Bebeklerde İsilik Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde İsilik Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
13.08.201510:50

Genellikle yaz aylarında bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen isilik hakkındaki tüm detayları bu içerimizde bir araya getirdik. Bebeklerde isilik ve isilik tedavisi hakkında bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 26.10.2018 11:37

İSİLİK NEDİR?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle bebek ve çocuklarda sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlık olan isilik, ter kanallarının tıkanması sonucunda meydana gelmektedir. Gözeneklerin kapanması sonucunda ciltte döküntüler meydana gelmektedir. Çocuklarda çok sık görülen isilik problemi, yetişkinlerde de görülebilir.

Ter kanallarının yani gözeneklerin kapanmasıyla birlikte meydana gelen cilt döküntülerinin yanı sıra ciltte kaşınma ve karıncalaşma hissi de oluşabilmektedir. Yoğun terleme nedeniyle oluşan isilik genellikle yaz aylarında görülmektedir.

isilik-tedavisi.Jpeg

İsilik, bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte boyun, koltuk altı, belde, kasıklarda, diz ve dirseklerin iç kısımlarında gerülmektedir. Bu bölgelerde ciltte kırmızı lekeler ve hafif şişlikler görülmektedir. Aynı zamanda cildin pul pul olması ve dökülmesi isiliğin bir diğer belirtilerindendir. İsilik oluşan bölgenin alanı ve kızarıklığın derecesi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Özellikle yenidoğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durum olan isilik, ebevynlerin bebeklerinin üşümemeleri için kat kat giydirmeleri ve yaz aylarında dahi battaniye ile üzerlerini örtmelerinden kaynaklanabilir. Yetişkinlere oranla bebeklerde isiliğin daha sık görülmesinin nedeni ise bebeklerin daha küçük gözeneklere sahip olmalarıdır. Bu nedenle bebeklerin teri vücuttan atmaları zorlaşır ve gözeneklerde tıkanmalar meydana gelir.


İSİLİK BELİRTİLERİ

 • Deride pul pul dökülme
 • Kızarıklık
 • Deri ile aynı rente şişlik
 • Deride kırmızımsa sulu şişlikler
 • Kırmızı lekelenmeler

isilik-belirtileri.jpg


İSİLİĞE NEDEN OLAN FAKTÖRLER?

İsiliğin özellikle bebeklerde oluşmasının nedeni yetişkinlere oranla daha küçük gözeneklere sahip olmalarının yanı sıra ebeveynlerin koruma amaçlı kat kat giydirmeleridir. Bebeklerin terlemeleri oldukça güçtür. Gözeneklerinin yetişkinlere oranla daha küçük olması terlemeyi güçleştirmektedir.

Nemli ve sıcak hava isilik oluşumunun bir diğer nedenlerindendir. Aşırı terlemeye neden olan sıcak ve nemli hava nedeniyle isilik oluşumu gözlemlenebilir. Özellikle yeni bir iklim ve mekanla tanışan kişilerde isilik problemine daha çok rastlanılmaktadır. O bölgenin havasına alışkın olmamak isilik oluşumunu tetiklemektedir.

Kat kat giyinmenin yanı sıra uzun süre hareketsiz kalmak isilik oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir. Bebeklerin uzun süre yatar pozisyonda kalmaları ve yatalak hastalarda özellikle isiliğin oluştuğu durumlardır. Bu nedenle özellikle yatalak hastalarının terlemesine neden olmayacak pamuklu kıyafetler giydirilmesi ve nevresimlerinin sık sık değiştirilmesi önerilmektedir.

Stres gibi her hastalığın oluşumunda bir parça etkisi olan obezite burada da kendini göstermektedir. Obezite, aşırı terlemeye neden olurken terleme ise isilik oluşumuna neden olmaktadır.

isilik-nedenleri.jpg

 • Yazın kalın kıyafetler giymek
 • Yoğun nemlendirici kullanmak
 • Sabun veya şampuanın iyi durulanmaması ve ciltte kalıntı şeklinde kalması
 • Kalitesiz bebek bezi kullanımı
 • Bebeğin altını uzun süre değiştirmemek
 • Pamuklu kumaşlar yerine terleten kumaşlar tercih edilmesi
 • Sıkı lastikli kıyafetler kullanmak

İSİLİK TEDAVİSİ

İsilik genellikle 4-5 gün içerisinde kendiliğinden iyileşme gösteren bir rahatsızlıktır. Ancak isiliğin yeniden oluşmasını önlemek veya tedavi sürecini hızlandırmak için dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır.

Öncelikle isiliğin başlıca nedeni olan sıcak ve nemli havadan olabildiğince uzak durulmalıdır. Sıcak hava ile birlikte terlemenin artması ve isiliğin daha çok bölgeye yayılması söz konusu olabilir. Bu nedenle bol bol su tüketimine özen gösterilmelidir.

Cildinizi sıcaktan korumak ve vücut sıcaklığı dengenizi stabil tutmanız için sık sık duş alın. Gerekirse soğuk kompresler de yapabilirsiniz. Terlemeye neden olan bir diğer faktör ise kalın ve polyester kumaşlardır. Bunlardan kaçının, bu kumaşlar cildinizin hava almasını engelleyerek terlemeye ve dolayısıyla isiliğe neden olabilir.

bebeklerde-isilik.jpg

Doğal isilik tedavisi ise deniz suyudur. Deniz suyu isilik tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak bu tedavinin bebeklerde uygulanabilmesi için tüm aşılarının tam olması gereklidir. Aksi halde çeşitli hastalıkların oluşumları söz konusu olabilir. 

İsilik tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise isilik kremleri ve ilaçlarıdır. Ancak bu ilaçlar mutlaka doktor onayında ve kontrolünde kullanılmalıdır. Özellikle bebeklerde meydana gelen isiliklerde öncelikle bir doktora başvurmalı ve onun onayında bir ilaç kullanmalısınız. 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

UYARI !

Bu makalede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1107
220
204
84
89
59
65
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.