Sistemik Mantar Enfeksiyonları Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
22.01.201617:44

Sistemik mantar enfeksiyonları teşhisi nasıl konur ve nasıl tedavi edilir? Hastalık ile ilgili bütün ayrıntıları, mantar hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 24.01.2019 10:36

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Nedir?

Sistemik mantar enfeksiyonları, deride yüzeysel olarak görülen ve bulaşıcı özelliğe sahip bir enfeksiyon çeşitidir. Çeşitli mantar türleri derin doku ve sistemik enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Mantarın bulunduğu ortama temas eden kişiler sıklıkla bu enfeksiyonlara kapılmaktadır. Akciğer enfeksiyonları, solunum havası ile alınmasıyla başlamaktadır. Akciğer enfeksiyonları ve deri altına yayılmış enfeksiyonları, organlara, dokulara, kemiğe hatta bazen de beyin içine yayılma potansiyeli kazandırmaktadır.  Bu tür sistemik mantar enfeksiyonları uzun süre fark edilmeyebilmektedir. Ancak uzun süre farkedilmeyen enfeksiyonlar ciddi sağlık sorunlarına hatta hayati tehlikeye yol açabilmektedir.

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Belirtileri


Sistemik Mantar Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir?

Sistemik mantar enfeksiyonları gene olarak bütün mantar hastalıkları çeşitleri ile hemen hemen aynı belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Deride kırmızılaşma
 • Soyulma
 • Kabarcıklar
 • Pullanma
 • Tırnaklarda şekil bozukluğu, kırılma
 • Gece terleme
 • Göğüs ağrısı
 • Kilo kaybı gibi belirtiler göstermektedir.

sistemik-mantar-.jpg


Sistemik Mantar Enfeksiyonları Nedenleri Nelerdir?

Sistemik mantar enfeksiyonlarının belirtilere neden olması aylar hatta yıllar alabilmektedir. Yavaş yavaş kötüleşerek vücudun her yerini sarabilen bu enfeksiyonlar lenf düğümlerinde büyümeye de neden olabilmektedir.  Bazı sistemik mantar enfeksiyonlarının oluşmasının altında akciğer hastalıkları ya da HIV / AIDS hastalıkları yatabilmektedir. Bunun dışında bağışıklık sistemleri yetkin olmayan kişilerde de bu tür rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Teşhisi


Sık Görülen Sistemik Enfeksiyonlar

Aspergilloz: Bu mantarlara toprakta, bitkilerde ve evdeki tozlarda rastlanmaktadır. Bazı durumlarda beyne ve kemiklere yayılabilmektedir.
Blastomikoz: Oluşumuna ormanlık alanlarda gibi nemli, organik içerikten zengin topraklarda bulunan Blastomyces dermatitidis'dir.
Koksidiomikoz: Oluşumuna etken olan durum kurak topraklarda bulunan Coccidioides immitis mantarıdır.
Kriptokokkozis: Cryptococcus neoformans veya nadiren toprakta bulunan ve kuş pisliklerine temasla bulaşan başka bir Cryptococcus türüyle oluşan bir enfeksiyondur. 
Histoplazmoz: Tipik olarak akciğerleri etkileyen Histoplasma capsulatum bu enfeksiyona neden olmaktadır.
Kandidiyaz: Normal floranın da bir bölümünü oluşturan ve dünya genelinde bulunan Candida türleridir.
Pneumocystis pneumonia: Oluşumuna etken eskiden Pneumocystis carinii olarak bilinen Pneumocystis jorveci'dir.

sik-gorulen-sistemik-enfeksiyonlar.jpg


Sistemik Mantar Enfeksiyonu Tedavi Yöntemleri

Sistemik mantar enfeksiyonlarına normal flora ve mantarlar neden olabilmektedir. Bu nedenle her mantar enfeksiyonu tam olarak tedavi edilemez ya da tedavi edilse de tekrar nüks edebilmektedir. Yüzeysel olarak geçirilen mantar enfeksiyonları deriye sürülen mantar ilaçları ile iyileşebilmektedir. Bu yüzeysel hastalıklar için ağızdan alınan mantar ilaçlarına gerek duyulmamaktadır. Ancak sistemik mantar enfeksiyonlarında ağızdan alınan ve bazen damar yoluyla verilen ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.  Kullanıcak ilaçlar doktorun muayenesi ve yaptığı testler sonucuna göre değişebilmektedir. Tedavi süresi de enfeksiyon tipi, yerleşimi ve süresine göre farklılık gösterebilir. Sistemik mantar enfeksiyonlarının iyileşmesi için birkaç yıl düzenli olarak tedavi gerekmektedir. Bazı durumlarda mantar kitlelerinin vücuttan çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır.

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Tedavi

Önerilen İçerik;
 Mantar Hastalıklarından Korunmanın Yolları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
8
5
13
19
5
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER