alabilir. Çay ağacı yağı içeren şampuanların sedef hastalığı belirtilerini azalttığı belirtilmektedir. Ancak alerji riski yüksek olan çay ağacı yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.


Sedef Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Cildinizin nemli olmasına özen gösterin ve kuru ortamlardan kaçının. 
  • Yağlı yiyeceklerden olabildiğince kaçının.
  • Kırmızı et tüketimini kısıtlayın. 
  • Kullandığınız cilt bakım ürünlerinde boya ve parfüm olmamasına dikkat edin.
  • Ilık su ile duş alın ve duştan sonra mutlaka nemlendirici kullanın. 
  • Haftada 3 kez omega-3 balık yağı içeren balıkları tüketin. (Somon balığı, ton balığı, sardalye, alabalık, uskumru)
  • İltihap giderici özelliğe sahip olan biberiye, acı biber ve zerdeçalı bolca kullanabilirsiniz.

sedef-hastalari-nelere-dikkat-etmeli.jpg


Sedef Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Sedef hastalığını tetikleyici birçok unsurun yanı sıra beslenme şekli ve tüketilen besinler de sedef hastalığını büyük oranda tetiklemektedir. Özel bir diyet programı söz konusu değildir, ancak yapılan bazı araştırmalar ve gözlemler sonucunda belirli gıda ve gıda gruplarının sedef hastalığını daha çok tetiklediği belirtilmiştir. Sedef hastalığını tetikleyen ve şiddetini arttıran besinlerden uzak durarak hastalığın tedavi sürecine olumlu bir katkı sağlayabilir ve daha kısa sürede iyileşme elde edebilirsiniz. Kısacası sedef hastalarının tüketmemesi gereken besinlere değinmek gerekirse; süt ve süt ürünleri, alkol, gluten ve mayalı gıdalar olarak sıralanabilir. Ancak bunların yanı sıra sedef hastalığı tedavisine olumlu katkılar sağlayan gıdalarda söz konusudur.

sedef-hastalari-nasil-.jpg


Sedef Hastalarının Tüketmemesi Gereken (Yasak) Besinler

Sedef hastalarının oldukça dikkat etmesi gereken besin çeşitlerinden biri ise glutendir. Özellikle gluten içeren besinlerin sedef hastalığını olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir. Gluten içeren pirinç ve beyaz un gibi gıdaların yanı sıra tam buğday ekmeği tüketmeleri önerilmektedir. Özellikle meyve ve sebze bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmaları oldukça faydalı olacaktır. Mandıra ürünleri sedef hastaları için önerilmeyen besin gruplarından biridir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini temin ederken az yağlı olanları tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

(yasak) besinler.jpg

Az yağlı süt ve peynir gibi mandıra ürünlerini tüketmeniz sedef hastalığınızın şiddetini azaltacağı gibi kalp ve damar sağlığınız içinde oldukça önemlidir. Sedef hastalarının uzak durması önerilen hayvansal gıdaların yanı sıra domates ve patlıcan tüketiminin de azaltılması gerektiği belirtilmektedir. Aksi halde domates ve patlıcan tüketimi yaraların çoğalmasına neden olabilir. Aynı zamanda kızartma yemekleri, alkol, sigara, şekerli gıdalar ve turunçgiller sedef hastalarının tüketmekten kaçınması gereken besinlerdir. Sedef hastalarının tüketmemesi gereken besinlerden bir diğeri ise mayalı gıdalardır. Özellikle sedef hastalığını olumsuz yönde etkileyen ve belirtilerini arttıran mayalı gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. İçeriğinde maya kullanılan sirke, salça, turşu, acı biber sosları ve pastane ürünlerinin tüketimi sedef yaralarının kötüleşmesine neden olabilir.

aci-biber-004.jpg


Sedef Hastalarının Tüketebileceği Besinler

Yapılan araştırmalar sonucunda omega-3 bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin sedef hastalığı tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği belirtilmiştir. Aynı zamanda sedef hastalarının kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olmasından dolayı düzenli olarak somon, uskumru, ringa balığı gibi diğer yağlı balıkların tüketimi oldukça önemlidir. Omega-3 yağ asiti barındıran bir diğer gıdalar ise ceviz, soya fasulyesi ve keten tohumudur. Sedef hastalığı tedavisinde kullanılan ve yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanan bir diğer uygulama ise balık yağıdır. Cilde direk olarak uygulanabilen balık yağı sedef hastalığı belirtilerini tamamen ortadan kaldırmamakla birlikte önemli bir oranda azalmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan gıdaların tüketimi sedef hastalığının belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir. Antioksidan bakımından zengin besinleri, fındık, tam tahıllı gıdalar, meyve ve sebzeler olarak sıralayabiliriz.

sedef-hastalarinin-tuketebilecegi-besinler.jpg

Özellikle hamur işlerinden ve kızartma yemeklerinden uzak durarak A ve D vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmeniz sedef hastalığı tedavinize olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Sedef hastalığı belirtilerin hafiflemesi ve azalması amacıyla çeşitli otlar kullanılmaktadır. Bu otlar ile hazırlanan bitki çayları sedef hastalığının belirtilerini azaltırken tedavi sürecine de olumlu yönde katkı sağlar. Sedef hastalarının kahve ve siyah çay tüketimini azaltarak onun yerine karabaş otu çayı, yeşil çay, rezene ve papatya gibi rahatlatıcı özelliğe sahip çayların tüketimi önerilmektedir.

yesil-cay-027.jpg

Önerilen İçerik;

 Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
2
2
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.