İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?
03.12.201514:06

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir? En sık kimlerde görülür? İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi nedir? Günümüzde pek çok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından bir tanesi olan idrar yolu enfeksiyonu hakkında ayrıntılı bilgi bu içeriğimizde.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 09:04

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu genel olarak idrar yolundan mesaneye ulaşan bakterilerin yol açtığı enfeksiyondur. Enfeksiyonun mesane bölümde görülmesine sistit denilmektedir fakat bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu üriner sisteme bağlı olan böbrekleri ve üst idrar kanalını etkileyebilir. Enfesiyonun üst idrar kanalına ve böbreklere etki etmesi durumuna piyelonefrit adı verilmektedir. Alt idrar yolu enfeksiyonu yani sistit, üst idrar yolu enfeksiyonu piyelonefrite göre daha az risk taşımaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Genellikle kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu daha sonra tekrar etmektedir. Bu durum erkeklerde daha az görülmektedir. Bunun sebebi ise kadınlar idrarı mesaneden dışarı kanalın erkeklere göre daha kısa olmasından kaynaklanmaktadır. 

idrar-yolu-enfeksiyonu-hakkinda-bilinmeyenler-001.jpg


İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

 • Titreme
 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • İdrara çıkarken yanma
 • Birden bire başlayan kusma
 • İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi
 • İdrar miktarında değişim
 • Sık sık idrar çıkma
 • Ağır kokulu idrar
 • Pelvik ve Bel bölgelerinde ağrı
 • Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi
 • İdrar tam yapılmama hissi

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ilk olarak sık sık idrara çıkma ile başlamaktadır. Daha sonra idrara yaparken yanma yaşanmaktadır. İdrar yapıldığı halde tekrar yapılma hissi ve idrar tam yapılmama hissi oluşur. Genellikle karnın alt bölgesinde rahatsızlık hissi vardır. Bunlar şişlik ve baskı olarak görülür. İdrar kokusunda değişimler görülür. Genellikle kötü bir koku oluşur. Hatta idrarda bulanıklık ve kan dahi görülebilir. Bu durumlar hafif olarak görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun bu belirtileri hafif olarak görüldüğü için endişe yapılmamalıdır fakat doktora başvurulmalıdır. İdrar yolu enfekisyonunda görülen bazı belirtiler farklı durumlara neden olabilir. Bu yüzden kişide ateş, titreme, kusma, sırt ve bel bölgesinde ağrılar ise dikkate alınmalıdır.

idrar-yolu-enfeksiyonu-hakkinda-bilinmeyenler-004.jpg

Aynı zamanda 65 yaş üstü kişilerde görülen belirtiler içinde doktora başvurlmalıdır. Hamile ve çocuklarda görülen ağır belirtiler için zaman kaybetmeden doktora muayenesine alınmalıdır. Bunların yanı sıra bazı hastalıkları olan kişiler bu durumda hassasiyet göstermelidir. Böbrek hastaları, diyabet hastaları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler belirtileri dikkate alarak doktora başvurmalıdır. 

idrar-yolu-enfeksiyonu-hakkinda-bilinmeyenler-003.jpg


İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

 • Bakterileri 
 • Böbrek taşları
 • Kabızlık
 • Genital hijyen
 • Baskılanmış bağışıklık sistemi
 • Cinsel ilişki
 • Doğum kontrol yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonu birçok neden dolayı meydana gelmektedir. Genel olarak bakterilerden dolayı kaynaklanan idrar yolu enfeksiyonu birçok durumdan dolayı da ortaya çıkmaktadır. Bakterilerin idrar yolundan mesaneye ulaşması sebebiyle oluşmaktadır. Sürekli dışarıda farklı tuvaletler kullanılması bakteri riskini arttırmaktadır. İdrar yolu anormallikleri de enfeksiyona neden olmaktadır. Yani idrarın idrar yolunda birikmesi nedeniyle görülmektedir. Prostat ve böbrek taşları da idrar yolu enfeksiyonuna sebebiyet vermektedir. Bu durum idrar yolunun tıkanmasını olarak adlandırılır. Prostat büyümesi ve böbrek taşı idrar yolunu tıkamaktadırBu nedenle idrarın mesanede kalmasını sağlar bu durumda enfeksiyonun oluşum riskini artırmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Doğum kontrol amaçlı kullanılan bazı yöntemler idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini artırmaktadır. Genital hijyende önem taşımaktadır. Tuvalet sonrasında temizliğe dikkat edilmelidir. Aynı zamanda iç çamaşırları süreli değiştirilmelidir. Kadınlar regl döneminde ped kullanmaktadır. Bu pedler sıklıkla değiştirilmeye özen gösterilmelidir. Cinsel olarak aktif olan kadın ve erkeklerin enfeksiyon riski daha da artış göstermektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri


İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonunda ilk olarak kişinin hangi belirtileri gördüğü öğrenilmektedir. Daha sonra kişinin farklı bir rahatsızlığı olup olmadığı belirlenerek duruma göre tedavi uygulanmaktadır. Hastanın hastalık derecesine göre doktor tarafından bir tedavi başlatılmaktadır. Genel olarak tedavi antibiyotik tedavi olarak başlamaktadır. Antibiyotik tedavi, hastaların %80'inde iyileşme sağlamaktadır. Aynı zamanda ağrı kesiciler ve spazm çözücüler verilmektedir. Bu durumda kişilerin bol sıvı tüketmesi önerilmektedir. Üst idrar yolu enfesiyonlarında genellikle hasta hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. 

idrar-yolu-enfeksiyonu-hakkinda-bilinmeyenler-002.jpg

Önerilen İçerik;

 İdrarınızın Kötü Kokmasının 10 Büyük Nedeni!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.