Ayetel Kürsi Duası Okunuşu, Türkçe Arapça Yazılışı ve Anlamı

Ayetel Kürsi Duası Okunuşu, Türkçe Arapça Yazılışı ve Anlamı
12.02.201816:40

Bakara Suresi’nin 255. ayeti olarak bilinen Ayetel Kürsi Duası’nın okunuşunu, anlamını, Arapça ve Türkçe yazımını bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

Haber güncelleme tarihi 17.12.2021 16:18

Ayetel Kürsi Duası

Ayetel Kürsi duası, Peygamberimiz tarafından “ Ayetlerin Efendisi ” olarak tanımlanmıştır. Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. Ayetel Kürsi Kuran-ı Kerim’deki yeri oldukça başkadır. Ayetel Kürsi Duası " Allah’ın tek olduğu ", Allah’tan başka ilahın bulunmadığı ve her şeyin onun olduğunu ifade etmektedir. Ayetel Kürsi duası, her namazın arkasından sonra okunmaktadır. Bu içeriğimizde Ayetel Kürsi'nin indirilmesi, arapça ve türkçe oknuşu, meali, fazileti, kaç defa okunması gerektiği konularında sizlere detaylı bilgiler veriyoruz.

İşte Ayetel Kürsi hakkında bilinmesi gerekenler...

Ayetel Kürsi'nin Okunuşu (Resimli)

ayetel-kursi-duasi-okunusu.webp

Müslüman alemi için oldukça önemli bir yere sahip olan Ayetel Kürsi duasının okunuşu aşağıdaki gibidir. Sizde, sabah ve akşam vakitlerinde Ayetel Kürsi Arapça halinde okuyup dua edebilirsiniz. Ayrıca bu içeriğimizde Ayetel Kürsi'nin Türkçe anlamı ve okunuşuna da yer verdik.

Ayetel Kursi Duası Arapça Yazılışı ve Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

Ayetel Kürsi Türkçe Yazılışı, Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi duasını okuyan ve anlamını merak edenler, aşağıda yer alan içerikte "Ayetel Kürsi Türkçe anlamını" okuyabilirsiniz. İşte, Ayetel Kursi Türkçe okunuşu…

“ Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla "

" Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür. “

Ayetel Kürsi Kaç Kez Okunmalıdır?

Ayetel Kürsi'nin kaç defa okunması gerektiği üzerine kesin bir bilgi yoktur ancak bu konuda geçmişten süre gelen bir kaç uygulama vardır. Bunlar; Ayetel Kürsi'deki ayet sayısı kadar kadar yani 17 defa okunması, kelime adeti kadar okunması yani 50 defa, harflerin sayısı kadar yani 170 defa ve Rasuller ile Ashabı kiram'ın sayısı kadar yani 313 defadır.

Ayetel Kürsi'nin 313 Kez Okunmasının Nedeni Nedir?

313 kez Ayetel Kürsi duasının okunması ile ilgili birçok soru gelmektedir. Bu konu ile ilgili sizleri içeriğin bu bölümünde bilgilendireceğiz.

Peygamber Efendimiz S.A.V buyurdu ki; “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Sûresinin sonu olan Amenrasulü suresini sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah C.C. ona yardım eder” (Suyuti, Dürrül Mensûr)

Ayetel Kursi’nin 313 kez okunmasındaki amaç ve gaye Allah’ın cennetine kavuşmak ve onun rızasını almak olmalıdır. Cuma geceleri ettiğiniz duaların kabul olması için 313 Ayetel Kursi ve Fatiha Suresi okunabilir.

Ayetel Kursi'nin 313 Kez Okunmasının Faziletleri Nelerdir?

1. 313 kez Ayetel Kursi okunan eve o gün şeytanın giremeyeceği belirtilmiştir.
2. Ayetel Kursi’yi her gün okuyan kişilerin öbür dünyada yüksek mertebelere erişeceği belirtilmiştir.
3. Kişinin Ayetel Kursi duasını okuması, kendisine duyduğu güvenin artmasını sağlar.
4. 313 kez Ayetel Kursi duasını okuyan kişinin istekleri ve duaları kabul edilir.

Ayetel Kürsi Duasının Faziletleri

Ayetel Kürsi duası, Müslüman alemindeki alimler tarafından sıkça okunması gereken bir dua olarak belirtilmektedir. Ayetel Kürsi’de edilen duaların kabul olması için belli sayıda okunması gerekmektedir. Ancak, sadece çok fazla sayıda okunarak değil, aynı zamanda içtenlikle, isteyerek ve sürekli şekilde okunması gerekmektedir. Kısaca, bütün dualarda olduğu gibi Ayetel Kursi duasında da süreklilik ve istek çok önemlidir.

Yüce Rabbimizin büyüklüğünü ve yüceliğini aktaran ve önemi oldukça büyük olan Ayetel Kursi faydalarını sizler için aşağıda sıraladık;

