İngiltere'de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

İngiltere'de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
18.11.201520:57

İngiltere 53 milyon nüfusa sahip Batı Avrupa'da bulunan bir ada ülkesidir. Avrupa'nın önemli tarihi ve turistik bölgelerinden biri olan İngiltere'nin gezilecek görülecek yerlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 04.07.2018 16:09

Londra Kalesi

londra-kalesi-001.jpg

Başkent Londra'nın en merkezi yerinde Thames Nehri'ne sıfır konumda İngiltere'nin en tarihi ve turistik mekanı olarak kabul edilen yapıdır. Kral I. William tarafından 1078 yılında yaptırılan şaheser, surları ve kuleleriyle kusursuz bir tasarıma sahiptir. Burası temel olarak bir muharebe savunma kalesi görevi için inşa edilse de hapishane, cephanelik, hazine, rasathane vs. gibi amacıyla da kullanılmıştır. Başkentin sembolü haline gelen Londra Kalesi, her yıl yüz binlerce turist çekmektedir.


Westminser Sarayı

westminster-sarayi.jpg

19. yüzyılda inşa edilen Westminser Sarayı, tam 1100 odaya sahiptir. Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası'nın meydana getirdiği meclisin toplandığı yapı, ülkenin en değerli sarayı konumundadır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınan yapı mimarisiyle büyülemektedir. Westminser Sarayı Londra'nın en ikonik yapısı olarak kabul edilmektedir. Mükemmel bir incelikle inşa edilen dev saray görenleri mest ediyor. Saray, her yıl İngiltere'nin en fazla ziyaret edilen noktalarından biri oluyor.


British Müzesi

british-muzesi-001.jpg

Londra'da kurulan müze, insanlık tarihinin sanat ve kültürüne adanmıştır. Müzenin koleksiyonlarında dünyanın dört bir yanından 8 milyona yakın eser sergilenmektedir. Müze büyük ölçüde bilim adamı Sir Hans Sloane'nin koleksiyonlarına dayandırılarak 1753 yılında kurulmuştur. 250 yılı aşan süre zarfında sürekli büyüyen müzede eski çağlara ait eserler, nümizmatik kalıntıları ve madalyonlar, çizimler büyük ilgi görmektedir. Müze binasının yapısı Yunanlıların tarihi Pantenon'a çok benzemektedir. Kurum her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.


Windsor Sarayı

windsor-sarayi.jpg

Yeryüzündeki tarihi sarayların içerisinde en uzun zaman ikamet edilen mekan konumundadır. Ortaçağ'ın en maliyetli yapısı olarak ünlenen sarayın mimarları Jeffry Wyatville, Anthony Salvin, Edward Blore, Henry Emlyn, Giles Downes, Hugh May gibi ünlü isimler olmuştur. 11. yüzyılda inşa edilen saray Rokoko, Gotik ve Barok mobilyalarla doludur. Kaleyi andıran şahane yapı III. George, V. George ve VI. George'nin ebediyete uğurlandığı sonsuz ikametgahları olmuştur. 


Buckingham Sarayı

buckingham-sarayi-004.jpg

1703 yılında Neo-Klasik mimari tarzıyla yapılan saray ismini Buckingham dükleri adına inşa edilen köşkten almaktadır. Tam 77 bin metrekarelik dev bir alanı kapsayan Buckingham Sarayı 24 metre yüksekliğe sahiptir. Başkentin en şaşalı yapılarından biri olan ve dünyaca meşhurlaşan İngiliz Kraliyet ailesinin de ikamegahıdır. 'Kraliçenin Evi' olarak da adlandırılmaktadır. Sarayın onlarca bölümden oluşan tam 775 odası bulunmaktadır.


