Sense8 Dizisi İzleyici Yorumları, Oyuncu Kadrosu ve Dizi Konusu

Sense8 Dizisi İzleyici Yorumları, Oyuncu Kadrosu ve Dizi Konusu
01.03.201916:45

The Matrix'in yaratıcıları Wachowski Kardeşler’in imzasını taşıyan Sense8, hem oyuncu kadrosu hem karakterleri hem de sıradışı konusu ile son zamanların en ilgi odağı dizisi oldu. İşte Sense8 hakkında bilinmesi gereken her şey!

Haber güncelleme tarihi 02.12.2020 10:00

Sense8 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sense8, Netflix’in en sevilen ve en büyük dizi projelerinden birisi olmayı başardı. Devrimci bir iş yapma sevdasıyla ortaya çıkan bu dizi Netflix izleyicilerinin büyük bir kısmına hitap eden bir yapım oldu. Netflix dizileri arasında oldukça dikkat çeken Sense8, dünyanın farklı noktalarında sekiz yabancının ortak bir bilinçaltını paylaştıklarını keşfetmeleri ile başlayan bir hikaye konu alıyor. 2.sezonun sonunda final yaparak izleyicilerini üzen dizi Sense8 3. sezonu maalesef çekilmeyecek. Bu inceleme dizi içeriğimizde 2 saatlik final bölümüyle akıllara kazınan Sense8 dizisi hakkında izleyici yorumları ve tüm merak edilenleri sizler için derledik. 


Sense 8 Dizi İncelemesi

1. Sense8 dizisini diğerlerinden daha iyi yapan en önemli özelliklerinden birisi öncelikle The Matrix’in yaratıcıları Wachowski Kardeşler’in imzasını taşıyor olmasıdır. Lilly ve Lana Wachowski, proje tasarımına ve yönetmenliğinin önemli bir kısmına imza attıkları bu projeyi kabul etme sebeplerini, “dizi mefhumunu kökünden değiştiren, devrimci bir iş yapma sevdası” olarak açıklamışlardı. 

Sense8


2. Birbirine bilinç akışıyla bağlı olan 8 kişinin hikayesini işleyen bu diziyi özel yapan detay ise kesinlikle karakterlerde saklı. Trans blogger ve akstivist bir hacker olan Nomi, Chicagolu bir polis memuru olan Will, eşcinsel bir dizi yıldızı Lito, bir süper yıldız olan Riley, Koreli başarılı iş kadını Sun, Hindu eczacı Kala, Alman kasa hırsızı Wolfgang ve Nairobili otobüs şoförü Capheus bu sekiz kişiyi oluşturuyor. Bu sekiz kişiyi ilk bölümden itibaren birleştiren karakterse Daryl Hannah’ın canlandırdığı Angel. Karakterler ve onların ilginç hayat hikayeleri dizi başladığı an sizi içine almayı başarıyor.

Sense8


3. Sense8, LGBTİ dostu bir dizi olmasıyla da büyük bir kitlenin beğenisini ve saygısını kazandı. Azınlık haklarını gözeten, ayrımcılığı reddeden yapısıyla birçok insanı da tam kalbinden vurmayı başardı. 

Sense8


4. Dizide her cinsel kimliğin yer bulması, seks sahnelerinin cesareti de genel manada bu diziye bir karakter katıyor. Bir çok konuya hassasiyetle yaklaşan Sense8, adından söz ettirmeyi sonuna kadar hakediyor.

Sense8


5. Dizide yer alan şehir ve kültürlerin de hikayelerdeki kişiler kadar önemli birer karakter olduğunu söylemeliyiz. Dizinin şu ana dek kesinleşmiş çekim mekanları arasında Chicago, Mumbai, Mexico City, Seoul ve Reykjavik mevcut.

Sense8


6. Sense8 bilim kurgunun yanı sıra psikolojik yaklaşımı ve dolambaçlı yapısıyla yavaş ilerleyen bir yapım. Andrews ve Hannah bu iş için imza atarken Wachowski kardeşlere güvendiklerini dile getiriyor. 

Sense8


7. Andrews ve Hannah bölümlerin hepsini ekiple birlikte arka arkaya izlemeyi tercih etmiş. Bu tecrübe her ne kadar güzel olsa da, ikili izleyicilere diziyi yavaş yavaş seyretmeyi öneriyor. Bir anda tüm bölümleri sindirmeye çalışmanın baş ağrılarına neden olabileceğini düşünüyorlar. Kısacası Sense8 şimdiye dek yavaş izlenmesi önerilen tek Netflix dizisi olabilir.

