Bilim Kurgu Dizileri - IMDb Puanı Yüksek Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Bilim Kurgu Dizileri - IMDb Puanı Yüksek Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizileri
27.02.202010:53

Dizi tarihine damgasını vuran en iyi ve en çok izlenen bilim kurgu dizilerini bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz. Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu dizilerinin yer aldığı listemizde filmler IMDb puanına göre sıralanmıştır.

Haber güncelleme tarihi 14.09.2020 09:30

Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Bilim Kurgu Dizisi

Bilim kurgu türü dizi severler için öneri niteliğinde hazırladığımız bu içeriğimizde gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu dizilerini listeledik.  Macera ve fantastik hikayeleriyle dikkat çeken en iyi bilim kurgu dizileri IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. İşte muhteşem senaryoları ve oyuncu kadrolarıyla akıllara kazınan bilim kurgu türündeki en iyi 20 yabancı dizi...

Bilim Kurgu Dizileri;  


1. Lost in Space (2018 - ) – IMDb: 7.3

bilim kurgu

1960’ların sevilen bilim kurgu dizisi Lost in Space’nin yıllar sonra yeniden ekranlara taşındığı bu dizi günümüzden 30 yıl ilerisinde yaşanan birtakım hikayeleri anlatmaktadır. Sömürgeciliğin uzayda yaygınlaştığı bir dönemde Robinson ailesi daha iyi bir gezegende yaşamak için tüm testlerden geçerler. Ancak yolculuk sorasında oluşan bir sorun sebebiyle hiç bilmedikleri bir gezegende hayatta kalma mücadelesi vereceklerdir.

Tür: Bilim Kurgu, Macera

Fragman


2. Agents of S.H.I.E.L.D (2013 -) – IMDb: 7.5

bilim kurgu

Başrollerinde Clark Gregg, Ming-Na Wen ve Chloe Bennet’in yer aldığı başarılı yapım Enforcement and Logistic Division isimli gizli devlet örgütünün gizemli maceralarını anlatmaktadır. 7 sezon boyunca ekranlardaki yerini alan dizinin yönetmenliğini Joss Whedon ve Maurissa Tancharoen üstlenmiştir.

Tür: Fantastik, Aksiyon, Bilim Kurgu

Fragman


3. Heroes (2006 – 2010) – IMDb: 7.5

bilim kurgu

Başarılı senaryosuyla dikkat çeken ve uzun yıllar boyunca izlenen “Heroes” dizisi Doğa üstü yeteneklere sahip bir grup insanın dünyayı kurtarmak amacıyla yaptığı birtakım maceraları anlatmaktadır. Ancak ilk olarak farklı yeteneklere sahip bu insanların kendilerini keşfetmeleri gerekmektedir. Dizinin oyuncu kadrosunda Milo Ventimiglia, Greg Grunberg ve Hayden Panettiere rol almıştır.

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu

Fragman


4. Star Trek: Discovery (2017 - ) – IMDb: 7.4

bilim kurgu

Star Trek dizi serisinin en dikkat çekici yapımlarından biri olan Star Trek: Discovery USS Discovery mürettebatının yeni keşifler yapmasını ve uygarlıklar keşfetmesini konu edinmiştir. Orijinal serinin anlatıldığı tarihten 10 senen öncesini ele alan Star Trek: Discovery’nin yönetmenliğini Bryan Fuller ve Alex Kurtzman gibi isimler yapmıştır. Dizinin oyuncu kadrosunda Doug Jones, Anthony Rapp, Jason Isaacs ve Mary Wiseman gibi ünlü aktörler yer almıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Macera

Fragman


5. The 100 (2014 - ) – IMDb: 7.7

bilim kurgu

Uyarlama bilim kurgu dizilerinden biri olan The 100 Kass Morgan’ın aynı isimli kitabından senaryoya aktarılmıştır. Dünya üzerinden yaşanan nükleer bir savaşın üzerinden 97 yıl geçmiştir ve bir uzay gemisine sığınan insanlar aralarından 100 genci tekrar dünyaya gönderirler. Bu gençlerin görevi ise yeniden bir dünya düzeni kurmak ve insanlığın devamını sağlamaktır. Dizinin başrollerinde Eliza Taylor, Paige Turco ve Bob Morley rol almıştır.