İşte, Ayetel Kürsi faydaları…

1. Ayet- el kürsi okunan eve şeytan giremez. O evde büyü tutmaz.
2. Devamlı olarak ayet- el kürsi okumaya devam eden kişi hem dünyada hem ahirette büyük makamlara erişir.
3. Ayet- el kürsi nimetler 313 defa okuyup ve her okuyuşta hu diye üfürülürse o nimet bereketlenir. 313 ayet- el kürsinin hatim adedidir.
4. Ayet- el kürsi okumayı adet edinen kimsenin geçmişte işlemiş olduğu günahlar bağışlanır. Hazreti Allah o kişiye hayır kapılarını açar.
5. Bir kişi 7 defa okuyup birincide sağına ikincide soluna üçüncüde önüne dördüncüde arkasına beşincide yukarı altıncıda aşağı ve yedincide içine hu diye üflerse ve son olarak etrafını çevreleyecek şekilde üflerse melekler onu çevreler ve o gün içinde o kimseye bela isabet etmez.
6. Ayet- el kürsi her namazdan sonra okunmalıdır. Bunu okuyan kişiye cennetin sekiz kapısı açılır ve dilediği kapıdan cennete girer.
7. Cenabı hak sevdiği bir kuluna namazdan sonra ayet- el kürsi okumayı unutturmaz. Kabir ehli için okunursa cenabı hak ayet-el kürsinin fazileti hürmetine o kabir ehlilin kabrini genişletir ve makamını yükseltir. Okuyan kişiye de sevap yazılır.
8. Gece yatmadan önce okunursa kişi kendini ve ailesini güven içine almış olur. Sıkınltılı zamanlarda okunursa Allah’ın izni ile sıkıntı geçer.

Ayetel Kürsi Duası Nasıl ve Ne Zaman İndi?

Bakara sûresinin iki yüz elli beşinci (255.) âyetine Âyetü’l-Kürsî denir. Âyette geçen kürsî tâbirinden dolayı bu ismi almıştır. Peki, Ayetel Kürsi duası nasıl indi?

Ayetel Kürsi, geceleyin inmiş bir ayettir. Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) , Zeyd’i (Radıyallâhu anh) çağırarak yazdırmıştır.

Ayetel Kürsi duası indiği sırada, dünyada yer alan bütün putlar ve krallar yere düşüp başlarındaki taçlar yerlere yuvarlanmıştır.

Yâ Resulallah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Kur’ân-ı Kerimin hangi Sûresi (derece bakımından) daha büyüktür? diye soran sahabe’ye, peygamber efendimiz “İhlâs Sûresi” diye buyurdu. O Sahabe “Kur’ân-ı Kerimde hangi ayet (fazilet bakımından) daha üstündür.” diye sorunca, Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) “Ayet-el Kûrsi’dir” buyurdu.

Ayetel Kürsi ve Ayetel Kürsi'nin Sırları

Ayetel Kürsi faziletleri bakımından Kur'an'da ki en önemli ayetlerden biridir. Ayetel Kürsi'nin 70 adet sırrının olduğu belirtilmektedir. Fazileti yönünden oldukça önemli bir ayettir.

İşte, Ayetel Kürsi duasının bazı sırları;

1. Ayet’el-Kürsî’yi okuyan kimse, yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir
2. Ayet’el-Kürsî, Kuran-ı Kerimin dörtte biridir.
3. Ayet’el-Kürsî okunan eve şeytan giremez; büyücü sokulamaz.
4. Ayet’el-Kürsî okumaya devam kişi, dünyada ve âhirette yüce makamlara ulaşır. Günahlardan sakınmaya ve korunmaya başlar. Huzura kavuşur, makam ve mevkii yükselir.
5. Ayet’el-Kürsî, durak yerlerinin sayısınca 17, kelimeleri sayısınca 50, harfleri sayısınca 170, resuller ve ashabı kiram sayısınca 313 defa okuyan kişinin her isteği yerine gelir; cesareti artar. Halk arasında sevgi, saygısı ve itibarı çoğalır. İstediği makama ulaşır. Hiç kimse ona zarar veremez.
6. Resul-ü Ekrem Efendimiz (s.a.v)’in isimleri sayısınca 201 defa okuyan kimsenin, dünya ve ahiretle ilgili istekleri geri çevrilmez.
7. Ayet’el-Kürsî; yemek, buğday, pirinç, arpa gibi şeylere 313 defa okunarak, her okunuşta o şeye üflenirse bereketi artar, o şeyde bereketlilik olur.
8. Ayet’el-Kürsî’yi her gün okumayı adet haline getiren kişinin Allah geçmiş günahlarını bağışlar.
9. Ayet’el-Kürsî okuyan kişi üstün bir zikir yapmış olur. Çünkü onda hem Tevhid anlamı var hem de Kuran tilaveti vardır.
10. Ayet’el-Kürsî’de 34 Esma-i İlahi vardır. 17’si açık olarak, 17’si de kapalı olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda 17 “mim” harfi, 17 de “vav” harfi vardır. Allah’ın en büyük ismi Ayete’l-Kürsi’de mevcuttur. Bu yüzden Ayet’el-Kürsî ile dua edilirse kabul edilir.
11. Ayet’el-Kürsî’yi bir hacet ve arzunun olması için okumak, o işin olmasına vesiledir. Bu ayeti okumaya devam eden devamı nispetinde fayda görür.
12. Ayet’el-Kürsî okumaya ancak peygamberler, sıddıklar ve şehitler devam eder. Kişi okumaya devam ederse, ahlâkı şehit ve sıddıkların ahlakına ulaşır.
13. Ayet’el-Kürsî’yi okumaya devam eden kişiye; Allah hayırlı ve faydalı kapılar açar. İlim öğretir; gizli bilgileri ve tedavi etme yollarını öğretir. Hem Zahiri, hem de Bâtıni ilim nasip eder.
14. Ayet’el-Kürsî okunur ve sevabı kabir ehline bağışlanırsa, o kabir nurla dolar, kabir genişler ve ölünün derecesi, mevkisi ve makamı yükselir. Okuyana da büyük sevap verilir.


Ayetel Kursi Dinle (Kolay Ezberleme)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
422
1028
1501
31
101
53
41
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 24
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.