Aziz Paul Katedrali

aziz-paul-katedrali.jpg

Başkent Londra'da bulunan Anglikan katedrali, Londra'nın ana kilisesidir. Şehrin en yüksek noktası olan Ludgate Tepesi'ne inşa edilmiştir. Mimar Sir Christopher Wren tarafından tasarlanan kutsal yapı, İngiliz Barok mimari tarzında yapılmıştır. 1675 ve 1720 yılları arasında oluşturulan katedral tam 11 metre yüksekliğe sahiptir. Londra'nın en meşhur manevi mekanı olan Aziz Paul Katedrali'nin büyüleyici mimarisini ve mistik havasını muhakkak keşfetmelisiniz.


Stonehenge

stonehenge.jpg

MÖ 2600'lü yıllarda Neolitik Taş Devri'nden Bronz Devri'ne kadar süren dönemi kapsayan bölümde yapılmış taş anıtlardır. Bu yapıların astronomi, geometri, astroloji gibi bilimlerle bağlantılı oldukları düşünülmektedir. Biçimlendirilmiş 30 taştan oluşan bu anıt MÖ bölgenin en eski kabristanıydı. Başkentte yaklaşık 2 saat mesafede bulunan ve ülkenin en eski tarihi kalıntılarından biri olan Stonehenge'yi keşfetmeyi unutmayın.


Thames Nehri

thames-nehri.jpg

346 kilometre uzunluğuyla İngiltere'nin en önemli nehirlerinden biridir. Londra'nın içerisinden geçen nehir boyunca tarihi yapılar, mükemmel tabii alanlar uzanmaktadır. Geniş bir nehir olduğundan içerisinde tekne taşımacılığı da yapılmaktadır. Bu bölgede turistler bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor. Thames Nehri üzerinde birçok tarihi köprü bulunuyor. 


Hyde Park

hyde-park-001.jpg

Londra'nın en büyük Kraliyet Parkı'dır. 1637 yılında tam 142 hektarlık dev bir bölgede kurulan park, dünyanın da en büyük parkları arasında yer almaktadır. Yemyeşil bitki örtüsüne, kanallara, sincap, ördek, kuğu gibi hayvanlara ev sahipliği yapan park sessiz ve huzur doludur. Yürüyüş ve bisiklet yolları boyunca uçsuz bucaksız bir mekanda dolaşmak isteyenler için çok ideal bir mekandır.


Tower Bridge (Kule Köprü)

tower-bridge.jpg

Thames Nehri üzerinde bulunan tarihi bir baskül köprüdür. 'Kule Köprüsü' olarak anılmasının nedeni, Londra Kulesi'ne çok yakın olmasıdır. Tam 244 metre uzunluğundaki köprü 1886 ve 1894 yılları arasında inşa edilmiştir. Başkentin en gözde yapılarından biridir ve ortasında bulunan iki kulesi göz doldurmaktadır. Ayrı ayrı yürüyüş ve araç yolları bulunan köprü üzerinde turistler bol bol fotoğraf çektirmektedir.


Big Ben

big-ben.jpg

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan dünyaca ünlü bir saat kulesidir. Başkentin sembollerinden biri olmayı hak eden yapı, meşhur mimar Augustus Pugin tarafından dizayn edilmiştir. Londra'da Neo-Gotik mimarisinin en muhteşem göstergesi olan saat kulesi, tam 96 metre yüksekliğe sahiptir. Bu rakam onu dünyanın en büyük ikinci saat kulesi yapmaktadır. Saat Kulesi 'Big Ben' ismini çanından almaktadır.


Salisbury Katedrali

salisbury-katedrali.jpg

1220 ve 1320 yılları arasında yapılan bir Roma Katolik kilisesidir. İngiliz mimarisinin ustalıkla hayata geçirilen eserleri arasında yer alan Salisbury Katedrali, İngiliz Gotik tarzını yansıtmaktadır. 123 metre yüksekliğe sahip olan katedralin sadece ana gövdesinin yapımı 38 yıl sürmüştür. Salisbury'nin ana kilisesi olarak faaliyet gösteren kutsal yapı, 2008 yılında 750. yılını kutladı. Salisbury Katedrali, İngiltere'nin en fazla turist çeken tarihi ve manevi yapılarından biri olarak ünlenmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
724
1055
208
103
88
71
62
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.