Sense8


Sense8 Dizisi İzleyici Yorumları

1. Bu aralar izlediğim en iyi şeylerden biri. sekiz farklı yerden insanın yalnızca "hissederek" birbirleriyle bağ kurmalarını anlatıyor benim için. bazı yerlerde telepati diye adlandırılan ama aslında telepatiyle pek ilgili olmayan o bir araya gelme halleri de tamamen hissetmeleriyle ilgili. kala, evlenmeyi hiç istemediğinde bunu ona açıkça söyleyebilen wolfgang beliriyor. lito çok üzgünken nomi yanıbaşında ortaya çıkıyor, sun birilerini pataklamak gerektiğinde capheus'a desteğe geliyor ya da riley tehlikedeyken will yetişiveriyor. tamamen hisler söz konusu olan, bütün bir araya gelişlerinin ardında bir his yatıyor aslında. bazen dinginlik, bazen korku, bazen huzursuzluk ya da haz. o yüzden bütün akıl yürütmelerimizde aksayan bir şeyler olması şaşılacak bir şey değil. 


2. Hikayesi içinde gizem barındıran ama bu gizemi lgbt ile yoğurunca izleyici kitlesinin ilgisini çekmeyi başarabilmiş bir dizi. Şayet hikayeden lgbt öğesini çıkarırsanız dizinin asıl vermek istediği ana fikir de ortadan kalkıyor. bu yüzden lgbt odaklı bir dizi olmaya mecbur kalmış ya da öyle olması için hikaye yazılmış. Dizinin konusu kendi türü için klasik gizem unsurları ile başlıyor ve öyle devam ediyor. diziyi farklı kılan karakterlerin farklı kıtalarda kendi hayatlarını yaşaması ve bu döngünün birbirleriyle bağlantılı olması. 


3. Duygu yogunlugunu ifade edisi ile mutluluktan, yalnizliktan, sevgiden ve caresizlikten aglatabilecek olcekte bir dizi. dizi kelimesinin tam olarak anlatmaya yetmedigi bir basyapit. 


4. Zevkine çok güvendiğim bir arkadaşım tavsiye edince ilk bölümü izleyeyim dediydim. “Bu ne lan böyle türk dizisi gibi, saatlerce bakışmalar, fenalık getiren iç çekmeli diyaloglar" diye düşünüyodum ki, 2. bölümden 5'e nasıl geldim bir nefeste bilmiyorum!


5. 5 mayıs'ta 2. sezon tüm bölümler netflix'e, dolayısıyla da torrent'e düşecek diye seviniyoruz da, 1. sezon haziran 2015'te yayınlamış. resmen 2 senede gelebildi yeni sezon. bu süreç içerisinde tabii jupiter ascending gibi büyük bir filme kalkıştı wachowski kardeşler. gösterime girme tarihleri dışında, hazırlık süreci olarak bakarsak, belki de sense8, jupiter ascending'den önce 1. sezonu tamamlanıp yayına kadar beklemişti, ya da jupiter ascending'i halledip sonra sense8'e giriştiler, bilemiyorum. tabii bu arada lilly wachowski'nin transseksüel değişimi de gerçekleşti, bunun için bile insanın 1 sene kafa dinlemesi, kendine gelmesi gerekebilir pek tabii.


6. Dizide ilk gözüme çarpan suç oranının ne kadar fazla olduğuydu. hele de capheus'un yaşadığı yerdeki açlık, sefalet, insanların acımasızlığı çok rahatsız edici. gelişmiş ülkelerdeki adını hatırlamadığım gözlüklü düşünce okuyan doktor gibi mesela canı istediği için insanları kobay olarak kullanabilmesi de uyuz oldum. bak yine uyuz oldum. bir de eli kolu uzun insanların willciğimi görevden almarına uyuz oldum.


7. Dizi arayışımda beklenmedik bir şekilde karşıma çıkan, yeni boş vakit eğlencem, daha önce farketmedim diye hayıflanma sebebim. olağanüstü bir kurguya sahipsin sen. karakterlerden en işlevsizi hala meksikalı, izlandalının şimdiye kadar kimseye bir faydası dokundu mu acaba, tereddütteyim ikisi arasında. almanın çekiciliği; adeta kadınların efendi adam yerine fırlama tercihine +1 kendi adıma. idolümsün bebeğim.