Tür: Macera, Bilim Kurgu, Dram

Fragman


6. The Orville (2017 - ) – IMDb: 8.0

bilin kurgu

Başarılı aktör ve yönetmen Seth MacFarlane’nin başrolünde yer aldığı Orville dizisi 3 sezon boyunca ekranlardaki yerini almıştır. 300 yıl sonrasında yaşanması düşünülen bir hikayeyi anlatan The Orville’de uzay araştırmaları için yola çıkan yıldızlar arası filosundan U.S.S Orville gemisinin maceraları konu edilmiştir. Ancak bu yolculuk birtakım sorunlarla bölünecek, kozmik sıkıntılara yol açacak ve son derece komedi dolu bir hikayeyi aktarmaktadır. Bilim kurguyu böylesine komik bir senaryoyla anlatan başarılı dizi mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu dizilerinden biridir.

Tür: Komedi, Bilim Kurgu

Fragman  


7. The Man in the High Castle (2015 – 2019) – IMDb: 8.0

bilim kurgu

Distopik bir macerayı konu edinen dizi Philip K Dick’in aynı isimli başarılı romanından uyarlanmıştır. Senaryoya göre İkinci Dünya Savaşını Almanya ve Japonya kazanmıştır. Bu sırada Kuzey Amerika’nın ne halde olacağını göz önüne seren dizi de insanların bir kısmı bu baskıcı rejime karşı direnirken bir kısmı da bu durumu kabullenmiştir.  Dizinin yönetmenliğini ise Eric Overmyer ve Frank Spotniz yapmıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Dram

Fragman


8. Altered Carbon (2018 - ) – IMDb: 8.1

bilim kurgu

İnsan bedenleri arasında karakter ve ruh değişimi yapılan bir gelecekte geçen dizi aynı isimli bir çizgi romandan uyarlanmıştır. Yıldızlararası savaşçılarından oluşan bir time liderlik eden Takeshi askerler arasında çıkan isyan sonucu hayatta kalan tek kişi olmuştur. BU olaylardan sonra Takeshi’nin beyni buz içerisinde hapsedilerek yüzyıllar boyunca saklanır. Günü geldiğinde ise Laurens Bancroftm isimli bir adam tarafından uyandırılan Takeshi özgürlüğüne kavuşabilmesi için gizemli bir cinayeti çözmeye çalışacaktır. Her bölümü ile izleyenleri ekrana bağlayan bu yapımı, mutlaka izlenmesi gereken Netflix dizileri listesine de kesinlikle eklemelisiniz.

Tür: Polisiye, Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


9. Travelers (2016 – 2018) – IMDb: 8.1

bilim kurgu

İnsan nüfusunun yıllar boyunca giderek azalması dünya için bir felaketin başlangıcı olmuştur. Günümüzden yüzyıllar sonrasına gelindiğinde ise bir avuç kalan insanlık 21.yüzyıla gidebilmek için bir zaman makinesini kullanırlar. Travelers isimli bu yolcu grubunun başında FBI özel ajanı Grant MacLaren olup grubun amacı insanlığın sonunu getiren olayları incelemek ve değiştirmektir. Dizinin başrollerinde Eric McCormack, MacKenzie Porter ve Patrick Gilmore gibi isimler yer almıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


10. 11.22.63 (2016) – IMDb: 8.2

bilim kurgu

Başarılı senaryosu ve muhteşem oyunculuk performanslarıyla dikkat çeken dizi lisede İngilizce öğretmenliği yapan bir öğretmenin zamanda yolculuk yapmasını konu edinmiştir. Öğretmenlik yapan Jake Epping bir lokantanın deposunun geçmişe açılan bir kapı olduğunu fark eder ve J.F. Kenndy suikastini engellemek amacıyla o günlere gider. Ancak işler hiç planladığı gibi gitmeyecektir. Genç adam bu akıl almaz durum içerisinde birde hayatının kadını ile tanışacak ve aşık olacaktır.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


