Bebeklerde En Sık Karşılaşılan Cilt Hastalıkları

Bebeklerde En Sık Karşılaşılan Cilt Hastalıkları
09.09.201518:18

Yetişkinlere göre oldukça hassas bir cilde sahip olan bebeklerde sıkça rastlanılan cilt sorunlarını sizin için derledik;

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 10:29

Bebek cildinin yetişkinlere oranla daha hassas ve ince bir yapıya sahip olması birçok cilt hastalıklarına karşı daha korumasız olmalarına neden oluyor. Hava koşulları, darbe ve yaralanmaların yanı sıra cilt hastalıklarına neden olan faktörlerden bir diğeri ise kullanılan krem ve benzeri ürünlerdir. Cilt üzerine uygulanacak krem ve merhemlerin öncelikle küçük bir alan üzerine uygulanması ve alerjinin olup olmadığı gözlemlenmelidir.

Oldukça hassas olan bebek ciltlerinin hastalıklardan korunması için hijyen oldukça önemlidir. gerek bebeğin bakımında kullanılan bezler gerekse bebeğin bakımını yapan kişinin el temizliği oldukça önemlidir. Bebeğe sık sık temasta bulunan annenin veya bakıcının sürekli olarak ellerini yıkaması ve hijyene önem vermesi olası cilt sorunlarını önlemektedir.

bebek

İSİLİK

Tıp dilinde “miliaria” olarak adlandırılan isilik, ter nedeniyle oluşan bir cilt hastalığıdır. Özellikle yaz aylarında görülen isilik, bebeklerin kat kat giydirilmesi sonucunda sıkça karşılaşılan bir sorundur. Ter nedeniyle gözeneklerin tıkanarak cildin havasız kalması ciltte isilik adı verilen kırmızımsı lekeler şeklinde kabarcıkların oluşmasıdır.

Ter haricinde isiliğe neden olan faktörlerden bir diğeri ise kullanılan kimyasal ürünlerdir. Islak mendil, şampuan, kremler ve sabunların durulanmayarak ciltte kalıntılarının kalması isilik nedenlerinin başında gelmektedir. Genellikle yüz, boyun ve belde görülen isilikten korunmak için bebeğinize bol giysiler giydirmeniz ve sıcak havalarda kat kat giydirmekten kaçınmanız oldukça etkili olacaktır. Aynı zamanda bebeğinize sık sık duş aldırmak ve serin ortamlarda bulundurmak isilik tedavisinde oldukça önemlidir.

 

bebek

 

PİŞİK

Bebeklerde en sık görülen cilt problemlerinden biri olan pişik, yetişkinlerde de sıkça rastlanılan bir cilt sorunudur. Genellikle kasık bölgesinde meydana gelen ve dışkıda bulunan bakterilerin neden olduğu bir cilt tahrişidir. Sıcak havalarda görülme sıklığı artan pişik, idrar ve dışkıdaki bakterilerin yanı sıra fazla kilolar nedeniyle cildin birbirine sürtmesi sonucunda da oluşmaktadır.

Genellikle yaz aylarında rastlanılan pişik sorununu önlemek adına kalın giyselerden kaçınılmalı ve hijyene önem verilmelidir. Bebeğin sık sık bezi değiştirilmeli ve bez bölgesi her seferinde su ve tahriş etmeyen sabunlar ile iyice yıkanmalıdır. Bebek cildine uygun olan pudra ve pişik önleyici kremler kullanılmalıdır.

bebek

EGZAMA

Yetişkinlerde görmeye alışık olduğumuz egzema, bebeklerde de sık rastlanılan cilt hastalıklarındandır. Vücudun birçok yerinde oluşmaya müsait olan egzema, genellikle alın, yanak ve eklem bölgelerinde görülmektedir. Egzemaya neden olan başlıca faktör  cilt kuruluğudur.

Egzema tedavisinde en önemli unsur cildin nemli kalmasıdır. Sürekli olarak cildi nemlendirmek tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Kaşıntılı bir hastalık olan egzema, kaşıntının etkisiyle daha çok tahrişe neden olmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun tırnaklarını kesmeli ve sürekli olarak kaşımasına engel olmalısınız.

Egzema tedavisinde öncelikle doktora başvurmalı ve doktor onayı ile bir tedavi yöntemi uygulamalısınız. Doktor kontrolü sonrasında egzemaya neden olan unsurlar ortadan kaldırılmalı ve ciltle teması kesilmelidir. Bazı gıdalar, evcil hayvanlar, toz ve kimyasal ürünler egzemaya neden olan diğer faktörlerdir.

bebek

 

KONAK

Bebek ve çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir diğeri ise konak oluşumudur. Saç derisinin sarı veya beyaz renkte kabuklanması konak olarak adlandırılmaktadır. Saç derisinde biriken fazla yağlar konak oluşumuna neden olmaktadır.

Kalıcı ve ciddi bir rahatsızlık olmayan konağı bebeklere uygun olan şampuan veya yulaf özlü yağları ile saç derisine masaj yaparak en aza indirebilirsiniz. Bebeklere özel şampuan ve yağların yanı sıra zeytinyağı ile saç derisine masaj yapmak derinin yumuşamasını ve konakların atılmasını sağlar. Masajın yanı sıra yumuşak kıllara sahip olan fırçalarla yavaş yavaş tarayabilirsiniz. Ancak cildin hassasiyetinden dolayı oldukça dikkatli davranmalısınız. Bebeklere özel taraklar eczanelerden temin edilebilir.

bebek

 

CİLT KURULUĞU

Genel bir cilt sorunu olan cilt kuruluğu, bebeklerde de sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ve çocuklarda daha az yağ salgısı üretilmesi nedeniyle cil kuruluğu görülmektedir. Birçok cilt hastalığına neden olan cilt kuruluğunda cildi nemli tutmak oldukça önemlidir. Banyo sonrasında bebek cildine uygun olan yağ ve kremleri kullanmanız önerilmektedir.

Cilt kuruluğunu önlemek adına özellikle %100 pamuklu kıyafetler tercih edilmeli ve bebek kıyafetlerinde kullanılan deterjanların iyice durulanmış olmasına özen göstermelisiniz. Kullanılan deterjanların bebek kıyafetlerine uygun hassasiyette olması cilt kuruluğunun önlemesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
111
3
1
1
1
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.