8. Kümeler arasında bağ kurulmaya başlandı ve hikaye açılmaya çok müsait konuma geldi. aynı kümede olmayan iki kişinin birbirleriyle bağlantı kurabilmeleri için öncesinde birbirlerini gerçekten görmüş olmaları gerektiğini öğrendik. sun ve adını hatırlayamadığım dedektif arasında müthiş aşk kıvılcımları başladı. kala ve wolfgang henüz gerçek anlamda buluşamadı. lito daha hollywood yıldızı olacaktı. tam da bütün karakterler benimsenmişken böyle bir noktada yayın hayatına son verirlerse ne diyelim, allah belalarını versin.


9. Wachowski ablaların tüm dünya görüşlerini döktükleri, bu yüzden de ellerinden geleni yapmaya çalıştıkları bir diziydi. bu fazlasıyla amerikan solcusu, dolayısıyla bazı durumlarda komik kaçacak kadar "temiz, politically correct" dünya görüşü yüzünden eleştirilecek noktaları vardı, hatta bir ara yazmayı düşünüyordum üşenmesem, ama yine wachowski ablaların belki filmlerinden bile iyi bir iş çıkardıkları bu dizinin tam bu noktada bitirilmesi cidden katliam. kaç gündür dönen netflix goygoyunu yapay buluyordum, ama bunun için cidden netflix iptal edilir bak.


10. Siyah, beyaz, bakire, homoseksüel, transeksüel, homofobi, afrikalı, heteroseksüel, çıplak, sevilmemiş, aşık, muhafazakar veya bastırılmış olmanın getirdiği tüm kaos duygularını karşı tarafa empatiyle beraber kesin ve çok başarılı bir dille aktaran, 3. sezonun çıkmayacak olmasıyla oldukça üzüldüğüm dizi.


Sense8 Karakter ve Oyuncu İncelemesi

1. Sun Bak - Doona Bae (Seoul) 

Sense8

Zengin bir aileye sahip iyi bir dövüşçü olan Sun Bak, Kore’de erkek kardeşiyle birlikte yönettikleri şirkette müdür olarak çalışan bir iş kadını. kardeşi hakkında edindiği bilgiler onu bu ekibin içine sokuyor.


2. Kala Dandekar - Tina Desai (Mumbai)

Sense8

Ailesi istediği için sevmediği bir adam olan Rajan Rasal ile evlenmek durumunda kalan Hintli dindar bir kız. Karakterimiz aynı zamanda eczacı olan ve ülkesinin en iyi şirketlerinden birinde çalışan Dandaker isimli güzel bir kadındır. Dandekar bir festival sırasında bilincini kaybedip kendisini bir şamandırada bulmuştur. Bu olay Dandaker’i dindar yapmaya itmiştir.


3. Capheus Van Damme - Aml Ameen (Nairobi)

Sense8

Afrikalı bir otobüs şoförü olan Capheus, aida hastası annesinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan birisidir. Diğer karakterlere göre daha iyimser bir yanı olduğunu söyleyebiliriz.


4. Lito Rodriguez - Miguel Angel Sylvester (Mexico City)

sense8

Meksikalı bir dizi yıldızıdır. Kendini tam bir erkek olarak tanıtmış ve kameralara kız arkadaşıyla çıkmış olsa da Alfonso adında gizli bir erkek arkadaşı vardır.


5. Nomi Marks - Jamie Clayton (San Francisco)

sense8

Amanta adında bir kız arkadaşı olan transseksüel Amerikalı bir blogger. Genelde politik konular üzerinde duran Marks, cinsel tercihi sebebiyle ailesinden dışlanmıştır fakat bununla gurur duymaktadır.


6. Riley Blue - Tuppence Middleton (Londra)

Sense8

Londra’da gece kulübünde dj olarak çalışan İrlandalı bir kızdır. Geçmişinde yaşadıkları peşini bırakmamaktadır, en büyük problemi ise bir zamanlar uyuşturucu ticaretinde etkin bir rol oynamasıdır.


7. Will Gorski - Brain J. Smith (Chicago)

Sense8

Amerikalı bir polistir. Ekibin kurtarıcı karakteri olan Gorski, elinden geldiğince arkadaşlarını kötü olaylardan korumaya çalışmaktadır.


8. Wolfgang Bogdanow - Max Riemelt (Berlin)

Sense8

Yakın arkadaşıyla birlikte yaşayan ve organize suçlar peşinde olan Alman bir hırsız. Babasıyla henüz bitmemiş birtakım işleri vardır ve bunların peşinden gitmektedir.

Netflix Dizileri – Gelmiş Geçmiş En İyi Orijinal Netflix Dizileri

NeOldu.com / Sinema

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
2
51
6
5
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.