Pes Ekinovarus (Doğuştan Çarpık Ayak) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Pes Ekinovarus (Doğuştan Çarpık Ayak) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
02.04.201616:38

Doğuştan çarpık ayak olarak tanımlanan pes ekinovarus nadir görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Pes ekinovarus yani doğuştan çarpık ayak hastalığı hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 13:02

Günümüzde nadiren görülen sağlık sorunları arasında yer alan Pes Ekinovarus, doğuştan çarpık ayak olarak da bilinmektedir. İnsanların pek bilimeyen bu hastalık hakkında akıllarına gelen sorular ise şöyle; Pes ekinovarus nedir? Doğuştan çarpık ayak hastalığı nedir? Pes ekinovarus neden olur? Doğuştan çarpık ayak neden olur? Pes ekinovarus belirtileri nelerdir? Doğuştan çarpık ayak hastalığının belirtileri nelerdir? Pes ekinovarus tedavisi nasıl olur? Doğuştan çarpık ayak tedavisi nedir? Pes ekinovarus ameliyatı nasıl olur? Doğuştan çarpık ayak hastalığının ameliyatı nasıl olur? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.


Pes Ekinovarus (Doğuştan Çarpık Ayak) Nedir?

Pes ekinovarus, en sık görülen doğumsal hastalıklardan biridir. Çocuklarda sıkça görülen bu ortopedik rahatsızlık doğumdan hemen sonra fark edilebileceği gibi 16. haftadan sonra detaylı ultrasonografi taraması ile tanı konulabilir. Her bin canlı doğumun ortalama 1 veya 2’sinde görülür. Latince “konjenital pes equinovarus” olarak adlandırılan pes ekinovarus, çarpık ayak defarmasyonu olarak tanımlanmaktadır. Dünya’da her yıl yaklaşık olarak 150.000-200.000 bebekte görülen pes ekinovarus, ayakta içe doğru çarpıklık durumudur. Pes ekinovarus hastalığında ayağın ön tarafında içe doğru dönme, topukta yumuşama ve ayağın orta kısmından içe doğru sapma meydana gelir.

pes-ekinovarus--001.jpg

Genetik faktörlerin etkili rol oynadığı pes ekinovarus, tek taraflı görülebileceği gibi çift taraflı olarak da görülebilir. Ancak her 3 vakadan 1’i çift taraflıdır. Çarpık ayak vakası kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarında daha sık görülür. Yapılan araştırmalarda 3 vakadan 2’sinin erkek olduğu belirtilmektedir. Tek taraflı görülen pes ekinovarus vakalarında deformasyon olan ayak diğerine göre daha küçük olmakla birlikte aynı taraftaki baldır daha incedir.

pes-ekinovarus--hastaligi-001.jpg

Ayak kemikleri ayağın şekline göre uyum göstererek deforme olmuştur. Buna bağlı olarak ayağın iç, arka ve taban kısımlarındaki bağlar, kirişler ve kapsüllerde kısalma ile birlikte sertleşme görülür. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda kemiklerdeki şekil bozukluğu zaman içinde artar. Özellikle aşık kemiği (Talus) üzerinde ciddi bir deformasyon söz konusudur. Ayağı dışa çeviren kaslarda güçsüzlük gözlemlenirken ayağı besleyen damarlarda çeşitli sorunlar görülür.

dogustan-carpik-ayak.jpg


Pes Ekinovarus (Doğuştan Çarpık Ayak) Neden Olur?

Pes ekinovarus olarak adlandırılan gelişimsel (doğuştan) çarpık ayak sendromunun kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte hastalığın oluşumunda genetik faktörlerin etkili olabileceği belirtilmektedir. Genetik etkenlerin yanı sıra bebeğin anne karnındayken kasların tam çalışmamasının da pes ekinovarus hastalığının oluşumunu tetikleyebileği düşünülmektedir.

pes-ekinovarus--nedenleri.jpg

Hastalığın nedeni henüz kesin olarak belirlenmemiş olsa da uzmanlar genetik ve çevresel faktörlerin etkili olabileceğini ifade etmektedir. Aile çarpık ayak sorunu olması durumunda bebekte görülme riski iki katına çıkar. Hamilelik döneminde röntgen ışınlarına maruz kalmak, hamileliğin ilk 3 ayında ilaç kullanmak ve bebeğin anne karnında sıkışması gibi durumlar sonucunda pes ekinovarus hastalığı gelişebilir.

hamilelikte-olusan-sikintilar.Jpeg


Pes Ekinovarus (Doğuştan Çarpık Ayak) Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda çarpık ayak vakaları tek taraflı veya çift taraflı olarak görülebilir. Tek taraflı pes ekinovarus vakalarında deformasyon olan ayak diğerine göre daha küçüktür. Ayrıca deforme olan taraftaki baldır daha incedir. Hastalığın şiddetiyle doğru orantılı olarak topuk üstünde ve ayak tabanının iç kısmında oluk şeklinde çizgiler görülür.

Pes ekinovarus vakalarında ayak bir tarafa doğru dönüktür. Genellikle parmaklar ve ayak bileği içe doğru bakar. Pes ekinovarus hastalığında herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda çocuğun yürümesi ve hatta ayakta durması dahi zorlaşır.

carpik-bacak-.JPG


Pes Ekinovarus (Doğuştan Çarpık Ayak) Tedavisi

Pes ekinovarus tedavisine doğumdan hemen sonra başlanır. Yaklaşık 6-12 hafta süren tedavi ile ayağın normal haline geri dönmesi sağlanır. Çocuğun ayağı normal haline geri döndükten sonra bu durumun devamlılığını sağlamak amacıyla alçı tedavisine başlanır. Düzeltme işlemi ise arttırılarak her hafta tekrarlanır.

Ayak ve ayaklar tamamen düzeldikten sonra bebek yürümeye başlayana kadar özel ayakkabı kullanılması önerilir. Bu sayede düzelmenin devamlılığı sağlanır. Çocuk tedaviden sonra 7 yaşına kadar doktor takibinde tutulmalıdır. Çocuk 3 veya 7 yaşına gelene kadar kaslarının ve ayağının eski haline dönmesi sağlanır.

pes-ekinovarus--alci-tedavisi.jpg


Pes Ekinovarus (Doğuştan Çarpık Ayak) Ameliyatı

Düzeltme ve alçılama tedavisinin etkili olmadığı durumlarda cerrahi müdahele uygulanabilir.  Pes ekinovarus ameliyatı genellikle tedaviye geç başlanması durumunda gerçeleştirilir. Pes ekinovarus ameliyatı 3-12 ay aralığında da yapılabilmektedir.

Pes ekinovarus ile tek seansta ayaktaki kemik, bağ ve doku bozuklukları düzeltilir. Ancak ameliyat sonrasında 6-8 hafta boyunca alçı uygulanır. Alçı uygulaması sonrasında ise hastanın özel ayakkabı giymesi gerekmektedir. Ayrıca hastanın özel steenback ortezi kullanımı 3 ay süresince tam gün ve 3 yıl boyunca geceleri devam etmelidir.

pes-ekinovarus--ayakkabisi.jpg

Önerilen İçerik; ► Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
114
2
3
12
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.