Çukur Ayak (Pes Kavus) Nedir ve Neden Olur?

Çukur Ayak (Pes Kavus) Nedir ve Neden Olur?
13.04.201615:24

Düz tabanlığın tam tersi olan çukur ayak hakkında tüm bilinmesi gerekenler haberimizde. Çukur ayak nedir? Çukur ayak neden olur ve tedavisi nasıl yapılır? İşte, çukur ayak ile ilgili detaylar...

Haber güncelleme tarihi 16.01.2019 11:15

Çukur Ayak (Pes Kavus) Nedir?

Tıp dilinde “pes kavus” olarak adlandırılan çukur ayak, ayak kavisinin normalden fazla olması durumudur. Nörolojik hastalıklar sonucunda meydana gelen çukur ayak deformitesi, aynı zamanda travma sonucunda da ortaya çıkabilir. Travma sonrası yanlış kaynama başlıca örneklerdendir. Çukur taban problemi genetik olarak meydana gelebilir.

cukur-taban.jpg

Ayak tabanındaki kavis, yaylanmanın gerçekleşmesinde oldukça önemlidir. Ayak tabanında “tibialis posterior tendon” olarak adlandırılan bir tendon mevcuttur. Bu tendonun çalışmaması durumunda düz tabanlık meydana gelirken, bu tendonun veya aşil tendonun aşırı gergin olması durumunda da pes kavus olarak adlandırılan çukur ayak vakası gelişir. Ayak içindeki parmaklarla topuk arasında bir çukur vardır. Ayak kavisini oluşturan bu çukur, “longitudinal ark” olarak adlandırılmaktadır. Normal bir ayakta ayak içi çukuru 1,5 cm yüksekliğine sahipken, çukur ayak vakalarında bu yükseklik daha fazladır. Ayak kavisinin gereğinden fazla yüksek olması durumunda kişiler ayağın dış tabanına basarak yürürler. Bu nedenle ayağın dış tabanında nasırlaşma ve sertleşme meydana gelebilir.

ayak-tabani-anatomisi.jpg


Çukur Ayak (Pes Kavus) Neden Olur?

Çukur ayak, genellikle nörolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi genetik ve fizyolojik nedenler sonucunda da ortaya çıkabilir. Çukur ayak vakalarının %70’inde nörolojik nedenlere rastlanılırken; %30’unda fizyolojik nedenlere rastlanılır. Bu nedenle çukur ayak vakaları hem nöroloji uzmanı hem de ortopedi uzmanı tarafından ayrı ayrı incelenmelidir. Çukur ayak deformitesi, birçok nörolojik hastalığın sonucunda görülebilir. Poliomyelit (çocuk felci), serebral palsi (beyin felci) ve Charcot-Marie-Tooth hatsalığı (CMT) gibi bazı nörolojik hastalıklara bağlı olarak çukur ayak problemi meydana gelebilir. Ancak çukur ayak vakasının yapısal veya genetik etkenler sonucunda oluşabileceği de ifade edilmektedir.

cukur-ayak-nedenleri.jpg

Çukur ayak, nörolojik nedenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi sinirsel etkenler sonucunda da meydana gelebilir. Sinirsel etkenlerden kastımız uzuvları besleyen sinirlerdir. Uzuvları yani parmakları besleyen sinirlerin hasara uğraması veya çeşitli nedenlerden dolayı olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda çukur ayak meydana gelebilir.

cukur-ayak-(pes-kavus).jpg


Çukur Ayak (Pes Kavus) Belirtileri Nelerdir?

Çocukluktan itibaren gelişimsel olarak ortaya çıkan vakalar genellikle nörolojik kökenli olmaktadır. Bu tip vakalarda belirtiler çocukluk döneminde görülmeye başlar ve çocuklarda yürüme zorluğu ile birlikte sık sık düşme gibi problemler görülür. Ancak çukur ayak belirtileri çocukluk dönemi itibarıyla görülmeye başlansa da genellikle ergenlik döneminde fark edilir.

cocuklarda-cukur-ayak.jpg

Çukur ayak problemi bulunan çocukların büyümesiyle birlikte taban çukurluğu daha belirgin hale gelir. Ayak kavisi arttıkça topukta içe dönme ve parmaklarda pençeleşme gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu tip belirtiler hastalığın ilerlemesiyle doğru orantılı olarak ortaya çıkar. Çukur ayak vakalarında kişi yürürken ayağın çukurluğu farkedilmez. Ancak ayak havada iken ayak kavisi daha belirgin hale gelir. Hastaların bazılarında dize kadar yayılabilen ağrı, topuklarda sızı, nasırlaşma, çabuk yorulma ve çekiç parmak gibi belirtiler gözlemlenir. 

cukur-ayak-belirtileri.jpg


Çukur Ayak (Pes Kavus) Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

Çukur ayak teşhisi fizik muayene ve radyografik tetkikler sonucunda kolayca konulabilir. Ancak fizik muayene sonrasında çukur ayak teşhisi konulduktan sonra altta yatan nedenin belirlenmesi için mutlaka EMG (elektromiyografi) testi, MR (manyetik rezonans) görüntüleme ve kan tahlilleri gibi tetkikler de istenir. Ancak çukur ayak vakaları nörolojik hastalıkların sonucunda oluşabileceğinden hasta, iyi bir nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

cukur-ayak-bulgulari.jpg

Çukur ayak tedavisinden önce probleme neden olan faktörler belirlenir. Hastalığa neden olan bu unsurlar göz önünde bulundurularak en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Öncelikle çukur ayak problemine neden olan hastalık veya hastalıklar tedavi edilir. Sinirsel bir hastalığa bağlı olarak gelişen vakalarda ise cerrahi müdahale uygulanır. Cerrahi müdahale ile kemiklerin kesilerek yerine konması ve tendon transferi yapılabilir.

cukur-ayak-tedavisi.jpg

Her hastalıkta olduğu gibi çukur taban probleminde de erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Erken evrede farkedilen çukur ayak vakalarında kemik ameliyatı veya tendon nakli ile iyileşme sağlanabilir. Çukur ayak tedavisinde dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise ayakkabı seçimidir. Hastalar mutlaka ortopedi uzmanının tavsiye ettiği ayakkabıları kullanmalılardır. 

Önerilen İçerik;
 Düz Tabanlık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
183
169
20
248
20
14
45
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.