Yaz Mevsiminde Çocuklarda Görülen 7 Hastalık

Yaz Mevsiminde Çocuklarda Görülen 7 Hastalık
13.07.201510:08

Çocuklarımızın vücudu daha tam olarak güçlü olmadığı için çok çabuk hasta olabilmektedirler. Çocuklarda özellikle yaz aylarında oluşabilecek hastalıkları ve olası tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 05.04.2019 09:17

Çocuklarda Yazın Görülen Hastalıklar

Çocuklar yaz aylarında dışarıda oyun oynamak, havuza ya da denize girmek isterler. Bunlar sonucunda da bazı hastalıklara yakalanma riskleri artmaktadır. Bu yüzden yaz aylarında ailelerin dikkat etmeleri gerekmektedir. Yaz aylarında çocuklarınızın yakalanabileceği hastalıklar şunlardır;


1. İsilik

Sıcak havalar çocuklarda isiliğe zemin hazırlayabilmektedir. İsilik ter bezlerinin tıkanması sonucu kaşıntı, deride hafif kabarık pembemsi deri döküntüsü şeklinde görülmektedir. Kaşıntı sonucu deride tahribat gerçekleşebilir. Bu da enfeksiyona sebebiyet verebilmektedir.

İsiliğin önlenmesi için sık banyo yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca pamuklu giysiler tercih edilmeli ve deri mümkün olduğunca hava alması gerekmektedir.

isilik-003.jpg


2. Pişik

Pişik özellikle bebeklerde yazın en sık görülen rahatsızlıktır. Genellikle bezin temas etmesi sonucu kalçada kırmızı renkte kabarık lezyonlar şeklinde görülmektedir. Bez kullanıldığı sürece görülme riski olan pişiğin, yazın artma ihtimali yüksektir.

Pişiklerin önlenmesi için bezlerin sık değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bez değişimi sırasında özellikle de ilk aylarda alkol ve parfüm içermeyen ıslak mendiller tercih etmelisiniz. Hatta mümkünse ıslak mendil yerine ılık suyla durulamayı tercih edin. Ayrıca bez değişimi sırasında temiz havluyla nazikçe bebeğinizin altını kurulamanız gerekmektedir.

Bunların yanı sıra pişiklerin önlenmesi için bezin çok fazla sıkılmaması tavsiye edilmektedir. Bez değişiminde çinko oksit içeren kremlerin kullanması pişiklerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

pisik.jpg


3. İshal

Yazın görülen ishaller tehlikeli olabilmektedir. İshale yol açan sebeplerin başında enfeksiyonlar gelmektedir. İshaller en çok 0-5 yaş arası görülmektedir. Hafif ishal vakalarında evde tedaviler uygulanabilmektedir. Hafif ishallerde anne sütüne devam edilebilir. Eğer 6 aydan büyük bebekler anne sütü almıyorlarsa, pirinç lapası, elma püresi, yoğurt, ayran gibi gıdalar verebilirler. Öğün aralarında da su verilmesi gerekmektedir.

Orta dereceli vakalarda, hastanede ağız yolu ile sıvı tedavisine başlanır. Tedavi sonrası 4-6 saat sonrasında normal beslenme alışkanlıklarına dönülebilmektedir. Ağır vakalarda ise hastanelerde damar yolu ile tedaviler yapılmaktadır.

ishal-001.jpg


4. Güneş Yanıkları

Yaz aylarında uzun süre güneşe maruz kalındığında, ciltte kızarıklıklar ileri seviyesinde ise su dolu kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Özellikle açık tenli, sarışın veya kızıl saçlı, renkli gözlü, çilli çocuklarda görülmektedir.

Güneş yanıklarını engellemek için, çocukların özellikle öğlen 11:00-16:00 arası güneşe çıkmaması gerekmektedir. Çocuğunuza açık renkli, bol, pamuklu giysiler giydirmelisiniz.

Çocuklarınızı yanıklardan korumak için yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalı ve şapka takılması gerekmektedir. Ayrıca çocuklarınızın gözlerini de korumak için güneş gözlüklerin ihmal etmeyin.

Çocuk Hastalıkları Güneş Yanıkları


5. Böcek Isırması

Böcek ısırıklarında, ısırılan bölgeye soğuk kompres ve buz uygulanması gerekmektedir. Eğer çocuklarınızın vücudunda iğne kalmışsa cımbızla değil bıçak sırtı ile sıyırarak dikkatlice çıkarmaya çalışın. Ağrı varsa ağrı kesici şurup alınabilir.

bocek-isirmasi-001.jpg


6. Burun Kanamaları

Sıcağın etkisiyle gelişen burun kanama sorunu bir çok çocukta görülmektedir. Burnuyla oynayan çocukların burnunun kanama ihtimali daha yüksektir. Bazı solunum yolu hastası olan çocuklarda burun kanamaları ciddi seviyelerde olabilir. Güneşe bağlı bir kanama söz konusu ise soğuk suyla müdahale edilerek burun temizlenmeli ve burnun yanlarına hafif baskı uygulanmalıdır. Bu esnada çocuğun başının dik olması gerekir.

burun-kanamalari.jpg


7. İdrar Yolu İltihabı

Yazların gelmesiyle birlikte çocuklarımız sık sık havuza veya denize girmektedir. Havuzda veya denizde idrar yolunun enfeksiyon kapmasıyla çocuğunuz idrar yapmakta zorlanıyor, idrarını yaparken acıma hissi geliyor, idrarını kaçırabiliyor, sık sık tuvalete çıkabiliyor olabilir. Bu hastalığın kalıcı yönlerinin olduğu ve böbrek hasarları oluşturabileceğini unutmayın. Erken teşhis edilen idrar yolu iltihabının başarılı bir şekilde tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

idrar-yolu-iltihabi.Jpeg

Önerilen İçerik: Çocukları Hastalıklardan Korumanın 7 Yolu

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
2
5
2
2
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.