11. Sense8 (2015 – 2018) – IMDb: 8.3

bilim kurgu

8 kişilik geniş bir hikayenin anlatıldığı dizi de 8 farklı şehirde yaşayan bu insanların bazıları yan yana gelmeye çalışırken bazıları ise birbirlerini öldürmeye çalışırlar. 10 bölüm olarak düşünülen senaryoda her bölüm bir karakter tanıtılmaya çalışılmıştır. Dizinin yönetmenliğini ise Wachowski kardeşler yapmıştır.

Yukarıda konusuna kısaca değinilen yapım hakkında mutlaka bilmeniz gerekenleri "Netflix'in Efsane Yapımı: Sens8 " içeriğinde bulabilirsiniz.

Tür: Bilim Kurgu, Fantastik

Fragman


12. Uzay Yolu Orijinal Seri (1966 – 1969) – IMDb: 8.3

bilim kurgu

Star Trek macerasının çıkış noktası olan dizi sonrasında aynı isimle birçok dizi film içeriği yapıldığı için Orijinal Seri olarak nitelendirilmektedir. Ünlü yönetmen Gene Roddenberry’nin önderliğinde hayata geçirilen proje 3 yıl boyunca ekranlardaki yerini almıştır. Başrollerinde William Shatner, Leonard Nimoy ve DeForest Kelley yer almıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Macera

Fragman


13. Orphan Black (2013 – 2017) – IMDb: 8.3

bilim kurgu

Mükemmel senaryosuyla bilim kurgu dizileri arasında en dikkat çekici yapımlardan biri olan “Orphan Black” başarılı yönetmenler Graeme Manson ve John Fawcett önderliğinde çekilmiştir. Hayatının en kötü anını yaşamakta olan Sarah her şeyden ümidini kesmiş ve yaşamaktan vazgeçmek üzereyken trajik bir olaya denk gelir. Kendisine neredeyse tıpa tıp benzeyen birinin kendisini öldürdüğünü gören Sarah hayatını onun yerine geçerek yaşamayı düşünür. Bir anlık verdiği bu kararla başka bir insan olmaya çalışan Sarah tahmin bile edemediği bir maceranın içine düşer. Dizinin başrolünde Tatiana Maslany yer almıştır.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


14. The Expanse (2015 - ) – IMDb: 8.5

bilim kurgu

Uzak gelecek diye tabir edebileceğimiz bir zamanda anlatılan hikaye ana merkezine başarılı Dedektif Miller’ın maceralarını anlatmaktadır. Günümüzden 200 yıl sonra yaşanan bir kayıp olayı sonrası zengin bir aile kızlarını bulması için dedektif Miller’ın yanına gelirler. İşi kabul eden Miller bir uzay gemisi kaptanıyla anlaşır ve birlikte kızı aramaya koyulurlar. Ancak araştırmalar sonucu insanlık tarihine damga vuran bir komplo hikayesi ile karşılaştıklarını fark ederler. Mark Fergus ve Hawk Ostby gibi yönetmenlerin önderliğinde çekilen dizinin başrollerinde Steven Strait, Thomas Jane ve Cas Anvar rol almıştır.

Tür: Dram, Bilimkurgu, Gerilim

Fragman


15. Doctor Who (2005 - ) – IMDb: 8.6

bilim kurgu

12 sezon boyuncu hem proje dizi kadrosunun hem de izleyicilerin bıkmadan usanmadan ekranlarda tutmayı başardığı efsanevi yapım “Doctor Who” kendine has tavırları, garip ismi ve muhteşem bilgisiyle tanınan Doktor karakterinin hikayesini anlatmaktadır. Rose Tyler adında bir kadın gizemli bir karakter olan ve kendisine Doktor diyen bir adamla tanıştı. Ancak bu tanışma sıradan bir olay değildir çünkü Rose’nin hayatı tüm insanlık gibi büyük bir tehlikededir. Dizinin oyuncu kadrosunda Matt Smith, David Tennant ve Peter Capaldi yer almıştır.

