Ayaklarımız Neden Sürekli Üşür?

Ayaklarımız Neden Sürekli Üşür?
18.09.201510:40

Kışın havaların soğumasıyla birlikte ayak üşümeleri normal karşılanırken yaz kış devam eden ayak üşümeleri altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Haber güncelleme tarihi 23.11.2020 19:15

Ayaklar Neden Üşür?

ayaklarimiz-neden-surekli-usur.jpg

Soğuyan havalar ile birlikte öncelikle ellerimizde ve ayaklarımızda üşüme hissederiz. Ancak soğuk havaların yanı sıra uzun süreli devam eden bu üşümeler, başta oldukça önemsiz ve basit bir sorun gibi gözükse de çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Havaların soğumasıyla birlikte en çok üşüyen bölgelerin eller ve ayaklar olması kan dolaşımıyla alakalıdır. Ancak sıcak havalarda da el ve ayak üşümeleri devam ediyorsa bu durum altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. El, ayak ve burun üşümelerinin nedeni kanın öncelikli olarak diğer önemli organlara ulaşmasıdır. Hayati önem taşıyan organlara daha önce kan gitmesi el ve ayaklarda kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Eğer ayaklarınız yaz kış sürekli olarak üşüyorsa bir uzmana başvurmanızı ve gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmanızı öneririz. Uzun süreli ve hemen hemen her dönemde devam eden ayak üşümeleri dolaşım sorunları, kansızlık ve tiroid hastalığı belirtisi olarak meydana gelebilir.


Ayak Üşümesinin Nedenleri

ayaklarimiz-neden-surekli-usur-001.jpg

Yukarıda belirttiğimiz üzere ayak üşümelerinin başlıca nedeni dolaşım bozukluğudur. Ancak kış döneminde ve soğuk havalarda el ve ayakların üşümesi normal olarak kabul edilir. Vücudun ısı dengesini sağlayabilmesi için kan pompalaması gereklidir. El ve ayaklara kan gitmesi daha uzun sürdüğünden üşüme meydana gelir.


1. Kan Dolaşımı Bozukluğu

ayaklarimiz-neden-surekli-usur-002.jpg

El ve ayak üşümelerinin başlıca nedenlerinden biri kan dolaşımı bozukluğudur. El ve ayaklara yeteri miktarda kan taşınmaması nedeniyle üşüme meydana gelir. Vücut ısı dengesini korumak ve dengelemek adına kan ponpalar ve öncelikle önemli olan organlara iletir. El ve ayakların bu organlara uzak olması daha geç kan taşınmasına neden olur. Kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyen etkenlerin balında hareketsizlik gelmektedir. Masa başı çalışanların birçoğunda görülen bir sorun olan kan dolaşımı bozukluğunu önlemek için gün içerisinde kısa molalar vermeli ve kısa da olsa yürüyüşler yapmalısınız. Önemsenmeyen ve tedavi edilmeyen kan dolaşımı bozukluğu çeşitli hastalıklara neden olabilir. Kan dolaşımı bozukluğunun neden olduğu hastalıkların başında kan pıhtılaşması, kalp rahatsızlıkları ve çeşitli damar hastalıkları sayılabilir.► El ve ayak üşümesine ne iyi gelir? içeriğimizi ziyaret ederek çözüm yolları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.


2. Kansızlık (Anemi)

ayaklarimiz-neden-surekli-usur-003.jpg

Üşümenin başlıca nedenlerinden bir diğeri ise kansızlıktır. Yetersiz kan vücudun ısı dengesini sağlayamamakla birlikte üşümeye neden olmaktadır. Kadınlarda görülme olasılığı daha yüksek olan kansızlık aynı zamanda birçok hastalığı da tetikleyebilir. Tiroid hormonunu doğrudan etkileyen kansızlık, demir eksikliğine neden olarak tiroid hormonunun yapımını etkilemektedir. Buna bağlı olarak olumsuz yönde etkilenen metabolizma, vücut sıcaklığını da etkilemektedir.


3. Tiroid Hastalığı

ayaklarimiz-neden-surekli-usur-004.jpg

Tiroid bezinin yetersiz çalışması el ve ayak üşümelerinde etkili bir rol oynamaktadır. Kansızlık nedeniyle meydana gelen demir eksikliği tiroid hormonlarının üretimini etkileyerek dolaylı yoldan vücut ısısını olumsuz yönde etkilemektedir. Tiroid hormonunun az üretilmesi metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak vücut ısısını dengeleyememektedir. Hipotiroidi olarak adlandırılan yetersiz tiroid üretimini söz konusu ise doktor kontrolünde yapılacak tetkik ve tahlillerin sonucunda belirlenen bir tedavi yöntemi ile bu sorununun önüne geçebilirsiniz.


4. B12 Eksikliği

ayaklarimiz-neden-surekli-usur-005.jpg

Üşümelerin başlıca nedenlerinden biri ise B12 vitamini eksikliğidir. B12 eksikliği nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin yetersiz üretimi sonucunda “pernisiyöz anemi” adı verilen kansızlık türü meydana gelmektedir. Kansızlık, halsizlik, denge kaybı, uyuşma, baş dönmesi, nefes darlığı, el ve ayaklarda üşüme gibi sorunlara neden olan B12 eksikliği, vitaminsizlik, sağlıksız beslenme ve sindirim sistemi hastalıklarından dolayı meydana gelebilir.


5. Stres

ayaklarimiz-neden-surekli-usur-006.jpg

Birçok hastalık ve sorunu tetikleyen başlıca unsurlardan olan stres, vücut dengesini olumsuz yönde etkileyerek birçok problemi beraberinde getirmektedir. Stres nedeniyle solunum dengesinin olumsuz yönde etkilenmesi uzun ve derim solunum yapılmasına neden olmaktadır. Uzun ve derin solunum yapılması kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek  el ve ayaklarda üşümeye neden olmaktadır. Üzüntü ve stres yaşayan kişilerde aniden bir titreme ve üşüme meydana geldiği söylenebilir.


6. Diyabet ve Yüksek Tansiyon

ayaklarimiz-neden-surekli-usur-007.jpg

Kalp ve damar sağlığını doğrudan etkileyen hastalıklardan olan diyabet ve yüksek tansiyon, kan damarlarında hasara neden olmaktadır. Kan damarlarının hasar görmesi sonucunda kan dolaşımı olumsuz yönde etkilenerek ellerde ve ayaklarda üşümelere neden olur.

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
219
78
789
174
172
232
1024
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.