Fatiha Suresi Arapça Yazılışı, Anlamı, Okunuşu ve Fazileti

Kuran-ı Kerim’in ilk suresi olduğu için başlangıç anlamına gelen Fatiha Suresi hakkında bilgileri bu içeriğimizde sizlerle paylaşacağız.
Fatiha Suresi Arapça Yazılışı, Anlamı, Okunuşu ve Fazileti

Fatiha Suresi Hakkında Bilgiler

Fatiha suresi kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’in ilk süresidir. Fatiha Suresi içerisinde toplamda 7 adet ayet yer almaktadır. Kuran-ı Kerim’in ilk suresi olmasından dolayı başlangıç anlamını almaktadır. Fatiha Suresi’nin Mekke döneminde indirildiği belirtimektedir. Bu içeirğimizde Fatiha suresinin anlamı, arapça yazılışı, okunuşu ve kolay ezberleme yollarını sizlere sunuyoruz. Ayrıca içeriğimizde Fatiha suresi okumanın faziletleri de yer alıyor. İşte, Fatiha suresi hakkında detaylı bilgiler ve arapça yazılışı...

Fatih Suresi Nedir? Nasıl Okunur?

Fatiha Suresi

Bu kısımda Fatiha suresinin Türkçe yazılışı ve Arapça okunuşunu sizlerle paylaşacağız.

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

Elhamdulillâhi Rabbi’l-âlemîn. Er-Rahmâni’r-Rahîm. Mâliki yevmi’d-dîn. İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în. İhdine’s-sırâta’l-mustakîm. Sırâta’l-lezîne en’amte aleyhim. Ğayri’l-meğdûbi aleyhim ve le’d-dâllîn.

Fatiha Suresi Arapça Yazılışı

Fatiha suresi arapça metni üzerinden okumak isteyenler için içeriğimizde arapça yazılışına da yer verdik.

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

١﴾ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ ﴿٢﴾ اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ ﴿٣﴾ مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ ﴿٤﴾ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ ﴿٥﴾ اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ﴿٦﴾ صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ ﴿٧

Fatiha Suresi’nin Anlamı (Meali)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Hamd; Âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir. (O Allah) Rahmân ve Rahîm’dir. Din (ödül ve ceza) gününün sahibidir. (Ey Allah’ım) Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz. Bizi dosdoğru yola ilet. Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.

Fatiha Suresi Faziletleri Nelerdir?

Fatiha Suresi’nin birçok fazileti yer almaktadır. Bizler Fatiha Suresi’nin bazı faziletlerini siz değerli okurlarımız için bir arya getirdik… İşte, Fatiha Suresi faziletleri…

1. Peygamber Efendimiz'in (S.a.v.) hadis-i şerifine göre; "Zikrin en üstünü 'lâ ilâhe illallah', duanın en yücesi 'elhamdülillâh'tır" (Tirmizi)
2. Ebû Hüreyre (ra) rivayetine göre: Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: "Kim Fatiha şerife suresini okumadan namaz kılarsa bilsin ki bu namaz nakıstır, eksiktir."
3. Geçim sıkıntısı çekenler her gün 41 defa Fatiha suresini ve ardından da şu duayı okusun.”Ve terzukü men teşaü bi-gayri hisab.Allahümmerzukni rızkan vasian helalen sehlen.Amin.”ardından gönlünce dua edersen murad hasıl olur.
4. Bir bardak suya 40 defa Fatiha suresi okunup hastaya içirilirse Allahü Teal’nın izniyle şifa bulur.hastanında suyu içmeden şu duayı okuması iyi olur.” Allahümmeşfi ente’ş-Şafi,Allahümmekfi ente’l-Kafi,Allahümme afi ente’l-Muafi.”
5. Evine girerken Fatiha ve İhlas suresini okuyanın evinde hayır ve bereket artar.
6. Yatmadan önce Fatiha,İhlas,Felak ve Nas sürelerini okuyup, avucuna üfledikten sonra vücuduna sıvazlayan sabaha kadar ölümden başka herşeyden korunur.

Fatiha Suresi Gün İçerisinde Kaç Defa Okunmalıdır?

Kur'an-ı Kerim'in en faziletli surelerinden biri olan Fatiha gün içerisinde belli bir sayıda okunmalıdır biye bir kural yoktur. Bazı alimler günde 41 defa Fatiha okumanın rızkı genişleteceğini söylemişlerdir. Yine bazı alimlere göre gün içerisinde 40 defa fatiha okuyan kişinin dileği kabul olur. Fatiha suresinin yapılan işlerden veya okunan kur'an-ı kerim tilavetinden sonra el fatiha ile birlikte okunması o anı faziletli bir şekilde tamamlamak amacıyladır. Mezar taşlarında yazan ruhuna el fatiiha ibaresi ile Kur'an ile başlayıp Kur'an ile ölmek nasip olsun düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Son olarak 3 İhlas 1 Fatiha kavramıda Allah'ın yolundan sapmamak ona olan kulluğumuzu hatırlamak, bereket, zenginlik ve diğer faziletlerden faydalanmak maksadıyla okunmaktadır.

YORUMLAR (49)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
49 Yorum