Ayak Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Ayak Uyuşması Nedenleri Nelerdir?
17.09.201513:42

Birçok hastalığın veya sorunun belirtisi olarak ortaya çıkan ayak uyuşması hakkında bazı araştırmalar yaptık ve konu olarak ele aldık. Günlük hayatta yaşanacak sağlık sorunları arasında yer alan ayak uyuşması hakkında her şey bu içeriğimizde.

Haber güncelleme tarihi 19.02.2019 14:24

Ayak Uyuşması Nedir?

Genellikle vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelen sorunun belirtisi ortaya çıkan ayak uyuşmaları, tek ayağınızda meydana gelebileceği gibi iki ayağınızda da meydana gelebilir. Ayağınıza kan dolaşımında meydana gelen sorun nedeniyle ayağa kan gitmemesi veya sinirlerin hasar görmesi sonucunda ayak uyuşmaları görülmektedir.

Karıncalaşma, hissislik, iğne batması ve yanma gibi belirtilerle kendini göstererek ayak uyuşması, uzun süre devam ediyor ve çok sık meydana geliyorsa bir an önce bir uzmana başvurmalısınız. Ayak uyuşması sorunu için iç hastalıkları ve nöroloji doktoruna başvurmanız önerilmektedir.

Ayak uyuşmalarını önlemek adına uzun süreli ayakta kalmaktan kaçınmalı ve ayakların üzerine uzun süreli oturulmamalıdır. Aksi halde bacaklardaki kan dolaşımının azalmasına neden olarak beraberinde ayak uyuşmalarını getirmektedir. Uzun süreli olarak ayak uyuşmasından şikayetçi olan kişiler dar ayakkabı giymekten kaçınmalı ve uzun süre ayakta kalmamalılardır. Aksi halde ayak uyuşmalarını tetikleyen ve ayağın yapısına zarar veren bu durum yürümek ve araba sürmek gibi eylemlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırmaktadır.

ayak-uyusmasi-belirtileri.jpg


Ayak Uyuşmasına Neden Olan Faktörler

Gerek kişinin hatalı hareket ve pozisyonları gerekse bazı hastalıkların belirtisi olarak meydana gelen ayak uyuşmaları duruş bozukluğu, yanlış ayakkabı kullanımı, sinir sıkışması, sinir hasarı ve beyinde meydana gelen sorunlarından dolayı kaynaklanabilir. Ayak uyuşmalarına neden olan faktörlerden bir diğeri ise enfeksiyonlar ve travmalar sonucunda da meydana gelebilir. Ayak uyuşmalarının çoğunluğu tehdit eden hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkmasa da tümör ve inme sonucunda ayak uyuşmaları meydana gelebilir.

ayak uyuşması


1. Duruş Bozukluğu ve Yanlış Ayakkabı Seçimi

Genellikle kısa süreli olup kendiliğinden düzelen ayak uyuşmaları duruş bozukluğu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyen oturuş ve pozisyonlar ayak uyuşmasına neden olan başlıca faktörlerdendir. Bacakların üzerine oturulması veya otururken ayakların sıkıştırılması kan dolaşımının yavaşlamasına veya durmasına neden olarak ayak uyuşmalarını tetiklemektedir. Duruş bozukluğuna neden olmakla birlikte ayak uyuşmalarına neden olduğu bilinen yanlış ayakkabı seçimleri aynı zamanda ayağın genel yapısına da zarar vermektedir. Bu nedenle ayak uyuşmalarından şikayetçi olan kişilerin yüksek topuklu ve dar ayakkabı giymekten kaçınmaları önerilmektedir. Yanlış ayakkabı seçimlerinde ayak tabanına uygulanan baskı nedeniyle kısa veya uzun süreli uyuşmalar meydana gelebilir.

Yanlış Ayakkabı Seçimi


2. Beyin Hastalıkları

Ayak uyuşmasına neden olan faktörler arasında beyinde meydana gelen sorunlar ve çeşitli beyin hastalıkları gelmektedir. Sinir sistemini doğrudan etkileyen sorunlar beynin sinyal iletimini etkileyerek ayak uyuşmalarına neden olmaktadır. Buna örnek olarak migren, inme ve tümör gibi beyinde meydana gelen rahatsızlıklar sayılabilir.

Ayak uyuşmalarına neden olan bir diğer rahatsızlık ise MS’tir. MS (Multiple Skleroz) hastalığının ilk belirtilerinden olan uyuşmalar ayaklarda meydana gelebilir. Sinir sistemini doğrudan etkileyen bir hastalık olan MS, ayak uyuşmalarına neden olan başlıca hastalıklardandır.

bacak-ve-ayaklarda-kan-dolasimi-.png


3. Kan Dolaşımı ve Sinir Sıkışması

Kalp ve damar sağlığı konusunda problem yaşayan ve kan dolaşımının normalden yavaş olduğu gözlemlenen kişilerde ayak uyuşmalarına sıkça rastlanılmaktadır. Bu tip ayak uyuşmalarında öncelikle kan dolaşımının tedavi edilmesi gerekmektedir. Kan dolaşımının düzelmesi ile birlikte ayak uyuşmalarında da düzelme gözlemlenecektir.

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen sinir sıkışmaları ayak uyuşmalarına neden olan faktörlerdendir. Yanlış ayakkabı seçiminde olduğu gibi ayağın bir bölümünde meydana gelen baskı, ayağın uyuşmasına neden olan başlıca nedenlerdendir. Genellikle çarpma, burkulma ve yaralanmalara bağlı olarak meydana gelen sinir sıkışması geçici ayak uyuşması nedenlerindendir.

ayak-burkulmasi-.jpg

Çarpma ve yaralanmaların yanı sıra bacakların üzerine oturulması da ayak uyuşmasına neden olmaktadır. Sinir sıkışması nedeniyle kişi ayağının üzerine bastığında batma ve yanma gibi durumlarla karşılaşır. Ayaktaki baskının azalması ve sinir fonksiyonlarının normale dönmesiyle birlikte uyuşma ortadan kalkar.

Sinir sıkışmasına neden olan bir diğer unsur ise omurgada bulunan fıtıktır. Omurgada bulunan fıtığın yanı sıra omirilik daralması da sinir sıkışmasına neden olarak bacak ve ayaklarda uyuşmalara neden olmaktadır.

Sinir Sıkışması


4. B12 Eksikliği

Ayak uyuşmalarının nedenlerinden bir diğeri ise B12 eksikliğidir. Halsizlik, kas ağrıları ve uyuşmalara neden olan B12 eksikliği, özellikle el ve ayak uyuşmalarında önemli bir rol oynamaktadır. El ve ayak uyuşmalarının büyük çoğunluğu  B12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yapılan tahlil ve tetkiklerde B12 oranın düşük çıkması durumunda doktor onayı alarak B12 takviyesi alabilir veya B12 bakımından zengin besinlerle beslenebilirsiniz.

b12 vitamini

Önerilen İçerik; ► Ayak Bakımı Nedir & Püf Noktaları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
14
13
22
12
9
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.