Tür: Bilim kurgu, Macera

Fragman


16. The X Files (1993 – 2018) – IMDb: 8.6

bilim kurgu

Ünlü yönetmen Chris Carter’ın unutulmaz dizilerinden biri olan “The X Files” başrollerinde David Duchovny, Gillian Anderson ve Annabeth Gish yer almıştır. Filmin konusu ise biri inancıyla diğeri ise şüpheciliğiyle öne çıkan iki FBI ajanı Fox Mulder ve Dana Scully’nin maceralarını anlatmaktadır. Gizli güçlerin ve gizemli insanların engellemelerine rağmen iki ajan şimdiye kadar açıklanamayan ve kapatılan dosyaları yeniden kurcalamaya başlarlar. 11 sezon boyunca ekranlarda yerini alan dizi her bölümünde farklı bir dosya dolayısıyla farklı bir olayı izleyicilerine sunmuştur.

Tür: Polisiye, Fantastik, Bilim kurgu

Fragman  


17. Westworld (2016 - ) – IMDb: 8.7

bilim kurgu

HBO yapımı başarılı dizi Westworld son teknoloji donanımlara sahip yapay zekaların kullanıldığı bir oyun parkında geçen olaylar karanlık bir gelecekte yaşanan vahşi batı macerasını anlatmaktadır. Ünlü yönetmen Jonathan Nolan imzalı bu dizinin oyuncu kadrosunda Evan Rachel Wood, Thandie Newton ve Jeffrey Wright yer almıştır. Dizi 3 sezon boyunca yayın hayatına devam etmiş olup hala yayınlanmaktadır.

Tür: Western, Bilimkurgu, Gerilim

Fragman


18. Dark (2017 - ) – IMDb: 8.7

bilim kurgu

Son yılların en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan “Dark” Netflix orijinal yapımı bir dizidir. Oyuncu kadrosunda Louis Hofmann, Maja Schöne ve Oliver Masucci’nin rol aldığı dizinin konusu ise gizemli bir şekilde kaybolan bir çocuğun ve dram dolu hikayeleriyle dikkat çeken dört ailenin ana merkezinde olduğu dizide son günlerde oluşan gelişmeler hem karakterlerin hem de kasabanın kaderini değiştirir.

Tür: Bilim Kurgu, Dram

Fragman   


19. Stranger Things (2016 - ) – IMDb: 8.8

bilim kurgu

En iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan Stranger Things ana konu olarak kaybolan bir çocuğu arayan annenin maceralarını anlatsa da 80’li yıllarda çekilen ve absürt korku filmlerine değinen senaryosuyla da dikkat çekmektedir. Ünlü yönetmenler Matt Duffer ve Ross Duffer’in önderliğinde çekilen dizinin başrollerinde Millie Bobby Brown, Winona Ryder ve Finn Wolfhard yer almıştır.

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


20. Black Mirror (2011 - ) – IMDb: 8.8

bilim kurgu

2011 yılında vizyona girerek adeta dizi sektörünü kasıp kavuran başarılı bilim kurgu dizisi “Black Mirror” ünlü yönetmen Charlie Brooker imzalı bir yapımdır. Oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken dizide Pom Klementieff, Marc Menchaca ve Nicole Beharie gibi başarılı isimler rol almıştır. Şimdiye kadar 5 sezondur çekilen dizi her bölümünde farklı bir hikaye anlatmasıyla garip bir senaryoya yapısına sahiptir. Aksiyon, Macera, Bilim kurgu ve Dram türlerini farklı farklı bölümlerde yansıtmıştır.

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman

 Önerilen İçerik: IMDb Puanları Yüksek Netflix En İyi Fantastik Bilim Kurgu Dizileri 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
246
734
522
85
38
163
640
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.