Nazar Duası Okunuşu, Anlamlı ve Arapça Yazılışı

Nazar Duası Okunuşu, Anlamlı ve Arapça Yazılışı
15.09.201813:50

Nazar Duası, insanların sıkıntılardan kurtulmak için okuduğu dualardır. Peki, nazardan korunmak için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed 'in (S.A.V) belirttiği dualar hangileridir? İşte, güçlü, etkili ve kısa nazar duaları...

Haber güncelleme tarihi 26.02.2021 10:45

Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazar duaları, Peygamber Efendimiz tarafından göze gelmekten kurtulmak ve göz değmesine karşı ondan korunmak amacıyla okuduğu dualarladır. Ebû Said el-Hudrî (r.a.), Peygamber Efendimiz’in Nazar duası konusundaki yaklaşımı hakkında ““Resulullah (a.s.m.) ‘Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım.’ gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah’a iltica ederdi. Sonra Muavvizetân (Felâk ve Nâs Sûreleri) inince bu sûrelere devam etti” ifadelerini kullanmıştır.

Sıkıntı ve Nazara Karşı Okunacak Dualar?

Nazara gelen insanların yapmaları gereken şey; kesinlikle dua okumaktadır. Nazar duası okuyan insanların başa bir şey yapmalarına gerek yoktur. Daha önce de söylediğimiz gibi nazar boncuğu vb. şeyler nazarı geçiren ya da nazardan koruyan şeyler değildir.

Hangi dualara Nazara karşı okunmalıdır? Nazar duası hangi durumlarda okunur ve okunan nazar duası(ları) hangileridir? İşte, hem başka insanlara hem de kendine nazar duası okumak için en güçlü ve kısa nazar duası okunuş ve anlamları...

Nazara Karşı Okunması Gereken Ayetler ve Dualar

  1. Kelam Suresi 51. ve 52. Ayet
  2. Felak Suresi
  3. Nas Suresi
  4. Ayetel Kürsi
  5. İhlas Suresi

1. Kelam Suresi 51. & 52. Ayetleri Arapça ve Türkçe Meali

nazardan-korunmak-icin-okunan-dualar.jpg

Kelam Suresi, nazara ve göz değmelerine gelen insanların okuması gereken surelerden bir tanesidir. Alimler nazar değmelerine karşı Kalem suresinin 51 52. ayetlerini okumuşlar ve okunmasını tavsiye etmişlerdir. Kalem suresinin 51 52. ayetleri olan şu ayetleri okurdu.

Kelam Suresi 51. Ayet Arapça Meali:  "Bismillahirrahmanirrahim Ve in yekadullezine keferu le yuzlikuneke bi ebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulune innehu le mecnun mecnunun".

Kelam Suresi 51. Ayet Türkçe Meali: “Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla. Ve inkar edenler, zikri Kur'an-ı Kerim-i işittikleri zaman gerçekten seni neredeyse gözleri ile devirirler. Ve; Muhakkak ki o, gerçekten mecnundur derler.”

Kalem Suresi 52 Ayetinin Arapça Meali; "Bismillahirrahmanirrahim Ve ma hüve illa zikrun lil alemin alemine.”

Kalem Suresi 52 Ayetinin Türkçe Meali; "Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla Ve O Kur'an-ı Kerim, alemlere zikirden ve öğütten başka bir şey değildir.”


2. Felak Suresi

nazardan-korunmak-icin-okunan-dualar-001.jpg

Nazara karşı okunan dualar arasında yer alan Felak Suresi’nin Arapça ve Türkçe meali şöyledir;

Felak Suresi Arapça yazılışı;

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ ﴿١﴾ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ ﴿٢﴾ وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ ﴿٣﴾ وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ ﴿٤﴾ وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ ﴿٥

Felak Suresi Türkçe Okunuşu;

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Gul e’ûzu bi-Rabbi’l-felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğâsikın izâ vekab. Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Suresi’nin Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

De ki: ben, karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe sığınırım, Yarattığı şeylerin şerrinden, Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, Düğümlere üfleyenlerin şerrinden, Ve hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden. (Allah’a sığınırım).


 3. Nas Suresi

nazardan-korunmak-icin-okunan-dualar-002.jpg

Nazara karşı okunan dualar arasında yer alan Nas Suresi’nin Arapça ve Türkçe meali şöyledir;

Nas Suresi Arapça yazılışı;

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِۙ ﴿١﴾ مَلِكِ النَّاسِۙ ﴿٢﴾ اِلٰهِ النَّاسِۙ ﴿٣﴾ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِۙ ﴿٤﴾ اَلَّذ۪ي يُوَسْوِسُ ف۪ي صُدُورِ النَّاسِۙ ﴿٥﴾ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ ﴿٦

Nas Suresi Türkçe Okunuşu;

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.1- Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs. 2- Meliki’n-nâs.3- İlâhi’n-nâs. Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.

Nas Suresi Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. De ki: İnsanların Rabbine sığınırım. İnsanların malikine, İnsanların (gerçek) ilahına; İnsanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine (kötü düşünce, şüphe) vesvese verir. Gerek cin, gerekse insanlardan (olan vesvesecilerin şerrinden Allah’a sığınırım.)


 4. Ayetel Kursi

nazardan-korunmak-icin-okunan-dualar-003.jpg

Nazara karşı okunan dualar arasında yer alan Ayetel Kursi Duası hakkında daha detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz. İşte, Ayetel Kursi Arapça ve Türkçe meali şöyledir;

Ayetel Kursi Arapça Yazılışı;

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ayetel Kursi Türkçe Okunuşu;

“Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayetel Kursi Türkçe Anlamı;

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.


5. İhlas Suresi

nazardan-korunmak-icin-okunan-dualar-004.jpg

Nazar duası olarak da bilinen İhlas Suresi’nin Arapça ve Türkçe meali şöyledir;

İhlas Suresi Arapça yazılışı;

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

قُلْ هُوَ اللّٰهُ اَحَدٌۚ ﴿١﴾ اَللّٰهُ الصَّمَدُۚ ﴿٢﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْۙ ﴿٣﴾ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً اَحَدٌ ﴿٤

İhlas Suresi Arapça Okunuşu;

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. “Gul huvallâhu ehad. Allâhu’s-samed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekun lehû kufuven ahad.

İhlas Suresi Türkçe Anlamı;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. “De ki: O Allah birdir. Allah samed (her şey O’na muhtaç, O kimseye muhtaç değil)’dir. O doğurmamıştır ve doğurulmamıştır. Ve hiçbir şey O’nun dengi değildir.


Nazar Nedir?

Nazar, diğer bir anlam olarak daha öncede söylediğimiz gibi “göz değmesi” olarak adlandırılmaktadır. Bazı kişiler “Nazar yoktur. Nazar değmez” gibi düşüncelere girse de Nazar ile ilgili birçok hadis mevcuttur. Nazar değmesi kişiden kişiye değişebilmektedir ancak ne olursa olsun bir şeyi beğendiğimizde ya da özendiğimiz de o şeye ya da kişiye karşı “Maşallah” ve “Allah Nazardan Korusun” gibi ithamlarda bulunmalıyız.


 Nazar Gerçekten Var mıdır?

Nazar nedir? konusunda da belirttiğimiz üzere Nazara inanmayanlar olsa da gerçekte nazar diye bir şey bulunmaktadır. Nazar, ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz’in olayları anlatılmaktadır. Aynı zamanda Nazar yani göz değmesi ile ilgili birçok hadis bulunmaktadır. Bu durum da nazarın gerçekten olduğuna dair kanıtlardır.

Nazardan korunmak için nazar boncuğu gibi batıl inançlara inanılmamalıdır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3003
374
3134
243
251
55
59
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.